Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 29.10.2021., 20:16   #1
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Trošenje M.2 NVMe diska

Dakle imam M2 Nvme 1TB hard rejtan sa 240 TWB (da, entry level nvme m2 Kingston haha). E sad, taj disk koristim i za video obradu i za gejming. Razmišljao sam da investiram u još jedan ali neznam koliko to ima smisla. U prosjeku na dan prođe oko 100GB materijala (nekad npr. 60 nekad 200,300 ali rjeđe puno). Samo FHD, nije 4k naravno. Igrice ne instaliram često. Koliko takav disk može trajati a da ne padu performanse i uopće isplati li se radi toga uzimati drugi pa na njemu imati samo igre i winse (projekte i cache od Premierea) a na ovom drugom video materijale. Kužim da se lako uzme novi disk ako ovaj ode ali mi je tlaka skidat CPU cooler koji je glomazan a disk je ispod njega u prvom slotu.
delavi je offline  
Staro 30.10.2021., 01:40   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Podatak o TBW nije nešto pretjerano relevantan osim ako sâm proizvođač ne stavlja self-destruction nakon toliko i toliko zapisa. Slično TWB podatku su recimo ciklusi kod baterija. Postoje i postojat će situacije kada će SSD/baterija krepati prije nego dosegne tvornički predviđen limit, a isto tako mogu trajati i debelo preko toga. Na vijek trajanja utiče i način korištenja, imaš li puno IOPS-a ili puno linearnog zapisivanja jer se u potonjem primjeru dosta troše sve komponente diska i temperatura značajno raste. Moj prijedlog je da na tjednoj/mjesečnoj bazi napraviš statistiku i prema tome ćeš otprilike znati kada ćeš dosegnuti navedeni limit. Ako to bude kroz 2-3 godine, ja bih dodao još jedan SSD.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2021., 14:04   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
I na tjednoj/mjesečnoj bazi radi backupe na neki HDD i onda te ne briga puno ako i crkne, lako kupis novoga
OuttaControl je offline  
Staro 03.11.2021., 12:18   #4
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Uzmimo da je nvme m2 disk sa relativno malim TBW (120). Ako trošim prosječno 100GB dnevno to je 120x1024/100=1228/356=3,4 godine. S tim da se komp ne koristi svaki dan i prosjek od 100GB dnevno je i pretjeran.
delavi je offline  
Staro 07.10.2022., 16:50   #5
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor delavi Pregled postova
Dakle imam M2 Nvme 1TB hard rejtan sa 240 TWB (da, entry level nvme m2 Kingston haha). E sad, taj disk koristim i za video obradu i za gejming. Razmišljao sam da investiram u još jedan ali neznam koliko to ima smisla. U prosjeku na dan prođe oko 100GB materijala (nekad npr. 60 nekad 200,300 ali rjeđe puno). Samo FHD, nije 4k naravno. Igrice ne instaliram često. Koliko takav disk može trajati a da ne padu performanse i uopće isplati li se radi toga uzimati drugi pa na njemu imati samo igre i winse (projekte i cache od Premierea) a na ovom drugom video materijale. Kužim da se lako uzme novi disk ako ovaj ode ali mi je tlaka skidat CPU cooler koji je glomazan a disk je ispod njega u prvom slotu.

pravilo broj 1 (bar sa mojeg stajališta) na ssd koristiti samo aplikacije tipa win office i sl. a sirove podatke na sekundarni hdd mehamički disk, ssd kad krepa lagano sve novo instaliraš , a mehanički disk lakše skuziš kad počme usporavat i u smartu vidiš kad je pri kraju
deevzg je offline  
Staro 07.10.2022., 17:22   #6
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
pravilo broj 1 (bar sa mojeg stajališta) na ssd koristiti samo aplikacije tipa win office i sl. a sirove podatke na sekundarni hdd mehamički disk, ssd kad krepa lagano sve novo instaliraš , a mehanički disk lakše skuziš kad počme usporavat i u smartu vidiš kad je pri kraju
Daj pogledja na mobitel koji je danas datum, točnije godina

Pa onda pročitaj sto si napisao.

Kakav mrtvi HDD u skoro pa 2023.

Ako ti je nesto bitno, radi backup, na drugi disk, cloud, kod susjeda na ves masinu, sve imas duplo, vjerojatnost da ces ostati bez podataka na obje lokacije je zanemarivo mala
__________________

srale7 je offline  
Staro 07.10.2022., 18:57   #7
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
backup + backup + backup
i briga me kada ce disk riknuti

opekao se prije nekih 20 godina
RainZG je offline  
Staro 07.10.2022., 20:55   #8
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Daj pogledja na mobitel koji je danas datum, točnije godina

Pa onda pročitaj sto si napisao.

Kakav mrtvi HDD u skoro pa 2023.

Ako ti je nesto bitno, radi backup, na drugi disk, cloud, kod susjeda na ves masinu, sve imas duplo, vjerojatnost da ces ostati bez podataka na obje lokacije je zanemarivo mala
kaj ću za svaku promjenu radit backup kaj si ti zdrav , ja se držim pravila naumber 1 , a vi radite buckup svakih 5 minuta ja nemam vremena za to
deevzg je offline  
Staro 07.10.2022., 21:32   #9
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Pretpostavljam da to pravilo može imati smisla ukoliko imaš potrebu držati terabajte i terabajte, čisto zbog isplativosti. Ali ukoliko ti je dosta 1-2 TB moje pravilo broj 1 glasi da je potpuno suludo u komp stavljati to zastarjelo mehaničko drndavo glasno i sporo smeće. Jedva sam dočekao dan kad sam to izbacio iz PC-a
Exy je offline  
Staro 07.10.2022., 21:42   #10
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Pretpostavljam da to pravilo može imati smisla ukoliko imaš potrebu držati terabajte i terabajte, čisto zbog isplativosti. Ali ukoliko ti je dosta 1-2 TB moje pravilo broj 1 glasi da je potpuno suludo u komp stavljati to zastarjelo mehaničko drndavo glasno i sporo smeće. Jedva sam dočekao dan kad sam to izbacio iz PC-a

nisam rekao da je ssd nije raketa nasprem mhaničkog diska, upravo to ja imam hrpetinu terabajta raznog materijala, i kod mene u firmi lagano trpaju ssdove , samo čekam dan kad nekom korisniku prdne ssd preko noći pa če biti fešta šta misliš da kod mene korisnici bekapiraju svoju projektnu dokumentaciju, od papirologije neznaju gdje im je glava a kamoli da još idu bekapirat projekte kako da ne...
deevzg je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2022., 21:45   #11
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
kaj ću za svaku promjenu radit backup kaj si ti zdrav , ja se držim pravila naumber 1 , a vi radite buckup svakih 5 minuta ja nemam vremena za to
Ne radi se backup copy paste metodom sa mišem. Postoje programi i oprema koja to radi automatski.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline  
Staro 07.10.2022., 21:48   #12
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 648
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
a mehanički disk lakše skuziš kad počme usporavat i u smartu vidiš kad je pri kraju
Pa da, čak ti disk pošalje SMS kad će crknuti ako slučajno ne pratiš smart, krene odbrojavanje i upozorava te da spasiš podatke

Jbt pa neki su napravili dobrostojeće firme za data recovery baš za ovakve "stručnjake" koji prate smart.


Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ne radi se backup copy paste metodom sa mišem. Postoje programi i oprema koja to radi automatski.
Ma pusti, tko još ima vremena za to, pa valjda je jednostavnije malo-malo zavirivat u smart i pratit brzinu hdd-a, opće je poznato da mehanički diskovi crkavaju polagano, to traje tjednima, čak se malo osjeti i smrad iz kućišta kad je pri kraju, lol
__________________
...
nepalac je offline  
Staro 07.10.2022., 21:49   #13
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
nisam rekao da je ssd nije raketa nasprem mhaničkog diska, upravo to ja imam hrpetinu terabajta raznog materijala, i kod mene u firmi lagano trpaju ssdove , samo čekam dan kad nekom korisniku prdne ssd preko noći pa če biti fešta šta misliš da kod mene korisnici bekapiraju svoju projektnu dokumentaciju, od papirologije neznaju gdje im je glava a kamoli da još idu bekapirat projekte kako da ne...
Ne razumijem baš, kakve sad veze ima backup sa time? Ukoliko je potreban, backup nije vezan uz vrstu diska. Što mehanički diskovi ne mogu odapet?

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Ma pusti, tko još ima vremena za to, pa valjda je jednostavnije malo-malo zavirivat u smart i pratit brzinu hdd-a, opće je poznato da mehanički diskovi crkavaju polagano, to traje tjednima, čak se malo osjeti i smrad iz kućišta kad je pri kraju, lol

Exy je offline  
Staro 08.10.2022., 07:36   #14
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Ako se bojos da ce te krepati 'radni' disk, za to imas mirror, raid...
A za sve ostalo su backupovi.

I SSD i mehanicki disk mogu vrlo lako odapeti.
Razlika je da SSD-i ipak manje umiru.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline  
Staro 08.10.2022., 09:10   #15
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,683
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Pretpostavljam da to pravilo može imati smisla ukoliko imaš potrebu držati terabajte i terabajte, čisto zbog isplativosti. Ali ukoliko ti je dosta 1-2 TB moje pravilo broj 1 glasi da je potpuno suludo u komp stavljati to zastarjelo mehaničko drndavo glasno i sporo smeće. Jedva sam dočekao dan kad sam to izbacio iz PC-a
s obzirom na cijene i dalje se isplati imat i 3 HDD (1 + 2 za back up) nego 2 SSDa
__________________
...and fly...
quazar912 je offline  
Staro 08.10.2022., 10:10   #16
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova

I SSD i mehanicki disk mogu vrlo lako odapeti.
Razlika je da SSD-i ipak manje umiru.
Backblaze redovito objavljuje tu statistiku pa nije lose stivo koga zanima:
https://www.backblaze.com/b2/hard-drive-test-data.html
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline  
Staro 08.10.2022., 19:19   #17
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Samasung EVO 840 star deset godina, na njemu stalno windowsi 7/10/11, nikako da crkne.
Mladenxy je online  
Staro 08.10.2022., 23:20   #18
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
kaj ću za svaku promjenu radit backup kaj si ti zdrav , ja se držim pravila naumber 1 , a vi radite buckup svakih 5 minuta ja nemam vremena za to
Ne znam kada sam zadnji puta ja napravio backup.... a sve mi je aktivno backupirano

I mene je brinulo trošenje SSDa pa sam odlučio koristiti samo Samsung Pro seriju kao radne konje.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 09.10.2022., 02:22   #19
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
hehe samo se vi drzite ssdova , da kasnije ne bi bilo "tko je ugasio svjetlo u sobi"
deevzg je offline  
Staro 09.10.2022., 09:45   #20
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
O cemu vi baljezgate....
Onome kome je bitno da ne izgubi TRENUTNE podatke ima RAID.
A na dnevnoj bazi backup.

I to je to.
I za SSD-ove vrijedi pravilo kao i za HDD. Nije pitanje hoce li disk umrijeti, vec kada.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline  
Staro 09.10.2022., 13:19   #21
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Bas tako i ko bonus od svega meni je prvo crkao najnoviji HDD u kompu...
OuttaControl je offline  
Staro 09.10.2022., 13:29   #22
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
ssd ode u read only .. pa te boli đoko
90% slučajeva
dadoremix je online  
Staro 09.10.2022., 13:45   #23
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ssd ode u read only .. pa te boli đoko
90% slučajeva
Dajte link ili barem IMHO kolega Dado.
kopija je offline  
Staro 09.10.2022., 15:20   #24
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
kopirano sa datasector.hr

".....Naša preporuka bila bi da zbog performansi SSD disk koristite za operacijski sustav i aplikacije a hard disk zbog cijene i kapaciteta koristite za pohranu i arhiviranje podataka.

Spašavanje podataka sa SSD diskova zbog same tehnologije je puno kompliciranije i skuplje nego spašavanje podataka sa hard diska a postotak uspješnog spašavanja podataka je puno manji....."
deevzg je offline  
Staro 09.10.2022., 15:41   #25
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
kopirano sa datasector.hr

".....Naša preporuka bila bi da zbog performansi SSD disk koristite za operacijski sustav i aplikacije a hard disk zbog cijene i kapaciteta koristite za pohranu i arhiviranje podataka.

Spašavanje podataka sa SSD diskova zbog same tehnologije je puno kompliciranije i skuplje nego spašavanje podataka sa hard diska a postotak uspješnog spašavanja podataka je puno manji....."
To je izjava iz perspektive firme za data recovery.
Koliko nas će zaista krepani HDD nositi na recovery? Što se toga tiče svejedno mi je je li HDD ili SSD, ako krepa ide na reklamaciju ili u smeće.
SPLiFF je offline  
Staro 09.10.2022., 15:41   #26
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 648
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
kopirano sa datasector.hr
Pa taj savjet bi i vrijedio da je ovo 2013. godina
Danas su SSD-ovi prilično pristupačni tako da drndavi i spori hdd više nema šta radit u pc-u/laptopu.

Inače, izostavio si njihov najbitniji savjet na kraju texta:

Citiraj:
I na kraju ono najbitnije, bez obzira koristite li SSD disk ili hard disk za pohranu, obavezno radite backup podataka!
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
kaj ću za svaku promjenu radit backup kaj si ti zdrav , ja se držim pravila naumber 1 , a vi radite buckup svakih 5 minuta ja nemam vremena za to

Uglavnom ne znam čemu uopće rasprave oko toga, valjda svatko sam zna jel mu bolji hdd ili ssd i hoće li raditi backup.
__________________
...
nepalac je offline  
Staro 09.10.2022., 17:12   #27
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Ma lik digne staru temu i onda se sve pretvori u forum . Hr
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline  
Staro 09.10.2022., 23:42   #28
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Pa taj savjet bi i vrijedio da je ovo 2013. godina
Danas su SSD-ovi prilično pristupačni tako da drndavi i spori hdd više nema šta radit u pc-u/laptopu.
"pristupačni" !??, mene kao stručnjaka i kao savjetnika to ne interesira, mene interesira riječ "pouzdani"
deevzg je offline  
Staro 10.10.2022., 07:12   #29
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Ponekad imam osjecaj da je Covid utjecao masovno na IQ populacije u negativnom smislu...drasticno....al hebiga....no da se vratimo na temu...dakle.

1. Ako zelis redundantnost > Raid (miroring dovoljan)
2. Ako zelis backup > hm...backup?
3. RAID NIJE BACKUP
4. Samo baba Vanga zna kad ce ti disk krepat i tad ces ga morat mijenjat - kolko god ti to tesko palo jer je na nekom nepristupcnom mjestu. Kupnja jos jednog diska nece rijesit problem.
5. Iskreno - od 6 SSD-ova koje imam najstarijem ima cca 15 godina tak da...(bemti rajngle...starim...)...
6. Mehaniku bih koristio samo za diskove velicine 4 TB plus jer mi stari nije bio Rockefeller. Pouzdanost? Heh...kak si srece. Uglavnom bez backupa nista
7. Ak nisi skuzio > Backup i ne biti lijen izmjenit disk kad jednog dana krepa il ga prebaci na pristupacnije mjesto ako imas mogucnost. Sve ostalo je diskusija u prazno.


EOD.
tomek@vz je offline  
Staro 10.10.2022., 07:14   #30
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
@deevzg
Ako se dovedeš u situacije da ti treba spašavanje podataka sa krepanog SSDa ili HDDa tada si pogriješio s dizajnom sistema već u startu.
Ti bi to kao stručnjak i savjetnik to trebao znati.

Zadnje izmijenjeno od: BinaryJesus. 10.10.2022. u 07:22.
BinaryJesus je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na