Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.11.2009., 02:03   #1
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Pomalo o studiranju, bolonji i inim temama...

...po ko zna koji put.
Jučer bio baš Primorac na Novoj (nemam pojma zašto, ali od svih tih likova, nekako mi je on najdraži...) i priupitali smo ga za hoće li se i kad ukinuti bolonjski proces studiranja... Političar kao političar, kaže da je kod nas neka verzija bolonje u koju treba uložiti puno truda, novaca, vremena i potreban joj je redizajn, ukratko... Mada sama ideja nije loša, ono šta nas zanima je gubitak pravo studiranja i sve oko toga.

Na našem faksu je, recimo, vrlo lako ostati bez prava daljnjeg studiranja. Primjerice, dam sve predmete, padnem matematiku. Druge godine upisujem opet taj kolegij - matematiku i slušam je s brucošima. I sad ne dolazi nikako u obzir da po drugi puta padnem matematiku jer ja odmah, refleksno - gubim pravo studiranja na tom fakultetu! Znači jedanput se smije past i drugi put obavezno proći! Zanima nas kako je to na drugim fakultetima riješeno?

Čuo sam od frenda da na Sveučilištu u Rijeci, studenti mogu iznova upisati 2 puta isti kolegij ispočetka s time da treći put moraju obavezno proći, ako ne, također gube pravo studiranja? To je istina, ili...?

Nadalje, zanima nas oko toga, 'jedanput padneš, drugi put moraš proć ako ne zbogom s faksa' - to je nekakav standard bolonjskog procesa ili ovisi od fakulteta do fakulteta?

Uz to - kako je u inozemstvu, vani riješeno to 'gubitak na pravo studiranja'? I na kraju, ima li ikakvog smisla pisati pisma i mailove ministarstvu o ukidanju tog gubitka ili barem povećavanju za još jedan pad??
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 02:23   #2
Rebbit
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 651
kod mene na tvz ja sad imam 3. upis istog predmeta, i to mi je ujedno zadnja sansa.. znaci ako sad ne prodjem, gubim pravo studiranja u toj ustanovi.

koliko sam upoznat, na svim faksevima u zg je tako, kao i kod mene.
__________________
nek sam isti kao on, ma nek sam isti ko stari moj, dok zivot juri, ja cu lagano....


Lenovo Thinkpad T14
Logitech MX Master 2S
Logitech MX Keys

Galaxy S23+

Rebbit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2009., 03:03   #3
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Na PFOS-u je situacija ovakva, padneš prvu godinu, upišeš ponavljačku, upišeš drugu, nemaš dovoljan uvjet za treću godinu (koji je ovdje čista prva godina i 7/10 ispita iz druge) pa stoga upišeš parcijalno treću, što se računa u biti kao drugi pad, i ako ne skupiš sada uvijet za treću godinu onda ti jedino preostaje prebacivanje na status izvanrednog studenta, a tako možeš studirati maltene koliko hoćeš jer faks svake godine dobiva pare od tebe.

Tako sam ja prošao bio sam parcijalno treća, imao sam uvijet iz druge godine (7/10) i iz prve godine mi je trebalo samo pola jednog ispita, no kako je profesor kreten, ne pretjerujem, nije htio popustiti ni pod kojim uvijetom. Tako da sam ja sada treća godina izvanredno, i nadam se najesen će to biti sve gotovo.
rams je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 07:33   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Kod mene na MEFu (za redovne uz potporu ministarstva) je bilo mjenjanja shema nekoliko puta...

Kad sam upisao bila je shema jedno slušanje - 4 izlaza na ispit - 2 puta možeš slušat predmet, 2 puta možeš upisat istu godinu...

KAsnije su uveli blok nastavu i dalje se 2 puta moglo slušat predmet u 2 godine i svaki put si dobio 4 roka (3 redovna i komisija) dakle imao si pravo na 8 izlazaka na ispit iz nekog predmeta u 3g studiranja BTW mislim da ga hebeš ako u 8 izlazaka ne položiš ispit IMHO trebaš razmislit o promjeni studija...

Svega nekoliko ljudi on nas 230 kolko nas je upisalo znam da su popušili radi toga jer nisu u ponavljanju godine uspjeli završit sve ispite koji su im ostali i izgubili su pravo na studij...

U praksi je šema dodatno poboljšana time da upisuješ samo jedan semestar po semestar od kad je blok nastava, a kako pad jednog semestra naravno nije jednak padu godine s obzirom da je skoro sve moguće odradit u jednom bloku (ako si pao jedan ili čak i dva predmeta) obično nemoguće radi toga izletiti, čak i ako si ispucao sva 4 roka pa moraš opet upisat slušanje imaš dovoljno vremena (ak se ne zahebavaš) to napravit...

Inače Bolognja je IMHO totalna glupost koja ne služi nikome osim onima koji su je smislili (a zna se ko je to bio) jer izjava da će neko iz HR dobivat posao po EU sa diplomom iz ZG jer je ona "ista" kao npr iz Oxforda ili kaj ti ja znam kud je IMHO meni smješna...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 10:30   #5
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Inače Bolognja je IMHO totalna glupost koja ne služi nikome osim onima koji su je smislili (a zna se ko je to bio) jer izjava da će neko iz HR dobivat posao po EU sa diplomom iz ZG jer je ona "ista" kao npr iz Oxforda ili kaj ti ja znam kud je IMHO meni smješna...
Možda ti nećeš, no nekima će ovo zasigurno koristiti.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 11:01   #6
Xizor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 248
Da ti ja kazem malo kako u UK gledaju na nase kolegije i/ili diplome

Primjer 1: Kolega koji studira po bolonjskom sustavu zeli otici godinu dana na Oxford na isti smjer. Kod nas zavrsio prvu godinu studija. Na Oxfordu kazu, "Sorry stari kod nas mozes eventualno prvu godinu upisati".

Primjer 2. Cambridge svima koji dolaze na PhD (tj D.Phil - doktorat) savjetuje da kod njih poloze MA (M.Phil - magisterij)

Ugl, ni kod nas nisu programi uskladjenu medju sveucilistima/fakultetima s istim smjerovima. O kvaliteti da ne pricam. A kamoli na razini EU. Za nastavak studija vani se treba mnostvo faktora poklopiti.

Sto se zaposlenja tice, reci da ne mislis ozbiljno da netko gleda jednako na diplomu University of Zagreb kojeg nema medju prvih 200 - 500, a na nekim listama i prvih 1000 sveucilista na svijetu s Cambridge ili Oxford diplomom (njih dva su najcesce unutar prvih 10)
Xizor je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 11:17   #7
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
...po ko zna koji put.
Jučer bio baš Primorac na Novoj (nemam pojma zašto, ali od svih tih likova, nekako mi je on najdraži...) i priupitali smo ga za hoće li se i kad ukinuti bolonjski proces studiranja... Političar kao političar, kaže da je kod nas neka verzija bolonje u koju treba uložiti puno truda, novaca, vremena i potreban joj je redizajn, ukratko...
Malo visoko mišljenje o čovjeku koji je uništio kvalitetu studiranja i samih studija u Hrvatskoj. Po onome što si napisao pretpostavljam da si na FER-u ili FOI-u. Upravo ta dva fakulteta su glavni poligon za testiranje bolonje, a mi imamo sreću da smo njihovi pokusni kunići. O nelogičnostima, uvjetima, neimanju rokova, završnim i ponovljenim završnim ispitima, lošim materijalima za učenje bi mogao nadugo i naširoko. Od svega toga je bitno da žalim dan kada sam upisao gimnaziju, pa onda dan kada sam upisao fakultet po bolonjskom sistemu.

Citiraj:
Autor Xizor Pregled postova
Sto se zaposlenja tice, reci da ne mislis ozbiljno da netko gleda jednako na diplomu University of Zagreb kojeg nema medju prvih 200 - 500, a na nekim listama i prvih 1000 sveucilista na svijetu s Cambridge ili Oxford diplomom (njih dva su najcesce unutar prvih 10)
Jesi se zapitao prema kojim stavkama rangiraju sveučilišta? (recimo sveučilište u Ljubljani je među 100 najboljih u Svijetu...)
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 11:36   #8
Xizor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 248
Naravno da jesam, ali od svih istrazivanja sto sam gledao Zagrebacko nije nikad medju prvih 200-500, cisto statisticki nevjerojatno da se svi zeznu ma koja god im metodologija bila.

Npr. ovdje http://www.usnews.com/articles/educa...s-top-200.html imaju cak i metodologiju preuzetu od Timesa u kojoj uzimaju vise faktora, npr. Academic peer review, faculty review, citations i sl.

Za odredjene studije u Ljubljani sam cuo iz vise izvora da su vrhunski. Sto se rejtinga cijelog sveucilista tice nemam nikakvih saznanja.
Xizor je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 11:38   #9
Bilobrkster
Premium
Moj komp
 
Bilobrkster's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 270
iskreno, po meni je to ok, jer ako u 2 puta ne uspiješ položit neki kolegij, onda ti nisi dovoljno sposoban za završit taj fakultet. sorry al tak je. treba se jednom već podvuć crta koja razdvaja studente od "studenata"

jebemu miša maloga to ti je 8 rokova. a oba puta imaš kolokvije iz tog predmeta. po meni je to dovoljno.
__________________
Bilobrkster je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 11:45   #10
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Ja sam u Rijeci na ekonomiji i koliko sam skuzio, smijes jednom ponavljat predmet i onda bye bye...


Inace kako na drugim fakultetima ide sa ovim ocjenjivanjem?
Cujem od prijatelja iz Splita da je kod njih drugacija shema sa kolokvijima :S Stalno spominju "Nadam se da cu polozit kolokvij" Ne znam jel se pod tim podrazumijeva da ako prodju odredeni postotak ne moraju na zavrsni ispit :S Kod mene se trazi 40% ocjene sa dva kolokvija i dolascima da mozes na zavrsni ispit.
Ako je tako pretpostavljam da moraju osvariti veci uspjeh na kolokviju...

I ova nova bolonja je gora... Po staroj je bilo vise rokova za polozit ispit Sad imas popravak, ako ne prodjes odma te posalje na jesenski
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2009., 11:55   #11
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
što se tiče bolonje, mene najviše smetaju zadaće kojih ima previše, jednostavno, s kim god pričam, nitko ništa ne stigne napraviti radi zadaća, jednostavno nema vremena za ništa drugo...a kolokviji se približavaju...
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 12:18   #12
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Ja sam na FOIu, i koliko sam vidio nije tako teško (zasada), uglavnom treba redovito radit i malo vježbat i to je to. Što se tiče 2n^2+1 rokova, to je apsurd, mislim da je Mac USER rekao () tko nemože zvaršit kolegiji iz dva puta, onda mu je mjesto ili na drugom faxu ili kopat kanale

Što se tiče bolonje, nisam prije išao na fax pa neznam kako je prije bilo, možda kroz studiranje budem dobio osjećaj
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 12:35   #13
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
.....Što se tiče bolonje, nisam prije išao na fax pa neznam kako je prije bilo, možda kroz studiranje budem dobio osjećaj
Mnogo bolje =)
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 12:55   #14
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Mnogo bolje =)
U kojem smislu, je li bilo kolokvija, je li bilo lakše gradivo??? Ili je samo bilo više termina pa si mogao do 30te biti prva godina ?
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 12:59   #15
kalixius
...carpe diem...
 
kalixius's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - okolica
Postovi: 1,363
Odavno je u Hrvatskoj poznato da jednom kada se nešto pokrene to nikada ne uspije zaživjeti...

Ovom prilikom ne kažem da su Bolonja ili Državna matura loše novine u školstvu,ali naš osnovni problem je što mi nemamo potrebne uvjete za njihovo provođenje(izuzev nekih fakultetima). Nažalost, puno će još novih stvari biti uvedene jer EU tako kaže.
kalixius je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 13:29   #16
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033