Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.10.2021., 23:45   #1291
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Običan romobil ne može na kolnik, isto kao i role i skateboardi. A iako su mi osobno električni romobili odlični, smatram da i oni nisu za promet s ostalim motornim vozilima na cesti. Vozio sam 2 puta po ne baš prometnoj cesti M365, brzinom od 15-20 km/h, kaciga ali bez štitnika i 5/7 ne bi ponovio to. Onaj osjećaj kad ti dolazi iza leđa mali kamion i dok te obilazi, a ti na onim malim 8" kotačima - grdo. Ni blizu stabilno kao na bicklu.

Po meni, biciklističke staze su jedino ispravno rješenje za romobile tipa M365, do 25 km/h te pločnici uz manju brzinu. Ne bi išao baš na skroz nisko na 6 km/h, ali razumijem ograničenje. Ostalo, jbg, nesigurno je.

Čak je ovaj prijedlog zakona dobar i za veće/jače romobile. Samo što bi uz obaveznu registraciju i tehnički tražio da takav romobil zadovoljava i neke uvjete, poput minimalne širine platforme, minimalne veličine i širine guma, visinu i širinu upravljača i slično te možda čak i posjedovanje vozačke kategorije za mopede.


Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Samo ne kužim u koju će kategoriju uci, recimo, Greyp. I da li će biti uopće legalan.
Većina Greypova je legalna za vožnju po cesti - to su sve pedeleci koji većina imaju street načine rada s asistom do 25 km/h. E sad, koliko to ekipa krši i voze se ko manijaci po cesti preko te brzine u drugim načinima, to je pitanje.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 23:51   #1292
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Romobil=pjesak po trenutnom tumačenju zakona. Tocka. Koliko puta toi treba napisati da bi shvatili.

"Postojeći Zakon o sigurnosti prometa na cestama ne raspoznaje električne romobile i slična prometala kao zasebnu kategoriju vozila. Hrvatski ih zakoni poistovjećuju s pješacima, što je potvrdio i Ustavni sud RH jer nisu definirani zakonom. To znači da se električni romobil tretira kao pomoćno pješačko sredstvo koje može prometovati po nogostupu i nema obvezu kretanja po biciklističkim stazama. Električnim romobilom može upravljati svatko od jedne do sto godina, bez ikakvih pravila. Za vožnju električnim romobilom nije potrebno posjedovati vozačku dozvolu, nije potrebna nikakva zaštitna oprema u vidu zaštitne kacige ni reflektirajućega prsluka."

Sent from my SM-G986B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: jucca. 17.10.2021. u 00:09.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 00:15   #1293
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Trenutno da, ali novi zakon je u najavi, to sam se referencirao u prošlom postu. I taj novi zakon mi se čini dobar (jer je kopiran od drugih zemalja u EU).

Zadnje izmijenjeno od: tutix. 17.10.2021. u 00:42.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 00:34   #1294
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Slazem se.
Koliko sam vidio u prijedlogu 5 promjenili su ograničenje sa 250W na 600W.
Što je sa biciklama jel se zna? Kako će se oni regulirati.

Btw, sa FB grupe:

Izvješće Ministarstva unutarnjih poslova o izmjeni ZSPC-a.


Ograničenje snage elektromotora osobnog prijevoznog sredstva do 250W je povećano na 600 W
Izmijenjena je odredba o brzini kretanja osobnog prijevozog predstva prilikom kretanja površinama kojim se kreću pješaci, na način da brzina nije ograničena na brzinu prosječnog hoda pješaka
Brzina se neće određivati brojčanom oznakom, već su vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni brzinu prilagoditi okolnostima površine kojom upravljaju i sigurnosti drugih sudionika u prometu
Dopuštenje osobnim prijevoznim sredstvima za sudjelovanje u prometu na kolniku, u slučaju nepostojanja biciklističke trake i površina za kretanje pješaka, samo iznimno na cestama na kojim je ograničena brzina na 50 km/h i manje i na kojima je prometnim znakom takvo upravljanje dozvoljeno.
Električni romobili koji ne spadaju u kategoriju osobnih prijevoznih sredstava morati će biti homologirani i registrirani.


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 01:04   #1295
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
OK, ekipa s malo jačim romobilom neće morat regat, ima smisla. Ali moći će i na nogostup i na cestu s ograničenjem do 50 km/h ako nogostupa nema, ograničenja brzine načelno nemaju. Ako na nogostupu nema nikog ožeži. Ako i ima, a nema murjaka, isto ožeži. Na cesti do 50 km/h, ožeži. Mislim, u većini gradova u Hrvatskoj biciklističke staze su nepostojeće. Hoće bit na biciklističkoj i dalje ograničenje od 25 km/h?

Šta se s ovom novom izmjenom uopće onda mijenja?
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 01:17   #1296
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Registracija, tj prije toga homologacija. Ako imas preko 600W, nećeš moći registrirati/voziti. Tako sam bar skužio.
E sad, kako će to oni provjeravati, ne znan. Bude li provjera na valjcima, na konju smo mi da jačim romobilima jer se Može ograničiti snaga.

Sent from my SM-G986B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: jucca. 17.10.2021. u 01:31.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 16:02   #1297
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Romobil=pjesak po trenutnom tumačenju zakona. Tocka. Koliko puta toi treba napisati da bi shvatili.

"Postojeći Zakon o sigurnosti prometa na cestama ne raspoznaje električne romobile i slična prometala kao zasebnu kategoriju vozila. Hrvatski ih zakoni poistovjećuju s pješacima, što je potvrdio i Ustavni sud RH jer nisu definirani zakonom. To znači da se električni romobil tretira kao pomoćno pješačko sredstvo koje može prometovati po nogostupu i nema obvezu kretanja po biciklističkim stazama. Električnim romobilom može upravljati svatko od jedne do sto godina, bez ikakvih pravila. Za vožnju električnim romobilom nije potrebno posjedovati vozačku dozvolu, nije potrebna nikakva zaštitna oprema u vidu zaštitne kacige ni reflektirajućega prsluka."

Sent from my SM-G986B using Tapatalk


dok se to ne promjeni to je zakon.
to znači da je kretanje romobila ograničeno na kretanje brzine pješaka dok se god kreće po nogostopu i pri prelazu zebre.
to znači da romobil smije na kolnik samo u slučaju kada nema nogostupa i to znači da se mora kretati lijevom stranom kolnika jer je pješak.
svaki puta kada je romobil na kolniku, a pored kolnika je nogostup automatski krši zakon i kriv je za svaku stvar koja mu se desi.
iskreno: meni su el. romobili takva guba da je to čudo. nadam se da će se to ubrzo regulirati kako spada jer su mi baš fora.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 18:22   #1298
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova






to znači da romobil smije na kolnik samo u slučaju kada nema nogostupa i to znači da se mora kretati lijevom stranom kolnika jer je pješak..
Krivo. Može iznimno i na kolnik uprkos postojanju nogostupa ako nema uvjeta na istom.
Dodji u ST, pa ćeš vidit da je kretanje nogostupom gotovo nemoguća misija

"Pješaci imaju zakonsku obvezu kretanja po nogostupu. No, ako se pješice kreću u naseljima gdje nogostup ne postoji ili postoji, ali ga iz nekog razloga ne mogu koristiti mogu se kretati kolnikom"


Sent from my SM-G986B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2021., 23:27   #1299
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Treba zabraniti ljude, previše su nervozni.
Kome god islo,

ali vjerujem, da tvoj komentar najuravnoteznije miri se zbiljom lancane ljutnje koju smo mogli procitati u temi. Ponudim poveznicu Vecernjeg lista, konstatacije krivice same prometne policije, no i dalje sam pocinitelj delikta, licemjer i pristran, jer nisam stavio poveznicu gdje vozac romobila nekog ubija. Jer nikako da u naslovu teme nadjem da nisam na podforumu Legasis domene, vec PCE eksperta. Pa ipak pismoznanaca ima vise nego tamo. Ukratko, sad mi je jasnije zasto se je tako malo upisa vozaca koji zapravo voze romobile Tako da nema svrha da dalje polemiziram i dodajem vatru, jer jednostanvo nije stimulativno. Radije bi citao, kad i ako se pojavi netko tko zapravo vozi romobil.

Inace svaku drugu vecer, gledam ovakve slike na cesti. Ako se slike cine blijede, umanjite za jos 10% ili vise posto, ovisno o vasoj dioptriji, jer tako izgleda vecini koji losije vide, dok ispred njih se voze nesvjesne samoubojice.

Nemam jos dioptriju, ali ovog veceras, zamalo je udario auto koji se odmaknu od njega na slici, a biciklist leluja, jer je popravljao putanju, kad je shvatio da ga je auto skoro pokupio. Ni pokusaja stavljanja i najbijednije treperece signalizacije, bilo kakve signalizacije. Cak se nije ni na nogostup prebacio, ili barem priblizio, da se dalje ne dovodi, nakon ocigledno neugodnog susreta koji je dozivio. Normalno je nastavio dalje voziti.

,

Prvi jos barem vozi u istome smjeru. No, posebna su smrtna atrakcija vozaci koji zove u suprornom smjeru, uz, jasno, abdikaciju bilo kakve signalizacije. Na prvoj slici, vjerujem da vecina gledatelja ne bi ni znala da se priblizava:



a to je vizura, kakvu ce veliki broj vozaca imati uzivo. Dok se konacno ne pojavi:



te neciju obitelj dovede u crno, kad ga njihov clan (nedo bog) pokupi ili gore.

Pa ipak, ne radim ekstaze za publiku, jos manje ukrasavam vuglarizmima, kojima izjednacavam sve bicikliste. Nema smisla. Promisljenost misli je semofor govoru, ili misli danasnje, sutrasnja djela ili zetva.

...

Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
ms e20 za 3999, i - 10% na visa premium karticu
Ulovili su me diskovi i lumbalni dio neki dan, naplata starih adrenalinskih sportova i avantura, pa mi je posebno irirantno bilo nositi romobil, posebno kad u drugoj ruci imas 30-tak ili vise kila. Nisam mogao ni u auto, jer mi je polozaj sjedenje usporavao oporavak. Nikad mi vise romobil nije falio kao prosli tjedan

Pa sam listao Najlakse modele od 7 kila. Ima zgodnih ideja, ali kad vidim kotacice, kakve bi ocekivao na disco rolama iz 80-tih, a ne romobilu, onda mi se njihova lakoca manje ucini korisnom. A i autonomija je tako, tako, pa kad vidis cijenu kvalitetnijih, ne izgledaju previse korisni.



...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>