Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.07.2009., 16:49   #1
fishBonE
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Split
Postovi: 28
Question Kako očuvati bateriju na laptopu?

Pozdrav!

Zanima me postoje li neki savjeti za "pravilno korištenje" baterije na laptopima? Nisam ništa konkretno pronašao na Internetu.

Npr., od kupovine laptopa, je li najbolje prvo napuniti bateriju, bez paljenja laptopa; ako se laptop koristi uglavnom sa mogućnošču priključka na struju je li bolje izvaditi bateriju, i slično..

Koliko ja znam, nakon nekog vremena baterija na svim, ili barem večini, laptopa postanu gotovo beskorisne. Je li moguće to ikako spriječiti, ili barem produžiti "vijek trajanja" ako ne postoji redovita potreba za korištenjem baterije?

fishBonE je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 17:43   #2
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Ovako koristi ove feature:
  1. Downclock (smanjivanje takta pomoću programa tipa RightMark Clock Utilty)
  2. Undervoltage (najniži napon, i još u kombinaciji sa niim taktom daju dobre rezultate)
  3. Korištenje manje osvjetljenosti ekrana (osim ako nije nužna veća)
  4. isključivanje WLANa ako nije potreban
  5. Korištenje sleepa, gašenje monitora kada je lap neaktivan

Što se tiče vađenja baterije, to je nepotrebno a i ne vidim korist
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2009., 18:21   #3
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Pitao je kako pravilno koristit bateriju da traje što duže (godinama) a ne da laptop izdrži duže upaljen na bateriji, pošto ima utičnicu negdje u blizini di će ga koristiti.

fishbone, probaj ukucat "laptop baterija" u tražilicu i pogledaj što dobiješ prvo :roll:
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 18:49   #4
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Facelessone Pregled postova
Pitao je kako pravilno koristit bateriju da traje što duže (godinama) a ne da laptop izdrži duže upaljen na bateriji, pošto ima utičnicu negdje u blizini di će ga koristiti.

fishbone, probaj ukucat "laptop baterija" u tražilicu i pogledaj što dobiješ prvo :roll:
Pa osvrnio sam se na dio o struji, mislim da nema veze ako je na adapteru (da vadi ili ostavi bateriju), osim da mu rad nestane ako zafali struje u mreži
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 19:55   #5
granata
vista sux
Moj komp
 
granata's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: dubrovnik
Postovi: 170
mislim da je ovo najbolji nacin ovaj sto ga je baja naveo no ako je to nekom prekomplicirano nek jednostavo ukljuci power save mode i cesce korsti sleep...
granata je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 20:03   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Mislim da takvim paničnim čuvanjem baterije češ se više mučiti nego profitirati, a kad tad će ti početi degradirati zbog starosti, pa kad ćeš uzimati novi laptop (ili bateriju) ćeš se zapitati, za koga mi je trebalo sve to.

Poanta je laptopa kao i ostalih uređaja da oni tebi služe, a ne ti njima!
  Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 22:21   #7
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
Moj savjet ti je da deifinitivno vadis bateriju iz laptopa ako je duze vremena na struji (tipa nekoliko dana ili vise) i to govorim iz osobnog iskustva jer nakon po godine nije mogla drzat ni po sata. Nisam ni skuzia jer ga nisam ni koristia na bateriji gotovo nikako a kad mi je zatrebalo iznenadia sam se.

I nemoj punit bateriju dok nije ispraznjena poprilicno (ispod 10-30%). Ima laptopa koji pune bateriju cim kapacitet padne ispod 90% a to nije dobro jer se smanjuje vijek trajanja (moze govorit ko god sta oce o novim tehnologijama i slicnim stvarima, znam sta sam prokusa i sta mi se dogodilo pa cu ubuduce bit pametniji).

EDIT: Ako duze vremena (preko misec dana) neces koristit bateriju pozeljno ju je izvadit i pohranit na suho mjesto sa normalnom temperaturom i pri tom je pozeljno da baterija ne bude ni potpuno prazna ni potpuno puna. Svako nekoliko je pozeljno bateriju kalibrirat... ispraznit dokle god moze pa punit na max.
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 22:47   #8
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Pusti sta kaže [Psyho]Cox, Mad_Duke zna sto govori.
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 22:47   #9
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
jedina stvar na koju trebash paziti je da bateriju ne izlazesh velikoj toplini. sve ostalo ima vrlo mali utjecaj na pad kapaciteta baterije ili je jednostavno "prirodni" dio zivota baterije

dakle kada je lap spojen na el. mrezu izvati bateriju ako je puna.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 22:52   #10
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
jedina stvar na koju trebash paziti je da bateriju ne izlazesh velikoj toplini. sve ostalo ima vrlo mali utjecaj na pad kapaciteta baterije ili je jednostavno "prirodni" dio zivota baterije

dakle kada je lap spojen na el. mrezu izvati bateriju ako je puna.
Vijek baterije ce svejedno otic u k*
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2009., 22:59   #11
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 520
gle, činjenica je da šta god ti radio s baterijom, nijedna ti neće trajati godinama... al činjenica je da je bolje ju što manje puniti jer ciklus punjenja koje može podnijeti nije neograničen, ali na sreću sa Li-ionskim baterijama, ne ode kapacitet ak ju slučajno spojiš na punjenje kad je već polupuna...
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 23:43   #12
Demon Hunter
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zg
Postovi: 998
Većina novih notebooka (tj. njihovih baterija) ima zaštitu od "overcharge-a" (kao moj MSI recimo). Znači baterija se ne puni iznad 99%, a ako je spojen na struju neće bateriju niti koristiti, tako da ju neće niti prazniti/puniti.
I ako se ne varam, bateriju je dobro uvijek držati iznad 60%, znači ne dopuštati da se prazni do kraja. Tako tretiram svoju (kada je to moguće) i evo - nakon cijele akademske godine (a koristio se skoro svaki dan) autonomija je ista kao prvi dan
Demon Hunter je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 23:47   #13
A.J.
Premium
Moj komp
 
A.J.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka (Umag)
Postovi: 1,197
ja sam na pocetku vadio i onda mi je dopizdilo stalno vadenje i stavljanje. tako da sad vec vise od godinu dana ne vadim bateriju i ona mi traje sat vremena sa wirelessom i bluetooth. prije je sat i deset min. mislim da toplina najvise utjece. ti odluci kako ces radit
A.J. je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 00:35   #14
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ja nisam mislio na overcharge, nego na toplinu. svi ostali faktori ili su beznacajni ili nemozemo utjecati na njih
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 05:22   #15
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Demon Hunter Pregled postova
Većina novih notebooka (tj. njihovih baterija) ima zaštitu od "overcharge-a" (kao moj MSI recimo). Znači baterija se ne puni iznad 99%, a ako je spojen na struju neće bateriju niti koristiti, tako da ju neće niti prazniti/puniti.
I ako se ne varam, bateriju je dobro uvijek držati iznad 60%, znači ne dopuštati da se prazni do kraja. Tako tretiram svoju (kada je to moguće) i evo - nakon cijele akademske godine (a koristio se skoro svaki dan) autonomija je ista kao prvi dan
Boldani dio je jedini koji je važan. Ovo ne ispod 60% nema smisla. Poanta je prijenosnog računala da bude prijenosno. Otkad imam Asus eee više nigdje ne nosim punjač, jer mi je 5 sati uvrh glave kaj god radio (ili više, ovisno o načinu spajanja,....) Prije sam sa starim govnom kaj je max držalo dok je bio nov sat i pol uvijek nosio punjač, sad ne trebam.

Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
ja nisam mislio na overcharge, nego na toplinu. svi ostali faktori ili su beznacajni ili nemozemo utjecati na njih
Sad već idemo u detalje i specifikacije pojedinih laptopa i načina, odnosno područja gdje se najviše nakuplja toplina. Ali sa druge strane, opet rekoh. Prijenosno računalo. Poanta je da ga možeš nositi sa sobom. A o tome dal bu zbog te temperature vije trajanja u 3, 3 i pol godine bio bolji u pol godine više ili manje svakog normalnog boli briga. Svoje je dala.

Svaka će moderna baterija raditi više nego zadovoljavajuće (ako nema neku tvorničku grešku i eksplodira vam u jajca) sigurno 2 godine.
  Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 16:48   #16
fishBonE
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Split
Postovi: 28
Hvala svima na odgovorima, poslužiti će
fishBonE je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2009., 14:21   #17
Passat
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 26
Imam MSI EX600X nešto preko godinu dana i koristim ga uglavnom doma priključenog na struju, a baterija unutra. Prije je mogla trajati najviše 2h, a sada 45 min! Pomirio sam se s kupnjom nove, ali i dalje mi nije jasno zašto se izgubio kapacitet. Garancija na bateriju je 1 god tako da čak i u slučaju neke greške ne mogu ništa napraviti.

Stvarno ne vidim način kako da produljim vrijeme trajanja, a savjeti ovdje su oprečni što se toga tiče...
Passat je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2009., 15:57   #18
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Sad ti je gotovo,otisla je...A za ubuduce,ako npr vecinu vremena koristis lap na struji(cca mjesec dana da ti nece trebat baterija),isprazni/napuni je na 40% i izvadi je iz lapa,i tako ce ti se vise cuvati baterija

A inace,meni u mom je stalno baterija,kad je na struji,bateriju napuni do kraja(ako je koristena) i onda ne koristi je vise dok ga ne skinem s punjaca...Mjeseceno je kalibriram dva puta(napuni do 100% i onda koristi lap na bateriji dok se ne ugasi) i evo nakon 8 mjeseci zivotni vijek joj se smanjio mozda nekih 6-7 min.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2009., 00:29   #19
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Boldani dio je jedini koji je važan. Ovo ne ispod 60% nema smisla. Poanta je prijenosnog računala da bude prijenosno. Otkad imam Asus eee više nigdje ne nosim punjač, jer mi je 5 sati uvrh glave kaj god radio (ili više, ovisno o načinu spajanja,....) Prije sam sa starim govnom kaj je max držalo dok je bio nov sat i pol uvijek nosio punjač, sad ne trebam.



Sad već idemo u detalje i specifikacije pojedinih laptopa i načina, odnosno područja gdje se najviše nakuplja toplina. Ali sa druge strane, opet rekoh. Prijenosno računalo. Poanta je da ga možeš nositi sa sobom. A o tome dal bu zbog te temperature vije trajanja u 3, 3 i pol godine bio bolji u pol godine više ili manje svakog normalnog boli briga. Svoje je dala.

Svaka će moderna baterija raditi više nego zadovoljavajuće (ako nema neku tvorničku grešku i eksplodira vam u jajca) sigurno 2 godine.
Ja na poslu imam taman mjesta za 15" laptop, ne nosim ga nigdje,stalno je u struji i ne nemajeravam ga nosit nigdje. Znaci,postoje slucajevi kada prijenosno racunalo zamjenjuje stolno, samo radi prostora. Pri tome ne mislim na 17" i slicne ogromne laptope nego obicne za obican rad na njemu.
E sad,i ja bih htio zadrzati kapacitet baterije,nikad se ne zna,mozda moram otic na sat vremena i treba mi laptop, volio bih da mi traje bar sat ili sat i po za svaki slucaj. Cinjenica je da vremenom baterija ode u k pa bih i ja htio znati kako ocuvati kapacitet.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2009., 00:32   #20
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
napuni je na 40-ak% i izvadi je iz laptopa

kada je budesh trebao - ubacish je u lap 1-2h prije da se napuni do kraja i spreman si
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2009., 08:02   #21
dinkoh
Premium
Moj komp
 
dinkoh's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 97
a kako "cuvati" bateriju ako laptop bude prikljucen stalno na struju ? pod stalno mislim tokom cijele godine, samo ce po ljeti ici na more na 2 tjedna


Da li bi bateriju trebalo povremeno staviti u laptop i napuniti ?
kolko je to povremeno ?
dinkoh je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na