Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 28.04.2012., 00:41   #1
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
komp radi bez problema ali ventilatori se ne vrte?

pozz
slozio sam jedan Workstation PC i sad nakon preslagivaqnja ventilatora po kučištu znaci spojen je jedan prednji ventilator za upuh zraka na CHA_FAN na matičnoj ploči i stražnji ventilator za ispuh na PWR_FAN konektor isto na matičnoj ploči naravno spojen je i cooler o procesora na CPU_FAN.Problem nastaje kod paljenja kompa ne pale se ventilatori a u biosu su je situacija ovakva koda ih nema evo:


ove opcije kod CPU fan,power fan i chassis fan nemogu mjenjati ne daje mi opciju.Jel itko ima kakvo riješenje oko toga jel moguče da je riknuo regulator PWM za ventilatore na ploči?
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline  
Staro 28.04.2012., 00:55   #2
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Te opcije kod ventilatora niti ne možeš mijenjati jer je to prikaz trenutnog broja okretaja. Provjeri jesi li dobro spojio konektore ventilatora, pretpostavljam da žice u njemu nisu nikako mogle zamijeniti mjesta.

Također probaj samo jedan ventilator spojiti. Moguće je da je OCP zaštita aktivirana jer mu ne paše količina struje koju ventovi vuku.

Ako ne radi, spalio si headere za ventilatore...
De5tr0yer je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2012., 17:09   #3
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
nisam dirao žice od ventilatora niti da sam ih brikao ili nekaj drugo.

sad je cooler od procesora direkt spojen na molex od PSU
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline  
Staro 28.04.2012., 18:36   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Treba istrumentom provjerit dali imaš napajanje na izlazima za ventove (cca 12 V), zna se šta je koji pin.
Šta kaže kolega, moguće je da je zdimio regulator napajanja ventilatora. Neke mobo su bile poznate po njegovom crkavanju.
Možeš probat tako spojen cpu vent (na molex), samo žutu tj. rpm spojit na odg. pin na CPU_FAN kako bi dobio info da se taj vent vrti. Svi drugi su opcionalni al taj od cpu mora raditi.
Koja mobo / model ?
Nikky je offline  
Staro 29.04.2012., 12:09   #5
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
ploča je Asus socketA(sc462) mislim da je model A7v266 nisma bas siguran?Ploča ima ALI-jev chipset ploča je hibrid jer ima i utore za memoriju SDram i DDR dosta su rijetke ploče sa tim chipseto ja sam dosad imao dvije ploče sa tim chipsetom.Probavao sam sa multimetrom napon, pin za napon na CPU_fan konektoru pokazuje 4,99V a pin za info. ona gdje se ustekava žuta žica pokazuje 12V i to me malo muci jer nisam siguran koliki napon na toj žici treba biti ili da li uopče treba biti na toj žutoj žici nekakav napon?
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline  
Staro 29.04.2012., 15:30   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Pazi, ASUS a7v266-105 je sa VIA chipsetom a a7v266-104 je sa ALI chipsetom.
Manual > http://www.motherboards.org/files/ma...a7a266-104.pdf
Na 39 str. imaš info za fan konektore, std. 3 - pin, navedena je funkcija pojedinog pina.
Ako nemaš 12V između GND i +12 pina znači da je napajanje ventova vjerojatno zdimilo.
Nikky je offline  
Staro 29.04.2012., 16:27   #7
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Žuta je 12V znači kada spojiš žutu i crno dobivaš 12V i vent se vrti maximalno
Crvena je 5v znači kada spojiš crvenu i crnu dobivaš 5v i vent se vrti sporije
Žuta i crvena su ti 7V
FRipper je offline  
Staro 29.04.2012., 16:32   #8
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
Žuta je 12V znači kada spojiš žutu i crno dobivaš 12V i vent se vrti maximalno
Crvena je 5v znači kada spojiš crvenu i crnu dobivaš 5v i vent se vrti sporije
Žuta i crvena su ti 7V
Na molex i naponskim konektorima napajanja!

Ne i na žicama ventilatora. Kod njih je crna minus, crvena plus, a žuta+zelena služe za PWM+senzor okretaja. E sad, pošto žice mogu biti izmješane valja prvo provjeriti na ventilatoru koje dvije žice će pokrenuti vent.

ovo bi ti trebalo sve govoriti. Onda izmjeri multimetrom ponovo i reci koje vrijednosti očitavaš, ali isključi ako imaš u biosu bilo kakav oblik kontrole ventilatora.
De5tr0yer je offline  
Staro 29.04.2012., 16:42   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
@FRipper
Malo pažnje pri čitanju nebi škodilo

@De5tr0yer & lkw_pkw
U linkanom manualu je isto naznačeno funkcija pojedinog pina.
Nisam detaljno gledao manual ali mi se čini da nema nikakvih opcija kontrole, ima samo info brzine vrtnje i dali će se buniti ako vent ne radi (po rpm - u).
Nikky je offline  
Staro 29.04.2012., 16:44   #10
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Znači ako on ima + i - samo makne žutu i raditi če i utaknuto na ploči? Mislim, trebalo bi....naravno nece mu prikazivati rpm

p.s. ma ja se to sam malo k*** da nešto i znam -
FRipper je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.04.2012., 16:48   #11
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Za rad ventilatora (ili praktički bilo koji uređaj koji spojiš na FAN priključak) je potrebno samo dvije žice, plus i minus, ugrubo rečeno. Može se pojaviti neki primjerak koji ima nešto elektronike u sebi pa da ne radi bez PWM signala, ali to nisam dosad doživio.

TL;DR: spoji dvije žice i vent mora raditi.
De5tr0yer je offline  
Staro 30.04.2012., 21:07   #12
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
evo sad sam ponovno se provjerio voltažu preko multimetra pokazuje na konektori pin "Rotation" ili ti ga RPM pokazuje 4.80V a naponski pin onaj i sredini gdje u manualu piše da se nalazi u sredini pokazuje preko multimetra 0,70-0,80V, onda sam uzeo jedan vent sa RPM regulacijom u spojio ga tako da sam iscupao RPM(žutu žicu) no te ga ukljucio no opet se nije vrtio , pa sam onda uzeo naponsku žicu od ventilatora(crvenu)te je prebacio u utor u konektoru od RPM žice te ustekao konektor no ništa se ne dešava.

E da ima još jedan problem ploča izpočetka sam mislio da je problem do BIOS baterije pa sam je zamjenio sa novom ispravnom kad iskljucim iz struje komp tj. iscupam kabel iz napajanja te ponovno ustekam komp i upalim komp opet zaboravi postavke tj. vrijeme,datum u biosu?
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline  
Staro 30.04.2012., 23:08   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Dakle definitivno je crklo napajanje ventilatora. Gore smo predložili da ventilatore napajaš sa molexa a probaj rpm žicu (žuta) spojit na odgovarajući pin.
Prvo ovo napravi sa ventilatorom cpu hladnjaka, vidi jel dobivaš info o rpm - u u Biosu.

Vezano za gubljenje postavki Biosa, provjeri da nisi okrenio bateriju naopako (+ dođe gore) i jel ima dobar spoj u ležištu.
Ako slučajno stoji CLRTC jumper (odmah do baterije), makni ga.
Nikky je offline  
Staro 02.05.2012., 00:51   #14
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
U biosu info o RPM ventilatora dobiva preko "rotation" pina kako je navedeno u manualu ploče ako je otiso sklop za napajanje ventova kako bi onda bios dobivao info o stanju RPM ventilatora?Jedino ako RPM pin nije vezan za sami sklop od ventilatora.

baterija je dobro okrenuta tolko neuk nisam , hm ležište od baterije izgleda ok kontakti isto, no odmah do ležišta baterije bi trebalo biti dva pina od CLEAR_CMOS no tih pinova nema nego su napravljena samo rupe di bi trebali ici pinovi, u manualu tocno pise i slika je prikazna gdje se nalazi clear cmos i njegova principijalna schema resetirna bios postavki no toliko o tome da ono sto je inace na papiru nije uvjek isto u stvarnosti.
Što se tiće pamćenja postavki biosa resetirao sam bios te ponovno podesio vrijeme i datum spremio postavke ugasio komp iscupao kabel te ga ponovno spojio i zapamtio je postavke, nadam se da ce zapamtiti i na dulje vrijeme isključenja PC iz el.mreže.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline  
Staro 02.05.2012., 09:53   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Ništa te ne košta da spojiš RPM pin i vidiš jel Bios dobiva / čita info o brzini vrznje, možda je taj dio ostao čitav.

Reset pa ponovni konfig je vjerojatno riješilo blem sa CMOS - om.
Nikky je offline  
Staro 07.12.2013., 12:19   #16
intronic
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: bj
Postovi: 13
Da oživim malo temu, na laptopu mi ne radi vent, navodno je stavljen novi i ništa,
ima 4 žice i mjerio sam napon na njima ako to može pomoč.

Crna - , Crvena 5V , Bijela 3V, Žuta 1.5V ,

može li mi netko pomoči da pronađem kvar?
intronic je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na