Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 06.10.2011., 23:12   #1
Šušta
Premium
Moj komp
 
Šušta's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Poreč
Postovi: 136
(riješeno) Integrirana grafička radi na "minimumu"

Imam problem s hp 6715s
U proteklih 6 mjeseci se 2-3 puta ugasio sam od sebe. kad bi ga upalio radio je normalno. Neki dan je napravio to isto s time da bi došao logo od windowsa XP, pa bi se opet srušio. nije htio ni u safe mode.

posumnjao sam na disk, napravio self test u biosu i napisao je read error, replace disk. nisam imao dvojbi, kupio sam novi disk, instalirao win7 i sve je bilo ok dok nisam stavio drivere za grafičku. umjesto potrebnog restarta on opet zvizne. mislio sam da je krivo to što nisam stavio updateove. skinuo 180 MB updateova, kad je krenuo restartati opet mrak.

sad sam pomalo u bedu i radim self test diska u biosu na novom disku i sve prolazi. ovaj ide u safe mode. stavljam stari disk i opet 0 bodova, checkiram u biosu opet kaže replace. ok disk je riknuo, ali valjda driveri od 7.ice nisu optimizirani za staru kantu i već lud trpam novi disk i vraćam XP. sve je super dok ne instaliram drivere od grafičke, kad on opet umjesto restarta - umre. system restore i radi.

sad se ja pitam je li moguće da je grafička u kurcu da radi "na pola", a da je prije toga "potegla" disk?! ne znam više u šta sumnjati. memorija je testirana i ok je. upravo tipkam u rezoluciji 1024x768 na 15.4" ekranu

u device manageru imam upitnike na eternethu, modemu, nekom unknown deviceu i naravno VGA controlleru. za njih mi instalacija nije stigla do kraja nego kao da se negdje "izgubi" (čekao sam "Finish&restart" po više od 20 minuta), osim za grafičku koja stigne do kraja i umjesto restarta mi kreće u shut down u kojem grubo umre (ne napravi normalan s.d. nego na pola puta krepa. tu pomogne last good configuration (što kod starog diska nije bio slučaj). malo poduži post, ali nadam se da je nekome dosadno pa da će promozgati, ja sam već 3 dana luuuuud



Šušta je offline  
Staro 07.10.2011., 00:15   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Šušta Pregled postova
U proteklih 6 mjeseci se 2-3 puta ugasio sam od sebe.
jesi ti kojim slucajem u ovih 6 mjeseci (ali nazalost i vise) ikada ocistio lap, promjenio paste, pogledao temperature? imam jako "ugodna" i nadasve vruca iskustva sa amd-ima, jako lijepo samo gase laptope zbog zastopanosti hladenja, tvoj je mozda malo pretjerao........ pa ubio malo maticnu.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2011., 00:24   #3
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Šušta Pregled postova
sad se ja pitam je li moguće da je grafička u kurcu da radi "na pola", a da je prije toga "potegla" disk?!
Obzirom da disk kontrolira southbridge a grafiku northbridge čak i naponi su zasebni, vjerovatnost je mala
Vjerovatno je disk dobio restartanjem(koliko vidim nije bilo soft restarta)
6715b/s ima problema s northbridge-om i vjerovatnost da je u njemu problem je više nego dobra
Alvin je offline  
Staro 07.10.2011., 06:52   #4
Šušta
Premium
Moj komp
 
Šušta's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Poreč
Postovi: 136
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
jesi ti kojim slucajem u ovih 6 mjeseci (ali nazalost i vise) ikada ocistio lap, promjenio paste, pogledao temperature? imam jako "ugodna" i nadasve vruca iskustva sa amd-ima, jako lijepo samo gase laptope zbog zastopanosti hladenja, tvoj je mozda malo pretjerao........ pa ubio malo maticnu.
termalna pasta na procesoru i grafičkoj je mijenjana prije 3 mjeseca, drugi put u godini dana, temperatura procesora se kreće od 48 do 55 stupnjeva sad kad je hladnije, a od 54 do 58 po ljeti. mislim da je to ok.
isto je tada i čišćen od prašine


alvin> što ako je northbridge? to baš i ne mogu sam mijenjati.. ne gine mi nova mbo tj komp...
Šušta je offline  
Staro 07.10.2011., 10:33   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Šušta Pregled postova
alvin> što ako je northbridge? to baš i ne mogu sam mijenjati.. ne gine mi nova mbo tj komp...
Da nećeš moć ga sam mijenjat, vjerovatno
Ostaju ti dvije opcije..
Dat da ti netko promjeni/prekugla NB (moraš pripazit da ti tko ti radi da garanciju na rad)
Možeš se poslužiti s metodom "komponente u rerni" samo ako ne proradi više ti nitko neće ić kuglat/mijenjat NB(bar ja ne)
Kupnju polovne matične nebih preporučio jer biš vrlo lako mogao dobit pečenu matičnu
Alvin je offline  
Staro 07.10.2011., 13:16   #6
Šušta
Premium
Moj komp
 
Šušta's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Poreč
Postovi: 136
a vidio sam i neke cijene na ebayu od 100+ $ tako da to nije opcija
kako da testiram ispravnost northbridgea?
Šušta je offline  
Staro 07.10.2011., 17:59   #7
B(p)lenky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Stari Grad
Postovi: 86
pa u biti ne možeš nikako testirati njegovu ispravnost,ali vjerovatno je djelomicno neispravan...inace cijela ta serija laptopa ima problema sa grafičkom kao sta je kolega Alvin rekao..
Možeš ili dat kuglat čip ili ako možeš,koristit laptop takav kakav je,sa win7 bi trebala grafa biti odmah instalirana samo nema mogučnost 3d-a,dakle za net dovoljno....
B(p)lenky je offline  
Staro 07.10.2011., 18:16   #8
Šušta
Premium
Moj komp
 
Šušta's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Poreč
Postovi: 136
instaliran je neki generički driver i to mi ne bi smetalo toliko da youtube ne šteka i da rezolucija nije ograničena na 4:3 format (800x600 i 1024x768) pa mi je sve spljošteno.

kome da dam kuglat taj čip a da nije dalje od Rijeke budući da sam iz Poreča i koliko to može koštati?
Šušta je offline  
Staro 07.10.2011., 18:52   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor Šušta Pregled postova
instaliran je neki generički driver i to mi ne bi smetalo toliko da youtube ne šteka i da rezolucija nije ograničena na 4:3 format (800x600 i 1024x768) pa mi je sve spljošteno.

kome da dam kuglat taj čip a da nije dalje od Rijeke budući da sam iz Poreča i koliko to može koštati?
Mežeš meni, ali za detalje na pm
Alvin je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na