Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.03.2015., 22:29   #1
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
AMD Radeon r9 290

Ok, svi znamo da ove grafičke isijavaju watte kao lude, ali ovo nisam očekivao Imam Sapphire r9 290 Vapor-X OC, koja po testovima troši 50W više od stock 290, ali ima i peformanse na razini 290X.

Prvo paljenje kompa, graf na 80°C, proc na 70°C. Tri 120mm venta u kućištu, i jedan na procu. Gornji dio kućišta gori, kao i zadnji. Ok, jasno je da nešto nije u redu. Shvatim da sam bočni stavio da upuhuje zrak što je odgovaralo staroj grafičkoj sa turbinskim hlađenjem, zato što je ta izbacivala zrak vani, nije ostajao u kućištu kao kod ove.

Okrenem taj vent da ispuhuje, padne sve za 5°C. Još uvijek nije dobro.

Otvorim sve poklopce za slotove za kartice na stražnjoj strani kućišta, i za svaki slučaj promjenim pastu na procesoru. Padne za još 3-4°C (VRM 60°C), i vrh kućišta se više ne pregrijava, iako se na backplate još ne može staviti prst. I radi ona tako jedno dva-tri tjedna.

Odlučim ju spustiti za jedan slot, kako ne bi bila odmah uz cooler od proca (koji je inače top-down, nije tower, ali je masivan, 700g bakra i aluminija plus vent). I dočeka me ovo:





Moram priznati da sam ostao prilično iznenađen

Sad je sve ok, dva sata Romea 2 na ultra detaljima sa svim điđa-miđama uključenima i max zabilježene temp su 71°C graf, 48°C proc, VRM ispod 60°C, backplate nije užaren, vrh kućišta hladan skoro.

Svrha ovog mog ranta je da upozorim na što izgleda kućište ako se ne pazi sa ovom zvijeri od grafičke. Mislio sam da je CM690 nešto najveće što će mi ikada trebati, ali taman je na knap... Isto tako, da temperatura GPU čipa nije jedino što se mora gledati, ako sve oko nje izgara.

Što mislite, koliko bi mi pomoglo da je cooler tower ustroja, a ne top-down kao trenutno? Da izbacuje zrak bočno umjesto da ga miješa po ploči? Imam osjećaj da bi to još dosta pomoglo na stvari.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2015., 23:11   #2
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
uff dobro si to uzario
meni grafa ne prelazi 64c u TT armoru, i stala je na knap po duzini
Gemmy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2015., 23:11   #3
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Meni ništa nije jasto dafuq happend here.



Imao sam navedenu grafu(trenutno je na reklamaciji), i temp su oko 70 *C u loadu na 1100mhz sa malo povišenom voltažom, da dafalutu ne prelazi 65 *C.

Ti zapravo si htio reći samo da treba imati dobro ventilirano kućište?

EDIT:

Aaaa, tek sad vidim sve skureno! Pardon, iz nekog razloga su mi sve slike bile out-zoomane i sitne skroz, a nisam odmah skužio jer sam mislio da si uploadao samo thumbove. Pa hjao, Vapor-X je najjači cooler na R9 290, ti si onda gadne temperature imao u kućištu...

Zadnje izmijenjeno od: Sam Fischer. 06.03.2015. u 23:17.
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2015., 23:14   #4
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Srećom imaš Intelov procesor. AMD ne radi u kombinaciji sa AMD-om.
  Reply With Quote
Staro 06.03.2015., 23:20   #5
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
Da, naprosto mi nije jasno da se može toliko zagrijati da skuri lim na kućištu. Zastrašujuće

Temperatura čipa nije jedino na što treba paziti, to je trebala biti poanta mog posta.

Max temeprature je postigla pod Mantleom u Dragon Age 3, to je cijedi do kraja. Isto kao što Rome 2 cijedi CPU.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 00:43   #6
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Prijatelju atica 3 maticne sprzila Od tad ne kupujem ati
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 07:16   #7
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
*beš grafičku koja ti ne može za silu zamijeniti švas aparat
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 09:54   #8
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Cekaj da syss ovo vidi hahahah a ti sam fischeru, imas neki skriveni folder s gifovoma ?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 10:55   #9
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Za proizvest ovakvo žutilo na limu kejsa potrebno je bar 150°C, što vjerujem da nije ovdje slučaj jer bi grafa bila pokojna.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 10:58   #10
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Et vidis da nije. Nit je pokojna ( sto ne znaci da uskoro nece biti ) nit je 150c, iako se nebi cudio da su vrmovi isli prek 120, gpu se oko 100tke vrtio
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2015., 11:03   #11
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Et vidis da nije. Nit je pokojna ( sto ne znaci da uskoro nece biti ) nit je 150c, iako se nebi cudio da su vrmovi isli prek 120, gpu se oko 100tke vrtio
As i said, nema šanse sa temperaturama koje je on naveo reproducirat ovakvo žutilo na kejsu. Pogotovo ako bolje pogledaš udaljenost grafe od žutila
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 11:34   #12
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Šalu na stranu, tu nešto nije bilo dobro. Taj Seasonic ima 1x 6-pin i 1x 8-pin konektor za grafičku, a Vaporice traže 2x8-pin? Kako si spojio dodatni konektor?
  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:01   #13
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj: