Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.01.2020., 21:31   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
(riješeno) Odljepljeni kontakti na LCD panelu laptopa

Je li moguće (i kako u kućnoj varijanti) nekako zaljepiti kontakte flat kabela koji ide sa "kontrolera" od lcd-a na samu lcd matricu?

imam laptop od rođaka koji je neupotrebljiv jer ekran blica, pretežno je bijelo-siva boja (ne vidi se slika, samo boja je), ali kad rukom stisnem kontakte ispod panela onda slika dođe. panel je fhd, pa mi je zato stalo.
tnx
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2020., 21:44   #2
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,443
https://youtu.be/QqEAQxLbkRM

dok netko ne ponudi odgovor možda ovo malo pomogne
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2020., 21:49   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
iiiii neda mi se vesića gledat ali nije problem zamijeniti (već jesam, stavio sam privremeno neko glossy TN smeće 1366x768 koje mi je bilo pri ruci) već baš popraviti kontakte.

sestrični se isto desilo (na hp-u), pa smo malo po malo dodavali izolirke, pa komade kartona da to sve stisne, i produljilo mu je život jedno godinu dana, na kraju sam joj ipak stavio novi panel kad se količina vertikalnih linija previše povećala.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2020., 09:30   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Kratki odgovor je kratko i jasno NE

Dugi odgovor je da nije nemoguće, ali ja nisam nikada sreo niti vidio da je to netko uspio napraviti.
Radio sam to na LCD displeju iz auta kod kojeg nema milijon vodova u jednom dužnom centimetru flex kabla, i tamo sam čak lemio vodove ako se dobro sjećam i od prve je sve radilo 100%
Nešto slično ovome, osim što ovdje lik uz pomoć topline aktivira ljepilo i ljepi kabel za PCB.
Ovako nešto :
https://www.instructables.com/id/How...n-from-a-PCB-/
U tom slučaju je potrebno flex kabel pribljubiti na PCB potpuno vertikalni i od prve, jer ako se miče i dio milimetra lijevo ili desno, ljepilo ode na vodove i više nema kontakta.

Kod FHD ekrana je ovo jedno 100 puta kompliciranije i bez neke šablone koja je precizna u milimetar (to inače radi stroj sa laserskom preciznošću) nema šanse da to napraviš.

Ljepilo kojim je to zaljepljeno se omekšava temperaturom i upravo to je razlog zašto ti je popustilo.
Meni je prošlo ljeto u autu na suncu ostao monitor i kada sam ga unesao u kuću pola slike nije bilo. Nakon što sam ga otvorio vidio sam da je pola flex kabela prema matrici potpuno odljepljeno, tako da je otišao u smeće.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2020., 20:33   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
a banana.
s obzirom da je panel u trenutnom stanju beskoristan, probat cu ga s ind fenom grijat oko kontakata pa mozda se ljepilo lagano otopi pa cu ga probat stisnut. nisam to nikad radio i ne zelim gubit ni vrijeme ni oči na to. ako uspije ovako "na silu" ok, ako ne ide u kontejner sa ostalim EE otpadom.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2020., 18:37   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
ulovio vremena (jes da mi je trebalo 15 min za to, al ajde). uglavnom testirao da nađem koja "naljepnica" s kontaktima ne šljaka, našao, puhao malo po njoj da se krene topiti, stegnuo kontakte da se zalijepe natrag i čekao da se ohladi. sve radi. vidjet ću koliko će raditi, ali ovako na prvu radi i ne prekida.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2020., 08:17   #7
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Javi, čisto me zanima koliko dugo će potrajati
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na