Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.10.2010., 20:02   #1
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
web design

Prvo, znam da vjerojatno ovakve i slične teme već postoje, ali su sve odavno mrtve pa sam odlucio napravit novu

Pošto sam se ozbiljno odlučio nečega uhvatiti a ne samo gejmati po serverima, odlučio sam da to bude web design.
Imam par pitanja za iskusne web designere (primjetio sam da ih ima na ovom forumu) pa ako imaju želje i vremena neka se ne ustručavaju.

Zašto web design ? - jer me programiranje nikad nije zanimalo, a kad sam prvi put počeo proučavati HTML/CSS shvatio sam da me od toga zapravo ne boli glava (što je valjda dobar znak, ne ?) te sam se zaljubio u notepad++(jednostavno predivan program).

Prije toga svega sam pokušavao postati netko i nešto preko dreamweavera ali sam brzo odustao jer je me doslovno spriječavao da naučim html/css što sam silno želio, a i nema mi smisla koristiti dreamweaver jer košta brdo para, a sve mogu naučiti baš u notepadu++.

http://www.w3schools.com - odavde učim html i css od samog početka i stvarno sam zadovoljan stranicom, a i vidim da svi preporučuju baš tu stranicu.
Posjetio sam i Lynda stranice, te skinuo video tutorijale za HTML/CSS koji su mi još bolje sjeli od w3-a (ipak je lakše kad ti netko to sve prikaže u videu).

Malo sam još proučavao i shvatio da ništa od toga svega bez photoshopa.
Takoder sam našao pregršt sajtova gdje su odlični tutorijali, + lynda.com <3.

Ono što mene zanima je da li se danas još uvijek isplati upuštati u profesionalni web dizajn ? Jer vidim da wordpress/joomla itd. preplavljuju polako internet.

Da li sam nešto propustio ? Ovo pitanje se odnosi na alate koje koristim, i koji će mi zatrebati u budućnosti.

Koliko vremena će mi trebati da to savladam ako posvetim 4-5h dnevno na kodiranje/photoshop ? Znam da je na ovo teško odgovoriti jer ovisi od osobe do osobe, ali cca.

Ako se jednoga dana odlučim i budem u mogućnosti izrađivati profi sajtove, trebam li imati firmu/obrt za prodavanje unikat sajtova ?

thx in advance, bilo kakvi savjeti i kritike su more then welcome!
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 00:07   #2
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Naravno da se isplati. Samo zavisi koliko si dobar u tome.
Ako ćeš posvetiti 4-5 sati dnevno učenju kroz par mjeseci moći ćeš raditi solidne web stranice.

Svoj rad možeš naplaćivati i kao fizička osoba preko ugovora o autorskom djelu na svoj žiro račun. U tom slučaju klijent plaća porez i prirez, a tebi sjeda neto ugovoreni iznos. Do 80.000 kn godišnje ne ulaziš u sustav PDV-a. I to je potpuno legalno.

http://www.google.hr/#hl=hr&source=h...1c53a8d30d6364
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.10.2010., 11:02   #3
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
hvala na odgovoru. Znaci ugovor o autorskom radu - ZAKON!
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 12:27   #4
savec0re
Premium
Moj komp
 
savec0re's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Split/Zagreb
Postovi: 156
i ja sam poceo s ovim, ali ova lynda stranica mi je savršena. Imaš li još kakve preporuke za stranice?
savec0re je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 18:36   #5
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Što se tiče Joomla-e i WP-a tu se itekako može zaraditi.

Netko treba i za njih složiti dizajn - templates.

Baci oko na ThemeForest i pogledaj cifre: http://themeforest.net/

CMS sustavi su već toliko uznapredovali tako da nema šanse da prosječan naručitelj može to sam postaviti na server i konfigurirati.
A di su još pluginovi i njihova instalacija.

Nema tu ništa loše da nekome postaviš takav CMS, pomogneš mu oko kupnje predloška, instalacije dodataka po želji, obrade fotki i dodavanja inicijalnog sadržaja i uzmeš 1500-2000 kn za tjedan dana posla - ili manje.

A tko želi ekskluzivan dizaj to mora adekvatno platiti.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 19:02   #6
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor iwwwek Pregled postova
Što se tiče Joomla-e i WP-a tu se itekako može zaraditi.

Netko treba i za njih složiti dizajn - templates.

Baci oko na ThemeForest i pogledaj cifre: http://themeforest.net/

CMS sustavi su već toliko uznapredovali tako da nema šanse da prosječan naručitelj može to sam postaviti na server i konfigurirati.
A di su još pluginovi i njihova instalacija.

Nema tu ništa loše da nekome postaviš takav CMS, pomogneš mu oko kupnje predloška, instalacije dodataka po želji, obrade fotki i dodavanja inicijalnog sadržaja i uzmeš 1500-2000 kn za tjedan dana posla - ili manje.

A tko želi ekskluzivan dizaj to mora adekvatno platiti.
Ali to se naravno kod nas NE plaća...
Skinut sa neta prvi rippani templejt i bok, zakaj bi on plaćao nekome tamo za njegov trud?

I to nije samo situacija kod navedenih CMS-ova, već se primjenjuje na sve.
Svi bi svoj web sajt sa kojim će okretat milijune za 200kn.

Jedino kaj ti ostaje kao opcija je kurvanje po svakojakim web marketplace-ima za par dolara zarade.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2010., 21:43   #7
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Ja sam isto tako pocea. Onda sam se uvatija i poslozia svoj template. Jos ucim i ucit cu dok god se budem bavija s tim. Ali uglavnom sam povata konce. Kod nas je problem i to velik te nelojalne konkurencije. Ja se j... sa templateom recimo 15 dana dok ne lici na nesto i dok posredim sve kako treba a lola ga skine s neta i proda za iste pare za koje i ja. E dok ne naucimo poslat link vlasniku templatea i na taj nacin ukolnit tu konkurenciju sve ce i bit tako. Ima sam slicnih problema sa internet caffeom. Kod mene sve legalno. Od firme do softwarea, a kolega do mene nema ni firmu ni software. Pa ga ti sad srusi u cijeni. . Evo da ne idem previse u OT dajem par linkova...

http://www.divinecss.com/
http://www.cssmania.com/
http://www.csselite.com/

CSS doooobro povataj. I html iako mislim da uz svu ovu gomilu CMSova i DW na primjer nije ti najbitniji. DW je daleko oddimija od notepada++ i slicnih editora. Ali naravno on kosta. Po meni ti je najbolji put napravi nesto jednostavno u PSu ili FWu (ne prejednostavno, nesto sta bi tija napravit, jeli) i probaj dovest u funkciju. Tako ces najbolje vidit sve probleme na koje ces i inace nailazit.

Kad sam se vec raspisa obavezan addon za firefox ti je web developer toolbar. Takodjer preporucam firebug .

Ajd dosta od mene ) pozz
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2010., 20:00   #8
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Jedno važno pitanje koje se OBAVEZNO mora postaviti klijentu na samom početku je "Gospodine koliki je vaš okvirni budžet za web stranice".
Ako vam počne muljati i izbjegavati odgovor ili kaže kako je netko njegovom poznaniku napravio odlične web stranice za 500-600 kuna ili manje ODMAH se zahvalite i bježite od njega.

Ako vam kaže 1500-2000 kuna ili neku višu cifru onda možete s njim razmatrati adekvatne opcije.

Zbog neupućenosti klijenta napisao sam jedan kraći vodič sa kratkim objašnjenjima što je domena, hosting, cms, cijenik sa nekoliko tipova web stranica - jednostavne, dizajnerske, sa open source cms-om, napredne itd., (sa opisom i pojašnjenjem koje usluge uključuju), cjenik dodatnih usluga - fotografiranje, obrada fotki, izrada banera, loga, održavanje itd.

Taj vodič dajem klijentu na prvom susretu i na sljedećem tražim da mi definira što želi.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2010., 20:16   #9
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Mogu ti rec da zamisao uopce nije losa. Naime, najvise problema na koje sam ja dosad naisa uopce nisu vezani uz izradu same stranice vec uz komunikaciju sa klijentom.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2010., 20:59   #10
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Ako vam počne muljati i izbjegavati odgovor ili kaže kako je netko njegovom poznaniku napravio odlične web stranice za 500-600 kuna ili manje ODMAH se zahvalite i bježite od njega.
Onda ga ti fino zamoliš neka ti da link na tu stranicu. Isto tako ga pošalješ k tom čovjeku neka mu on to napravi. Ljudi sve manje i manje cijene nečiji rad.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2010., 22:22   #11
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Po meni sve to triba bacit u vodu i radit na sebi i to je poanta cile price. Rjesis se šrot klijenata i radiš ka gospodin čovik
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2010., 20:14   #12
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Ma nisu krivi loši klijenti ni za što. Sto ljudi, sto ćudi - uvijek bilo i biti će. Najvažnije je prepoznati takve i ne krenuti s njima u posao.

Zato je dobro imati nekakv razrađen cijenik s jednostavnim i razumljiv opisom što klijent dobiva za određene novce.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na