Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2010., 20:12   #1
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
Želio bi stvoriti svoju jednostavnu stranicu !

Sam naslov govori skoro sve,no stranicu znam napraviti u wordu,ali kao takvu neznam je uploadati na neki od "free hosting servera",pa sam pokušao se regati i napraviti stranicu na " webmasterspace.net " Tamo sam uredno napravio svoju stranicu i ona se učitava ,ali je puna nekakvih reklama.Pretpostavljam da je sad treba kreirati,ali kako ?
Gdje se upiše user i pass da možeš nešt kreirati ili eventualno ubaciti svoj HTML iz worda ?
Svakakvi prijedlogi su dobrodošli !Hvala!
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2010., 22:07   #2
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
Evo u međuvremenu sam naučio da trebam koristiti "FTP Explorer" i uredno se konektam na server no tamo mi ništa nije poznato,pa bi molio nekog da mi pomogne oko ubacivanja HTML stranice koja je napravljena u word-u.
corsa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.09.2010., 13:09   #3
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor corsa Pregled postova
no stranicu znam napraviti u wordu,ali kao takvu neznam je uploadati na neki od "free hosting servera"
Kao prvo raditi web stranicu u Wordu ?? No dobro i toga ima.

Savjetujem ti ako želiš jednostavnu (jednu jedinu web stranicu) za osobne potrebe, probaj je izraditi u DreamViewer ili FrontPage, na FrontPage linku imaš detaljno opisane korake za početnike sa slikama i video. FTP index.html i ostalih stranica nejjednostavnije ti je odraditi preko TotalCommandera. (OVDJE imaš opisano kako napraviti postavke za FTP i uploadati sve datoteke na server). Ima još programa za FTP (CuteFTP, WinSCP...)

Ima još mogućnosti ali ja ti iznosim ove najjednostavnije za početnika (bar za mene).

Bez obzira što si napravio stranicu u Wordu osnovna (početna) stranica treba biti pod nazivom "index.html" i ona se treba nalaziti u Root folderu tvog web servera (domene), to je stranica koja se prva otvori kada netko upiše tvoju domenu (vjerujem d ato znaš). Sa te index.html (index.htm => zastarjelo) linkaš se na ostale web stranice. Za primjer pogledaj kako se može izraditi web stranica za fotogaleriju u Photoshopu

Nadam se da sam ti barem malo pomogao u početnim koracima webmaster-stva
IvanVk je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 14:31   #4
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
pomogao si mi puno ,za početak.
Najljepše ti zahvaljujem na tome ,a sad da sve to isprobam ,pa se oko nejasnoča još čujemo.
Hvala još jedanput .
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 19:59   #5
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
evo sad mi ništa nije jasno,do sad sam mislio da barem znam stvoriti stranicu na webmasterspace.net ,no kad nakon kreiranja domene i završetka procesa na stranici,moja se stranica ne učitava,već browswer prikazuje da je nemože naći ili da ne postoji.
Dal bi se ona trebala učitati nakon što proces registracije i aktivacije završi bez obzira što još nije isprogramirana ?
Dakle dal bi se trebala prikazati kao (prazna) ili....?!?

Molio bi pomoć ,da shvatim gdje griješim.
Kad "FILE ZILL-om" prijavim se na server,uredno se logira,ali nutra su neke čudne datoteke,dal to mora biti tako ?
Vidi sliku :
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 20:34   #6
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Te "čudne" datoteke i direktoriji trebaju biti tu i nemoj ih ni slučajno brisati ili im mijenjati naziv.

Svoje datoteke "index.html", "subpage.html" i "style.css" stavi u direktorij "www".
Također foldere "img", "src", "lib" također prebaci u "www" direktorij.

Struktura mora ostati ista.

Ovaj di su ti psd fajlovi ne trebaš.

I onda bi sve trebalo raditi.

BTW vidim da su ti index.html i subpage.html teški preko 10 MB.

To je punoooo previše za web stranicu i jako sporo će se učitavati.

Pretpostavljam da nisi optimizirao slike za web?

U PS-u imaš opciju "save for web", pa stavi jpg i kompresiju na 60% ako su slike "šarene". Ako su boje ujednačene možeš i gif ili png.

Velike slike nebi trebale biti teže od 50-70 kb.

Eto.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 21:10   #7
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
evo sve sam napravio kako si rekao ali stranice nema,mislim da je to nešt do web host providera,ili ?!?
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 07:39   #8
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor iwwwek Pregled postova
BTW vidim da su ti index.html i subpage.html teški preko 10 MB.
Po onome što se vidi na screenshotu ja ne bi rekao, tako ispada da je style.css preko 7 MB

@corsa
probaj kopirati samo index.html u folder "public_html", nakon kopiranja u browseru upiši svoju domenu i vidi pojavljuje li se uopće stranica.

btw: u Google upišeš besplatni-hosting pa traži tvrtke iz HR, možda ti podrška bude kvalitetnija

pozz
IvanVk je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 19:04   #9
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
eh ! probao i to i ništa ! ok probat ću s nekim drugim sajtom.
Imate li kakvu preporuku za besplatni web host ?
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 19:18   #10
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Kao što IvanVK kaže, sve je u redu sa veličinom tvojih datoteka. Krivo sam računao.

Umjesto što se patiš sa besplatnim hostinzima preporučam ti da zakupiš ovaj Micro paket na InfoIT-u za 120kn/god.

http://www.infoit.hr/web-hosting

Tu imaš i Cpanel, baze i sve ostalo, što će ti dobro poslužiti za vježbu.

Komercijalnih domena ima već za 50-60 kn/god. ili traži od Carnet-a besplatnu za fizičke osobe.

http://www.dns.hr/registracija.html

To je stvarno sića, a dobiješ sve što ti treba.


Također možeš i na svom stroju besplatno pokrenuti web server + php + mysql.

http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#646


Ja tako razvijam web stranice pa kad je sve gotovo onda tek dižem na "pravi" server.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.09.2010., 19:55   #11
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
pa možda bi i uzeo neke od tih paketa po 60 kn god,ali nemogu prvu stranicu odmah sjebat ili mi se ne dopadne ili je nikako neću moć skontat a platit ću.
Jest da nije neka lova,ali volio bi učiti više o samim web stranicama ,pa bi bilo bolje ipak da je free,mislim.
Hvala vam što mi pomažete jer sam početnik o tome ,znam samo ono što sam pročitao na net-u o tome i ovo nešt malo probao.
Jest da u Word-u nitko ne pravi stranice(neznam zašto) ali to je tamo najlakše i najednostavnije i preko word-a sam saznao za prve naredbe u html-u i čak napravio vrlo solidnu stranicu ,koju ,naravno,sad nemogu nikud upload. haha.
corsa je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 20:37   #12
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Krivo si shvatio. Ne plaćaš nikakvu stranicu.

Zakupljuješ diskovni prostor za smještaj stranice koju si napravio - to se zove hosting.

Onda gore sa FileZillom prebaciš svoju stranicu.

A domenu kupuješ da ta tvoja stranica dobije ime - www.mojastranica.com

Onda stranicu shebesh pa je izbrišeš sa servera ili popraviš i tako nešto naučiš.

Tako to ide mladiću.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2010., 08:24   #13
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor corsa Pregled postova
,ali nemogu prvu stranicu odmah sjebat ili mi se ne dopadne ili je nikako neću moć skontat a platit ću.
Jest da nije neka lova,ali volio bi učiti više o samim web stranicama ,pa bi bilo bolje ipak da je free,mislim.
Vidim da si "totalni početnik". Dao sam ti neke linkove pa ih pogledaj. Tu ti je sve na HR jeziku.
Ne moraš se vezati za te tutorijale ali barem čitajući ih stvorit ćeš neku sliku kako početi sa izradom web stranice. Kada shvatiš kako se kreira osnovna web stranica *.HTML sa par linkova i substranica kao i upload na server tada ćeš lakše u budućnosti moći ići dalje na CMS... (ja ti ne preporučam odmah kupovinu hostinga). Bolje uzmi neki besplatni (dao sam ti pojam koji upiši u Google, da ja ne reklamiram dotičnu tvrtku)

Uz to, prije nego kreneš u najam hostinga, instaliraj WAMP ili XAMPP na svoje računalo pa isprobavaj do mile volje svoj rad i kada shvatiš kako to funkcionira tada kreni u www svijet interneta. Na linku XAMPP imaš detaljno opisan tutorijal na HR jeziku kako se instalira i kako funkcionira web server i uz to imaš još nekih tutorijala a sve na HR jeziku popraćeno screenshotovima.

btw: proba i rad za klasičnu web stranicu u *.html čak ti ni ne treba web server, svi linkovi će funkcionirati kako treba ako in postaviš kako treba, no bit je da malo proučiš stvari i pojmove vezane uz HTML, CSS, CMS itd, kako budeš napredovao sa radom ako ćeš se nastaviti baviti s web-om.
Isto tako ako radiš čisti *.html raspored foldera, subfoldera i datoteka mora biti jednak na računalu i na serveru
Savjtujem ti još jednom DreamViewer ili FrontPage za tebe su drugi koraci (prvi korak je proučavanje literature, tutorijala).

Ako se i odlučiš za kupovinu hostinga/domene znaj da godinu dana imaš vremena pisati/brisati, uploadati/downloadati, švrljati/brljati sve za cijenu koju si platio.
IvanVk je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2010., 23:37   #14
corsa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 295
hvala prijatelju,bez takvih kao što ste Vi, vjerojatno niste ni vi naučili,zato sam Vam neizmjerno zahvalan na svakom prijedlogu i pomoći.
corsa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na