Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2009., 22:30   #331
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Malo kasnim sa odgovorom, ali zar nema ta ploca onaj nekakav Gigabyte Raid?

Nema Intelov (nije ICH9R SB nego ICH9) Raid, ali ima nekakvo Gigabyte rijesenje za Raid. E sad kako to radi nemam pojma, ali sluzbeno po Gigabyteu ta ploca podrzava Raid.
Imao sam P35-DS3 i sjecam se da je u manualu pisalo nesto o Raidu, cak su i ti SATA konektori za Raid bili drugacije boje. Doduse, nisam isprobao slagati Raid na njoj.
Malo kasnis

Ima oba dva (P35-DS3R koju ce doticni kolega pokusati nabaviti). Ova njegova trenutna nema nikakav RAID kontroler.

Gigabyte-ov (JMicron tocnije) je osjetno slabiji/sporiji, te ima mogucnost spajanja samo dva diska u polje.

Ostalih 6 je na ICH9R (pricamo o P35-DS3R).

Zbog toga i razlika u bojama (ljubicasti su Gigabyte/JMicron JMB363, a narancasti su Intelovi ICH9R).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 10:18   #332
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
RAID za kasniju nadogradnju

Pozdrav,

Interesira me slijedeće pa pomagajte vi koji znate.

Slažem jedan NAS za video kolekciju koja svakim danom sve više raste (trenutno sam na nekih 1.5 TB). E sad, volio bih imati neku sigurnost ako mi rikne hard da ne izgubim tolike silne GB downloada.

Pitanje je slijedeće:

Koje RAID polje trebam složiti da podržava kasniju nadogradnju s novim diskovima (jednakog ili većeg kapaciteta), a da istovremeno imam sigurnost u slućaju otkazivanja jednog diska? I koliko moram imati minimalno diskova da ostvarim takav cilj? Nadogradnja koju spominjem podrazumjeva da se radi on-the-fly, znači bez razbijanja postojećeg polja i gubitka podataka na već postojećim diskovima u polju.

Naravno cilj je također da uz ove uvijete također mogu iskoristiti što više prostora u polju.

Hvala na pomoći...
A-V je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 27.08.2009., 10:51   #333
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,397
RAID nije za backup nego za redundanciju i performanse. Ne znam ni što si mislio pod tom nadogradnjom... Složi si nekakav vremenski backup i to će ti biti super.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 10:53   #334
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,545
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Slažem jedan NAS za video kolekciju koja svakim danom sve više raste (trenutno sam na nekih 1.5 TB). E sad, volio bih imati neku sigurnost ako mi rikne hard da ne izgubim tolike silne GB downloada.
S danasnjim diskovima, 1.5TB nije ni toliko mnogo.

Ako ti treba sigurnost, kupit disk(ove) od 2TB i radi backup.

Citiraj:
Koje RAID polje trebam složiti da podržava kasniju nadogradnju s novim diskovima (jednakog ili većeg kapaciteta), a da istovremeno imam sigurnost u slućaju otkazivanja jednog diska? I koliko moram imati minimalno diskova da ostvarim takav cilj? Nadogradnja koju spominjem podrazumjeva da se radi on-the-fly, znači bez razbijanja postojećeg polja i gubitka podataka na već postojećim diskovima u polju.
http://pcekspert.com/articles/665-1.html

A o RAID-u se nekoliko puta pisalo, sto po forumu, sto po drugim clancima na PcE.

Nadogradjivanje i sigurnost u negubljenje podataka najvise ovisi o kvaliteti kontrolera, manje o polju kao takvom. IOW - zaboravi da ces takve egzibicije elegantno izvoditi na o/b "RAID kontrolerima", koji su sve samo ne RAID kontroleri.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:05   #335
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
RAID nije za backup nego za redundanciju i performanse. Ne znam ni što si mislio pod tom nadogradnjom... Složi si nekakav vremenski backup i to će ti biti super.
Nisam baš siguran da ste me dobro shvatili...

Znam da RAID nije backup, ali isto tako znam da RAID (ne svaki naravno) pruža sigurnost u slučaju rikavanja jednog diska. Ukoliko riknu svi diskovi RAID mi neće pomoći, to znam, ali ruku na srce kolika je vjerojatnost za ovo (ja se služim računalima još od 386-ice, promijenio sam ih barem 6 komada i još mi nijednom nije riknuo disk).

Dakle, back up bi mi bio bacanje prostora jer bih u tom slućaju trebao duplo više diskova za isti kapacitet...

Tražim RAID polje koje bi mi omogućilo slijedeće:

1. Sigurnost u slučaju rikavanja jednog (ne svih!) diska, brzina je sasvim sporedna jer je ionako usko grlo streamanje.

2. Mogućnost nadogradnje RAID polja kasnije bez uništavanja podataka na njemu. Npr. - imam dva ili tri diska u RAID polju i kad mi postanu premali ubacim još četvrti u to isto RAID polje bez da gubim podatke koje već imam u tom istom RAID polju. Neznam jel to uopće moguće, pa zato i pitam, nisam u nikakvom članku vidio da to piše.

3. Ukoliko postoji RAID polje za ovakvu namjenu, koliko diskova u startu trabam imati da ga podignem?


Nadam se da sam sada bio jasniji...
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:11   #336
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
ima... upravo to sto trazis...

raid 5 i raid 6 polja...

RAID 5 (striped disks with parity) combines three or more disks in a way that protects data against loss of any one disk. The storage capacity of the array is reduced by one disk.

RAID 6 (striped disks with dual parity) combines four or more disks in a way that protects data against loss of any two disks.

ali... za takav raid moras imat dobar kontroler... ovi sto dodju na mbo... su vise sminka...
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:12   #337
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
Dakle, back up bi mi bio bacanje prostora jer bih u tom slućaju trebao duplo više diskova za isti kapacitet...
ček, želiš sigurnost u slučaju rikavanja diska, znači moraš imati kopiju na dva mjesta.
a RAID je čudotvorac pa to može izvesti na duplo manje prostora ili ?
kako god okreneš, morat ćeš imati ukupno više diskova nego što imaš podataka,

makar, ako ti je to sve download materijal, a ne tvoj vlastiti, ne vidim čemu kompliciraš(ubaci si u računicu kontroler o kojem Bubba priča i par dodatnih diskova, pa vidi razliku)

bez ikakvih backup/raid kombinacija, ako ikad i crkne, lako si skineš opet
(bar postoji ta mogućnost, nije da propadnu snimke svadbi,krstitki, rođendana itd...)
ovako mi zvučiš kao neki lik koji je do sada izgubio 2-3 puta sve svoje važne fileove a ne kao što si sam napisao:

Citiraj:
(ja se služim računalima još od 386-ice, promijenio sam ih barem 6 komada i još mi nijednom nije riknuo disk)
a opet, možeš kupiti samo 1 disk od 1-2TB i na njega backupirati važnije stvari, ostatak rastuće kolekcije ne
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera

Zadnje izmijenjeno od: TomRi. 27.08.2009. u 11:25.
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:20   #338
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
ček, želiš sigurnost u slučaju rikavanja diska, znači moraš imati kopiju na dva mjesta.
a RAID je čudotvorac pa to može izvesti na duplo manje prostora ili ?
Pa čini mi se da može, osim ako mi nešto nije promaklo.

Recimo ovo RAID 5 polje - imam npr. 4 diska po 2TB: 4x2-2=6TB

Ako sam dobro shvatio kada bi riknuo jedan (bilo koji!) od ovih diskova mogao bih vratiti sve informacije.

Isto ovo u slučaju backup varijante sa ista ova četiri diska: 2x2(i druga dva 2x2 za backup)=4TB

Dakle, RAID 5 bi mi dao 50% više prostora. Jedino što kod backupa smiju riknut dva diska, a kod RAIDa 5 samo jedan.
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:21   #339
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,545
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Znam da RAID nije backup, ali isto tako znam da RAID (ne svaki naravno) pruža sigurnost u slučaju rikavanja jednog diska. Ukoliko riknu svi diskovi RAID mi neće pomoći, to znam, ali ruku na srce kolika je vjerojatnost za ovo (ja se služim računalima još od 386-ice, promijenio sam ih barem 6 komada i još mi nijednom nije riknuo disk).
isatty(3), barem 6 komada!?!? I niti jedan nije krepao?! Wow! Ti mora da se salis!

No dobro.

Kao sto ti sada rece Domy, a ja sam valjda prije toga ponovio googolplex puta, RAID sluzi za redundanciju i povecane performanse. Backup != redundancija, a obzirom da ti
Citiraj:
ne izgubim tolike silne GB downloada.
potreban ti je backup, a ne RAID.

Ako ne zelis izgubiti toliko p0rna, tvoj glavni neprijatelj nije crkavanje jednog diska. Ali jedan strujni udar, format c: (u bilo kojoj operativnoj iteraciji koja ce poluciti isti rezultat), kvar kontrolera, raspadanje FS-a ili virus koji napada sve Jennine filmove ce biti sasvim dovoljno da shvatis kako RAID ne sluzi tome da te zastiti od gubitka silnih GB downloada, nego da ti omoguci redundanciju i nesmetani nastavak rada u slucaju kvara diska. Ako je to sto zaista zelis, onda da, RAID je potrebna tehnologija, ali ti si, jos jednom cu ti ponoviti, napisao da ne zelis izgubiti tone p0rna.

Citiraj:
Tražim RAID polje koje bi mi omogućilo slijedeće:

1. Sigurnost u slučaju rikavanja jednog (ne svih!) diska, brzina je sasvim sporedna jer je ionako usko grlo streamanje.
Manje vise svako RAID polje tome i sluzi, osim RAID 0 koji i nije RAID.

Citiraj:
2. Mogućnost nadogradnje RAID polja kasnije bez uništavanja podataka na njemu. Npr. - imam dva ili tri diska u RAID polju i kad mi postanu premali ubacim još četvrti u to isto RAID polje bez da gubim podatke koje već imam u tom istom RAID polju. Neznam jel to uopće moguće, pa zato i pitam, nisam u nikakvom članku vidio da to piše.
Kao sto ti rekoh, to ne ovisi o tipu RAID-a (pogotovo ako ne kanis raditi migraciju na razilicite RAID nivoe), nego o (ne)kvaliteti kontrolera.

Citiraj:
3. Ukoliko postoji RAID polje za ovakvu namjenu, koliko diskova u startu trabam imati da ga podignem?
Kada se odlucis za neko RAID polje (a obzirom da nisi dao nikakav relevantni podatak o budjetu, broju i tipu diskova koje planiras koristiti, racunalu u kojemu ce biti polje kao i slicne detalje), vec i tete u Prehrani znaju linkove na Googleu u kojima pise minimalan broj diskova za odredjeno RAID polje i ostale tehnikalije.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:24   #340
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
ako ikad i crkne, lako si skineš opet
Da, to je mačji kašalj - čak i da izuzmem trošak prometa na rapidshareu (ili čekanja onog ograničenja na 20GB u tri dana), nije baš da mi se život svodi na searchanja za linkovima, titlovima, obrade titlova... velika je to kolekcija

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
isatty(3), barem 6 komada!?!? I niti jedan nije krepao?! Wow! Ti mora da se salis!

6 kompjutera + 4 na poslu = barem 20 diskova

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
napisao da ne zelis izgubiti tone p0rna.
?? tko je to rekao... super ti je šala, haha

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 27.08.2009. u 12:26. Razlog: Ne koristiš multi-quote!
A-V je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2009., 11:39   #341
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,545
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Pa čini mi se da može, osim ako mi nešto nije promaklo.

Recimo ovo RAID 5 polje - imam npr. 4 diska po 2TB: 4x2-2=6TB

Ako sam dobro shvatio kada bi riknuo jedan (bilo koji!) od ovih diskova mogao bih vratiti sve informacije.
Ti nisi shvatio kako RAID funkcionira.

Da, kada bi ti bilo koji od tih diskova "riknuo", mogao bi nastaviti nesmetani rad na racunalu s time da bi efektivno imao RAID 0 polje, dok ne zamijenis neispravan disk.

Kada to uradis, poceo bi proces rebuilda polja, kojime bi se ponovno izracunao sav paritet i vratila funkcionalnost RAID 5 polja.

S druge strane, osnovni problem koji tu imas (i koji ce lupiti 2TB limit jos neko vrijeme) je to sto zbog implementacijskih poteskoca, primjerice, u rijetkim slucajevima mozes dobiti array velik preko 2TB (sto zbog kontrolera, sto zbog OS-a).

Takodjer, mislim da ti je TomRi ti je takodjer spomenuo trosak pocente investicije. RAID 5 na losem kontroleru ti je veci problem nego eventualno krepavanje diskova.

Citiraj:
Isto ovo u slučaju backup varijante sa ista ova četiri diska: 2x2(i druga dva 2x2 za backup)=4TB
Da, ali u tom slucaju imas backup. Shvatjas? Ne?

Citiraj:
Jedino što kod backupa smiju riknut dva diska, a kod RAIDa 5 samo jedan.
Tebi jos uvijek nije jasna fundamentalna razlika izmedju RAID-a i backupa.

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
6 kompjutera + 4 na poslu = barem 20 diskova
Dvadeset!? Stvarno? Cekaj, cekaj, zelis mi reci da si vidio... oh, ne mogu to ni izgovoriti... DVADESET diskova u cijelom zivotu? U jebote...
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
?? tko je to rekao... super ti je šala, haha
Ti. Jos sam te citirao iznad.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:41   #342
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Pa čini mi se da može, osim ako mi nešto nije promaklo.

Recimo ovo RAID 5 polje - imam npr. 4 diska po 2TB: 4x2-2=6TB

Ako sam dobro shvatio kada bi riknuo jedan (bilo koji!) od ovih diskova mogao bih vratiti sve informacije.

Isto ovo u slučaju backup varijante sa ista ova četiri diska: 2x2(i druga dva 2x2 za backup)=4TB

Dakle, RAID 5 bi mi dao 50% više prostora. Jedino što kod backupa smiju riknut dva diska, a kod RAIDa 5 samo jedan.
Ajmo ispocetka: puno stvari zaboravljas, a iznimno su problematicne.

Kao sto Bubba kaze, RAID nije niti je ikad bio ikakva backup varijanta, osim ako ne sluzi kao backup medij - sto kod tebe nije slucaj.

Zatim, nije samo stvar u tome "podaci su sigurni" - oni nikad nisu dovoljno sigurni dok god su online, stoga trebas neku offline varijantu - vanjski disk, trake, CD-ovi i slicno.

E sad, imas par problema nakon toga. Sto se zahtjeva i kapaciteta tice, gledaj nesto sto ima RAID 6 - RAID 5 je u ovakvim varijantama vrlo opasan; ako crkne jedan disk, kad stavis zamjenski, u toku rebuilda (koje moze nekad trajati i danima!) moze doci do read errora na nekom od ostalih diskova, pada nekog drugog diska zbog veceg opterecenja i slicno.

E sad, ako imas i backup i RAID 6 i sve sto ti treba - RAID polja na kontroleru koji podrzava online prosirenja moraju raditi na nekom OS-u. Koji OS imas da podrzava online ekstenziju datotecnog sustava, a da se ne preporucuje prije toga napraviti backup?

Sve u svemu, ako ti je stvarno stalo imati podatke, prvo razmisli o dobrom backupu, a RAID sustav koji podrzava sve ovo ostalo je manje bitno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:59   #343
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ti nisi shvatio kako RAID funkcionira.

Da, kada bi ti bilo koji od tih diskova "riknuo", mogao bi nastaviti nesmetani rad na racunalu s time da bi efektivno imao RAID 0 polje, dok ne zamijenis neispravan disk.

Kada to uradis, poceo bi proces rebuilda polja, kojime bi se ponovno izracunao sav paritet i vratila funkcionalnost RAID 5 polja.
Drugim riječima vrate mi se svi podaci koje bih izgubio da mi je disk riknuo a da nije bio u raid polju. Dakle - određena sigurnost postoji i tu sam izveo sličnost s backupom. Što je u tom razmišljanju pogrešno...


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova

S druge strane, osnovni problem koji tu imas (i koji ce lupiti 2TB limit jos neko vrijeme) je to sto zbog implementacijskih poteskoca, primjerice, u rijetkim slucajevima mozes dobiti array velik preko 2TB (sto zbog kontrolera, sto zbog OS-a).

Takodjer, mislim da ti je TomRi ti je takodjer spomenuo trosak pocente investicije. RAID 5 na losem kontroleru ti je veci problem nego eventualno krepavanje diskova.
Ok, ovo nisam znao, hvala na tim informacijama - to baca sasvim novo svjetlo na sigurnost RAID-a


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova

Dvadeset!? Stvarno? Cekaj, cekaj, zelis mi reci da si vidio... oh, ne mogu to ni izgovoriti... DVADESET diskova u cijelom zivotu? U jebote...

Ti. Jos sam te citirao iznad.
Stvarno ne razumijem ponašanje pojedinih članova na ovom forumu kao što si npr. ti. Ne znam jel to posljedica psihičke nestabilnosti koja permanentno zahtjeva dokazivanje vlastite nazovi-nadmoći korištenjem samodopadnosti u obliku šala na razini predškolske dobi ili jednostavno nedostatak odgoja u onom najelementarnijem smislu.

Što god bilo, nadam se da uživaš smišljajući ove šale u okviru ''...I will take over ZZZ World..." smješkanja...

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ajmo ispocetka: puno stvari zaboravljas, a iznimno su problematicne.

Kao sto Bubba kaze, RAID nije niti je ikad bio ikakva backup varijanta, osim ako ne sluzi kao backup medij - sto kod tebe nije slucaj.

Zatim, nije samo stvar u tome "podaci su sigurni" - oni nikad nisu dovoljno sigurni dok god su online, stoga trebas neku offline varijantu - vanjski disk, trake, CD-ovi i slicno.

E sad, imas par problema nakon toga. Sto se zahtjeva i kapaciteta tice, gledaj nesto sto ima RAID 6 - RAID 5 je u ovakvim varijantama vrlo opasan; ako crkne jedan disk, kad stavis zamjenski, u toku rebuilda (koje moze nekad trajati i danima!) moze doci do read errora na nekom od ostalih diskova, pada nekog drugog diska zbog veceg opterecenja i slicno.

E sad, ako imas i backup i RAID 6 i sve sto ti treba - RAID polja na kontroleru koji podrzava online prosirenja moraju raditi na nekom OS-u. Koji OS imas da podrzava online ekstenziju datotecnog sustava, a da se ne preporucuje prije toga napraviti backup?

Sve u svemu, ako ti je stvarno stalo imati podatke, prvo razmisli o dobrom backupu, a RAID sustav koji podrzava sve ovo ostalo je manje bitno.


Hvala puno, ovo mi je pojašnjenje stvarno korisno, sad vidim u čemu sam sve bio u zabludi.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 27.08.2009. u 12:27. Razlog: Ne koristiš multi-quote!
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 12:05   #344
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,545
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Drugim riječima vrate mi se svi podaci koje bih izgubio da mi je disk riknuo a da nije bio u raid polju. Dakle - određena sigurnost postoji i tu sam izveo sličnost s backupom. Što je u tom razmišljanju pogrešno...
Joj, nista ti se ne *vrati*.

Jednostavno ne "izgubis" podatke koje bi imao na jednom disku, onako, pojednostavljeno do bola.

Citiraj:
Ok, ovo nisam znao, hvala na tim informacijama - to baca sasvim novo svjetlo na sigurnost RAID-a.
Popularizacija RAID-a stavljajuci sarena slova na kutiju svake ploce koja kosta preko 250kn ne pojednostavljuje samo problematiku.

Nitko te ne "odgovara" od RAID-a zato sto te mrzi, nego samo zato sto ces imati vise stete nego koristi. Ako nemas niti diskove niti kontroler, uzmi disk od 2TB (ili koliko vec), tutni ga u ladicu, presnimi p0rn na njega jednom dnevno/tjedno/mjesecno i drzi ga medju carapama, ko sto je baba nekad drzala dojč marke tamo.

Simple as that.

Kao sto smo ti svi rekli, postoji toliko izvjesnijih kombinacija koje bi ti mogle bespovratno ubiti sve podatke, imao ti RAID ili ne.

Citiraj:
Stvarno ne razumijem ponašanje pojedinih članova na ovom forumu kao što si npr. ti. Ne znam jel to posljedica psihičke nestabilnosti koja permanentno zahtjeva dokazivanje vlastite nazovi-nadmoći korištenjem samodopadnosti u obliku šala na razini predškolske dobi.
Mora da je to.
Citiraj:
jednostavno nedostatak odgoja u onom najelementarnijem smislu.
Ili je ovo.
Citiraj:
Što god bilo, nadam se da uživaš smišljajući ove šale u okviru ''...I will take over ZZZ World..." smješkanja...
Ili pak ovo.

Najbolje da konzultiras B*lju.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 12:53   #345
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159


kao što je rečeno, raid je za nesmetani rad u slučaju krepavanja a backup za...hm... backup
makar, mislim da bi za sigurnost mogel napraviti raid1 + backup, za slučaj da ti disk krepa ako si blizu kraja nečeg il ako ti krepa dok gledaš film, pa da se ne yebeš dok povučeš backup
domis je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 19:23   #346
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
A dovoljna bi bila samo jedna recenica ... punokrvni RAID kontroler (8-kanalni + BBU) sa relativno brzim on-the-fly dodavanjem kapaciteta, te nekakvim prihvatljivim rebuildom vremenom (1 diska) stoji barem 3k kn.

Govorimo o kupovini unutar granica, jer garancija je ipak pozeljna kod ovakvih stvari
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2009., 14:00   #347
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
samo bih napomenuo kako je posjedovanje jednog RAID kontrolera otprilike jednako vrijedno kao i posjedovanje nijednog. naime, ako ti krepa kontroler (a i to se dešava, o da), možeš se pozdraviti s podacima osim ako nemaš ISTI TAKAV kontroler za zamjenu. pod "isti takav" mislim "ista serija, isti firmware, isti qrac-palac, od iste robot-majke na istoj robot-traci rođeni".

umjesto RAID-5/6 bolje je lijepo staviti jedan disk u računalo i uzeti dva eksterna koja rotiraš za backupove i spremaš negdje na sigurno.

da đubre od sonya nije ubilo HD-DVD, danas bi i HD-DVD i blu-ray hardver i mediji bili jeftini i dostupni, pa se ne bi trebali kupovati diskovi već samo lijepo pržiti po 50 GB na plastične pločice
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 18:37   #348
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor pingmachine Pregled postova
samo bih napomenuo kako je posjedovanje jednog RAID kontrolera otprilike jednako vrijedno kao i posjedovanje nijednog. naime, ako ti krepa kontroler (a i to se dešava, o da), možeš se pozdraviti s podacima osim ako nemaš ISTI TAKAV kontroler za zamjenu. pod "isti takav" mislim "ista serija, isti firmware, isti qrac-palac, od iste robot-majke na istoj robot-traci rođeni".
Netocno. Svaki proizvodjac kontrolera koji imalo drzi do sebe podrzava starije modele, tj. ne mora biti ni isti tip, FW i slicno. Inace cijela prica ne bi imala smisla.

Sve sto treba paziti je - u slucaju kvara kontrolera naci odgovarajuci zamjenski prema specifikaciji proizvodjaca.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2009., 18:48   #349
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
ovisi o proizvođaču (i cijeni).
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2009., 14:55   #350
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
RAID 0 i 5

Evo napokon je došlo vrijeme da i ja sebi složim RAID. Način na koji sam ja to mislio je učiniti je slijedeći, kupiti 3 ili više manjih diskova negdje od 100 - 400 GB i složiti ih u RAID 0 ili 5, meni ovi diskovi trebaju samo radi speed boosta nikakav backup me ne zanima jer već imam u računalu 4 diska od 1TB koji ču koristiti za raw fajlove i spremanje gotovih projekata plus tu je vanjski backup sistem što znači da će mi se na RAID diskovima nalaziti samo OS aplikacije koje koristim za rad i trenutno aktualni projekt. Sad nemogu se odlučiti između RAID 0 i RAID 5 tako da bih molio ljude koji imaju iskustva s RAID sistemima da preporuče šta misle da bi bilo bolje rješenje.

Plus nabacite i koju preporuku na koje diskove se usredotočim brzina je naravno uvijek uvjet ali najvažnije bi mi je da su pouzdani tj. da nekrepavaju.

Za one koje su mi mislili preporučit SSD moram reči da su mi još uvijek preskupi pogotovo što za jedan SSD mogu uzet hrpu ovih večeg kapaciteta koji možda nisu brži ali u RAIDU su dovoljno brzi za moje potrebe.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2009., 18:18   #351
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
Evo napokon je došlo vrijeme da i ja sebi složim RAID. Način na koji sam ja to mislio je učiniti je slijedeći, kupiti 3 ili više manjih diskova negdje od 100 - 400 GB i složiti ih u RAID 0 ili 5, meni ovi diskovi trebaju samo radi speed boosta nikakav backup me ne zanima jer već imam u računalu 4 diska od 1TB koji ču koristiti za raw fajlove i spremanje gotovih projekata plus tu je vanjski backup sistem što znači da će mi se na RAID diskovima nalaziti samo OS aplikacije koje koristim za rad i trenutno aktualni projekt. Sad nemogu se odlučiti između RAID 0 i RAID 5 tako da bih molio ljude koji imaju iskustva s RAID sistemima da preporuče šta misle da bi bilo bolje rješenje.

Plus nabacite i koju preporuku na koje diskove se usredotočim brzina je naravno uvijek uvjet ali najvažnije bi mi je da su pouzdani tj. da nekrepavaju.

Za one koje su mi mislili preporučit SSD moram reči da su mi još uvijek preskupi pogotovo što za jedan SSD mogu uzet hrpu ovih večeg kapaciteta koji možda nisu brži ali u RAIDU su dovoljno brzi za moje potrebe.
U globalu, postoji ogromna razlika izmedju te dvije vrste polja, a primjena je direktno ovisna o namjeni. Ako ti podaci gore nisu bitni, RAID 0 je OK jer je bitno brzi od RAID 5 (posebno u pisanju, u citanju je i RAID 5 dovoljno brz). Drugo, za pravilnu primjenu RAID 5 polja je jako bitan kontroler - o njemu sve ovisi. Isto tako, umjesto RAID 5 polja, ako su veliki diskovi u pitanju, bolje je imati RAID 6.

Specificiraj malo detaljnije namjenu i potrebe. Sto se diskova tice, mislim da na trzistu nema nekih diskova kojih bi se posebno trebao kloniti, a s druge strane, svaki disk je nepouzdan sam po sebi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2009., 19:08   #352
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
na ovom kompu bi se najviše obavljala video obrada i montaža program koji bi najviše koristio je EDIUS ali naravno tu je još nekoliko aplikacija koje mi trenutno nisu upitne največi mi je problem što kad ja stavim hrpu efekata na neki segment videa zna se desit da ih računalo nemože prožvakat što se nebi smjelo događat pošto imam 4780X2, 4 GB DDR3 1800 mem, q9550 na 3,5. ja sam zaključio da mi je problem u HDD ovo mi je potvrdio i kolega koji ima sličnu konfiguraciju ali ima i raid i on nema problema. Sve drugo na ovoj konfi radi perfektno stabilna i brza e i da kad kada pokrenem i koju igru tu kad ima puno posla pa moram ostat prekovremeno desi se da moram nešto ubit kako bi nastavio sa kvalitetnim radom.

P.S. nevjerujem da su svi diskovi nepouzdani ja imam neke stare i po 10-15 godina perfektno rade i nikad problema nije bilo.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2009., 23:10   #353
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
na ovom kompu bi se najviše obavljala video obrada i montaža program koji bi najviše koristio je EDIUS ali naravno tu je još nekoliko aplikacija koje mi trenutno nisu upitne največi mi je problem što kad ja stavim hrpu efekata na neki segment videa zna se desit da ih računalo nemože prožvakat što se nebi smjelo događat pošto imam 4780X2, 4 GB DDR3 1800 mem, q9550 na 3,5. ja sam zaključio da mi je problem u HDD ovo mi je potvrdio i kolega koji ima sličnu konfiguraciju ali ima i raid i on nema problema. Sve drugo na ovoj konfi radi perfektno stabilna i brza e i da kad kada pokrenem i koju igru tu kad ima puno posla pa moram ostat prekovremeno desi se da moram nešto ubit kako bi nastavio sa kvalitetnim radom.
Ukoliko mozes prihvatiti to da ti usred rada moze neki disk otici bogu na istinu i usput ponijeti sve podatke sa sobom, idi s RAID 0, jer je AV obrada po tom pitanju jako zahtjevna. Inace idi ili s RAID 1 / 10 ili, ali ako imas jako dobar kontroler, s RAID 5. To dobar znaci pravi HW kontroler s dediciranim procesorom (ASIC), s velikim cacheom podrzanim baterijom.

Citiraj:
Autor mrVivi Pregled postova
P.S. nevjerujem da su svi diskovi nepouzdani ja imam neke stare i po 10-15 godina perfektno rade i nikad problema nije bilo.
Nema pouzdanog diska. Imam ih i ja brdo godina stare, ali crkavaju svi, od onih koji se prvi puta ukljuce do onih starih 20 godina. Disk se nikad nije ni smatrao pouzdanom komponentom, dapace, smatra se uvijek u ozbiljnom okruzenju da je to komponenta koja moze crknuti svaki cas.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2009., 00:21   #354
mrVivi
Premium
 
mrVivi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 323
raid 0 če biti onda, što se tiče gubitka kao što rekoh imam eksterni backup koji se pali svakih 8 sati plus tu je 4 TB u računalu i vjerojatno ču moči iskemijati da mi edius snima projekte na dva mjesta ili nešto slično a što se tiče OSa i aplikacija za to ču napravit nekakv image il nešto da ako taj dio ode kvragu mogu sve vratiti za veoma kratko vrijeme.
mrVivi je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2009., 23:29   #355
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Pital bi u ovoj temi nešto za RAID navedenih diskova(WD640AAKS).

Evo izbori su još malo tu, i pala bude neka lovica pa mislim kupit još jedan WD 640AAKS.
E sad me zanima sljedeće:

1. Jel se to isplati, ili da uzemem veći disk(ja nebi pošto mi se ovaj wd jako sviđa)
2. Koje polje izabrati i u par koraka objasniti, pročital sam koje su vrline svakog polja no vi koji ste isprobali znate najbolje!
3. Računalo koristim za faks i multimediju, pa sad nemam PREVAŽNIH podataka zbog kojih bi se ubil ak se nekaj loše dogodi al ipak nebi htel ostat bez njih...
4.Svi vaši savjeti su dobrodošli, nisam to nikad ni probal radit pa mi pomognite u par crtica...

Thx

Ploča je p55-UD5, ubiti sve je u potpisu, pa pucajte!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 21:10   #356
Hari
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Mursa
Postovi: 87
Pitanje: Raid 1 da/ne?

trebam pomoć oko odluke: kupiti i napraviti raid 1 polje kod kuće ili ne?

Situacija: imam jedan 3,5'' interni disk od 250GB koji je vjerojatno u kvaru, pa on otpada iz priče. to je seagate baracuda na 7200rpm. Imam također eksterni 3,5'' disk od 1TB kojemu je neispravan ispravljač. To je WD My Book. Nesreća je ta što su se oba pokvarila u roku od mjesec dana.

Plan: kupiti 2 identična diska i napraviti raid 1 polje. koliko sam skužio s vašeg foruma i iz članaka, raid jedan je spori i sigurni mirror način čuvanja podataka.

Dileme: kupiti ili ne kupiti hardware raid kontorler?
kakve diskove kupiti? (nemam baš puno novaca, recimo granica budžeta od 1000 kn)
Hari je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 21:33   #357
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
A da kupiš 2x500GB pa jedan imaš kao sistemski a na drugi složiš automatski backup važnijih podataka? "Čistokrvni" HW kontroler košta dosta...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 21:59   #358
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Zar se taj WD My Book ne može rastavit i izvadit disk pa njega iskoristit.

Ja imam stolno računalo, laptop i jedno neko bezveze računalo gdje imam jedan disk od 320 GB i to mi je dosta za nešto filmova i gluposti te za 3-4 backup-a od svakog računalo.
Backup radim s Acronis True Image-om, pa eto možda i ta ideja pomogne.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 22:47   #359
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,397
RAID 1 niti je ne znam koliko spor, a niti je siguran. Po 2351345 puta, RAID 1 nije nikakav backup, samo redundancija, a to je za uvjete kada moraš 24/7 imati pristup podacima, podignut sustav itd.

Za backup, ako su toliko važni podaci, si složi jedan HDD u kompu, a drugi u nekom kućištu/ladici/dockingu ili drugom kompu iako ni to nije nešto ekstra, ali u većini slučajeva je dovoljno.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 22:50   #360
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
tvoja ploca Gigabyte GA-965P-DS3 rev3.3 podrzava raid1 (i 0), pa ti kontroler netreba, samo diskovi.

uvijek mozes rastavit WDmyBook i disk stavit u komp, isti je kao i svaki drugi, njega koristi za podatke i kupi si sistemski disk. najmanje para i najmanje komplikacija. ostatak kao pravi muž ostavi na šanku. ili kupi novu kutiju za taj disk, nesto tipa ovo.

odi na raid ako imas neke brutalno vazne podatke, za filmove i takve điđe se ne isplati, bezveze ubijas prostor.
samo nemoj skidat torrente na disk za podatke, niti seedat s njega, to ga onak recimo dosta kolje, za to uzmi ovaj seagate ako jos radi.


e da btw. pa ti WDovi obicno imaju dugacku garanciju, kolko mi se cini 5godina, provjeri ak imas racun.
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na