Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2008., 15:05   #1
Misfit
Doesn't Know Faces
Moj komp
 
Misfit's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Crni ekran (nema signala) prilikom bootanja

Pozdrav svima. Novi sam ovdje, nemam previse iskustva s kompjuterima, tako da molim za pomoc svekoliko PC expertno pucanstvo ovdje.
Naime, kao sto vidite po mojoj konfiguraciji, imam kantu od compa staru 5 godina, međutim krntija radi i za ono za sto ga koristim (surfanje, notepad i tu i tamo gledanje kojeg filma) je ajmo reci - zadovoljavajuc. Imam instalirane Windows 2000 Professional i htio sam ih neki dan "pregaziti" i instalirati XP Professional, no međutim... uvijek mi je prilikom paljenja compa prisutan crni ekran tj. monitor mi nema signala sve do trenutka dok se vec ne podignu Windowsi i dok se ne pojavi onaj ekran "Windows is starting". I dalje je sve OK. Windowsi se podignu i sve radi za 5, i comp i monitor. Međutim, ne vidim nista na ekranu u tom intervalu od 30-ak sekundi izmedju paljenja compa i podizanja windowsa. Dakle, ne vidim onu listu hardwarea sto se pojavi prilikom startanja compa. Zatim, iz istog razloga ne mogu uci u BIOS, jer mi je ekran crn - nista ne vidim. Mogu ja stiskati DEL, F1 ili ne znam koji gumb cim upalim comp i meni comp stane i vjerojatno se pojavi onaj okvir za ulazak u BIOS, ali ga ja NE VIDIM posto mi ekran nema signala. Isto vrijedi i za tu reinstalaciju windowsa. Ja mogu staviti instalacijski bootable CD XP-a u CD/DVD drive, restartati comp i pokusati instalirati windowse, ali sto mi vrijedi sto mi comp prepozna instalacijski CD i boota ga, kad je jedino sto vidim crni ekran bez signala, dakle kao da mi je monitor ugasen.
I sto sada?
Ono sto znam jest da to nije do LCD monitora koji trenutno imam, jer sam isti problem imao i na starom monitoru. Ono sto sam pokusao je flashati BIOS iz Windowsa pomocu Winflasha, (jer ga tako jedino mogu posto izvan Windowsa nista ne vidim), i nije pomoglo.
Probao sam reinstalirati graficku karticu, skinuo nove drivere za nju, ali ista stvar - sve je ostalo po starom. Dakle, monitor i dalje nema signala sve do paljenja windowsa. Pomozite!
Svaka pomoc je dobrodosla. I ako je moguce sto jednostavnijim "narodskim" jezikom, posto sam laik za prckanje po hardwareu i softwareu.
Unaprijed zahvaljujem...
Misfit je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 15:12   #2
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,519
jesi instaliraval kakve tweakove? mozda si nekaj u biosu dirao, ak postoji kakva "silent boot" opcija...

Zaboravi ovo za tweakove, obzirom da je problem prije samog OS-a... odi u BIOS i vrati defaultne postavke pa vidi kako ce se onda ponasati...
perich je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2008., 15:22   #3
Misfit
Doesn't Know Faces
Moj komp
 
Misfit's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
odi u BIOS i vrati defaultne postavke pa vidi kako ce se onda ponasati...
I ja bih to rado, ali problem je sto ne mogu uci u BIOS, posto mi je prilikom restarta compa ekran NEMA SIGNALA, dakle mogu jedino stiskati DEL naslijepo, isto tako naslijepo probati uci u BIOS, kretati se po njemu naslijepo i naslijepo pokusati pronaci vracanje defaultnih postavki. Sve u svemu, sumnjam da bi mi to uspjelo
Misfit je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 15:29   #4
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Otvori case pogledaj u manualu gdje ti se nalazi Clear CMOS jumper i resetiraj BIOS, ili izvadi bateriju na koju minutu.
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 15:30   #5
bluefluid
Premium
Moj komp
 
bluefluid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VG
Postovi: 1,756
pa resetiraj bios na ploci, nadji jumpere na CLR_MOS pa ih premjesti ili jednostavno izvadi bateriju na 10-15 sec...
(prije toga iscupaj kabl od napajanja)

pogledaj strelice na slici, jedan od onih zelenih bi trebao biti clear mos


bluefluid je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 15:52   #6
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
provjeri si ti memoriju... izvadi van keks, pa ga premjesti u drugi slot , itd, a ako ne pomaze clear cmos, bar je to lagano radit
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 16:12   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ako imaš spojen još kakav monitor ili TV, iskopčaj to.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 16:53   #8
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
probaj prilikom bootanja stiskati PAUSE tipku. Pa vidi da li ce ti se pojaviti slika.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 16:53   #9
Misfit
Doesn't Know Faces
Moj komp
 
Misfit's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Crash009 Pregled postova
Otvori case pogledaj u manualu gdje ti se nalazi Clear CMOS jumper i resetiraj BIOS, ili izvadi bateriju na koju minutu.

Napravio sam to sto ste mi ti i jos neki predlozili. Dakle, izvadio sam bateriju na minutu, vratio je upalio comp i, gle vraga, pojavio mi se onaj pocetni ekran i
poruka CMOS checksum failed - loaded dafaults, pa sam usao u CMOS, podesio vrijeme, usao u BIOS gdje sam imao dvije opcije za loadanje defaultnih vrijednosti: "load fail-safe defaults" i "load optimized dafaults". Probao sam prvu opciju, sejvao to (F10) i izasao iz BIOSA, i tada se ekran ponovno potpuno zacrnio na jedno 30-ak sekundi, i upalio se tek kad se na ekranu pojavio natpis "Windows is starting up", dakle, ista prica kao i prije. Windowsi su se podigli normalno, i tada je sve radilo OK. Mislim, nikada nisam ni imao problema s ekranom U WINDOWSIMA, vec samo PRIJE UCITAVANJA istih. Pa sam onda ugasio comp na shutdown. Ponovno ga upalio i sve je bilo kao i prije, dakle crni ekran 30 sekundi sve do podizanja windowsa. Zatim sam sve ponovio (vadjenje baterije, ulazaka u BIOS, loadao "optimized dafaults" i nista se nije promijenilo. Dakle, to sa stavljanjem defaultnih postavka u BIOS-u nije nista rijesilo.
Zatim sam i probao premjestiti RAM u drugi slot, no ni to nazalost nije urodilo plodom.
I eto mene natrag ovdje nakon jedno desetak restartanja compa.
Neki drugi pokusaj savjeta? Anyone?
Misfit je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 16:56   #10
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Misfit Pregled postova
Napravio sam to sto ste mi ti i jos neki predlozili. Dakle, izvadio sam bateriju na minutu, vratio je upalio comp i, gle vraga, pojavio mi se onaj pocetni ekran i
poruka CMOS checksum failed - loaded dafaults, pa sam usao u CMOS, podesio vrijeme, usao u BIOS gdje sam imao dvije opcije za loadanje defaultnih vrijednosti: "load fail-safe defaults" i "load optimized dafaults". Probao sam prvu opciju, sejvao to (F10) i izasao iz BIOSA, i tada se ekran ponovno potpuno zacrnio na jedno 30-ak sekundi, i upalio se tek kad se na ekranu pojavio natpis "Windows is starting up", dakle, ista prica kao i prije. Windowsi su se podigli normalno, i tada je sve radilo OK. Mislim, nikada nisam ni imao problema s ekranom U WINDOWSIMA, vec samo PRIJE UCITAVANJA istih. Pa sam onda ugasio comp na shutdown. Ponovno ga upalio i sve je bilo kao i prije, dakle crni ekran 30 sekundi sve do podizanja windowsa. Zatim sam sve ponovio (vadjenje baterije, ulazaka u BIOS, loadao "optimized dafaults" i nista se nije promijenilo. Dakle, to sa stavljanjem defaultnih postavka u BIOS-u nije nista rijesilo.
Zatim sam i probao premjestiti RAM u drugi slot, no ni to nazalost nije urodilo plodom.
I eto mene natrag ovdje nakon jedno desetak restartanja compa.
Neki drugi pokusaj savjeta? Anyone?
kao sto rekoh ,probaj pritiskati PAUSE tipku i vidi da li ce se pojaviti slika. Ako da,idi u bios i nadju fast boot i slicnu opciju i iskljuci.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2008., 17:19   #11
Misfit
Doesn't Know Faces
Moj komp
 
Misfit's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
kao sto rekoh ,probaj pritiskati PAUSE tipku i vidi da li ce se pojaviti slika. Ako da,idi u bios i nadju fast boot i slicnu opciju i iskljuci.
Probao, pritiskao PAUSE - nista. Crno.
Izvadio bateriju, stavio je natrag (jedini nacin da udjem u BIOS ), nasao Fast Boot opciju, iskljucio je - nista. I dalje crni ekran sve dok se windowsi ne podignu.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako imaš spojen još kakav monitor ili TV, iskopčaj to.
A i da na ovo odgovorim... Ne, nemam nista spojeno na comp, nikakav drugi monitor ni TV.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.09.2008. u 11:12.
Misfit je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 19:04   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
1. Nauči čemu služi multi quote na forumu...

2. Uštekaj monitor u drugi izlaz na grafi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 19:12   #13
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Citiraj:
Autor Misfit Pregled postova
Izvadio bateriju, stavio je natrag (jedini nacin da udjem u BIOS )
Probaj napraviti ovo i onda ubaciti cd od wina i pokrenuti instalaciju, nekako
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2008., 19:53   #14
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Tako je nesto bilo i prije koliko se sjecam. Problem je bio u DVI kablu, tj. nedostatak nekih pinova. Nemojte me uzeti za rijec, ali probaj ustekat monitor u drugi DVI na kartici, probaj s drugim kabelom, ili nekim monitorom koji ima klasični D-SUB (VGA izlaz)
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2008., 19:21   #15
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na