Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2023., 18:58   #2071
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Kako privatna oprema može raditi, ako nemaš podatke za spajanje koje operateri ne daju? Jedno vrijeme sam radio u HT-u (davno) i nisi mogao spojiti bilo kakav modem u mrežu, nego samo tipove koje su i sami davali u tom trenutku. Ovisno o routeru ti se spuštala konfiguracija i updateovi.

Poslano sa mog Pixel 7 koristeći Tapatalk

Tih teorija zavjera su nam puni forumi i truju bilo kakvu produktivnu diskusiju oko korištenja svoje opreme među naprednim korisnicima barem 10 godina.

Tad "nekad davno" (recimo 2008.) je taj HT na listu papira uz ruter dijelio PPPoE login koji je uglavnom ručno trebalo upisati jer automatsko povlačenje češće nije radilo nego što je. Tako da odmah pada u vodu priča da se tad nije moglo. Radio je bilo koji annex B ADSL modem. Čak i nakon što su usavršili provisioning, neko vrijeme su i dalje slali PPPoE na papiru uz ugovor.

Tamo negdje oko 2014. kad je počelo masovno prebacivanje na VoIP, ovdje se pričalo o nekom "super tajnom" njemačkom ili talijanskom IMS-u i toliko se razbacivalo s tom kraticom "IMS" i neprobojnošću, kao da se radi o NATO-vom šifriranom sustavu za lansiranje nuklearki a ne o najobičnijem SIP-u.

Onda je došao VDSL pa su krenuli mitovi o tome da se zaključava admin da si ljudi ne bi spustili marginu i tako dobili veću brzinu nego što plaćaju. Iz tog vremena i dalje vrijedi moja ponuda da ako netko uspije samo spuštanjem margine na ruteru probiti profil i brzinu zadanu na DSLAM-u, plaćam mu doživotno internet. Nitko još nije preuzeo tu nagradu

A da ne spominjem basne i bajke o verzijama firmwarea. Netko nije znao promijeniti PVC za internet u klikalici pa se raširilo da HT i Iskon imaju svatko svoju magiju u firmwareu i da se ne može koristiti HT-ov SX763 ili ST780 na Iskonu i obrnuto.

Svega još tu ima u međuvremenu, pa sve do danas imamo varijacije na temu - ONT je nova riječ desetljeća u svijetu mašte. A u stvarnom svijetu ne treba niti otvoriti kartonsku kutiju Huaweija kojeg dijeli A1 da bi se došlo do svih podataka potrebnih da se to čudo nikad niti ne spoji na nit.

Netko s voljom bi mogao sabrati sve te umotvorine zadnjih 10-15 godina s ovog i ostalih foruma i s usenet grupa i napisati na temu dezinformiranja solidan diplomski rad.

A da se vratim na temu, @zolakt uzmeš PMG3000 ONT, za serial mu postaviš onaj koji piše na kutiji od Huaweija, uštekaš ga u RB4011, taggiraš VLAN 60 i na njega staviš DHCP klijent.


Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Meni nisu htjeli dati PPoE user i pass. To je ujedno i razlog zašto bi trebao imati njihovu opremu. Ako to nemaš, logično je da ne možeš spojiti svoju opremu u mrežu jer ti ACS sustav ne može spustiti konfiguraciju na tvoj privatni router.
Ne mogu ti dati podatke za PPPoE jer ga ne koriste, nego obični DHCP (osim ako koristiš A1 preko HT-ove optike).
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 19:22   #2072
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Sada bi bilo zgodno to staviti u prvi post.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.10.2023., 19:33   #2073
tehno_vito
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Sada bi bilo zgodno to staviti u prvi post.
Napravit ko na twitteru fact check da mozes stavit ispod posta
tehno_vito je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 19:42   #2074
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova

Tih teorija zavjera su nam puni forumi i truju bilo kakvu produktivnu diskusiju oko korištenja svoje opreme među naprednim korisnicima barem 10 godina.

Tad "nekad davno" (recimo 2008.) je taj HT na listu papira uz ruter dijelio PPPoE login koji je uglavnom ručno trebalo upisati jer automatsko povlačenje češće nije radilo nego što je. Tako da odmah pada u vodu priča da se tad nije moglo. Radio je bilo koji annex B ADSL modem. Čak i nakon što su usavršili provisioning, neko vrijeme su i dalje slali PPPoE na papiru uz ugovor.
Naravno, to je funkcioniralo dok god si i ao pristupne podatke.


Citiraj:
Onda je došao VDSL pa su krenuli mitovi o tome da se zaključava admin da si ljudi ne bi spustili marginu i tako dobili veću brzinu nego što plaćaju. Iz tog vremena i dalje vrijedi moja ponuda da ako netko uspije samo spuštanjem margine na ruteru probiti profil i brzinu zadanu na DSLAM-u, plaćam mu doživotno internet. Nitko još nije preuzeo tu nagradu
:-)

Citiraj:
da ne spominjem basne i bajke o verzijama firmwarea. Netko nije znao promijeniti PVC za internet u klikalici pa se raširilo da HT i Iskon imaju svatko svoju magiju u firmwareu i da se ne može koristiti HT-ov SX763 ili ST780 na Iskonu i obrnuto.
Ma mislim da je stvar u tome da 99% ljudi želi i očekuje plug&play, a to ne radi ako nije sve kako su si operateri zamislili, pa tako se i verzija firmwarea mora podudarati.

Citiraj:
Svega još tu ima u međuvremenu, pa sve do danas imamo varijacije na temu - ONT je nova riječ desetljeća u svijetu mašte. A u stvarnom svijetu ne treba niti otvoriti kartonsku kutiju Huaweija kojeg dijeli A1 da bi se došlo do svih podataka potrebnih da se to čudo nikad niti ne spoji na nit.

Netko s voljom bi mogao sabrati sve te umotvorine zadnjih 10-15 godina s ovog i ostalih foruma i s usenet grupa i napisati na temu dezinformiranja solidan diplomski rad.

A da se vratim na temu, @zolakt uzmeš PMG3000 ONT, za serial mu postaviš onaj koji piše na kutiji od Huaweija, uštekaš ga u RB4011, taggiraš VLAN 60 i na njega staviš DHCP klijent.

Ne mogu ti dati podatke za PPPoE jer ga ne koriste, nego obični DHCP (osim ako koristiš A1 preko HT-ove optike).
Otišao sam iz HT-a kad se optika počela uvoditi, pa nisam ispratio temu do kraja:-).
Dakle u teoriji bilo koji ONT bi funkcionirao uz moj postojeći router, ako mu na neku foru uspijem izmijeniti serijski broj?

Npr. https://www.futura-it.hr/huawei-echo...m_medium=click

Iskreno, ovaj Mikrotik+SFP su mi preskupi, kad sam već pronašao workaround. Ali ako za male pare mogu izbaciti njihov router rado ću to napraviti.




Poslano sa mog Pixel 7 koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 20:18   #2075
extasy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: st
Postovi: 363
Ima li koji provjereni sfp modul iznad 1gbita?

Zadnje izmijenjeno od: extasy. 27.10.2023. u 20:35.
extasy je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 21:31   #2076
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Samo da javim i zahvalim se kolegy Cuky-u,
Uspio sam otvorit portove na routeru (Huawei je u DMZ, ostalo sve radi preko UniFi DMa) tj. istestirat otvaranje portova da radi Synology drive ali poanta je da preko Synology.quickconnect.to i dalje ide bjednih 1-2 MB/s tako da to nije pomoglo (cak ni kad se iskljuci synology relay server).

ALI kad sam napravio DDNS (preko synologya) i onda otvorio secure port nakon toga Synology drive ide full speed download tj. onoliko koliko moj upload speed dopusta .

Jos jednom hvala na testiranju i pomoci Cuky.

P.S. Thermaltake javi se ako trebas pomoc oko toga sad znam sta treba na synologyu sta treba na routeru podesit da dobijes full speed...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 27.10.2023. u 21:47.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 21:46   #2077
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Naravno da nije išlo full speed kada si koristio quickconnect i dalje, dok sa DDNS se spajaš direktno na svoj IP.

lewis.ddns.org:5001 = 123.456.789.100:5001
tj. isto kao da se spajaš na svoj IP koji ti je dao ISP.

Synology.quickconnect.to je preko synology servera.

Sada kada si to pohvatao, više nema povratka.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 22:06   #2078
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Naravno, to je funkcioniralo dok god si i ao pristupne podatke.
Do pristupnih podataka se i danas dođe. Prije si ih dobio na papiru, danas možeš tražiti bridge ili ih izvući na ovaj ili onaj način iz njihovog rutera. Tako da moja teza o forumaškim bajkama i dalje stoji.

Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Otišao sam iz HT-a kad se optika počela uvoditi, pa nisam ispratio temu do kraja:-).
Dakle u teoriji bilo koji ONT bi funkcionirao uz moj postojeći router, ako mu na neku foru uspijem izmijeniti serijski broj?

Npr. https://www.futura-it.hr/huawei-echo...m_medium=click

Iskreno, ovaj Mikrotik+SFP su mi preskupi, kad sam već pronašao workaround. Ali ako za male pare mogu izbaciti njihov router rado ću to napraviti.
Da, ako nađeš ONT kojem možeš promijeniti serial, radio bi. Za taj Huawei ne znam, ali na HT-ovom Raisecomu sam uspio. Nije baš jednostavno i treba lemiti serial ako se dobro sjećam, ali izvedivo je. Prvenstveno sam odgovarao kolegi koji je rekao da već ima RB4011.

Citiraj:
Autor extasy Pregled postova
Ima li koji provjereni sfp modul iznad 1gbita?
Na gigabitu radi MA5671A i PMG3000. Većina tih modula bi trebali ići do 2,5 Gbps tako da bi vjerojatno radilo.

Ovo je dobra stranica za informirati se o SFP modulima i ONT-ovima: https://hack-gpon.org/
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2023., 23:57   #2079
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Otišao sam iz HT-a kad se optika počela uvoditi, pa nisam ispratio temu do kraja:-).
Dakle u teoriji bilo koji ONT bi funkcionirao uz moj postojeći router, ako mu na neku foru uspijem izmijeniti serijski broj?

Npr. https://www.futura-it.hr/huawei-echo...m_medium=click

Iskreno, ovaj Mikrotik+SFP su mi preskupi, kad sam već pronašao workaround. Ali ako za male pare mogu izbaciti njihov router rado ću to napraviti.

Poslano sa mog Pixel 7 koristeći Tapatalk

Imaš u mojoj temi "Postavke HR ISPova" kompatibilne ONTove.
Preporučam sljedeće TPLink SFU ONTove jer imaju WebGUI u kojemu možeš mijenjat Serial i Password a i vrlo su user friendly.

https://service-provider.tp-link.com/gpon/xz000-g3/
https://service-provider.tp-link.com/gpon/xz000-g7/

Samo pripazi da nebudeš uzimao 2Gbit+ brzine na optici jer onda ide totalno drugi ITU.G standard kao što je sa VDSLom pa ova dva gore ti neće vrijediti.

Fritzbox Fiber 5530 i 5590 ignoriraj jer ima plavi konektor LC/APC i likovi iz AVMa se prave glupi i nedaju ti mijenat PLOAM password a Serial dopuštaju.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 30.10.2023., 11:15   #2080
zolakt
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Kutina
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
A da se vratim na temu, @zolakt uzmeš PMG3000 ONT, za serial mu postaviš onaj koji piše na kutiji od Huaweija, uštekaš ga u RB4011, taggiraš VLAN 60 i na njega staviš DHCP klijent.
Hvala na odgovoru. Probat ću.
zolakt je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2023., 11:52   #2081
antunhr
Premium
Moj komp
 
antunhr's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Popovec(Sesvete-Zagreb)
Postovi: 552
Jeli tko dobio 2gibta na optici ili coax. Ja sam dobio odgovor da 10.11 mi dolaze promjeniti ruter. Javim rezultate ako budu dosi promjeniti.
antunhr je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2023., 14:03   #2082
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor antunhr Pregled postova
Jeli tko dobio 2gibta na optici ili coax. Ja sam dobio odgovor da 10.11 mi dolaze promjeniti ruter. Javim rezultate ako budu dosi promjeniti.
Ima na drugim forumima, jedan se pohvalio sa speedtestom 2,3 Gbps/98 Mbps na A1 kabelskom.
Mislim da sam negdi vidio i za optiku 2/1 Gbps speedtest...





EDIT:
Evo sa A1 foruma speedtest - optika:


Zadnje izmijenjeno od: Tirkiz. 02.11.2023. u 14:24.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2023., 12:51   #2083
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor antunhr Pregled postova
Jeli tko dobio 2gibta na optici ili coax. Ja sam dobio odgovor da 10.11 mi dolaze promjeniti ruter. Javim rezultate ako budu dosi promjeniti.

Složili meni još prošli tjedan.
Na LAN imam trenutno 950/850 ali to je na 1000 mrežnoj kartici.
Na WIFI sam max uspio dobiti 900/800.
Koristim trenutno njihov ZTE F8648P, koji na user accountu nema baš previše dostupnih opcija.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2023., 16:16   #2084
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
spojio me A1 na optiku 300/150, jer novo kućanstvo nedaju iznad za početka kažu, kroz par mjeseci bi trebali dat 2000/1000

e sad dobio sam ruter ZTE F670L http://ztegpon.cz/pdf/ZXHN%20F670L%20datasheet.pdf i pitao tehničara jel to ubuduće podržava 2gbit, rekao je da da, no ja neznam podržava li zaista pa ako netko zna nek napiše
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote