Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.10.2020., 06:00   #211
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Mommi, kako vjerujem da si istrazio vec ovo sta cu te pitati da ja ne trazim. Kakve su ti opcije ako kojim slucajem podstanar prestane placati stanarinu i rezije i ne zeli izaci iz stana (tipa promjeni brave čak)?

hipotetska situacija iz pakla, ali vjerujem da si razmisljao o tome ako rentas duze vrijeme.
Moj stari je rentao poslovni prostor jednim ljudima kojima nije baš išlo, bili su iskreni i rekli mu da će malo kasnit sa rentom. Stari je bio ok i pričeko je..
Oni su bili skoro tri mjeseca unutra da nisu platili, a nisu platili niti režije. Stari ih je otero, novce nikad nije vidio i kaže da mu se sa sudom neda zajebavat jer bi se načeko i popušio još para. A tad nismo ni imali para da si platimo sudske troškove..

Druga situacija je bila da se lik odjednom samo pokupio iz prostora u kojem je promijenio brave, a ključ nam nije ni dao pa smo morali provaljivat u svoj prostor. Na svu sreću taj je bar okrečio cijeli prostor i platio cijelu godinu unaprijed, a izišo nakon 6mj.

Sve je bilo sklopljeno ugovorom, ništa na ruke. Uglavnom treba tražit polog unapried, sigurnije je.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 06:53   #212
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Netko mi je jednom pričao da je prisilio najmoprimce da potpišu solemizaciju kod bilježnika. U tom slučaju oni snise troškove režije i vlasnika se ne može teretiti za njih. Raspitajte se malo.
Naravno, i polog u iznosu bar 2 najamnine je dobra opcija.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 08:40   #213
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Mommi, kako vjerujem da si istrazio vec ovo sta cu te pitati da ja ne trazim. Kakve su ti opcije ako kojim slucajem podstanar prestane placati stanarinu i rezije i ne zeli izaci iz stana (tipa promjeni brave čak)?

hipotetska situacija iz pakla, ali vjerujem da si razmisljao o tome ako rentas duze vrijeme.
A gledaj, to je zeznuto, dosta. Jest da tahvik slučajeva nema puno, ali ima ih na žalost...

Prvo, najmoprimac, po Zakonu, ne smije raditi nikakve preinake na stanu bez tvoje suglasnosti.

Citiraj:
Sukladno Zakonu o najmu stanova, bez suglasnosti najmodav*ca, bravu na vratima najmoprimac ne može promijeniti.
Vrlo je važno prijaviti najmoprimca poreznoj, ima ljudi koji su taj dio odlučili zaobići, gdje imaš još manje prava kao najmodavaca u slučaju da se desi tako nešto.

Ali da, najmoprimac ima previše prava, ako ne želi van i plaćati režije, bez policije i suda (što traje godinama u RH) se možeš slikati. Izbaciti ga van na ulicu isti dan, nije moguće.

Pogotovo ako imaju djecu.

Bez suda, ništa. Nadaš se da nisi baš ti taj koji će imati takve podstanare.


Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Osim kad hoćeš izbaciti gradsku toplanu.
U Varaždinu sam bio u zgradi gdje su svi potpisali da se izbaci gradska toplana osim jednog vlasnika, i dan danas je grijanje na gradsku toplanu u toj zgradi. Nemožeš ništa.
I ovo nije/ne mora biti točno ili se ekipa nije dovoljno informirala.

Ti si možeš zaplombirati i isključiti grijanje na toplanu i grijati se kako ti želiš (osim plina naravno, ako zgrada nema priključak, koji ne možeš tražiti samostalno ili samo ti). Konretno, dobar frend je to napravio, izbacili su grijanje na toplanu i kupio je 3-4 radijatora na vrući zrak. Ali i dalje mora plaćati nekakvu cifru za toplanu koja se tereti kao nekakva "izgubljena energija" jer toplana cijeli dan radi. Smanjio je grijanje s 800kn na nekih 400kn struje (uključujući i ostale aparate na struju).

Ali da, istina je, ako 19/20 stanova ne želi toplanu a jedan želi, toplana se ne može izbaciti/isključiti, ali to nužno ne znači da se tih 19 stanova MORA grijati na toplanu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 08:44   #214
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Može li netko od vas s više iskustva napraviti neki step by step ili checklistu stvari koje treba napraviti kod iznajmljivanja stana?
Za nas koji u to ulazimo prvi put bi jako pomoglo.

Čitam već neko vrijeme uokolo o tome i nisam ništa pametniji
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 08:51   #215
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Pa ja sam ovako napravio:
1. uredili smo stan do razine da smo mi bili zadovoljni
2. sve pofotkali, stavili oglas na njuškalo
3. imali par ogleda,uzeli onoga koji nam je najviše odgovarao.
4. našao nekakav ugovor na netu (imaš ih brdo), prepravio ga, isprintao na 3-4 primjerka, uglavnom, ugovor izgleda tako da ja pokrivam ono što je meni važno
5. potpisali ugovor u 3 primjerka, 2 komada ovjerili, 3. je bio za arhivu (na godinu dana)
6. uzeli prvu najamninu i 2 x polog (tako piše i u ugovoru) te dali najmoprimcu ključeve
7. prijavili na poreznu.
8. nakon godine dana dobili od najmoprimca zahtjev da potpišemo na neodređeno
9. napravili novi ugovor, ovjerili i potpisali
10. išli s najmoprimcem na policiju i prijavili ga na našoj adresi (i najmoprimac i najmodavac moraju biti pristuni na policiji).

Samo još da dodam, moj ugovor sadržava jedan članak gdje piše da ja (najmodavac) mogu jednom godišnje nenajavljeno banuti na vrata i tražiti najmoprimca da me pusti u stan (nisam to napravio ni jednom još u 5 godina) i da mogu dva puta godišnje se najaviti i dogovoriti pogled stana (bio svega 2-3 puta u stanu u 5 godina, čisto zbog nekih prepravaka, kvarova).

Najmoprimac je htio postaviti neke stvari na svoju ruku (klimu, automatsko zatvaranje zavjesa...), što smo se dogovorili, i dobio je moju suglasnost.

Kako ćemo to riješiti kada će ići van, ne znam, ali kad dođe do toga, ćemo pregovarati.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 09:01   #216
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Odlično, hvala na ovom!!
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 10:22   #217
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Što točno nosi ugovor na neodređeno sa najmoprimcem? Što da on promijeni brave i odbije izaći?
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 10:31   #218
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Pa ugovor do raskida, uz nekakav otkazni rok od na primjer mjesec dana kao sta ja iman. Da ne moras svaku godinu obnavljat i ponovo radit ugovor na godinu dana.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 10:36   #219
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Što točno nosi ugovor na neodređeno sa najmoprimcem? Što da on promijeni brave i odbije izaći?
Ništa različito od ugovora na npr. godinu dana. Meni je tako lakše da ne moram svakih godinu dana iz VŽ u ZG na murju. I dalje vrijede ista pravila, samo ne obnavljamo ugovor svakih godinu dana. Ako on odbije izaći i promijeni bravu, krši zakon, bez obzira je li ugovor na neodređeno ili na 3 mjeseca.

Ne smije mijenjati brave, već sam gore quote bacio. Bez tvog pristanka on ne smije raditi nikakve izmjene na infrastrukturi. Ako pak to radi, krši zakon i na tebi je da reakiraš adekvatno. Možeš ga lijepo zamoliti da izađe, možeš mu prijetiti, zvati policiju, tužiti ga, što želiš. Siguran sam da se u 99.5% slučajeva takvi slučajevi riješe u korist najmodavca, samo je pitanje kada. Problem je što to može trajati i godinama, ti imaš stanara koji ne plaća režije niti stanarinu.

Ako odbije izaći, sud, policija itd. I taj proces traje, u RH godinama, kao što sam rekao već. Jebiga, kao sve kod nas, tako i to, birokracija nam je odlična.

Ali kažem, koliko je takvih slučaja u RH? Ima ih, ali eto, nadaš se da ti nemaš te sreće/nesreće.

Isto kao i s avionskim nesrećama.... Ali to me ne spriječava da i dalje putujem avionom.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 22.10.2020. u 10:42.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 11:18   #220
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Ma ništa sudovi. Kad zaglibi imaš fore da skontaš šta se dešava koliko imaš pologa od najmoprimca.
A tada radije malo agresive uz "dobrovoljno" napuštanje stana nego se natezati po sudovima
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT