Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2016., 12:27   #1
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Thumbs up Thermalright IFX-14 Inferno i Fractal Design Define R4

Hej ekipa, ima li netko informacije bi li stao Thermalright IFX-14 Inferno u Fractal Design Define R4?

Uzeo bi novi hladnjak za svoj AMD FX-8320 i mogu uzeti povoljnoThermalright IFX-14 Inferno, no ne znam bi li stao cijeli u navedeni Fractal Design Define R4 i bi li bio ok odabir?

Jos samo jedna sitnica tj. kojiu povoljni ventovi bi bili dobar izbor za taj hladnjak? Bi li dva bilo dosta?

Sto se tice airflow-a, ima li netko ideju kako bi ga bilo najbolje sloziti u Fractal Design Define R4 tj. samo da vidim je li nesto drugacije od onoga sto imam sada.

Polako se priprema za ljeto.

Hvala unaprijed!
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 13:01   #2
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
ifx-14 je jako dobar hladnjak, u rangu true 120 ex. Stane sigurno u Define 4.
Fractalova stranica: CPU coolers up to 170mm tall (when no fan is installed in the side panel)
IFX-14: Heatsink Body Dimension : L146.2 x W124 x H161 mm (heatsink only)

Što se ventova tiče, ja sam najzadovoljniji bio sa S-Flex modelima, no i Noctua me je ostala u pozitivnom sjećanju, samo je boja mali minus.
Airflow sam uvijek stavio intake naprijed i izbacivanje iza. Cooler sam uvijek složio da je išao "niz" strujanje zraka. S time sam imao vrlo dobre rezultate.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2016., 13:32   #3
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
ifx-14 je jako dobar hladnjak, u rangu true 120 ex. Stane sigurno u Define 4.
Fractalova stranica: CPU coolers up to 170mm tall (when no fan is installed in the side panel)
IFX-14: Heatsink Body Dimension : L146.2 x W124 x H161 mm (heatsink only)

Što se ventova tiče, ja sam najzadovoljniji bio sa S-Flex modelima, no i Noctua me je ostala u pozitivnom sjećanju, samo je boja mali minus.
Airflow sam uvijek stavio intake naprijed i izbacivanje iza. Cooler sam uvijek složio da je išao "niz" strujanje zraka. S time sam imao vrlo dobre rezultate.
Puno ti hvala na odgovoru!

Nego,cekam da mi se javi covjek koji prodaje hladnjak, ali ako je prodan, sta kazes da uzmem ovaj od kolege s foruma:

http://forum.pcekspert.com/showthrea...t=thermalright

...tj. bas ovaj koji navodis Thermalright Ultra 120 Extreme?

TRUE 120 ex bi mi bio odabir za ovaj moj AMD FX 8320 ako je Inferno prodan ili nesto?

Napokon bi si dao truda i mozda micao H50 iz kompa.

Sto se tice airflow-a, tako je bilo kod mene, ali sam iz ne znam kojeg razloga stavio onaj default 140mm vent od Fractal-a na gornju stranu kucista, a H50 mi je na straznoj strani kucista.
Jedan od 140mm je s prednje strane kao intake, ali ne znam koliko moze biti dobar za dovod zraka kada ovaj Fractal s prednje strane ima vrata?
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 13:50   #4
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
taj 120 extreme je jako dobar hladnjak. Iako sam ga već snimio i u pregovorima sam s kolegom
IFX14 sam hladnjak ima vrlo slične temperature kao 120 extreme. Jedino kod ifx-a dobiješ i onaj backplate hladnjak pa možeš sa stražnje strane hladiti jš nešto, mislim socket. IFX također ima nešto bolje riješenu montažu hladnjaka i možeš napraviti triple vent kombinaciju.
Što se alternative tiče, mislim da bi ti najbolje za taj proc nabaviti neku NH-D14 (ili D15) zvijer, i staviti tihe ventilatore gore. Kad sam ja sa H50 prešao na D14 temp su bile bolje, a osjetno manje je buke dolazilo iz kućišta. Tako da imaš moju toplu preporuku uzeti neki D14/D15 ili slični pandan i riješio si problem temperatura i buke. Jedino kaj nisu prejeftini. Ti bi za svoj mogao dobiti nekih 250 kn, dok D14 nisam ispod 400 u zadnj vrijeme vidio.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 14:22   #5
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
taj 120 extreme je jako dobar hladnjak. Iako sam ga već snimio i u pregovorima sam s kolegom
IFX14 sam hladnjak ima vrlo slične temperature kao 120 extreme. Jedino kod ifx-a dobiješ i onaj backplate hladnjak pa možeš sa stražnje strane hladiti jš nešto, mislim socket. IFX također ima nešto bolje riješenu montažu hladnjaka i možeš napraviti triple vent kombinaciju.
Što se alternative tiče, mislim da bi ti najbolje za taj proc nabaviti neku NH-D14 (ili D15) zvijer, i staviti tihe ventilatore gore. Kad sam ja sa H50 prešao na D14 temp su bile bolje, a osjetno manje je buke dolazilo iz kućišta. Tako da imaš moju toplu preporuku uzeti neki D14/D15 ili slični pandan i riješio si problem temperatura i buke. Jedino kaj nisu prejeftini. Ti bi za svoj mogao dobiti nekih 250 kn, dok D14 nisam ispod 400 u zadnj vrijeme vidio.
Ma nije mi problem ta doplata i sl., samo bi trebalo naci neki D14, a trenutno ih bas ne vidam tako cesto.

Trazim razno-razne alternative pa bi mozda nasao i neki TRUE kao od kolege, naravno ako bi TRUE ok hladio moj CPU?

Problem je sto je ovo navedeno kod moje ploce i izbora hladnjaka:

"For cooling the CPU and its surrounding components, please install a CPU cooler with a top-down blowing design."

http://www.asrock.com/mb/AMD/990FX%20Extreme3/?cat=CPU

Bi li npr. ovo bilo bolje rijesenje ako se trazi top-down hladnjak:

Noctua NH-L12

http://www.adm.hr/product.asp?produc...&code=11466ADM

SCYTHE Grand Kama Cross 3

https://www.links.hr/hr/cooler-scyth...-fm2-050903328

..ili neki drugi top down?

Ocito ploca i ovaj CPU imaju gadnih problema pa bi mozda nakon cca godinu dana kako imam porcesor napokon uzeo top-down coolor (a lakse mi je zamjeniti hladnjak od MBO ).
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 31.05.2016. u 15:11.
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 15:14   #6
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
da, u pravu si, kod AMD-a moraš hladiti i okolne komponente oko socketa. Tako da traži top down coolere, najbolje bi bilo nešto u ovom stilu ali je cijena visoka. Alternativa je i Scythe Kama Cross, koji nije dobio loše rezultate LINK.
Noctua je koliko vidim malo lošija od Scythea, dok je cijena vrlo slična. Pogledaj što se još nudi, ali neka bude nešto što puše po VRM-ovima.

EDIT: sad sam vidio da si i ti stavio Kama Cross u post
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 16:20   #7
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
da, u pravu si, kod AMD-a moraš hladiti i okolne komponente oko socketa. Tako da traži top down coolere, najbolje bi bilo nešto u ovom stilu ali je cijena visoka. Alternativa je i Scythe Kama Cross, koji nije dobio loše rezultate LINK.
Noctua je koliko vidim malo lošija od Scythea, dok je cijena vrlo slična. Pogledaj što se još nudi, ali neka bude nešto što puše po VRM-ovima.

EDIT: sad sam vidio da si i ti stavio Kama Cross u post
Mislim da cu onda uzeti Kama Cross.

Bas sam mislio nesto si drugacije skemijati, ali nemam volje iskreno posebno hladiti okolo MBO s nekim npr. 80mm ventovima i sl (bilo bi lijepo da ima neko bolje/elegantnije rijesenje i da ne kosta kao neko suho zlato) pa cu vjerojatno uzeti Scythe.

Jos da Links ima ovaj u crnoj boji..eh, to bi bilo milina.

Vjerojatno onda narucujem taj Scythe i onda ce moj H50 ici na trznicu (cudi me da toliko Corsair ima problema s pumpama i sl., ocito su prve verzije tih hladnjaka bile puno bolje posto je moja pumpa doslovno necujna i radi bez greske).

Naletio sam na jos ova dva hladnjaka:

Noctua NH-C12P SE14

https://goo.gl/KSyTpE

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

https://goo.gl/uff2z0

...ali Scythe mi se cini kao ok ulozeno/dobiveno.

Kasnije ce ocito morati ici opcija prodaje MBO jer ovo nema smisla.
Zanimljivo da s H50, sve radi bez greske na 4 GHz, a okolo nema nikakvih ventova...cudno, ali ipak cu to zamijeniti i ne bi se vise igrao sa srecom.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 16:31   #8
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Pogotovo ako ne zazireš od rabljenog
Citiraj:
Scythe Grand Kama Cross sa CM 12cm ventom, mislim da ima sve nastavke i kutiju, 100kn
http://forum.pcekspert.com/showthrea...highlight=Kama
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 21:26   #9
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Čudno mi je samo da mu hladnjak ima 120 mm vent, a meni uistinu treba 140 mm i koji će puhati po što većoj površini (to i je glavni razlog što odustajem od TRUE i sl. hladnjaka te tražim top down).
Inače je to idealna ponuda.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2016., 21:41   #10
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Toliko idealna da se počastiš s nekim nepoderivim double ball bearing 140mm ventom, i to izvana ako triba (taman ti dođe do lita, pa ćeš preživit s trenutnim 120mm )
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.06.2016., 22:04   #11
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
za 100 kn je izvrsni deal! I kako kaže kolega, uzmeš neki dobar 140mm ventilator koji radi dobar propuh i sve si riješio.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2016., 18:45   #12
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Ako uzmem tj. kada uzmem Scythe, koji bi 140 mm vent bio najbolji za njega, a da je dostupan kod nas?
Odmah ću slagati i iznova airflow u kućištu pošto vadim vodu pa odmah moram razmjestiti sve ventove.
Onda od naprijed ostavim 2 x 140 mm kao intake te na stražnju stranu stavim jedan 140 mm vent? Sada imam još jedan vent od 140 mm s donje strane kao intake i taj mi puše po GPU i imam jedan 140 mm s gornje strane koji puše vrući zrak van.
Da ovaj s gornje strane maknem i da zatvorim tu gornju rupu od venta (dolazi poklopac s kućištem) i da ostavim npr. ovaj s donje strane zbog grafičke?
Koja bi bila neka ok brzina tih 140 mm ventova? Je li 800 rpm dovoljno?

Znači stavim ovako:

- 2 x 140 mm s prednje strane kao intake i odmah mi hlade hardove
- 1 x 140 mm sa stražnje strane kao ispuh
- 1 x 140 mm s donje strane kao intake i koji mi puše po GPU
- na CPU Scythe i njegov 140 mm (u slučaju da uzimam rabljeni, koji 140 mm vent bi bio ok, a da ima ok CFM i da nije glasan?)

Da bočne rupe na kućištu ostanu zatvorene kao i one na gornjoj strani ili bi to trebalo biti otvoreno?

Hrpa pitanja, ali sada sam krenuo raditi iznova neke stvari na kompu pa tako za cca tjedan dana uzimam drugu MBO, hladnjak za CPU, napokon naručujem novi monitor, uzimam druge 140 mm ventove ako će slučajno nedostajati (sada koristim one koje je Fractal isporučio s kućištem) i nadam se da će naletiti netko s još RAM-a koji mi treba.

Ovo oko zatvaranja/otvaranja rupa na kejsu pitam jer nisam nikada razmišljao o tome pa ne znam kako bi bilo najbolje to izvesti, a neki kažu da je bolje otvoriti npr. rupu od bočnog venta, neki kažu da se zatvori npr. gornja rupa od ventova i sl.

Jako puno kemijanja, ali sve se to grije, a čini mi se da je ovaj Fractal čak topliji od npr. Cosmosa (on mi je bio daleko najtoplije kućište).


Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na