Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2006., 00:13   #1
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Athlon 1800+ clock...

S obzirom da mi je prethodni proc (Athlon 2000+, Palomino,12.5x133MHz,1.75-1.8V) skuren danas nabavih novi.
AMD Athlon 1800+ Thoroughbred-B , radi na 1.61-1.66V, idle 50 stupnjeva clockan ili ne clockan (mjereno u MBM5). Na njemu je CoolerMaster Alps HHC-L61 i neka Silver pasta (ista temp. proca kao i sa Arctic Silver 5). Sve to fino na USRANOJ ploci Gigabyte 7N400S-L (upravo flashanoj na F5,jos uvijek jako malo opcija). Naime ta ploca ima reputaciju da ili pokazuje visu temp. od normalne ili da stvarno zagrijava proc nekih 10tak stupnjeva vise (kazu zbog USB 2.0 i CPU interface-a (??!)). Jos uvijek nisam nasao konkretan podatak da li je prvo ili drugo. Multiplayer mi je otkljucan, ali tak je svejedno jer ga nemrem mijenjati u BIOSu. FSB sam digao sa 133 na 145 i sad fino radi na 1668MHz. Full load (12min sa S&Mom) temperatura je 59 stupnjeva. Kuciste je 32 stupnja (no varira o temp. sobe).
Kod frenda danas isproban proc hladjen Zalmanom (frend smanjio hladjenje na 5V, 1430rpm), njemu je isao na 2GHz do 52 stupnja full load (idle 44).

Sad ja vas fino pitam, da li da drzim taj proc (koji me jednostavno moli da ga clocknem) na defaultu (1.54GHz) zbog te temperature ili da ga ipak clockam?
Da li je moguce da mi je prethodni proc pregorio zbog ploce (radio je na idle 55, full load 64, ali samo mjesec dana)? Jel ima neki prog za detaljno testiranje ploce? Imam u planu jaci cooler za proc, ali ne tako uskoro...

BTW, RAMi su na 2.5-4-4-8 u slucaju da je bitno...

Thnx svima!
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 00:16   #2
Robi555
Premium
Moj komp
 
Robi555's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pitomača(VT)
Postovi: 619
Moj prijedlog je da kupiš neki bolji kuler i klokaš ga do jaja
Robi555 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.02.2006., 00:25   #3
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
My kind of thinkin'... ) Ali kaj da sad radim, da ga ostavim na ovoj frekvi ili da vracam na default?
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 00:25   #4
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
istina da je ta ploca losa ali toliko sigurno nije.
ja sam na drugoj iz sig-a vozio mobilca 12x200 cist normalno, kad sam se pozabavio hladjenjem fsb je isao preko 235 stabilno (sto recimo abitica ne zeli ni cut). sad je na njoj dut3c koji superstabilno radi na 2200mhz (11x200) na defaultnom naponu (1.65-1.67). coller je od baze volcana 9, maknut je onaj lim oko collera i gore puknut glacial 92mm @1600 rpm snekakvim homemade adapterom.
tako da cim prije mijenjaj cooler i clokaj to...

obavezno mijenjaj cooler
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 00:48   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Cuj, proc mos klokat i bez dizanja voltaze....

lagano probaj do kud ide bez dizanja, jer ce ti to mozda povecat temp za 1 stupanj, a kad nabavis neki drugi hladnjak, onda sibaj dalje...

Tak ti je svejedno dal dela na 1,5 ili 2Ghz ako je temp u oba slucaja 59-60°C
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 01:02   #6
Robi555
Premium
Moj komp
 
Robi555's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pitomača(VT)
Postovi: 619
CTRL+F1 ti otvara "skrivene" opcije na toj ploči.
Probaj mjenjat množitelj na procu i stavi ga na npr. 10x200 bez dizanja voltaže,valjda će na toliko ići(isprobaj do kud ide i onda čim veći fsb to bolje)
Robi555 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 01:15   #7
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
@FERRYS - Upravo trazim coolere, no nekak sam skeptican da ce mi to drasticno sniziti temperaturu. Bas me ploca kopka... Zato sam te i PMao prije par dana, imas slicnu situaciju. Da bar mogu isprobati neki cooler prije shoppinga... Ima neki dobrovoljac da ustupi cooler za testing? :o)

@Vucko - S voltazom se ne bih zajebavao ni pod razno, tak da je to na defaultu. A ovo ostalo kaj si rekao stoji (sa 1.54 na 1.66 se digla bas za 1 stupanj, a i taj varira sa 50 na 51), to mi je bila i namjera (zapravo sam ga htio ostaviti na 2GHz i AMEN). Samo mi tvoj sig bas ne ulijeva povjerenje... ;o))

@Robi555 - Znam za "skrivene opcije", ali i uz njih svejedno imam goli q od opcija. Nema voltaze, nema mnozitelja. Bas cu otici u BIOS da si jednom za svagda zapisem kaj se sve nudi, pa javim... I kao sto rekoh, voltazu ne diram, ali ocito ni mnozitelj (stoji na 11.5).

No svejedno me jos uvijek zanima da li mogu sj proc zbog lose ploce i da li se mogu RAMi nekako clockanjem proca ostetiti (latencije i ta sr.nja)?
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 02:01   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
bez brige, ja sam bil ponajmanje kriv u svemu tome kaj mi se dogodilo...

Kad sam imao OC- an komp, sve je radilo super. Krepalo je kad je komp bio downclockan, sa svim voltazama na defolt ili na manjim od defolta
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 04:25   #9
Fatal1ty
Premium
 
Fatal1ty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
A sta ces, kako se kaze, vrag nikad ne spava.
__________________
Fatal1ty je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 11:43   #10
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Citiraj:
Autor Vucko
bez brige, ja sam bil ponajmanje kriv u svemu tome kaj mi se dogodilo...

Kad sam imao OC- an komp, sve je radilo super. Krepalo je kad je komp bio downclockan, sa svim voltazama na defolt ili na manjim od defolta

i meni se to desilo...

celer radio umjesto na 1.55v, na 1.3v i ploča otišla u vječna lovišta....
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.02.2006., 13:42   #11
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
posudim ti ja volcana 12 koji mi stoji na polici ak platis postarinu.
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 14:37   #12
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
usput mu pošalji one slušalice što koriste oni na baušteli...

imao sam TT Volcano 7+, i baš ima ljepi zvuk kada se zavrti na 6000rpm
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 17:58   #13
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
@FERRYS - Thnx na ponudi, ali radije te ne bih zajebavao. Uzmimo to kao opciju C. :o)

Radije vi meni recite da li postoji neki dobar link za modanje coolera? Jer pokusavam nekaj napraviti od ovoga kaj imam doma, a to bi bilo sljedece:
CoolerMaster Alps HHC-L61 (ima bakrenu jezgru, jako fino ispoliranu, ali uzasnu kvacicu, uopce nemam filing da legne na proc onak posteno)
(Tt) Thermaltake Ball Bearing
neki stari Spire CPU cooler
1 80mm case vent

E sad, uzeo sam ovaj stari Spire koji je hladio Cleron 333MHz (ak se dobro sjecam), ima poprilicnu bazu, pa stane na njega 80mm vent. Baza je aluminijska, ali ima bakreni krug na dnu, tocno di jezgra legne. Samo brijem da je taj bakar mozda 1-2mm debeo. No vent koji je na njemu bio ima 7 malih pera, a ovaj case vent ima nekak zavijenija pera, i veca. Pa sam iz toga zakljucio da bolje hladi. No case vent se vrti na 1460rpm-a, a ovaj drugi na 2660rpm. Tak da sam skinuo vent sa case-a i stavio na rotor od Spirea. I to sve zasrafio na bazu Spirea. No sad se taj Frankenstein cooler vrti na 1850rpm-a umjesto 2600rpm-a. U BIOSu naravno nikakvih postavki za vent. No smanjio mi je temp. za 4 stupnja (iako mi je temp. u sobi navecer najvisa, pa mozda nije najobjektivniji zakljucak).
Kako god bilo, ako imate nekih prijedloga kak da dignem rotor na 2600rpm-a (ima samo connector sa 3 zice za napajanje na mbo) ili da slozim Frankyja #2 iz navedenog ili kak da nabijem 12cm vent na 80mm bazu ili da jednostavno kupim neki full brzi 8cm vent (bez baze)? Any and all ideas are welcome... I tisina nije ni NAJMANJI problem, i tak mi komp radi na 50dB, ne smeta to mene. :o)
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 18:24   #14
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
de poslikaj te ventove i baze
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 19:31   #15
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
Citiraj:
Autor Crash009
usput mu pošalji one slušalice što koriste oni na baušteli...

imao sam TT Volcano 7+, i baš ima ljepi zvuk kada se zavrti na 6000rpm
Nemora ga vrtit na 6000, 2500 je uvrh glave...
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2006., 18:51   #16
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Eto napokon poslikah sve, nemam digitalca, pa sam morao posudjivati od frendice (koja mi je of korz dala fotic bez kabela).
S ovime raspolazem:

CoolMaster Alps HCC-L61:



CoolMaster Vent (sad je ociscen):



CoolMaster case vent na Spire rotoru:



Spire Baza (sa strane):



Spire Baza (dno):



Spire Baza (odozgo):



ThermalTake Baza:



ThermalTake Vent:




Sad sam stavio TT vent na Alps bazu i jacu kvacicu, vent se vrti na 4700rpm-a i poprilicno buci, no ne hladi nesto posebno. Proc mi je na 49 idle, kuciste 35 (nemrem kuciste bolje ohladiti, a proporcionalno se dize temp. kucista i proca). Cak je bolje bilo sa Spire bazom i Case Ventom na 1400rpm-a. Vidio sam u Diskontu24 neki ThermalTake case vent 80mm sa 2500-5000rpm-a za 50kn, pa razmisljam da to uzmem i stavim na Spire bazu.
Ajd sad iskemijajte nekaj od ovoga ak mozete...

BTW, clockat proc nemrem vise od 1.7GHz jer mi se na FSB 150MHz komp nece upaliti. Memorija je na 2.5-4-4-8 u BIOSu, na FSB 148 radi savrseno, no iznad toga se komp upali, ali ne dobijem sliku na monitoru. Mnozitelj nemrem mijenjati, tak da nemam nekih opcija (osim nove ploce....).
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2006., 20:00   #17
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Ispravak netocnog navoda, ipak sam ga clocknuo do 2GHz. Stavio sam FSB na 174, Memory Frequency na 100% (to me zanima da li sad mogu dizati polako, jer sa "Controlled by SPD" nije sljakalo, a sad su RAMi na 346MHz). Latencije su 2.5-3-3-7. Sve stabilno (za sada....).
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na