Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2023., 00:51   #2431
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 565
OK, Hvala
No123 je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 07:25   #2432
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
...Debian ak hoces zaprljat ruke...
Pogotovo ako su diskovi prasnjavi
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 07:29   #2433
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
Pogotovo ako su diskovi prasnjavi

Tousche
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 11:24   #2434
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,955
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Kod instalacije Debiana pita te što želiš instalirati tj. želiš li Gnome, Mate, LXDE, Cinnamon, LXQT...
Ruku na srce, Debian je više bazna distra za ostale derivate koju koristimo mi sistemci kojima nema pomoći RaspiOS je ipak malo više posložen za djecu i općenito početnike da ih nepoznati OS ne ubije u pojam već u prvoj minuti korištenja.


Na Debianu ni sudo ne radi out of the box
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 12:32   #2435
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 565
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
RaspiOS je ipak malo više posložen za djecu i općenito početnike da ih nepoznati OS ne ubije u pojam već u prvoj minuti korištenja.
I ti to meni (dipl.ing.elektrotehnike od 1988 godine koji ne prati što se zbiva u svijetu kompjutera od 1991 jer sam bio u ratu i koji je u mirovini 15 godina) preporučiš za Pentium 3 na 1GHz i 512MB RAM-a? HDD je 250GB.

Mislio sam da si ozbiljan kada si to preporučio ali sam shvatio da sa svoje 64 godine moram još puno učiti.

Zadnje izmijenjeno od: No123. 25.04.2023. u 13:04.
No123 je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 13:50   #2436
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 555
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ruku na srce, Debian je više bazna distra za ostale derivate koju koristimo mi sistemci kojima nema pomoći RaspiOS je ipak malo više posložen za djecu i općenito početnike da ih nepoznati OS ne ubije u pojam već u prvoj minuti korištenja.


Na Debianu ni sudo ne radi out of the box
Onda Ubuntu... S njime sam krenuo ozbiljnije dok sam isprobao Fedoru sa nekog cd-a (vidi ili pcchip,...)

Pa kad sam odrastao onda prešao na Debiana
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2023., 14:13   #2437
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,955
Citiraj:
Autor No123 Pregled postova
I ti to meni (dipl.ing.elektrotehnike od 1988 godine koji ne prati što se zbiva u svijetu kompjutera od 1991 jer sam bio u ratu i koji je u mirovini 15 godina) preporučiš za Pentium 3 na 1GHz i 512MB RAM-a? HDD je 250GB.

Mislio sam da si ozbiljan kada si to preporučio ali sam shvatio da sa svoje 64 godine moram još puno učiti.
Moj prvi Raspberry Pi je imao single core ARM CPU od 700MHz, 512MB RAMa i 8GB SD karticu. RaspiOS je nekoliko godina radio na njemu (tada se zvao Raspbian). Bio mi je lokalni fileserver, TFTP, TV snimalica (USB DVB-T), seedbox i Kodi media player.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 00:58   #2438
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 565
A ja nisam ni znao da Raspberry Pi uopće postoji dok ga ti nisi spomenuo.

P.S. Jel bi onda bilo dobro da si kupim ovo malo čudo Raspberry Pi 400 https://www.hgspot.hr/mikroracunalo-...-uk-tipkovnica ??

Zadnje izmijenjeno od: No123. 26.04.2023. u 01:38.
No123 je online   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 06:25   #2439
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
Citiraj:
Autor No123 Pregled postova
A ja nisam ni znao da Raspberry Pi uopće postoji dok ga ti nisi spomenuo.

P.S. Jel bi onda bilo dobro da si kupim ovo malo čudo Raspberry Pi 400 https://www.hgspot.hr/mikroracunalo-...-uk-tipkovnica ??

A kaj bus s tim? RPi je zamisljen kao jeftino mini racunalo za "specificne" namjene. Trosi mizeriju struje, RPi 4 sa 4-8GB meme mozes koristiti kao desktop pc za surfanje i slicne jednsotavne stvari ali su trenutno tolko poskujeli da se ne isplate za tinkering. Ako ti treba dodatni komp za nesto - nadi rabljeni x86 mini PC , vecinom idu za iste pare i (osim sto vise struje vuku nego taj Pi) - bolji su u svakom pogledu.


https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_...=lenovo%20tiny
https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_...elitedesk+mini
https://www.njuskalo.hr/pc-racunala/...oglas-37738003
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 23:08   #2440
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Ja stvarno ne razumijem zašto mi neke stvari (kao KVM) jednostavno ne ulaze u glavu. Moram malo to proučiti kada uhvatim vremena.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2023., 06:34   #2441
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ja stvarno ne razumijem zašto mi neke stvari (kao KVM) jednostavno ne ulaze u glavu. Moram malo to proučiti kada uhvatim vremena.

Kaj te muci njofra ?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2023., 13:41   #2442
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,180
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ja stvarno ne razumijem zašto mi neke stvari (kao KVM) jednostavno ne ulaze u glavu. Moram malo to proučiti kada uhvatim vremena.
Jer si nisi uzeo vremena.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2023., 12:29   #2443
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 555
Debian 12 bi trebao 10.06.2023. biti finalno dostupan.


https://www.phoronix.com/news/Debian-12.0-Release-Date

Zadnje izmijenjeno od: spiderhr. 28.04.2023. u 22:04.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2023., 22:02   #2444
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Uzeo sam si ja vremena, ali za 100 drugih sranja.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 22:25   #2445
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
OK, uspio sam "skužiti" KVM. Bio sam uvjeren da je to neka "low level" spika

Kako bilo, instalirao sam potrebne pakete i to radi sasvim OK, ali sada primjećujem identičan problem s refreshom u Manjaro i3 distribuciji (manjaro-i3-22.0-minimal-230104-linux61.iso). Jednostavno screen ne updjeta dok se nešto veće ne dogodi na ekranu, kao resize.

Evo na što to liči.
https://imgur.com/a/6mxO935

S druge strane, instalirao sam linux lite i on radi bez problema. Host OS je Manjaro KDE. Je li moguće da Manjaro ne voli te woke manjaro on manjaro fore
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 05:33   #2446
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
OK, uspio sam "skužiti" KVM. Bio sam uvjeren da je to neka "low level" spika

Kako bilo, instalirao sam potrebne pakete i to radi sasvim OK, ali sada primjećujem identičan problem s refreshom u Manjaro i3 distribuciji (manjaro-i3-22.0-minimal-230104-linux61.iso). Jednostavno screen ne updjeta dok se nešto veće ne dogodi na ekranu, kao resize.

Evo na što to liči.
https://imgur.com/a/6mxO935

S druge strane, instalirao sam linux lite i on radi bez problema. Host OS je Manjaro KDE. Je li moguće da Manjaro ne voli te woke manjaro on manjaro fore

Spice ili VNC Display koristis? Imam osjecaj da mu mozda jos nekaj treba instalirat. Jel vidis kakve relevantne greske u journalu? Dodao si sebe u grupu libvirt? Jel ti se isto u Cockpit-Machines dogada? Da mozda GPU driver na stroju malo ne serucka?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 12:00   #2447
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Najbolji photo viewer al da ujedno mogu odma i brisati slike dost jednostavno?
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 12:08   #2448
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 555
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Najbolji photo viewer al da ujedno mogu odma i brisati slike dost jednostavno?
Koristim XnViewMP, meni odličan.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 16:38   #2449
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
IrfanView bez konkurencije

EDIT: sorry, glupson ne gleda koji je topic

Zadnje izmijenjeno od: SPLiFF. 05.05.2023. u 17:13.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 17:42   #2450
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Najbolji photo viewer al da ujedno mogu odma i brisati slike dost jednostavno?
Bilo koji? Nema tu najbolji, to je bazni feature koji svi takvi programi na Linuxu podrzavaju, uzmi ono kaj ti dolazi sa GUI-em i deri. Klik na sliku - otvoris > kazaljke lijevo desno ides napred natrag, klik na delete tipku na tipkovnici brises sliku. To i EOG moze. Ak hoces nekaj vise, da imas i library/lagano editiranje fotki pogledaj tu:


https://itsfoss.com/linux-photo-management-software/


Osobno sam za "nekaj vise" uvijek koristio gThumb/Shootwell, a za normalne stvari kaj god je doslo sa distrom. Trenutno na Fedora 38/Gnome koristim njegov Gnome Image Viewer.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 17:49   #2451
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 548
Meni je feh super za slike.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 21:21   #2452
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Spice ili VNC Display koristis? Imam osjecaj da mu mozda jos nekaj treba instalirat. Jel vidis kakve relevantne greske u journalu? Dodao si sebe u grupu libvirt? Jel ti se isto u Cockpit-Machines dogada? Da mozda GPU driver na stroju malo ne serucka?
Spice je u pitanju. Ako probam prebaciti na vnc dobijem grešku: Error changing VM configuration: unsupported configuration: chardev 'spicevmc' not supported without spice graphics.

Teško ću vidjet nešto relevatno u journalu.

Dodao sam se u grupu, mislim da inače niti ne bi ni šljakalo.

Cockpit budem sutra probao, nisam nikada prije niti čuo za to.

Za GPU driver lako moguće da ima neki problem. Nvidia je to. Instaliran je 530.41.03, što je "Latest New Feature Branch". To je sam instalirao, pametnije bi mu bilo da se drži neke stabilnije verzije.

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
IrfanView bez konkurencije

EDIT: sorry, glupson ne gleda koji je topic
Može irfan kroz wine bez problema. Jedino malo skršeno izgleda, ali upotrebljivo.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 21:46   #2453
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,802
Imam neku ideju da od kompa napravim servercic koji bi vrtio proxmox i windows vm za igre + jos neke kontejnere, nista pretesko.

Posto komp vise uopce ne koristim/palim osim za igranje, ideja je da virtualiziram windowse+steam library i iskoristim graficku. Ujedno bi dignuo gore i neke kontejnere koji se vrte po rpi-ju i nas-u.

Hardver je i5-6500 (4/4), 1060 6GB, 16GB RAM (ovo bi mogao lako nadograditi). Storage nije problem, imam vise opcija: nvme+ssd kombinacije ili sve na jedan veci nvme.

Igre bi streamao na tv preko Steam linka kako i sad radim.

Nemam pojma da li ovo moze raditi jednako dobro na proxmoxu kao sto radi sada. Komp nije neki stroj pa ne bih volio izgubiti 10+% performansi. Sto je s dodjeljenim jezgrama, je li cpu ogranicavajuci faktor? S druge strane, nemam iskustva s proxmoxom pa ajmo reci da prvo zelim cuti lose stvari i zasto ovo ne bi dobro funkcioniralo prije nego se nabrijem i krenem uciti nesto novo.

Alternativna ideja virtualiziranja kontejnera unutar trenutnog windows os-a mi ne zvuci kao oke opcija jer je plan da server bude upaljen 24/7.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 23:02   #2454
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,397
Jednako dobro pa i bolje. Nisam koristio GPU akceleraciju pa taj dio ne znam, ali ovo ostalo se osjeti da je nešto sporije nego da je sve na svom HW što je i normalno. Kako bi se spajao? Preko konzole, RDP-a ili VNC-a? Ne znam kako taj Steam radi.

Mi ga imamo na nešto jačem PC-u, i7-7700, 32 GB RAM, 1 TB WD Blue SSD. Trenutno su gore četiri Windows mašine koje uglavnom miruju i dva Ubuntu Servera sa 7-8 Docker containera od kojih jedan opslužuje 25 ljudi, a drugi je testni poligon za istu stvar.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 23:57   #2455
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,802
Je li sporije zbog streamanja slike ili su bas hardverski gubici, ako mozes procjeniti? Koliko pamtim, RDP ima gubitaka u prijenosu i latencija je sigurno prisutna pa je cijelo to iskustvo meh.

Nisam planirao nista igrati preko RDP/VNC. Naletio sam negdje da proxmox konzola ne radi kada se koristi gpu pass-thru pa mi svakako treba barem RDP za nekako administriranje windowsa (citaj, updejtanje).

Ne znam kako se to strucno zove, Steam radi vezu izmedju servera i klijenta gdje na oba imas instalirane steam appove. Drukciji je protokol, latencije su dosta male reda velicine par frejmova i frame dropovi su minimalni ako i postoje. Treba koristiti hdmi dummy ako je server bez monitora.

Imam viska ssd-ova pa bi mogao probati kako to radi, samo win vm i nekakva igra. Nisam dugo sarafao po kompu. Ako bi to i radilo, cak bi vrlo rado i upgrejdao cpu+mbo s nekakvim i5-10400f (6c/12t) pa neka bude za sljedecih 5-6 godina.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 06:50   #2456
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,355
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Za GPU driver lako moguće da ima neki problem. Nvidia je to. Instaliran je 530.41.03, što je "Latest New Feature Branch". To je sam instalirao, pametnije bi mu bilo da se drži neke stabilnije verzije.

GPU driver + Spice Server ne sljakaju kak spada. VNC mozes ignorirat, nebu nist bolje. Journal ti mora neku gresku pokazat, koliko god nevazno izgledalo. Lupi journalctl -f u pozadini da radi, pokreni VM i Window i vidi dal bude kaj interesantno nutra se pojavilo u logu. Manjaro = Arch = Bleeding Edge. Ak hoces "stable" - dalje od Archa


Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Imam neku ideju da od kompa napravim servercic koji bi vrtio proxmox i windows vm za igre + jos neke kontejnere, nista pretesko.


Najiskrenije. Neznam kaj da ti velim. Mozda zato jer sam stariji sad vec i vise mi se neda tolko prckat da dovedem igru da proradi ali Gaming situacija na Linuxu je slijedeca:


1. Steam > ODLICAN, 90% od 130 igara koje posjedujem radi ili nativno ili prek Proton layera. Klik > Play > done. Za onih 10% > ponekad radi, ponekad ne (trn u oku su EA igre koje zahtjevaju onaj novi EA APP koji se konstatno updejta i krsi pa se ili igra ne pokrece ili je polufunkcionalna-online dio). Ostalo - jednostavno ne radi. Forza Horizon 4 - Proton GE > sljaka relativno dobro kad se pokrene (2 od 3 puta) - nakon cca 30-40 minuta memory dump i skrsi se. Steam Link streaming sljaka - nvidia driver zna srat. Rezultat crni ekran na telki. Isto - Wayland obvezno iskljuci - Steam Link ga trenutno ne voli.

2. EA APP > nope > jednom sam ga uspio dobit prek Wine-a da sljaka , updejt appa - opet skrseno - nakon toga sam reko - crap.
3. Blizzard igre > Starcraft serijal Diablo 3 sljakaju jako dobro prek wine-a (32bit- moras kod prvog pokretanja winecfg konfigurirat)
4. Ocekuj 5-20% drop na performansama kod nekih igara. Kod vecine neces osjetiti razliku.



Cekiraj si kompatibilnost igara koje ti igras. Protodb i winehq su ti prijatelji.


Ideja za proxmox+windows VM nije losa - kad radi i kad ti nevidija zeli suradivat i ne kenjucka sa driverima. I kad ti iommu pase. Cekiraj si Level1Tech forume, Wendel se dosta igrao s tim. Kolki je tu drop na performansama za gaming - nazalost nemam pojma posto nikad nisam trebao to upogoniti. Zasto? Fedora Workstation. KVM. Cockpit. Vrtim gore virtualke, jedna od njih je client za spajanje za poslovne pizdarije posto mi je dopizdilo hrpa lapova za svako sranje na stolu. Dodatno se vrti nekoliko Docker Containera u pozadini (Nextcloud, MySQL, Gitlab, Jenkins...sve se starta kod boota naravno). Na Windows VM se spajam RDP-om sa Remminom - malo bolji performance. Sa strane je Youtube sa nekim sranjem uvijek upaljen + par tabova. I onda prek Steama okinem igru i ne razmisljam. Sve radi. To je sve isto moguce sa tvojim strojem, samo radi 16GB meme nece tolko toga radit (al isti problem imas sa Proxmox + Windows VM). Da ne moram updejtat kernel i da ne zelim sparat na struji - stroj bi bio 24/7 upaljen. Mnogi zaboravljaju da moderan Linux distro moze biti i sasvim dobar Desktop OS Server stuff je easy-peasy dio uvijek

Uglavnom moj ti je savjet - probaj obje solucije. Odaberi onu koja tebi najbolje odgovara. Meni se osobno cini da bi se mogao u konacnici razocarat sa proxmox rijesenjem. Mozda grijesim. Idealno bi ti mozda bilo nabavit dodatni el cheapo mini PC za cca 100 Eura i drmut Linux gore pa ga drzat kao mini server. Rocky / Debian gore + Cockpit + KVM + Docker/Podman. Vise ti ne treba. Dodas jedan vanjski USB HDD za backup i - dovoljno. Po meni - ak volis igrat fluidno igre, pogotovo najnovije - zasebna masina za gaming koja vrti Windows, cak i ak je samo Steam Link u pitanju je i dalje najbolja opcija. Ak te jos kaj zanima pitaj.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Trenutno su gore četiri Windows mašine koje uglavnom miruju i dva Ubuntu Servera sa 7-8 Docker containera od kojih jedan opslužuje 25 ljudi, a drugi je testni poligon za istu stvar.

Prednost Dockera je da mozes odjednom vise verzija aplikacija isprobavat - lupis dev branch na drugi port i to je to. Nema potrebe da dodatnom "test VM" < dodatni VM zdere duple resurse. Ili jos bolje > Revproxy + DNS Server i imas jednu verziju iza prod imena , a drugu iza dev imena.

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 06.05.2023. u 06:59.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 20:13   #2457
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,802
Tomek: tnx za info! Vidis, nisam ni razmisljao o obrnutom scenariju - Linux OS kao host i onda virtualiziranje Winsa. Nikad nisam imao muda za preci na Linux, ali sad ne vidim sto bi me sprjecavalo kad vise maltene nis ni ne radim na kompu. Ovo cu testirati, povadim trenutne diskove van i roknem novi disk za test. U najgorem slucaju lako se vratim na staro.

A to sto kazes za neki tiny build tipa M900 i sl, o tome sam razmisljao nekad dok sam jos uzimao raspberryje - pa je razlog bio rpi je jeftiniji i lakse ga prebolim ako mi se ne uklopi u workflow. I zaglavio sam na rpi/dockeru. Da sam kojim slucajem isao na M900, sada bi zaglavio na proxmoxu i sve virtualizirao
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 20:35   #2458
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Ista stvar kroz cockpit. Ja u journalu ne vidim ništa relevantno.

Code:
svi 06 20:22:26 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: kdeconnect.plugin.battery: No Primary Battery detected on this system. This may be a bug.
svi 06 20:22:26 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: kdeconnect.plugin.battery: Total quantity of batteries found:  0
svi 06 20:23:37 mkey-manjaro plasmashell[1626]: Fontconfig error: Cannot load default config file: No such file: (null)
svi 06 20:23:55 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/share/plasma/plasmoids/org.kde.kdeconnect/contents/ui/FullRepresentation.qml:37:23: QML DeviceDelegate: Binding loop detected for property "width"
svi 06 20:25:34 mkey-manjaro kwin_x11[1116]: kwin_core: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 2719, resource id: 46137965, major code: 129 (SHAPE), minor code: 6 (Input)
svi 06 20:25:47 mkey-manjaro sudo[28785]: pam_unix(sudo:session): session closed for user root
svi 06 20:25:47 mkey-manjaro audit[28785]: USER_END pid=28785 uid=1000 auid=1000 ses=3 msg='op=PAM:session_close grantors=pam_systemd_home,pam_limits,pam_unix,pam_permit acct="root" exe="/usr/bin/sudo" hostname=? addr=? terminal=/dev/pts/1 res=success'
svi 06 20:25:47 mkey-manjaro kernel: audit: type=1106 audit(1683397547.033:608): pid=28785 uid=1000 auid=1000 ses=3 msg='op=PAM:session_close grantors=pam_systemd_home,pam_limits,pam_unix,pam_permit acct="root" exe="/usr/bin/sudo" hostname=? addr=? terminal=/dev/pts/1 res=success'
svi 06 20:25:47 mkey-manjaro kernel: audit: type=1104 audit(1683397547.033:609): pid=28785 uid=1000 auid=1000 ses=3 msg='op=PAM:setcred grantors=pam_faillock,pam_permit,pam_env,pam_faillock acct="root" exe="/usr/bin/sudo" hostname=? addr=? terminal=/dev/pts/1 res=success'
svi 06 20:25:47 mkey-manjaro audit[28785]: CRED_DISP pid=28785 uid=1000 auid=1000 ses=3 msg='op=PAM:setcred grantors=pam_faillock,pam_permit,pam_env,pam_faillock acct="root" exe="/usr/bin/sudo" hostname=? addr=? terminal=/dev/pts/1 res=success'
svi 06 20:25:52 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: kdeconnect.plugin.battery: No Primary Battery detected on this system. This may be a bug.
svi 06 20:25:52 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: kdeconnect.plugin.battery: Total quantity of batteries found:  0
svi 06 20:26:04 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/lib/qt/qml/org/kde/plasma/extras/PlaceholderMessage.qml:238:5: QML Heading: Binding loop detected for property "verticalAlignment"
svi 06 20:26:07 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/lib/qt/qml/org/kde/plasma/extras/PlaceholderMessage.qml:238:5: QML Heading: Binding loop detected for property "verticalAlignment"
svi 06 20:26:07 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/lib/qt/qml/org/kde/plasma/extras/PlaceholderMessage.qml:238:5: QML Heading: Binding loop detected for property "verticalAlignment"
svi 06 20:26:08 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/lib/qt/qml/org/kde/plasma/extras/PlaceholderMessage.qml:238:5: QML Heading: Binding loop detected for property "verticalAlignment"
svi 06 20:26:08 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/lib/qt/qml/org/kde/plasma/extras/PlaceholderMessage.qml:238:5: QML Heading: Binding loop detected for property "verticalAlignment"
svi 06 20:26:11 mkey-manjaro systemd[1030]: Started Virtual Machine Manager.
svi 06 20:26:11 mkey-manjaro virt-manager[31982]: Theme parsing error: gtk.css:1649:16: '-gtk-icon-size' is not a valid property name
svi 06 20:26:11 mkey-manjaro virt-manager[31982]: Theme parsing error: gtk.css:1652:16: '-gtk-icon-size' is not a valid property name
svi 06 20:26:11 mkey-manjaro virt-manager[31982]: Failed to load module "appmenu-gtk-module"
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_MACHINE_ID pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 vm-ctx=+956:+956 img-ctx=+956:+956 model=dac exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=2502 audit(1683397584.606:610): pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 vm-ctx=+956:+956 img-ctx=+956:+956 model=dac exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit: ANOM_PROMISCUOUS dev=vnet4 prom=256 old_prom=0 auid=4294967295 uid=0 gid=0 ses=4294967295
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: SYSCALL arch=c000003e syscall=16 success=yes exit=0 a0=25 a1=89a2 a2=7fe1b46da100 a3=0 items=0 ppid=1 pid=3466 auid=4294967295 uid=0 gid=0 euid=0 suid=0 fsuid=0 egid=0 sgid=0 fsgid=0 tty=(none) ses=4294967295 comm="rpc-libvirtd" exe="/usr/bin/libvirtd" key=(null)
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit: PROCTITLE proctitle=2F7573722F62696E2F6C69627669727464002D2D74696D656F757400313230
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=net reason=open vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 net=52:54:00:86:9b:69 path="/dev/net/tun" rdev=0A:C8 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=net reason=open vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 net=52:54:00:86:9b:69 path="/dev/vhost-net" rdev=0A:EE exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6240] manager: (vnet4): new Tun device (/org/freedesktop/NetworkManager/Devices/9)
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: virbr0: port 1(vnet4) entered blocking state
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: virbr0: port 1(vnet4) entered disabled state
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: device vnet4 entered promiscuous mode
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1700 audit(1683397584.620:611): dev=vnet4 prom=256 old_prom=0 auid=4294967295 uid=0 gid=0 ses=4294967295
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1300 audit(1683397584.620:611): arch=c000003e syscall=16 success=yes exit=0 a0=25 a1=89a2 a2=7fe1b46da100 a3=0 items=0 ppid=1 pid=3466 auid=4294967295 uid=0 gid=0 euid=0 suid=0 fsuid=0 egid=0 sgid=0 fsgid=0 tty=(none) ses=4294967295 comm="rpc-libvirtd" exe="/usr/bin/libvirtd" key=(null)
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1327 audit(1683397584.620:611): proctitle=2F7573722F62696E2F6C69627669727464002D2D74696D656F757400313230
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: virbr0: port 1(vnet4) entered blocking state
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: virbr0: port 1(vnet4) entered listening state
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=2501 audit(1683397584.620:612): pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=net reason=open vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 net=52:54:00:86:9b:69 path="/dev/net/tun" rdev=0A:C8 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=2501 audit(1683397584.620:613): pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=net reason=open vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 net=52:54:00:86:9b:69 path="/dev/vhost-net" rdev=0A:EE exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro systemd-machined[772]: New machine qemu-9-manjaro.
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6313] device (vnet4): state change: unmanaged -> unavailable (reason 'connection-assumed', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6316] device (vnet4): state change: unavailable -> disconnected (reason 'connection-assumed', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6319] device (vnet4): Activation: starting connection 'vnet4' (32520e40-441b-42ef-be8b-16e283976dca)
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6320] device (vnet4): state change: disconnected -> prepare (reason 'none', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6322] device (vnet4): state change: prepare -> config (reason 'none', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6323] device (vnet4): state change: config -> ip-config (reason 'none', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6323] device (virbr0): bridge port vnet4 was attached
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6323] device (vnet4): Activation: connection 'vnet4' enslaved, continuing activation
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6324] device (vnet4): state change: ip-config -> ip-check (reason 'none', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro dbus-daemon[769]: [system] Activating via systemd: service name='org.freedesktop.nm_dispatcher' unit='dbus-org.freedesktop.nm-dispatcher.service' requested by ':1.5' (uid=0 pid=791 comm="/usr/bin/NetworkManager --no-daemon")
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro systemd[1]: Started Virtual Machine qemu-9-manjaro.
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro systemd[1]: Starting Network Manager Script Dispatcher Service...
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro dbus-daemon[769]: [system] Successfully activated service 'org.freedesktop.nm_dispatcher'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro systemd[1]: Started Network Manager Script Dispatcher Service.
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[1]: SERVICE_START pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=NetworkManager-dispatcher comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6794] device (vnet4): state change: ip-check -> secondaries (reason 'none', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6795] device (vnet4): state change: secondaries -> activated (reason 'none', sys-iface-state: 'external')
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397584.6797] device (vnet4): Activation: successful, device activated.
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1130 audit(1683397584.676:614): pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=NetworkManager-dispatcher comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit: BPF prog-id=123 op=LOAD
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: SYSCALL arch=c000003e syscall=321 success=yes exit=34 a0=5 a1=7fe1b46da160 a2=90 a3=0 items=0 ppid=1 pid=3466 auid=4294967295 uid=0 gid=0 euid=0 suid=0 fsuid=0 egid=0 sgid=0 fsgid=0 tty=(none) ses=4294967295 comm="rpc-libvirtd" exe="/usr/bin/libvirtd" key=(null)
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit: PROCTITLE proctitle=2F7573722F62696E2F6C69627669727464002D2D74696D656F757400313230
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=deny vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=all exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/null" rdev=01:03 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/full" rdev=01:07 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/zero" rdev=01:05 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/random" rdev=01:08 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/urandom" rdev=01:09 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/ptmx" rdev=05:02 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/kvm" rdev=0A:E8 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=major category=pty maj=88 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=cgroup reason=allow vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 cgroup="/sys/fs/cgroup/machine.slice/machine-qemu\x2d9\x2dmanjaro.scope/" class=path path="/dev/urandom" rdev=01:09 acl=rw exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1334 audit(1683397584.680:615): prog-id=123 op=LOAD
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1300 audit(1683397584.680:615): arch=c000003e syscall=321 success=yes exit=34 a0=5 a1=7fe1b46da160 a2=90 a3=0 items=0 ppid=1 pid=3466 auid=4294967295 uid=0 gid=0 euid=0 suid=0 fsuid=0 egid=0 sgid=0 fsgid=0 tty=(none) ses=4294967295 comm="rpc-libvirtd" exe="/usr/bin/libvirtd" key=(null)
svi 06 20:26:24 mkey-manjaro kernel: audit: type=1327 audit(1683397584.680:615): proctitle=2F7573722F62696E2F6C69627669727464002D2D74696D656F757400313230
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=disk reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-disk="?" new-disk="/home/mkey/data/VM/kvm/manjaro-i3.qcow2" exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=disk reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-disk="?" new-disk="/home/mkey/HDD4/Torrent/ISOs/manjaro-i3-22.0-minimal-230104-linux61.iso" exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=net reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-net="?" new-net="52:54:00:86:9b:69" exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=dev reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 bus=usb device=555342207265646972646576 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=dev reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 bus=usb device=555342207265646972646576 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=chardev reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-chardev="?" new-chardev="/dev/pts/2" exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=chardev reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-chardev="?" new-chardev="/var/lib/libvirt/qemu/channel/target/domain-9-manjaro/org.qemu.guest_agent.0" exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=rng reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-rng="?" new-rng="/dev/urandom" exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=mem reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-mem=0 new-mem=4194304 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_RESOURCE pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm resrc=vcpu reason=start vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 old-vcpu=0 new-vcpu=2 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro audit[3466]: VIRT_CONTROL pid=3466 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='virt=kvm op=start reason=booted vm="manjaro" uuid=bb7d15cd-f2f1-4c52-ba6b-53da44de1be8 vm-pid=32019 exe="/usr/bin/libvirtd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: "Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/2”"
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro kded5[1115]: "Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/2”"
svi 06 20:26:25 mkey-manjaro plasmashell[1150]: "Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/2”"
svi 06 20:26:26 mkey-manjaro kernel: virbr0: port 1(vnet4) entered learning state
svi 06 20:26:28 mkey-manjaro NetworkManager[791]: <info>  [1683397588.9147] device (virbr0): carrier: link connected
svi 06 20:26:28 mkey-manjaro kernel: virbr0: port 1(vnet4) entered forwarding state
svi 06 20:26:28 mkey-manjaro kernel: virbr0: topology change detected, propagating
svi 06 20:26:34 mkey-manjaro systemd[1]: NetworkManager-dispatcher.service: Deactivated successfully.
svi 06 20:26:34 mkey-manjaro audit[1]: SERVICE_STOP pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=NetworkManager-dispatcher comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:34 mkey-manjaro kernel: kauditd_printk_skb: 21 callbacks suppressed
svi 06 20:26:34 mkey-manjaro kernel: audit: type=1131 audit(1683397594.686:637): pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=NetworkManager-dispatcher comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:26:42 mkey-manjaro virt-manager[3446]: Warning no automount-inhibiting implementation available
svi 06 20:26:45 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: "Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/2”"
svi 06 20:26:45 mkey-manjaro kded5[1115]: "Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/2”"
svi 06 20:26:45 mkey-manjaro plasmashell[1150]: "Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/2”"
svi 06 20:26:47 mkey-manjaro dnsmasq-dhcp[4135]: DHCPDISCOVER(virbr0) 52:54:00:86:9b:69
svi 06 20:26:47 mkey-manjaro dnsmasq-dhcp[4135]: DHCPOFFER(virbr0) 192.168.122.102 52:54:00:86:9b:69
svi 06 20:26:47 mkey-manjaro dnsmasq-dhcp[4135]: DHCPREQUEST(virbr0) 192.168.122.102 52:54:00:86:9b:69
svi 06 20:26:47 mkey-manjaro dnsmasq-dhcp[4135]: DHCPACK(virbr0) 192.168.122.102 52:54:00:86:9b:69 manjaro-i3
svi 06 20:27:00 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/share/plasma/plasmoids/org.kde.kdeconnect/contents/ui/FullRepresentation.qml:37:23: QML DeviceDelegate: Binding loop detected for property "width"
svi 06 20:27:06 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: kdeconnect.plugin.battery: No Primary Battery detected on this system. This may be a bug.
svi 06 20:27:06 mkey-manjaro kdeconnectd[1286]: kdeconnect.plugin.battery: Total quantity of batteries found:  0
svi 06 20:27:23 mkey-manjaro plasmashell[1150]: file:///usr/lib/qt/qml/org/kde/plasma/extras/PlaceholderMessage.qml:238:5: QML Heading: Binding loop detected for property "verticalAlignment"
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro systemd[1]: systemd-timedated.service: Deactivated successfully.
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro kernel: audit: type=1131 audit(1683397673.196:638): pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=systemd-timedated comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro audit[1]: SERVICE_STOP pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=systemd-timedated comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro audit: BPF prog-id=118 op=UNLOAD
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro audit: BPF prog-id=117 op=UNLOAD
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro audit: BPF prog-id=116 op=UNLOAD
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro kernel: audit: type=1334 audit(1683397673.239:639): prog-id=118 op=UNLOAD
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro kernel: audit: type=1334 audit(1683397673.239:640): prog-id=117 op=UNLOAD
svi 06 20:27:53 mkey-manjaro kernel: audit: type=1334 audit(1683397673.239:641): prog-id=116 op=UNLOAD
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 21:49   #2459
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Pa proxmox je Debian

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Tomek: tnx za info! Vidis, nisam ni razmisljao o obrnutom scenariju - Linux OS kao host i onda virtualiziranje Winsa. Nikad nisam imao muda za preci na Linux, ali sad ne vidim sto bi me sprjecavalo kad vise maltene nis ni ne radim na kompu. Ovo cu testirati, povadim trenutne diskove van i roknem novi disk za test. U najgorem slucaju lako se vratim na staro.

A to sto kazes za neki tiny build tipa M900 i sl, o tome sam razmisljao nekad dok sam jos uzimao raspberryje - pa je razlog bio rpi je jeftiniji i lakse ga prebolim ako mi se ne uklopi u workflow. I zaglavio sam na rpi/dockeru. Da sam kojim slucajem isao na M900, sada bi zaglavio na proxmoxu i sve virtualizirao
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 21:53   #2460
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,397
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Je li sporije zbog streamanja slike ili su bas hardverski gubici, ako mozes procjeniti? Koliko pamtim, RDP ima gubitaka u prijenosu i latencija je sigurno prisutna pa je cijelo to iskustvo meh.

Nisam planirao nista igrati preko RDP/VNC. Naletio sam negdje da proxmox konzola ne radi kada se koristi gpu pass-thru pa mi svakako treba barem RDP za nekako administriranje windowsa (citaj, updejtanje).

Ne znam kako se to strucno zove, Steam radi vezu izmedju servera i klijenta gdje na oba imas instalirane steam appove. Drukciji je protokol, latencije su dosta male reda velicine par frejmova i frame dropovi su minimalni ako i postoje. Treba koristiti hdmi dummy ako je server bez monitora.

Imam viska ssd-ova pa bi mogao probati kako to radi, samo win vm i nekakva igra. Nisam dugo sarafao po kompu. Ako bi to i radilo, cak bi vrlo rado i upgrejdao cpu+mbo s nekakvim i5-10400f (6c/12t) pa neka bude za sljedecih 5-6 godina.
I jedno i drugo, PC nije lokalno nego u Kanadi, a hardware je ipak shared pa mora biti nekog pada performansi.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Prednost Dockera je da mozes odjednom vise verzija aplikacija isprobavat - lupis dev branch na drugi port i to je to. Nema potrebe da dodatnom "test VM" < dodatni VM zdere duple resurse. Ili jos bolje > Revproxy + DNS Server i imas jednu verziju iza prod imena , a drugu iza dev imena.
Znam, koristimo već reverse proxy i Cloudflare, a dodatna VM je čisto iz razloga da nam OS update nešto ne skrši, a prije koji mjesec smo to imali pa je trebala reinstalacija od nule jer bi troubleshootanje trajalo tko zna koliko vremena.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na