Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2023., 12:43   #961
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,411
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Imate li savjet gdje kupiti kvalitetne, ne preskupe, ljestve aluminijske, na razvlačenje, ali da mogu i u slovo A stajati?

Valja li ovo ?
Pa te nisu na razvlačenje...

Imam ove i odlične su, stajali susjed od 150 kg i ja od skoro 100 kg, ni da mrdnu.

https://www.bauhaus.hr/dvokrake-ljes...tve/p/10090278

Lagane su za transport, za 10 s ih možeš sklopiti i rasklopiti, stanu u bilo koji auto.

Krause ima tako neke koje mogu biti i mini skela, samo ih ne vidim u Bauhausu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2023., 13:14   #962
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 560
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pa te nisu na razvlačenje...

Imam ove i odlične su, stajali susjed od 150 kg i ja od skoro 100 kg, ni da mrdnu.

https://www.bauhaus.hr/dvokrake-ljes...tve/p/10090278

Lagane su za transport, za 10 s ih možeš sklopiti i rasklopiti, stanu u bilo koji auto.

Krause ima tako neke koje mogu biti i mini skela, samo ih ne vidim u Bauhausu.
Nisu, ali su mi kao da jesu jer se mogu i razvuć skroz, a mogu i u slovo A, a bome se mogu poprilično sklopiti.
strgani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2023., 17:14   #963
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 762
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanu

Ekipa sa kuhinjama, kako (sčim) se hvata ova ukrasna lajsna sa slike?



__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220

Zadnje izmijenjeno od: VandaL.pr!. 08.11.2023. u 12:03.
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 18:06   #964
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,618
Ja sam to na Ikeinoj kuhinji zašarafio sa 4 L profila
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 10:35   #965
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 150
Trebao bi zalijepiti stiropor na metalna garažna vrata zbog toplinske izolacije.
Neka preporuka s čime to napraviti a da ne otpadne nakon nekog vremena?
cane je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 12:53   #966
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor cane Pregled postova
Trebao bi zalijepiti stiropor na metalna garažna vrata zbog toplinske izolacije.
Neka preporuka s čime to napraviti a da ne otpadne nakon nekog vremena?
Pur pjena za lijepljenje, samo bi ja još zašarafio cokl profil po kutovima da drži na okupu i štiti rub.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 13:41   #967
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Trebam staviti rasvjetu na vanjski dio kuće. Lampe su lagane ne ide ništa teško na fasadu(15cm fasade).
Ove tiple https://www.bauhaus.hr/pribor-za-pri...ale/p/10109114 staviti i to je to?

Treba li s nečim prvo urezivati jer vidim da na nekim videima prvo s nečim naprave malu rupu kako bi ušla tipla na nekima idu direkt s tiplom u fasadu
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 14:29   #968
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
Trebam staviti rasvjetu na vanjski dio kuće. Lampe su lagane ne ide ništa teško na fasadu(15cm fasade).
Ove tiple https://www.bauhaus.hr/pribor-za-pri...ale/p/10109114 staviti i to je to?

Treba li s nečim prvo urezivati jer vidim da na nekim videima prvo s nečim naprave malu rupu kako bi ušla tipla na nekima idu direkt s tiplom u fasadu
Ja sam stavio slične, nemaš puno pametovati sa odvijačem samo malo probiješ mrežicu i ljepilo sa bitom i to je to.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 14:45   #969
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Odlično, hvala ti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 16:42   #970
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ekipica koja imaju bazene u renti ili slicno. Koji je najoptimalniji nacin odrzavanja bazena po vasem misljenju? automatski klorinatori, uvodjenje slanih tableta u sustav, neki posebni filteri, filipinac ili nepalac u redovnom radnom odnosu ?
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2023., 21:17   #971
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,975
Alo momak, pa zar nisi vidio da se Nepalci zalažu za platu od hiljadu eura
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 10:01   #972
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 560
Quick question, trebam na novom stanu na dosta prozora i vrata staviti komarnike, pa me zanimaju oni na magnet gdje si sam narežeš duljine okvira i namontiraš na prozor tj samo magnetom prisloniš, ima li tko ideju gdje bi toga bilo, osim u bauhausu, tamo je dosta skupo. Ima svega, ali plaćaš premium cijenu.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 19:50   #973
Slash555
Premium
Moj komp
 
Slash555's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Usa
Postovi: 357
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Quick question, trebam na novom stanu na dosta prozora i vrata staviti komarnike, pa me zanimaju oni na magnet gdje si sam narežeš duljine okvira i namontiraš na prozor tj samo magnetom prisloniš, ima li tko ideju gdje bi toga bilo, osim u bauhausu, tamo je dosta skupo. Ima svega, ali plaćaš premium cijenu.
Ja sam uzimao u lidlu i kauflandu. Drugačije se zovu, ali su zapravo isti, aluminijski.
Imam ih bar 6-7 godina i nikakvih problema. Cijelu godinu su montirani i podnose vremenske promjene super.
Plaćao sam ih na akcijama poprilično malo

Sent from my OnePlus using Tapatalk
__________________
Real-life Females
Slash555 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 09:49   #974
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
U stanu imamo puno previše prašine. Kako se boriti protiv toga?
Stavio sam one posude na radijajatore, ali ne pomaže previše. Neki ovlaživač možda? Ako da, što preporučate?
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 10:34   #975
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 560
Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
U stanu imamo puno previše prašine. Kako se boriti protiv toga?
Stavio sam one posude na radijajatore, ali ne pomaže previše. Neki ovlaživač možda? Ako da, što preporučate?
Ja imam robotski usisavač koji svaki dan tri puta prođe po cijelom stanu i nemam problema s prašinom. Ali se začudim kako svaki put skupi smeća/prašine u posudi...
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 11:14   #976
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Svaki dan 3x? Pa nisam toliko lood još, no hard feelings!
Ali da se nakupi toga sranja, to je katastrofa. Ima je po elementima, po radnom stolu, nema gdje ne.
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 11:20   #977
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
https://www.youtube.com/watch?v=qUnpDWc-J4w

Pratim ovog momka super kanal na youtube. Kakva je stvar kod nas i sto se smije uopce sam graditi?
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 12:05   #978
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,827
Bome dugo nisam vidio zgradu/kucu koja je ovako klasicno radjena - mort i betonski vertikalni serklazi.

Vec dugo sve ide u smjeru ljepljenja cigle i betoniranja/armiranja krajeva zidova, ali unutar cigle. Nisam siguran, ali malta se vise i ne koristi, neka me netko ispravi.

Je li to sto se danas radi losije od nekadasnje gradnje, ide li se u tom smjeru jer je jeftinije i brze, sta kaze struka? Znam da mort propada s vremenom... Nisam bas u tome, pitam tek tako jer sam vidio ovaj video
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 12:24   #979
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor TomG Pregled postova
https://www.youtube.com/watch?v=qUnpDWc-J4w

Pratim ovog momka super kanal na youtube. Kakva je stvar kod nas i sto se smije uopce sam graditi?
Može ali za dozvolu moraš imati projekt od ovlaštene maf... ovaj geodeta, arhitekta itd.

Također za ishodovanje dozvola za kuću radove bi trebale obavljati firme jer su to uvjeti za uporabnu (mada se to da "srediti" kao i sve u ovoj državi), kao i energetski certifikat, projekt vode i struje itd. Ako nađeš nekoga tko će ti to dati napismeno sve možeš sam napraviti i nitko te neće ništa pitati, ali ukoliko se desi sranje nemaš koga tužiti/žaliti se što nije problem za privatnu kuću ali može biti veliki problem ukoliko se obavlja neka djelatnost.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 13:15   #980
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Može ali za dozvolu moraš imati projekt od ovlaštene maf... ovaj geodeta, arhitekta itd.

Također za ishodovanje dozvola za kuću radove bi trebale obavljati firme jer su to uvjeti za uporabnu (mada se to da "srediti" kao i sve u ovoj državi), kao i energetski certifikat, projekt vode i struje itd. Ako nađeš nekoga tko će ti to dati napismeno sve možeš sam napraviti i nitko te neće ništa pitati, ali ukoliko se desi sranje nemaš koga tužiti/žaliti se što nije problem za privatnu kuću ali može biti veliki problem ukoliko se obavlja neka djelatnost.
E hvala hvala, bas me zanimalo do kuda smo tu dosli
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 14:25   #981
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 336
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Može ali za dozvolu moraš imati projekt od ovlaštene maf... ovaj geodeta, arhitekta itd.

Također za ishodovanje dozvola za kuću radove bi trebale obavljati firme jer su to uvjeti za uporabnu (mada se to da "srediti" kao i sve u ovoj državi), kao i energetski certifikat, projekt vode i struje itd. Ako nađeš nekoga tko će ti to dati napismeno sve možeš sam napraviti i nitko te neće ništa pitati, ali ukoliko se desi sranje nemaš koga tužiti/žaliti se što nije problem za privatnu kuću ali može biti veliki problem ukoliko se obavlja neka djelatnost.
Aj ne lupetajte. Mafije?
A onda kad se desi potres, klizište i sl., onda se plače i kuka, traži se od države da odradi umjesto ilegalne budale.

Svakodnevno gledam kretene koji su od vikse napravili objekt sa stanovanje, na rubu brijega, doveli vodu, nemaju način za zbrinuti otpadnu vodu, pa je puštaju kako mogu, podlokavaju teren, plitki temelji, pa kad se dogodi veća kiša, krene pucati, kliziti i sl.
Isto vrijedi i za potrese. Eto nedavni, npr. u Petrinji, jedna kuća do druge, prva netaknuta, druga ruševina ... pogodi koju je radila maf... kako si rekao.

Bez projektanata i gradnje u skladu sa prostornim planom (drukčije nemože i nesmije) nema ništa. Prostorni planovi imaju zone i uvjete gdje i kako se može i mora graditi, ako je npr opasnost od klizanja, uvjetuju se piloti i sl. u skladu sa projektom geotehničara u tom slučaju.

Na kraju dana, koliko idiot moraš biti da uložiš životnu ušteđevinu ili kredit, na nešto klimavo.

EDIT:
I ovaj "šalung majstor" ... muko moja...aj još šalung i nije toliko loš kakvih sam se nagledao, ali "betonaža"??? Izlijevanje jedne AB cjeline nesmije tako dugo trajati, još ulijeva par po par kila u kantama, ne vibrira, nisam primijetio da je zalijao prije ... užas.
Idem pogledati mu koji drugi video, možda je ovo mu samo bio loš dan.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 16:33   #982
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,469
vesić je inače električar, to mu je core, time se bavi

onda je nekako krenuo radit fasadu, pa malo po malo odlučio i ovo

njega dosta sponzoriraju tamo firme, aling conel recimo itd., za parket je imo sponzora, za fasadu, sad ima vjerojatno i za ovo, i to je sve zapravo content, njima reklama a njemu kuća

e sad ovo sve što je doxy rekao stoji i tu nema rasprave, ja sam dao parsto tisuća kuna dok još nisam ni bager doveo na parcelu, oni taj dio sumnjam da odrađuju, sumnjam da kopaju geomehaniku itd.
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:22   #983
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 560
Potreban mi je majstor koji bi mi spojio plin koji je u kuhinji na peć koja je ugrađena, doslovce treba spojiti te dvije cijevi (dovod ima čep na sebi i naravno ventil).

Također trebam da mi majstor pospaja žice s bojlera koje su za uzemljenje. Na svakoj cijevi od bojlera postoji žica za uzemljenje koja nigdje nije spojena, a ima jedna žica na koju bi trebalo spojiti. Volio bih da mi to pospaja i odmah obavi servis bojlera.

Imate li kakav prijedlog nekoga?


https://postimg.cc/gallery/vHqd12p
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:27   #984
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,975
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Aj ne lupetajte. Mafije?
A onda kad se desi potres, klizište i sl., onda se plače i kuka, traži se od države da odradi umjesto ilegalne budale.
Ajde, Mirko genije, objasni što se na Baniji dogodilo s onim novo sagrađenim kućama koje su se rasule po uglovima kao kula od karata iako je država sve uredno ispečatirala.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:59   #985
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Aj ne lupetajte. Mafije?
A onda kad se desi potres, klizište i sl., onda se plače i kuka, traži se od države da odradi umjesto ilegalne budale.

Svakodnevno gledam kretene koji su od vikse napravili objekt sa stanovanje, na rubu brijega, doveli vodu, nemaju način za zbrinuti otpadnu vodu, pa je puštaju kako mogu, podlokavaju teren, plitki temelji, pa kad se dogodi veća kiša, krene pucati, kliziti i sl.
Isto vrijedi i za potrese. Eto nedavni, npr. u Petrinji, jedna kuća do druge, prva netaknuta, druga ruševina ... pogodi koju je radila maf... kako si rekao.

Bez projektanata i gradnje u skladu sa prostornim planom (drukčije nemože i nesmije) nema ništa. Prostorni planovi imaju zone i uvjete gdje i kako se može i mora graditi, ako je npr opasnost od klizanja, uvjetuju se piloti i sl. u skladu sa projektom geotehničara u tom slučaju.

Na kraju dana, koliko idiot moraš biti da uložiš životnu ušteđevinu ili kredit, na nešto klimavo.
Zgrade i kuće su se radile tisućama godina i ako su dobro odrađene nisu se rušile.
Druga je stvar što mafija uvjetuje da se masno plaćaju stvari koje su dostupne svima. Zašto ja ne bih imao generalni "open source" tlocrt kuće nego svaku se mora masno platiti "projektantu" za najjednostavnije stvari.

Ovdje se ne govori o inženjerskim poduhvatima nebodera nego običnim obiteljskim kućama. Svaki kvalitetan majstor može i zna izvesti elemenatarnu statiku da joj se neće ništa desiti.

Gradnja kolibe, bungalova i drvene kuće isto podliježe tim taksama iako je totalno druga tehnika gradnje koja se u svijetu radi tisućama godina bez problema.

Jako velika većina arhitekata će napraviti što god im se kaže (plati) neovisno o estetici, uklapanju u okoliš, obziru prema prostornom planu i to viđam svakodnevno.

Svakodnevno smo svjedoci toga što je nešto "po propisu" ne znači da je normalno i logično.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 18:40   #986
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanu

Ovo je nažalost najvjerojatnije sve točno.

Imam nekoliko građevinaca u obitelji. Frend kojeg znam cijeli život je arhitekt. Njega često frustrira ta nepravda i nered u struci. O napumpanim cijenama materijala, te raznim skupim uslugama koje si obavezan platiti htio/ne htio bolje da ne pišem.

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ajde, Mirko genije, objasni što se na Baniji dogodilo s onim novo sagrađenim kućama koje su se rasule po uglovima kao kula od karata iako je država sve uredno ispečatirala.
Što se dogodilo? Rađene su “po propisima”
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 20:15   #987
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,975
Je, sve je po Zakonu (TM). Bio je određen neki natječaj na kojem su se mogli najtecati samo jednakiji. Onda su ti jednakiji, pošto sami nisu mogli, preustili posal, (umanjeno za njihov dio, mislim, razumijemo se), drugima a moguće onda i ti drugi trećima. Opeta umanjeno. Pa su treći vjerojatno kazali "gledajte, s tom lovom se to ne može odraditi kako treba" pa su im ovi kazali "no, napravite kako se može a mi ćemo pogurati da nitko ne kopa frku".

Takva bijaše riječ gospodnja i tako bi.

Ja se načelno slažem s ovime što kaže doxy. Samo što je stvar u tome da početni dio priče ne drži vodu. Sranje bude na nekim određenim mjestima, da li zbog klizišta ili zbog potresa. Ako si gradio u naplavnoj dolini zato jer je zemlja bila jeftina: nema problema stari, na vlastitu odgovornost gradi i odjebi ako bude sranje.

Isto tako, ako je nekome pao krov glavu zato jer je gradio kako ne treba, njegov problem.

U međuvremenu, ja u svojih podosta godina nisam nikada čuo niti vidio da je nekome zbog nestručne gradnje pao krov na glavu. Istina, kod nas gotovo da nema potresa. Bude nešto poplava pa potopi podrume i slično. Na niskoj smo nadmorskoj visini, infrasktura je loša, priprema terena također. Kod nas je tlo tvrdo i puno kamena, ali drenaža je upitna. Ljudi su gradili često zidove koji nisu u škvari ali kuće se nisu rušile same od sebe.

S druge strane, kada "velike" građevinske firme daju garancije od kojih mi se sere, onda krov prokišnjava nakon 5 godina (dakle, nije zajebancija - APN zgrada parsto metara dalje, krov prokišnjava nakon 5 jebenih godina) i stanari su prepušteni sami sabi. Tamo se isto sve gradilo po propisu, svi su sve potpisali. Ne daj bože da iznenadi potres, nekoliko obitelji bi ostalo bez krova nad glavom a moguće i bez glave.

Moja zgrada je imala sličan problem, jedino što je građena osamdesetih pa onda je to ipak bio jedan drugi nivo. Fušarili su užasno, ali za današnje standarde je to top topova. Zidovi su sjecali, probijala je vlaga na više strana kroz fasadu, tekla voda iz utičnica i tako to.

Dat ću još jedan primjer gradnje od prije dvije godine, baš preko puta mene: ja nisam stručan, nemam pojma o gradnji, ali tamo su puna tri (brojkom 3) dana nakon što su izlili temelj počeli graditi dalje. Bio nadzorni, rekao peglaj dalje, ne treba ništa čekati.

OK, ima betona i betona, ali po meni je to suludo. Da se ne čeka beton da odradi svoje samo zato što se nikome ne čeka, to je po meni suludo. Da su Štef i Joža tako radili, svi bi im se smijali, rekli bi da su ludi, da lupetaju, da nemaju pojma i tako dalje. Naravno, kada su gradili Štef i Joža onda se kuća gradila 10 godina. Puno je ljudi tako ovdje gradilo, pomalo i koliko su prilike dopuštale.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 20:54   #988
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Potreban mi je majstor koji bi mi spojio plin koji je u kuhinji na peć koja je ugrađena, doslovce treba spojiti te dvije cijevi (dovod ima čep na sebi i naravno ventil).

Također trebam da mi majstor pospaja žice s bojlera koje su za uzemljenje. Na svakoj cijevi od bojlera postoji žica za uzemljenje koja nigdje nije spojena, a ima jedna žica na koju bi trebalo spojiti. Volio bih da mi to pospaja i odmah obavi servis bojlera.

Imate li kakav prijedlog nekoga?


https://postimg.cc/gallery/vHqd12p

Za plin trebas ovlastenog plinoinstalatera. Nije za igrati se. Je doslovce sve znamo jasno ali tako je.


Meni je trebalo izmjestiti cijev sto je smijesno malo posla. Morali smo zvati energometan (samobor) da maknu brojilo, instalater je izmjestio cijev za metar u lijevo, energometan je vratio brojilo i ispitao instalaciju pod tlakom i bojler.

https://www.plinara-zagreb.hr/UserDo....pdf?vel=89767
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 16:42   #989
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 336
Iskreno, iz osobnog iskustva, a i profesionalnog, mogu reći da zgrade građene šezdesetih su građene sasvim u redu. Sedamdesete i osamdesete su apsolutno smeće, čast izuzecima, onda je juga bila u smislu korupcije i lopovluka užasnija i od Tanzanije. Znam par zgrada samo u Dubravi gdje doslovce fale katovi. Pogotovo objekti financirani od strane INA, ČAZMATRANS i sličnih, gdje su se dodjeljivali stanovi "radnicima", materijal ko u Alan Fordu završio u Dalmaciji, lopovluk je bio gori i od današnjeg, i to puno, neusporedivo gori, samo se nije smjelo pričati, tko je lajao, pred krivom osobom rekao da nije bio na poslu, nego na šefovoj viksi na radnoj akciji, ostao je bez privilegija i mogućnosti napredovanja i štove ć je bilo vezano za njegov život i karijeru. "bilo je bolje nekad, zato što nismo smjeli znati što ne valja".
Zašto pričam to ... jer je najbesramnije se tako radilo u građevinskom sektoru, a vidljivo je kroz kvalitetu radova.

Onda imamo devedesete, tu nemamo kaj pričati, koristila se prilika, pa rane 2000., tamo do 2011.g.

Sada su standardi, kakva/takva kontrola, odlični propisi u većem dijelu na zavidnoj razini, iako to si neznamo priznati, mislimo da stranci imaju bolje propise, ali nemaju, imaju samo veće kazne, ali i dalje se mulja. Savršen primjer je sustav javne nabave, gdje prednjačimo, a koji je temelj za dobru investiciju i kvalitetnu provedbu projekta.

Iskreno, u gradnji nemam skoro nikad problema, čak i s ispodprosječnim majstorima, ipak su tu gotove oplate, i jednostavni sustavi gdje i slijepac može glumiti majstora, već sa opremom i instalacijama, svako poluispravno govno s istoka ima neki izmuljani atest, a prisiljen si ga ugraditi jer je 80% kriterija cijena, 20% jamstvo u 95% javne nabave, i ako ima "papir", nemaš elementa za odbiti ga, već uzeti i ugraditi kakvo god govno prodaje, i moliti se da neće krepat u neko kratko vrijeme.

Drugi je problem što su majstori znalci pod zemljom ili u penziji, ostatak je priučen, a onaj mali dio se ili odselio, ili ulijenio u smislu da je otvorio obrt, a posao prepustio šegrtima koji fušare.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 19:44   #990
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,411
Neka, hvala, promijenio sam tri geodeta i tri projektanta u pet godina, nitko nije bio u stanju napraviti posao koji se traži, sve sami filozofi koji gledaju kako izmusti što više love od informatičara koji radi u inozemstvu i ima para. Moj projekt je propao, nekretnina je prodana u nesređenom stanju i drago mi je, ispalio bih na živce s njima i poslije s majstorima jer tko zna kako bi to na kraju ispalo, sigurno ne kako sam tražio. Nitko osim jednog geodete nije htio raditi prije nego se uplati, a kad dođe do reklamacije i/ili povrata love, pojeo vuk magare.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na