Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.03.2014., 13:21   #31
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Evo naručeni airgridovi, bulleti, POE adapteri, lijepe omnice, air4g i nešto kablovinje. Sad još čekam 3g/4g antene i LTE USB modem iz vana i zabava može početi. Još nisam imao prilike raditi sa Ubiquitiem, baš me zanima kakvi su.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2014., 13:57   #32
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Nadam se da neces bit nestrpljiv i radit postepeno korak po korak, jer ak se u takvom sistemu zapletes...

Jedno upozorenje glede LTE USB modema i Air4G routera. Ako ti stigne verzija koja ne treba neki program u windowsima (dashboard) za spajanje na net, nego je tzv. HiLink verzija koja se odmah automatski spaja na net, onda pazi. Ti HiLink modemi rade kao mrezni adapteri i za njihovu ispravnu konfiguraciju u Air4G potrebno je IP adrsu u tom routeru stavit u drugi subnet.
Recimo, Huawei ima isti IP za pristup njegovom Web UI-u, 102.168.1.1, istu kao i pocetna konfiguracija LAN IP adrese Air4g. U tom slucaju trebas LAN IP adresu na Air4G promjenit u 192.168.2.1, naravno i njegov DHCP server u isti subnet.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.03.2014., 15:18   #33
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
ok, reci mi onda u kratkim crtama zašto i što bi bilo najpametnije napraviti. Ja (još uvijek) imam malo iskustva u ovom području i zato sam ovdje došao po savjet stručnijih, tako da se slobodno raspišite ako imate volje.
ovako iz glave :

3 x AP dual radio (2 x 2n)
3 x Sector 120 stupnjeva
3 x kockica/dishica/stagod (mala antenica za p2p)
3 x DC outdoor napajanje
3 x akumulator + punjac + prikljucak za agregat
3 x IP67 kutija u koju ces sve strpat

hrpa F-UTP kabla (ubiquiti toughcable carrier je dobar)
konektori, 3m traka za izolaciju, bla bla

Stup jedno 3 metra velikog profila

visina opreme na stupu = 1 metar (2 antene + uredaj) i treba biti barem 2 metra iznad tla, sto vise to bolje.

mozes recimo i kombinirat, ruckus outdoor sectorized AP + nanostation m5 za point to point (ali problem je da nanostation oce AC struju sto je debilno za outdoor instalaciju).

Omnice su debilne u ovom primjeru jer maksimalni domet izmedu usera i APa je 150 metara. Samo spricas na sve strane i gubis na efektivnoj snazi. Sektor je bolje rijesenje.


sto se tice 3g/lte modema, imas ljepo conel lte sa DC ili AC napajanjem i vozi

http://www.conel.cz/en/4G-LTE-router-LR77


ps. sad tek vidio da narucio svu opremu, umjesto omnica bolje da si uzo nanostation m2
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2014., 15:27   #34
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nadam se da neces bit nestrpljiv i radit postepeno korak po korak, jer ak se u takvom sistemu zapletes...

Jedno upozorenje glede LTE USB modema i Air4G routera. Ako ti stigne verzija koja ne treba neki program u windowsima (dashboard) za spajanje na net, nego je tzv. HiLink verzija koja se odmah automatski spaja na net, onda pazi. Ti HiLink modemi rade kao mrezni adapteri i za njihovu ispravnu konfiguraciju u Air4G potrebno je IP adrsu u tom routeru stavit u drugi subnet.
Recimo, Huawei ima isti IP za pristup njegovom Web UI-u, 102.168.1.1, istu kao i pocetna konfiguracija LAN IP adrese Air4g. U tom slucaju trebas LAN IP adresu na Air4G promjenit u 192.168.2.1, naravno i njegov DHCP server u isti subnet.
Inače se guštam u takvim setup-ima tako da nema tu nestrpljivosti i nepažnje. Hvala na upozorenju za modem.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2014., 15:47   #35
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Evo naručeni airgridovi, bulleti, POE adapteri, lijepe omnice, air4g i nešto kablovinje. Sad još čekam 3g/4g antene i LTE USB modem iz vana i zabava može početi. Još nisam imao prilike raditi sa Ubiquitiem, baš me zanima kakvi su.
ubiquity je super, radi ok, jedino dobro osiguraj mrezni kabel (sa vezicama na stup ispod uredaja) tako da se ne stvara opterecenje na konektoru samome.

ako ikako mozes koristi konektore i kablove od ubiquitia, dobri su i kvalitetni.

sami uredaji su poprilicno plug and play, i ne stvaraju vece probleme.
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2014., 16:06   #36
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Uzeo sam SFTP-ove od naviatec-a, pa ćemo vidjeti koliko će izdržati. Šta su na ubiquitima RJ45 konektori slaba točka inače? Nije problem, ionako sve uvijek sa vezicama dodatno učvrstim. Šta stvarno misliš da omnice neće moć pokrit cijelu obalu jezera? Koji je domet tih sektorica na nanostationu?
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2014., 10:01   #37
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Uzeo sam SFTP-ove od naviatec-a, pa ćemo vidjeti koliko će izdržati. Šta su na ubiquitima RJ45 konektori slaba točka inače? Nije problem, ionako sve uvijek sa vezicama dodatno učvrstim. Šta stvarno misliš da omnice neće moć pokrit cijelu obalu jezera? Koji je domet tih sektorica na nanostationu?
a konektori su jedino sto moze se smrdat na njima fizicki, ostalo je poprilicno solidno. Ljudi znaju ostavit kabel da visi na konektoru, pa malo vjetar puse pa vamo tamo i ode capica na njemu.


Omnice treba izbjegavat UVIJEK ako je ikako moguce. Realno sa tvojim rasporedom

dolje ljevo
sredina gore
dolje desno

lokacije APova su savrsene za 3 sektorice, tako pokrijes realno cijelokupno podrucje.

Pogledaj graph zracenja omnice i recimo NS M2, pa usporedi i bit ce ti jasno.

hafthorr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na