Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.11.2011., 22:07   #1
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Arrow Razer Arctosa silver on black - moj review

Nakon fijaska s traženjem idealne tikovnice, moj izbor je pao na Razer Arctosu (strani review). Ono što sam tražio nikako nije odgovaralo opisu Arctose ali eto, što je tu je. Tražio sam gamersku tipkovnicu s niskim tipkama kratkog hoda, ne pretvrdu niti premekanu, velike tipke Enter i normalan Backspace.
Nakon isprobavanja hrpe tipkovnica pala je dvojba na Razer, jedino što me ubilo u pojam je USA layout tipkovnica i mala Enter tipka, sve to uz nedostatak HR znakova (čak nisu niti doštampani na tipkovnicama). Naravno da je Blackwidow ostavila najbolji dojam (i ja sam na svom počeku informatizacije imao IBM kliketušu, probudila je stari osjećaj pouzdanosti koju čovjek osjeti kad čuje "klik" pritiskom na tipku).
Ono što je u prvi tren mene zbunilo kod Arctose je sam osjećaj tipkanja, makar je sama tipkovnica membranska, ta membrana i povratni mehanizam su tako dobro napravljeni da je to osjećaj koji najviše nalikuje mehaničkim tipkovnicama a koji sam ikad imao na membranskoj tipkovnici. U trgovini sam imao jednu do druge, Arctosu i Blackwidow, naravno da se osjeti mala razlika na mehaničkoj tipkovnici kada tipka dođe na ono "koljeno" i uspostavi kontakt, međutim ostao sam iznenađen kada sam shvatio da je to toliko nebitna stvar koja se čak dublje doživi psihološki budući da je popraćena klikom nego što se fizički osjeti pod prstima. Arctosa je tiša nego Blackwidow, vodite računa o tome ako imate ukućane kojima smeta klikanje tipkovnice, pogotovo ako ćete koristi tipkovnicu pored bebe koja spava .
Arctosa je tipkovnica niskih tipki, gotovo laptop stil, idealnog hoda po dubini, gotovo savršenog otpora tipki. Premda tipke nisu gumirane, ne mogu reći da su zbog toga loše ili da su skliske. Prsti dobro leže na tipkama i ne bježe pri naglim prebacivanjima jednog prsta s tipke na tipku (prstenjak i srednji prst ostaju na svojim mjestima na A i W kada prebacite kažiprst sa D na E, F ili R=reload u BFBC2). Znakovi su klasični, standardni font koji inače imate na 99% tipkovnica (a ne neki futuristični kao na Blackwidow), fino vidljivi i uz slabo osvjetljenje prostora jer su dosta kontrastni u odnosu na samo tijelo tipki. Ovo napominjem jer moja dosadašnja Compaq tipkovnica ima isto tako bijele znakove na crnim tipkama ali je tijelo tipki od neke plastike koja dosta reflektira svjetlo monitora i okolnog prostora pa se dogodi da se znakovi jednostavno stope s refleksijom svjetla i nisu raspoznatljivi. Kod Arctose su znakovi vidljivi iz bilo kog kuta gledanja.
Jedine dodatne tipke su 4 multimedijalne (PLAY, STOP, FWD i REW) i 3 za pojačati, stišati i isključiti zvuk. Njihov smještaj iznad numeričkog dijela nekima neće odgovarati ali zato se tipke ničime ne istiću i tipkovnica može jednako dobro proći na stolu nekog direktora, crna boja klasične tipkovnice i dva diskretna loga Razera nimalo ne naglašavaju dojam gamerske tipkovnice, čak i da ne znam o kakvoj se tipkovnici radi mogla bi proći kao elegantna poslovna tipkovnica visoke klase. Tipke su mat, samo tijelo tipkovnice je glossy plastika, odmorište za ruke je mat ali dosta gladak materijal pa ne odudara od samog tijela tipkovnice.
Popratni softver je doista jednostavan za korištenje, omogućava vam totalnu kontrolu nad tipkama, možete definirati sve što vam padne na pamet, od klasičnih shortcuta pa do izvršavanja Windows Run komande sa svim pripadajućim naredbama i parametrima, vjerojatno ništa posebno prema drugim proizvođačima ali čovjeka iznenadi jednostavnost koja je potrebna da bi se npr. CTRL+F12 pretvorilo u Sleep kombinaciju.
Jedina napomena koju imam je intenzitet LED-a za Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock, dosta su sjajnije nego kod klasičnih tipkovnica, svijetle bijelo kroz tanak prorez i treba neko vrijeme da se korisnik navikne, nije ništa prestrašno, ne smeta u radu, ne blješti i ne bode u oči, samo je primjetna razlika ako ste do tada koristili neku klasičnu tipkovnicu.

Ocjena:
- kvaliteta: 9/10 (bila bi možda i 9,5/10 da je HR layout, najbolja membranska tipkovnica koju sam imao prilike probati)
- osjećaj*: 9,5/10

*Mala opaska za ocjenu osjećaja:
S obzirom da svaki korisnik računala ima svoje zahtjeve za periferijom, ta ocjena je krajnje subjektivna. Kao što netko želi da mu je miš određene veličine, težine, otpora pri klizanju i otpora tipki, isto tako je i s tipkovnicom. Nekome više pašu niske tipke, nekome srednje, netko voli tvrde tipke (veliki otpor), netko mekane, netko što tiše, nekome je nevažno uopće na čemu tipka. Iz tog razloga nemoguće je reći za određeni komad periferije da je baš on savršen i idealan. Kao što ne postoji mogućnost da nekog pošaljete u trgovinu da vam kupi najboljeg gamerskog miša, tako vam niti ja ne mogu reći da je ovo najbolja tipkovnica ZA VAS, meni možda i je, ali ja imam svoje zahtjeve, svoju veličinu šake i prstiju i svoj način tipkanja. Prije odluke o kupovini, svakako savjetujem da svaki dio periferije isprobate, pričekate s odlukom, isprobajte sve oko čega se dvoumite makar vam trebalo i 2-3 dana za odluku o kupnji, pogotovo ako razmišljate o skupljoj periferiji računala.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 13.11.2011. u 13:44.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2011., 16:34   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Evo jedna mala nadopuna nakon par dana korištenja. S obzirom da je jedina igra koju trenutno igram Battlefield: Bad Company 2, mogu reći da je tipkovnica sjajna i da se stvarno vidi da je gamerska. Naime, sa starom Compaqovom tipkovnicom imao sam problem koji će razumjeti hard core igrači BFBC2, kad trčim kao Assault i naiđem na ubijenog Medica, treba pod neprijateljskom vatrom pokupiti Medicovo oružje (tipka E), promijeniti na MediPad (tipka 3) i kliknuti oživljavanje (revive, pucanje = lijevi mousebutton). Pri svim tim radnjama sa trčanjem (shift+W), uspio bih još i pokupiti kit (E) ali bih zapeo na prebacivanju na MediPad (3). Na Arctosi uspijem sve to odraditi bez problema .
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2011., 23:23   #3
Shaka111
Premium
Moj komp
 
Shaka111's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 648
meni osobno se i nije bas svidjela ta arctosa tipkovnica,i moje misljenje je da su razer tipkovnice izuzev tarantule i black widow precjenjene i slabije od konkurencije

osobno me razocarala kvaliteta izrade kod arctose i opceniti osjecaj tipkanja koji nije na razini....

po meni prije 5/10,to je moja subjektivna ocjena(svako dozivljava periferiju na svoj nacin,jel)
Shaka111 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2011., 15:19   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Istina, svatko će doživjeti istu tipkovnicu na svoj način, zato sam i napomenuo da ne postoji prosudba koja tipkovnica će nekome biti savršena.
Inače, koristio sam svakojake tipkovnice, od najjeftinijih no-name do Cherry G83, Logitech Office Keyboard, Logitech S520, Compaq/HP USB tipkovnice i stvarno mogu reči da mi je Arctosa najbolja. Kod tipkovnica s klasičnim tipkama pune visine malo me smeta predugi hod tipki, treba puno vremena i veliki hod prsta da se stisne jedna tipka, prebaci prst na drugu tipku i opet stisne. Kad treba u igri napraviti reload ili prebaciti na drugo oružje, svaki djelić sekunde je važan. Zato su mi se tipkovnice niskih tipki kratkog hoda pokazale idealnima za igre tipa BFBC2. Tu sam izvrtio S520 i Compaq/HP USB tipkovnicu. Kod njih mi je smetalo to što je Logitech S520 malo klimavih tipaka i nedefiniranog pritiska, nemam osjećaj kad je tipka stisnuta do kraja a kad samo do pola. Compaq/HP ima puno bolje definiran pritisak ali i ne registrira sve stisnute tipke (nema antighosting).
Probao sam Blackwidow, znam i osjetim da je to klasa iznad svih ostalih tipkovnica, ali je i cijena takva. Da su tipke niže, vjerojatno se ne bih dvoumio između nje i Arctose, ovako je Arctosa odnijela pobjedu jer je i tiša i ima niske tipke. Razlika u pritisku i osjećaju tipkanja je neznatna a u cijeni itekakva. Arctosa ima idealno tvrde tipke pa se ne dešava da oslonim prst na tipku i slučajno stisnem kao što mi se dešavalo na Logiju S520.
Sad ću čekati koju godinu da se pojavi koja mehanička tipkovnica niskih tipki a do onda Arctosa trpi BFBC2 a uskoro će i BF3...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2011., 15:49   #5
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Takodjer, probao Arctosu, previse love za premalo muzike sto se mene tice. Feeling tipkanja tako, osrednji, izrada za 8/10... Ali nakon cijelog jednog dana koristenja mi jednostavno nista pozitivno nije ostalo sto ne mogu dobiti od neke tipkovnice za 1/3 te love.

Ali kao sto je OP rekao, svakom se svidja drugacije i trazi drugaciji feel kod tipkanja... Bilo bi lijepo kad bi Razer napravio neku mega kvalitetnu ergonomsku u stilu Logitech Wavea, to bi me bas zanimalo...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2011., 12:07   #6
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Lightbulb

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
... jedino što me ubilo u pojam je USA layout tipkovnica i mala Enter tipka, sve to uz nedostatak HR znakova (čak nisu niti doštampani na tipkovnicama).
Here http://www.ebay.co.uk/itm/SLOVENIAN-...item19bf1e829f
Mozda malo bode u oci ovako ali bar ces znat di su dijakritički znakovi.
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2011., 17:51   #7
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Hvala na linku...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2011., 13:03   #8
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Evo, nakon par tjedana korištenja samo da napravim malu nadopunu.
Još uvijek sam oduševljen tipkovnicom. Stavio sam novi BIOS na matičnu ploču i mogu primjetiti da je još bolji odziv tipki u BFBC2, čak i readme za BIOS kaže da popravlja kompatibilnost s nekim USB tipkovnicama. Sama tipkovnica i dalje predivno funkcionira u igrama , to mi je i bila prvenstvena namjena te tipkovnice . Koliko-toliko sam se priviknuo na usku tipku Enter a poziciju naših znakova sam već i popamtio .
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na