Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.11.2005., 18:59   #1
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
''sigurno'' clockanje radeonke 9550

Na samom pochetku bih zamolio shtovane chlanove PC Expert foruma za malo razumijevanja prema mojoj malenkosti (naime ja sam rookie po pitanju OC-anja, a ujedno i..frishko registrirani korisnik ovoga foruma)!!!

A zanima me slijedeche:

Imam Manli-jevu radeonku 9550 128MB, 128-bit (u AGP izvedbi, naravno) i nedavno mi je palo na pamet pokushati je malchice...clocknuti (po prvi puta u zhivotu)!!!
Zanima me do kojih frekvencija bih mogao clocknuti CPU/MEM...a da ne riskiram pojavljivanje artefakata i, u krajnjoj liniji, crkavanje grafulje.
Napominjem, karticu hladi...pasivnjak!!!
Sto se ubacivanja boljeg hladnjaka tiche - nemam znanja za takvo neshto, a niti zhivaca!
Preporuke u vezi alata za clockanje su ...dobrodoshe.
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2005., 19:20   #2
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
O tome imas napisano skoro knjigu , malo pogledaj . Nije bas pametno clockati puno a da je pasivnjace gore ,jer moze biti - zgoreno , lakse nego kad je zujalica gore .
mislim da safirke skoro sve idu na Gpu 400-450 , a mema 450-550 , ovisi kaj pogodis .
Router je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2005., 19:48   #3
Komek
Premium
Moj komp
 
Komek's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 505
Bilo bi ti pametno stavit neki vent na pasivnjaka isto bi ti dobro hladio i mogao bi sigurnije clockat , obican 80mm vent staviš i hladi ko bog
Komek je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2005., 23:11   #4
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
Ehh, isprike zbog josh jednog thread-a na temu clockanja R9550, ali ubacio ga bash zato shto me zanimalo koliko je pametno to raditi na kartici s pasivnim hladjenjem.
Dakle, bez venta nije preporuchljivo OC-ati? Ni pod razno?? Chak niti kojih 20-25 MHz-a?? Ma zar niti...10-ak?? Istina, pitanje je mozhe li se uopche ubrzanje od 10 Mhz-a nazvati OC-om, ali...meni i sitnice - puno znache A osim toga, bio bi red da napokon i ja nauchim poneshto o clockanju!!

Baby steps, people!...baby steps!!!

P.S. Zahvaljujem na brzim odgovorima. Ako tako nastavite - beware...ja imam josh puuno pitanja
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2005., 23:34   #5
Mailman
Premium
 
Mailman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,606
Citiraj:
Originally posted by Zaramoth

Baby steps, people!...baby steps!!!
tako i kod overclocka....podigneš takt gpu-a za 5 mhz, odvrtiš seriju testova (3dmark, neka novija igra....), ponovo podigneš takt pa serija testova, itd....kad uočiš "greške" po ekranu, smanjiš frekvenciju za 10MHz
isto tako i za ram...
eto, ukratko...
Mailman je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2005., 23:49   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Nema veze što je pasivac gore, ATITool u ruke i udri.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 00:00   #7
Mailman
Premium
 
Mailman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,606
atitool ne bih preporučio...njegov "find max mem/gpu" je znao raditi sr*nja ljudima....radije "ručno" provjeravaj stabilnost...
Mailman je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 00:46   #8
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
Oukej, dragocjeni savjeti su primljeni na znanje!
Dakle (znam da ovime vech vec laganini - pretjerujem) nije realno ochekivati da bi mi netko mogao predlozhiti sa 100%-tnom sigurnoschu takt (npr 350/375 ili 375/375 ili 375/400...itd..itd) na kojem bi mi grafulja, chak i s pasivcem, pod punim opterechenjem radila stabilno bez pregrijavanja, artefakata, crkavanja?? Priznajem, idem linijom manjeg otpora ali, imajte obzira, chovjek se uvijek nada da tamo negdje postoji netko tko ima identichnu grafu koja clocknuta na taj i taj takt...radi..savrsheno stabilno
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 00:52   #9
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
PS MTR!! Tek sada promjetih mali, ali gadni tipfeler!! U prvom postu upisao CPU/MEM, a chak i noob poput mene zna da se radi o...GPU/MEM
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 00:55   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Mogu ti samo reć da je moja stara Gigabyteova 9550 radila na 400/500 i nešto sitno bez greške s pasivcima i bez ikakvog dodatnog venta.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.11.2005., 13:27   #11
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
A ako si pegula ka ja naprimjer i imas najgori model sapphira 9550 sa eliksir memorijon onda ti je max clock gpu-360, a mem-225 (450)....
U AtiTool ako oc onda imas opciju trazenja artefakata i neki mali test.
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 13:42   #12
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Originally posted by Smarty
A ako si pegula ka ja naprimjer i imas najgori model sapphira 9550 sa eliksir memorijon onda ti je max clock gpu-360, a mem-225 (450)....
U AtiTool ako oc onda imas opciju trazenja artefakata i neki mali test.
Ovo je nesreća: ASUS Radeon 9550GE (64 bit, 128 Mb, 250/196 MHz) se rušila kad sam joj podignuo 251/198 .
Nemreš vjerovat,ali je istina.VPU recover je radio sve u šesnaest....Užas......

AtiTool je odličan alat kojeg sam uspio upotrijebiti na frendovoj Sapphire Radeon 9600 Pro.
Možeš ga naći na guru3D
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 14:50   #13
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
@HR_Swarm dude
Jesi proba iskljucit VPU recover i u atitool jesi iskljucija remove radeon clock lock
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 15:00   #14
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Originally posted by Smarty
@HR_Swarm dude
Jesi proba iskljucit VPU recover i u atitool jesi iskljucija remove radeon clock lock
radeon clock lock sam bio isključio.Počela bi bljuvati artefakte po 3D čmarku (u rijetkim prilikama kad VPU recover nije oglasio uzbunu). Možda je bila oštećena ili tako nešto,jer je Radeon 8500 sa 64 Mb memorije davala veće rezultate u marku.Nema veze,prodao sam ju nekome (uz napomenu da ne funkcionira najbolje)
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 19:20   #15
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Originally posted by Zaramoth
bash zato shto me zanimalo koliko je pametno to raditi na kartici s pasivnim hladjenjem.
Dakle, bez venta nije preporuchljivo OC-ati? Ni pod razno?? Chak niti kojih 20-25 MHz-a?? Ma zar niti...10-ak??
Ovako... sad preporucljivo nije nikako clockat, ali je sa pasivnjakom veca sansa da ces spalit chip.

No opet.. pogledaj moj sig... i moja MX-ica ima samo pasivnjak na GPU i to je to A razlika između defaultnog clocka i ovog clockanog je u tome da li su neke igre igirive ili nisu
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 21:07   #16
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ako ti je to iz hobija i zadovoljstva, onda će ti najveći gušt biti da sam otkriješ kako i koliko clockati

Ako je zbog performansi, vrijeme koje bi potrošio na zezanje s tim iskoristi da susjedu iscijepaš drva ili okopaš vrt za neke novce, prodaš karticu, dodaš lovu i uzmeš jaču
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 21:15   #17
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
kako ti kaze i segregator, oc ove radeonke neka ti bude iz ciste zabave i zelje da vidis dokle ide, jer neki veliki dobitak u performansama neces dobiti. ja sam sa svojom postigao sa pasivnim hladjenjem nekih 400/500, i 1000 bodova vishe u 3dmarku 2003, odnosno cca 500 u 3dmarku2003. sa aktivnim hladjenjem stvar je drugacija, ali neces dobiti neki ludi OC. makar je i skok sa 250 na 400mhz sto se tice gpu odlican, performanse nece biti u toj mjeri bolje. javi rezultate, ako josh imash kakvih pitanja, pucaj. sretno.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2005., 22:42   #18
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
Zahvaljujem svima na savjetima, prijedlozima i drugim lipim stvarima Objasnili mi sve shto me je - zanimalo!

Moram priznati, impresivni clock Dentonove MX-ice (s pasivnjakom)
daje mi nadu kako bi se slichno moglo uchiniti i s mojom grafuljom.
A opet, s druge strane, moram uzeti u obzir i segregatorove, kao i..athine rijechi...tj. chinjenicu kako chak i pristojan OC moje radeonke ne bi rezultirao visokim skokom u performansama (priznajem, naivno se, izmedju ostalog, i tome nadao).
Ah i te dileme!! Riskirati i napokon se upustiti u avanturu zvanu - overclock ili...ichi sigurnim putem i ushparati josh pokoju kunu, prodati ovu i kupiti jachu grafu.
Ma koga lazhem, iz mojeg sig-a se lako da zakljuchiti kojim chu putem krenuti

Josh mi jedino preostaje pronachi susjeda kojemu treba iscijepati drva ili - okopati vrt

Many thanx svima!
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2005., 00:17   #19
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
To je bilo onako figurativno rečeno, možeš i kao ja programirati nešto...10h = 930BF
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na