Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2014., 16:48   #1
mighty
Premium
Moj komp
 
mighty's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 515
Domensko okruženje u small office-u

Radi se o trenutno 3 korisnika. Sumnjam da će i u nekoj daljnjoj budućnosti taj broj narasti iznad 5. Koriste se standardni uredski programi (office paket) i Synesis. Trenutni zahtjevi su 3 radne stanice i 2 prijenosnika, 2 printera (od toga je samo jedan mrežni) i jedan ploter (ne radi se o nikakvoj kompliciranoj grafičkoj obradi, nego isključivo izrezivanje oblika koji se onda apliciraju na materijal). Trenutno je taj ploter spojen na stroj na kojem se vrti win 98, mislim da nije kompatibilan s novijim verzijama, ali to moram još točno provjeriti.

Ono što mene interesira je ima li potreba za ubacivanjem servera i dizanjem DC-a? Da li bi u tom slučaju samo jedan server bio dovoljan zbog redundancije? Što je s ostalim rolama koje su potrebne na serveru? Da li bi neki jači server bio u stanju sve to izvirtualizirati i da li je to na kraju uopće dobra praksa? Pitam zbog mogućnosti da se sve razleti i da se cijeli poslovni proces zaustavi zbog toga? Ne smatram da bi time nastala prevelika šteta u financijskom smislu, ali sigurno nije ugodno kad cijeli dan, ili više njih, ne možeš raditi što bi trebao...

Ili jednostavno zaboraviti cijelu tu priču i gurati office 365?

Početnik sam u ovome svemu i nemam nekog iskustva po tom pitanju, pogotovo kad je u pitanju podizanje infrastrukture od 0 pa mi nemojte ni zamjeriti ako sam izvalio kakvu glupost...
mighty je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 17:28   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma kaki jači server za tih par usera... gle mislim ako hoćeš baš čru redundanciju onda ćeš uzet 2 low end servera kao dc1 i dc2, naravno uvijek možeš izvirtualizirat oba na jednom ali opet kaj ako ti nekaj kihne, ostaješ kratkih rukava.

možeš staviti dc1 na jedno raid polje i dc2 na drugo raid polje pa ajde ono diskove si isključio, ali opet može krepat 100 drugih stvari koji će ti afektat obje virtualke i opet si na nuli ergo firma staje.

dalje je pitanje da li ćeš onda gurat i exchange u tu priču, makar za toliko usera mislim da je financijski totalno neisplativo.

uglavnom ne znam baš koliko ćeš imat benefita za tih par juzera da dižeš domenu... centralno menađiranje ti nije potrebno u bilo kojem obliku.

samo fyi mi imamo win2k3 servere (da ti ne pričam koliko su hardverski jaki) koji opslužuju poslovnice sa 30-40 kompova... toliko o zahtjevnosti jel
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2014., 17:32   #3
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Neisplativo sa strane vremena utrošenog na management servisa na serveru, financijski gledano zbog troška nabave svega. Uglavnom, sve unutar 10-15 računala je nepotrebno trpati na ikakvu domenu ak nema razloga. Bez potrebe buš si zakomplicirao priču.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 17:38   #4
mighty
Premium
Moj komp
 
mighty's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 515
Što se tiče financijske isplativosti, cijela ova priča je neisplativa. Ali radi se o tome da bi se nabava opreme i software-a financirala bespovratim sredstvima iz nekog fonda. O čemu je točno riječ, pojma nemam. Pa možda onda sagledati priču iz tog ugla da "pare nisu problem"...

Što se tiče Exchange-a, tu se u potpunosti slažem. Međutim oko cijele te priče s centralnim sustavom se postavlja pitanje daljnje administracije i koliko je ona isplativa budući da firma naravno nema zaposlenog informatičara.
Da li onda ići s klasičnim umrežavanjam svih stanica preko switcha + server na kojem će biti file storage? Nekako imam dojam da bi sve preko toga bilo bespotrebno kompliciranje situacije, jer i na način na koji je sad posloženo sve šljaka kako treba, ali opet nude se ta sredstva pa zašto ih ne iskoristiti.
mighty je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 17:42   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
u tvojoj situaciji bi ja napravio sljedeće - dobar gigabitni switch tipa 8/16 portni zlu ne trebalo, kabliranje po ps-u za gigabit i jedan propisni nas ili stroj koji će biti file server i imat mrtvo dobre disk performanse (tipa ssd/mehanika hibrid) + mapiranje tog stroja na stanicama.

dalje od toga ja ne bi išao imho.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 18:03   #6
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Nemas potrebe uzimati fizicki server za file server, syss ti je dao odlicnu i relativno isplativu investiciju. Stavi mali switch i uzmes jedan dobar NAS (jednostavno ga je postelati i mapirati na radne stanice) sa hardovima u RAID 1 /10 polju i mirna Bosna.
U svakom slucaju bolje ulozi lovu u legalni software ako ga nemate na poslu.
Slow je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 18:28   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
možda bi ja čak rađe na stroj nego na nas... da bi nas dao brutalne performanse to košta, ovako jedna win licenca i stroj koji stvarno može biti low end + jak diskovni podsustav koji kada se složi kak spada bi izašao brijem čak i jeftinije od nas-a.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 18:50   #8
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Ma sve može grunut na kraju , mi u firmi imamo 3 mrežna printera, 5 radnih računala (povremeno i spajanje iz vana), gigabitni switch + računala na benchu/testu sve to na jednoj rabljenoj E8400 8Gb DDR3 M58p Lenovo mašini sa novim diskovima u raidu i rezervnu ploču + napajanje. UPS isto imamo. 3 usera je uvijek spojeno i sve radi bez ikakve greške. Nisam baš na Ti u smislu nekog zahtijevnijeg umrežavanja ali isto je moje mišljenje da ti server ne treba pogotovo ne 2.
NAS je isto super riješenje ali i on može grunut pa ti badave diskovlje a dobar NAS je skup pogotovo 2 komada, jeftinije kupiti gotovu/složenu mašinu od provjerenih dijelova i uzeti odmah rezervne dijelove tipa PSU, ploča,...pogotovo ploču jel da je ista, zlu ne trebalo. Hardwerski mislim da za Vaš setup netreba nikakva zvijer od mašine, sve ovisi o potrebama da se razumijemo, ako sam nešto krivo razumio iz upita. LP
__________________
Moje trgovine:
virus1 je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 19:13   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,562
Slažem se sa sys - ovom varijantom:
- provjeriti / postaviti mrežu da bude GB
- na klijentima / kompovima neka je GB mrežna, ako nije lako se ubaci add-on kartica
- dobar 8 / 16 portni GB switch
- "server", kako ga je sys opisao, u osnovi komp sa dobrim hdd pod sustavom sa raid 10 poljem (brzina + duplikat), koji služi kao File server + Backup svih klijenata,
postoje gotovi strojevi te namjene sa int. raid kontrolcem + 4 i više hdd bay (za lakšu izmjenu) ...
- klijent sa win98 + ploter može ostati kako je, zašto ulagati ako uredno radi šta se od njega očekuje,
za ikakvu migraciju treba provjeriti koji je interface plotera, kakva je podršaka / drajver na "tom nekom novom" os - u, ista stvar sa sw koji se sada koristi, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2014., 19:36   #10
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ja bih predložio kupovinu još dva diska i kreiranje image-a svih različitih računala u firmi na jedan disk i onda kopiranje svega na drugi (diskovi su jeftini sada). Pogotovo w98 ploter kontrolera.
Mi smo čak nabavili/sastavili identična računala/kontrolere bitnih sustava jer nam je vrijeme jako bitno.

Što se tiče ad-a i ex-a, to je neisplativo. Čak je i nama marginalno isplativo, a poprilično smo veliki. Jako puno vremena ode u održavanje/nadgledanje svih servera, računala, switcheva, printera, kopirki, korisničkih računa, backupa......
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2014., 19:37   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
da, moraš imat minimalno jednog čovjeka za to.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na