Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.07.2018., 14:15   #1
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Cmos checksum bad

Pozdrav, stvar je ovakva. Prijatelj mi je donio svoj stari komp da mu pogledam zbog čega mu se ruši pri pokretanju. Brzo sam detektirao da je vjerojatno riječ o neispravnoj grafičkoj kartici(VRAM), slika je imala vertikalne zelene crte pri bootanju, a u sistem nije htio ući već bi se rušio uz plavi ekran(nvld...sys). Pokušao sam iz safe moda staviti par različitih verzija video drivera, ali nije pomoglo. Stoga sam mu naručio jednu polovnu grafičku karticu.
Grafa je danas stigla i sve sam uredno spojio, ali pri paljenu on zavrti ventilatore, ali ne daje sliku. Probao grafičku na svojemu kompu i radi uredno.
Pokušao izvaditi bateriju da resetiram cmos i tu nastaje problem. Sad kad stavim staru grafičku prikaže sliku, oglasi se jedan beep i tri kratka i prikaže ovo:


Pokušao sam opet resetirati cmos vađenjem baterije, mijenjanjem jumpera, odspojio sve(disk, dvd, usb front panel), pokušao ući u bios raznim kombinacijama tipki, ali ništa ne pomaže. Stoji ovo što piše i za 15 sekundi ga ugasi. Ne znam više što da napravim, iz relativno jednostavnog posla ovo se sad totalno zakompliciralo i ne znam više što ću reći prijatelju. Ima li rješenja?
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 14:38   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
0 - Reset CMOS - a odraditi po uputi iz manuala (jumper)
1 - Tipkovnica obavezno PS2 (po slici radi se o starijoj mobo)
2 - Resetiranjem CMOS - a sada imaš krivo postavljene važne parametre, vidiš da se buni za CPU ...
3 - nađi manual, moraš ući u Bios i ispravno postaviti šta treba od Load defaults pa redom cpu, ram, ...
4 - dok to osnovno ne riješiš makni (ištekaj) sve sa usb, ide, sata
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.07.2018., 15:10   #3
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor HAL 9001 Pregled postova
Pozdrav, stvar je ovakva. Prijatelj mi je donio svoj stari komp da mu pogledam zbog čega mu se ruši pri pokretanju. Brzo sam detektirao da je vjerojatno riječ o neispravnoj grafičkoj kartici(VRAM), slika je imala vertikalne zelene crte pri bootanju, a u sistem nije htio ući već bi se rušio uz plavi ekran(nvld...sys). Pokušao sam iz safe moda staviti par različitih verzija video drivera, ali nije pomoglo. Stoga sam mu naručio jednu polovnu grafičku karticu.
Grafa je danas stigla i sve sam uredno spojio, ali pri paljenu on zavrti ventilatore, ali ne daje sliku. Probao grafičku na svojemu kompu i radi uredno.
Pokušao izvaditi bateriju da resetiram cmos i tu nastaje problem. Sad kad stavim staru grafičku prikaže sliku, oglasi se jedan beep i tri kratka i prikaže ovo:



Pokušao sam opet resetirati cmos vađenjem baterije, mijenjanjem jumpera, odspojio sve(disk, dvd, usb front panel), pokušao ući u bios raznim kombinacijama tipki, ali ništa ne pomaže. Stoji ovo što piše i za 15 sekundi ga ugasi. Ne znam više što da napravim, iz relativno jednostavnog posla ovo se sad totalno zakompliciralo i ne znam više što ću reći prijatelju. Ima li rješenja?
Sve nabrojano plus fotografije izgleda kao neispravna matična ploča. Grafička kartica nije uzrok problema već je problem slike posljedica neispravnosti matične ploče.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 15:30   #4
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Našao sam na netu manual, sad sam pravilno resetirao CMOS sa jumperima(napravio sam grešku prvi put jer nisam izvadio bateriju dok sam radio s jumperima). Sad mi želi ući u bios, ali i dalje javlja pri pokretanju da ne prepoznaje cpu i da stavim najnoviju verziju biosa, iako mislim da je već stavljena(1301). U biosu on prepoznaje procesor pod info(celeron). Pokušam opet staviti onu novu grafu i zavrti ventilatore, ali nema slike.

@Sinac ovu staru grafu sam testirao na svom kompu i također ruši sistem i ima vertikalne zelene crte, tako da mislim da je ona 100% neispravna. Nije mi jasno zašto neće da mi da sliku s novom grafom.

Pokušati ću staviti ovu najnoviju verziju biosa pa javim.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 15:52   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Možda ne treba noviji Bios nego postavke vezane za cpu i ram,
probaj skinit i vratiti cpu i ram radi kontakata.
Od kad je u priču ušao UEFI kod grafa zna biti veselja sa kompatibilnošću ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 16:25   #6
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor HAL 9001 Pregled postova
.

@Sinac ovu staru grafu sam testirao na svom kompu i također ruši sistem i ima vertikalne zelene crte, tako da mislim da je ona 100% neispravna. Nije mi jasno zašto neće da mi da sliku s novom grafom.

Pokušati ću staviti ovu najnoviju verziju biosa pa javim.
Mislim da si ovime samo potvrdio da je otišla matična. Uz sve ispravne/neispravne grafičke kartice sama matična ploča ne može "zaboraviti" tip procesora.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 19:54   #7
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Sutra ću probati staviti jednu stariju grafičku, pa ako bude ista stvar onda je i matična definitivno u banani. U biosu sam stavio da preskače onu poruku "unknown cpu" i traži da se stisne F1. Možda je tako bilo i prije samo to nisam skužio dok nisam restartao cmos.

Izgubio cili dan na ništa.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2018., 23:04   #8
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Danas sam mu stavio Radeon HD 4350 i radi bez greške, zašto HD 5670 nije htjela raditi i dalje mi nije jasno. Ona poruka ""unknown cpu" i dalje stoji, ali kao što sam napisao stavio sam da je preskače. U biosu uredno prepoznaje o kojem procesoru se radi kao i u windowsima, a bios je zadnja verzija, stoga neka stoji tako kad ne utječe na rad kompa. Matična je Asus P5LD2 SE.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2018., 10:39   #9
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Unknown CPU ti pokazuje jer si resetirao BIOS i nakon toga nisi namjestio parametre za CPU, a očito se to trebalo napraviti jer ploča nije u stanju sama prepoznati CPU iz nekog razloga
PC ti nije bootao dalje jer je USB uređaj ili sam USB port u koji je bio uštekan - defektan
To ti lijepo piše u poruci (USB overcurrent protection...) samo treba pročitati
trex je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2018., 12:29   #10
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Točno @Trex za USB ne samo pokvaren uređaj, može biti i iskrivljeni kontakti u USB konektoru sa kratkim spojem.
a za :

"Unknown CPU ti pokazuje jer si resetirao BIOS i nakon toga nisi namjestio parametre za CPU, a očito se to trebalo napraviti jer ploča nije u stanju sama prepoznati CPU iz nekog razloga"

Krivac može biti noviji bios nego što je trebao , jer ograničen memorijom cmos-čipa noviji bios sa podacima novijeg hardwera (i CPU) ne stane na čip pa okljaštre starije podatke sa njega pa možda i starije za CPU. Bitno je pročitati što se kod nove verzije biosa dogradilo i zašto ( pogotovo kod "beta" verzija biosa) , a ne stavljati novo bez potrebe.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na