Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.06.2007., 16:53   #31
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Driveri od ploče se ne mjenjaju. Pravilo je, ako rade, ne diraj.

Važan je redoslijed kojim se instaliraju, kako kasnije ne bi bilo problema.
Znači, kada radiš čistu instalaciju Windowsa, kad je gotovo staviš drivere od matične, pa restart pa onda grafa pa onda sve ostalo. Driveri za NF2 (a ako se varam, to je chipset te tvoje ploče) su dobri i ne rade problema inače (velim, ako ih se ne dira). Reklo bi se - stabilni su jako

BIOS grafe se inače baš i ne radi, osim ako ne želiš nešto promjeniti (tipa defoltne frekvencije, podizati voltažu i takve stvari). To uglavnom rade OC-eri i eventualno ako se BIOS zblesira (što je onako, one in a million).

Inače, instaliraš si Riva Tuner i on ti ima mogućnost da prati temp. grafe u pozadini dok ti igraš ili testiraš.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2007., 17:04   #32
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
A drivere za chipset nemoj stavljati 5.11 nego 5.10 jer su sasvim OK, ako ne i najbolji za NF2. Budući da nemaš MCP-T southbridge, makni kvačicu sa stavke Audio (mislim da se tako zove), a možeš maknuti i SW/IDE drivere. Microsoftovi bolje rade.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.06.2007., 23:10   #33
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Pratio sam s RivaTunerom i vidio sam da je došlo do 93'C. U jednom se trenutku zbrejkalo i nakon restarta nisam nigdje našo taj hardwarereport fajl, il kak se već zove, jer ga valjda nije zapamtio kad mu se na taj način prekine rad. Pitam se dal se zbog temperature zbrejkalo....

Idem sad stavit te druge drajvere, 81.97v2....
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 10:22   #34
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Sad ne znam jel to subjektivno ili s novim driverima igra stvarno full glatko radi. I prije je radila čisto na max detaljima, samo je s vremena na vrijeme (rijetko) znala zastat na pol sekunde. Sad imam dojam kao da je na nižoj rezoluciji (vidiš, trebao bi to provjerit prije nego pišem ovakve stvari... ) s obzirom na brzinu.
Sa starim driverima mi se jučer 3 puta zbrejkala, a s novima mislim da nije niti jednom.
S druge strane, sa starim driverima sam u RivaTuneru primjetio temp. 93'C, a s novima čak 97'C. Možda bi i sa starima bilo jednako, ali nisam dovoljno dugo pratio temp nakon instalacije RivaTunera jer sam ubrzo promijenio i drivere.
Jel bi trebao ipak vratit stare ili s ovima grijat grafičku pa vidit dal će i s njima koji puta doći do brejkanja?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 11:35   #35
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Čuj, zamjena drivera baš i ne bi smjela (točnije, ne bi mogla više grijati grafičku, osim ako nije diran sam senzor - da nije ponovno baždaren).
Ako si skinuo one koje sam ti preporučio, to su modani driveri za bolju sliku u stabilniji framerate (koliko god to bilo moguće) te su malo brži u igrama nego normalni driveri.

Ali velim, na temperaturu ne bi smjeli utjecati.

Inače, ako ovi rade dobro, ćemu ih mjenjati ? Probaj nekako dodatno ohladiti karticu sa nekim dodatnim ventom. Tih 93, a pogotovo 97°C ne izgleda nikako dobro...
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 12:45   #36
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Inače, ako ovi rade dobro, ćemu ih mjenjati ? Probaj nekako dodatno ohladiti karticu sa nekim dodatnim ventom. Tih 93, a pogotovo 97°C ne izgleda nikako dobro...
Znam da ne izgleda... Jel pametnije ulagat u hlađenje (kakvim dodatnim ventom kad u kučištu imam već 2 dodatna....da mijenjam originalni?) ili probat napravit nešto preko garancije (ako još uopće vrijedi, vjerojatno je negdje pri isteku..)? Još će mi reć da lijepo piše da joj je granična temperatura 145'C...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 13:06   #37
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor yeti Pregled postova
Znam da ne izgleda... Jel pametnije ulagat u hlađenje (kakvim dodatnim ventom kad u kučištu imam već 2 dodatna....da mijenjam originalni?)
jesi promijenio pastu na origigi cooleru od graficke?
ako ni to pomaze, da probas sa novim coolerom?
jer sumnjam da je do ventova u kucistu kada i s otvorenim kucistem imas visoke temp...
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 14:08   #38
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
jesi promijenio pastu na origigi cooleru od graficke?
ako ni to pomaze, da probas sa novim coolerom?
jer sumnjam da je do ventova u kucistu kada i s otvorenim kucistem imas visoke temp...
Nisam se u to upuštao da ne izgubim garanciju, a i nisam baš takav maher.....bez detaljnih uputa ne bi riskirao grafu, pa ako ima kakav dobar link...
Npr. skoro sam s pastom zeznuo procesor (spašen je), a kad je sve bilo lijepo gotovo negdje sam pročitao da se neke paste (među kojima je bila i moja, preporučena od prodavača) ne smiju stavljat na amd-ove procesore...........uglavnom, još je na njemu.
Što se tiče otvorenog kučišta zanimljivo je da se temepratura sistema dosta smanjila nakon zatvaranja, mislim da je oko 35'C (temp. procesora ostala ista).
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 16:56   #39
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Čim ti je temp sa zatvorenim caseom manja, znači da case dobro funkcionira - da je dobro posložen protok zraka.

yeti, ajde pliz, zagrij grafu i kada misliš da je oko 90°C popipaj cooler. Trebao bi se vraški opeć ako je tolika temperatura.

Ono što sam možeš probati, bez neke prevelike investicije je promjeniti pastu na jezgri i cooleru, staviti dodatni vent samo da puše po kartici (to bi trebalo 5-6°C ili više spustiti).
Ostalo, uložiti 100kn i kupiti Zalmana VF700. Samo, glupo je uopće skakati u trošak ako ti tvoji problemi nisu zbog grafe.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2007., 21:37   #40
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Čim ti je temp sa zatvorenim caseom manja, znači da case dobro funkcionira - da je dobro posložen protok zraka.

yeti, ajde pliz, zagrij grafu i kada misliš da je oko 90°C popipaj cooler. Trebao bi se vraški opeć ako je tolika temperatura.

Ono što sam možeš probati, bez neke prevelike investicije je promjeniti pastu na jezgri i cooleru, staviti dodatni vent samo da puše po kartici (to bi trebalo 5-6°C ili više spustiti).
Ostalo, uložiti 100kn i kupiti Zalmana VF700. Samo, glupo je uopće skakati u trošak ako ti tvoji problemi nisu zbog grafe.
Naravno, garancija istekla prije 2 mjeseca...
Popipat ću ga (mislim da već jesam, prije započinjanja teme, i nije bilo tak strašno vruće - ali svi programi pokazuju jednako...) kad se budem igrao.
Možda ulog od 100 kn i nije besmislen, ako će produžit vijek grafičke.
Jel taj vent ide gore umjesto originalnog ili....? Jer kao što rekoh - kućište nije predviđeno za bočni vent.
yeti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2007., 21:45   #41
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
ako ti je jezgra na oko 100C a hladnjak nije vruc(mozes drzati prst na njemu)
nemas kaj razmisljati,
kupi novu pastu (ArcticSilver5 recimo) i namazi,

(meni je slicna stvar bila prije na jednoj PCIe 6600 nonGT, temp pala za 15C nakon promjene paste samo)

radit ce 100%, jer ti sada imas problem da hladnjak ne prima temp za jezgre, zato je mlak...
a jezgra vruca do boli...

dakle, pasta za nekih 30ak kn, i nemas kaj zeznut, samo namazi sto tanje.
da ne bi zavrsio u topicu na forumu di su neki stavljali kao na kruh namaz
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera

Zadnje izmijenjeno od: TomRi. 09.06.2007. u 17:37.
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2007., 14:51   #42
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Evo zbrejkalo se i s novim drajverima - jel moguće da se brejka zbog pregrijavanja?

Imam doma pastu Titan Silver Grease TTG-S104 (heatsink compounds). Ostalo mi još od procesora - šta kažete na tu?
I ne znam jel to ima rok trajanja, ova mi stoji doma već neke 2 godine.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2007., 17:28   #43
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Evo RivaTuner zabilježio maximum (do sada) od 100'C

Popipao sam hladnjak nakon izlaska iz igre (dakle, ako je temp npr. većinom oko 90'C onda je pala za još nekoliko stupnjeva do trenutka kad sam ja išo dirat) i nije tak jako vruć. Mislim, vruć je - kad bi pritisnuo prst na njega i držao ga tako pola minute ne bi bilo lako, al ovak za dotaknut nije velik problem.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2007., 17:31   #44
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Čim ti možeš držati prst na njemu, sam cooler nije na 60-70°C, a kamoli na 100°C.

Kako ti je TomRi rekao, ili je kontakt loš ili je pasta ukomirana. A vjerujem da senzor ne laže i zbog 90-100°C ti se može komp restartat i brejkat i radit probleme.
Odnesi karticu nekome tko je već čistio cooler ili to napravi solo pažljivo doma.
Pastu staru 2 godine ? Hm, baš i nebi. 25kn za Ceramique nije puno za dati...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 00:05   #45
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Arctic Silver 5 ili Ceramique......odlučite se ......ili je svejedno?
S druge strane, kad tu pastu staviš na komponentu onda ona traje i puno više od 2 godine (ovisno kolko često mijenjaš komponente), ne? Ili ju vi (vuco, tomri, domyos...) mijenjate svako malo?
I ak promijenim pastu onda zadržavam originalni ventilator i cooler?

Nemam baš kome nosit pa ću morat sam. Negdje sam na forumu čitao da se staru pastu prije micanja treba ugrijat fenom jer se skori. A čime ju se miče onda kad je topla? Pretpostavljam da nije svejedno kakvim ju se materijalom briše s tih čipova...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 00:16   #46
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ceramique, jeftinija je duplo, a ista ko AS.

Dobra pasta bi trebala izdržati dugo, preko 2 godine. Ja ju mjenjam svaki puta kada mičem hladnjak sa proca iz nekog petog razloga. Kada stavljaš novu pastu, obriši staru sa procesora i sa hladnjaka. Ako se pasta zapekla, onda ne buš mogao niti fenom (iskreno, vidio sam svakakvih pasta, pa i onih zapečenih do ugljena i nikada nisam koristio fen).

Ako vidiš da cooler sa starom pastom ne ide lagano dolje, onda ga polagano rotiraj, lijevo-desno (svaki puta malo veći kut raditi), nemoj vući prema gore (vertikalno odvajati). Malo po malo će pasta popuštati (ako je žvaka) i nakon 10 sekundi lijevo-desno ćeš pasta "popustiti" i cooler ćeš skinuti ko od šale.

Ostatke žvake miči sa bilo čime, a ovisno koliko je žvaka "žvaka", možda ćeš moći to sve skinuti sa alkoholom i štapićem za uši.

Bartuc je napravio vodič za mjenjanje paste, pročitaj i pitaj što nije jasno, ali mislim da sam gore ok objasnio neke stvari:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=63469
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote