Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2023., 21:15   #66301
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Pa to se već odgovorilo puno puta.

"Do 2035. će to biti riješeno nekako, struja će biti maltene džabe, punjene će trajati 6 minuta i biti će dostupno svakih 50 metara, a stare istrošene baterije će se brodovima voziti u afriku gdje ih bijeli svijet ne mora gledati kao što se i sada radi."

__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 21:54   #66302
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Ta zabrana je bespotrebna, kao da netko zabranjuje pisace masine pored racunala.
Ako su toliko ti auti superiorni i za proizvođače i za kupce onda neka fino otvore tržište da bude stvarno slobodno pa će tržište o tome odlučiti. I to ne ovo, kao slobodno tržište, ali se na ICE trpaju kojekakva glupa porezna opterećenja, dok je za EV otpis ovog nameta, otpis ovog poreza i slično.

A ne da mene oni zabranama i nekakvim nametanjima mene uvjeravaju šta je loše, a šta dobro za moj novac. Neka slobodno tržište i slobodni ljudi odluče o tome.

Ali naravno, kad bi jedna Škoda karavan s pravom opremom, a ne školjka s 4 kotača i nekim glupim displejom, koštala jedno 35% cijene električnog Fiat Punta s kojim ne možeš napravit ni Zagreb-Karlovac ak je vani manje od -10C i puše sjeveroistočni vjetar 7 metara u sekundi pri povećanom tlaku zraka od 1028 hektopaskala naravno da bi tržište reklo svoje

Sve je to super, neka je EV bolji koliko god hoće od EV, ali neka to i onda pokažu po cijeni. Neću ja financirat kojekakve političke poene nekakvih zelenih ispdaka koji sjede u Briselu i prave se kao da je Europa ona kojom je svijet počeo i kojom će svijet završiti ako slučajno ostanu klasična vozila na cesti idućih 50 godina. Imaju svoje plaće koje su ionako pretjerane, neka ih poklone Tesli i kome god hoće za razvoj tih auta
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 22:25   #66303
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Znao sam da je perverzna tema, evo nekoliko odgovora:


Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Par posto? Zanimljivo. Siguran sam da će do kraja 2040. na cestama i dalje biti preko 40% ICE. EV su skupi i ne može si ih svatko priuštiti, a pogotovo ako želi imalo komfora i sigurnosti. Grobeko kao dača spring su za one kojima život nije mio.
Bit ce brdo ICEa na cestama jer je prosjecna starost vozila koliko ono? 10ak godina?
Ta "zabrana" se odnosi na nova vozila iz salona.
ICEa ce biti znacajno na cestama do 2050, znaci ti si siguran do penzije :-) .

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Zaboli nas za Kinu
Logično da preferiraju EV kad nemaju nikakvu tradiciju niti znanje u proizvodnji ICE, a s druge strane orijentirani su na elektroniku i imaju rudna bogatstva za baterije na čiju proizvodnju drže monopol.

...

Europi uopće ne pašu EV i da nema raznih povlastica, poticaja i sufinanciranja država što prema kupcima to i prema proizvođačima - prodaja bi izgledala puno gore za EV, a već je i sada očajna.
Pa naravno, krecu u trku u kojoj su ravnopravni, ne gdje su 100 god u zaostatku. To im je u interesu.
Isto tako je svakome tko zeli poslovati u Kini u interesu ponuditi konkurentan EV.

Povlastice i sufinanciranje su protuteza skrivenim drustvenim troskovima koje ICE ima, a EV nema.
Procjena "troska" ICEa na drustvo je oko 5000€ zbog oboljenja, buke i stete za okolis. To je onaj "poticaj" koji dobijes kod kupovine EVa.
Izvor: Sveuciliste Pariz (ecole...)


Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Za svakih 5% EVa u floti, potrebno je 1% povecanja proizvedene el. energije.
Znaci da nam je kroz 20 godina dovoljno podignuti kapacitete 20%.
To podrazumijeva da nigdje drugdje necemo povecati energetsku ucinkovitost.
Izvor: prosjecan europljanin vozi 40 km dnevno = 8 kWh po el. autu dnevno + nesto nauceno u 5 godina energetike na FERu


Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ako su toliko ti auti superiorni i za proizvođače i za kupce onda neka fino otvore tržište da bude stvarno slobodno pa će tržište o tome odlučiti. I to ne ovo, kao slobodno tržište, ali se na ICE trpaju kojekakva glupa porezna opterećenja, dok je za EV otpis ovog nameta, otpis ovog poreza i slično
...
Sve je to super, neka je EV bolji koliko god hoće od EV, ali neka to i onda pokažu po cijeni. Neću ja financirat kojekakve političke poene nekakvih zelenih ispdaka koji sjede u Briselu i prave se kao da je Europa ona kojom je svijet počeo i kojom će svijet završiti ako slučajno ostanu klasična vozila na cesti idućih 50 godina. Imaju svoje plaće koje su ionako pretjerane, neka ih poklone Tesli i kome god hoće za razvoj tih auta

Vidi gore za indirektne troskove ICE vozila na drustvo (oko 5000€).
Plus energetska i politicka ovisnost, procijeni sam koliko to kosta.

Za cijenu se djelomicno slazem. Nedostaju konkurentni EVi u nekakvoj srednjoj i pogotovo nizoj klasi. Za sad najbliže SAIC s MG modelima.
To ce se kroz koju god dovoljno razviti. Ukljucujuci trziste rabljenih.

P.S. Prvi najprodavaniji auto u DE u veljači: Golf, drugi - Tesla Model Y

Zašto? Zato što je iznimno cjenovno konkurentan (prostor, performanse, sigurnost, tehnologija) ako ga imaš iole gdje puniti.


P.S. nedavno sam uzeo EQS preko vikenda. Guzica mi je otpala i mjehur poplavio prije nego sam trebao stati na punjenje:

__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 00:15   #66304
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Ako se dobro sjecam, cca 3 dBa i poduplao si snagu zvuka, 6 dBa vise i dobijes duplo veci "pritisak", a oko 10 dBa vise ces ti po sluhu percipirati kao duplo glasnije. I kad uzmes sve to u obzir, te oznake su glasnoca zvuka mjerena iz vana. Nikad ne znas kako koje frekvencije propagiraju raznim dijelovima suspenzije/sasije kroz tvoj auto, i moze se desot da nesto sto je deklarirano 69 dBa bude glasnije unutra od onih deklarirane na 72 dBa na tvom autu.

Sve u svemu, sretno s kupnjom
Ma za sad niš ne kupujem jer su mi gume novije, ali mi je počelo u zadnje vrijeme smetati glasnoća kad sam na autocesti. Do tipa 120kmh mi je ok ali iznad toga se jednostavno buka čuje dovoljno da moram pojačati radio. Zato razmišljam o opcija koje bi bila najisplativnije za poboljšati izolaciju kabine
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 02:15   #66305
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Zaboli nas za Kinu
Zaboli možda tebe za Kinu, ostatak svijeta definitivno ne

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Normalno da im paše proizvodnja hrpe generičkih no name električnih vozila koji ne udovoljavaju nikakvim normama, takav auto neće moći prodavati u EU.
Ne znam odakle si izvuko ovu "činjenicu". Kineski proizvođači vozila itekako dolaze u EU i počinju s prodajom svojih 5* safety rated vozila i to po uvjerljivo nižim cijenama od ostalih u klasi. Razlog zašto ih nema više na cestama je jer su orijentirani na svoje domaće tržište, gdje ionako ne mogu upotpuniti sve narudžbe iz istih razloga kao i ostatak auto industrije (čeka se 4-6 mjeseci na recimo novog BYDa).
Volio bih da nije tako, volio bih da kupujemo automobile iz EU tvornica, ali ljudi će ići za cijenom.

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Europi uopće ne pašu EV i da nema raznih povlastica, poticaja i sufinanciranja država što prema kupcima to i prema proizvođačima - prodaja bi izgledala puno gore za EV, a već je i sada očajna.
Baš naprotiv, Europi itekako pašu EV zbog voznih navika, odlične povezanosti kontinenta, potencijala infrastrukture i mogućnosti razvijanja iste.
"Očajna" je subjektivna riječ, meni je recimo - "impresivno"
Objektivno - svaki osmi prodani auto u 2022. u EU je EV. Rast prodaje YoY od 2019. je 64%. I tu pričamo o cijeloj EU gdje ubrajamo i Hrvatsku, Rumunjsku, Bugarsku...i ostale zemlje slabije platežne moći. Eliminiraj njih i dođeš do još impresivnijih brojki u zemljama koje zapravo vode riječ, o kojima ovisimo i na koje se ugledamo.

Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Izgradit će se. Isto kako se i izgradilo za benzin. U ovom threadu ti ne moze nitko dati detaljan plan kako će se to napraviti jer se vjerojatno time ovdje nitko ne bavi, zato nema smisla baš ni inzistirat na detaljnom odgovoru.
Ono što ti ja mogu reći - Infrastruktura za putovanja diljem EU postoji, odlična je i nema apsolutno nikakvih čekanja i gužvi u x puta što sam se vozio prema gore. Često stajem na istim punjačima i konstantno se dodaju kapaciteti.
Na tome se radi, mi koji koristimo tu infrastrukturu itekako to primijetimo.

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Pa to se već odgovorilo puno puta.
"Do 2035. će to biti riješeno nekako, struja će biti maltene džabe, punjene će trajati 6 minuta i biti će dostupno svakih 50 metara, a stare istrošene baterije će se brodovima voziti u afriku gdje ih bijeli svijet ne mora gledati kao što se i sada radi."
Bečki "Wien Energy" je krajem 2020. objavio da imaju svoju punionicu svakih 400 metara u gradu (ukupno 1000). I stvarno - ako si prošetao Bečom u zadnje 2 godine stalno nailaziš na te punionice. To je bio prvi val instalacija električnih punionica koji je započeo 2018. i koštalo je ukupno cca 15M eura, dakle 15.000 eura po instalaciji.
Uzmi papir i olovku, stavi cijenu punjenja 0.30e/kWh (11kW punjač) i popunjenost nek je 8h dnevno - za cca 2 godine si break even, nakon toga već imaš gotovu instalaciju i kupi se vrhnje, ako i treba zamijeniti punionicu svake 2 godine to je opet vrlo isplativo. Naravno, ovo je pojednostavljena matematika ali poanta je da ako postoji potreba, kapitalizam će ju popuniti.

Istrošene baterije i EV-waste je realan problem. Baterije se mogu itekako profitabilno reciklirati kada bi dissasembly i siguran transport bio eliminiran iz kalkulacije. Ako ih već uspiješ dovesti safely sve na brod i shippat u afriku onda ih komotno možeš i shippat na recikliranje u kinu ili drugdje
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 06:17   #66306
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Očigledno ti doktorat nije iz energetike.

Najgluplji argument je odkud struja.

Odkud struja ovisi gdje puniš. U hrvatskoj na računu dobiješ iz kojeg izvora je struja.

Ta energija za gibanje vozila na električni pogon, za razliku od od iste kod ICE se dobije negdje drugdje (elektrane).

Nusprodukti (čađa, otrovni plinovi) idu visoko u atmosferu, a ne odmah ljudima iza auta. Koliko to smeta znaju svi koji koji su se vozili po gradskim gužvama i ispred je bio neki prastari diesel od kojeg te poslije par minuta boli glava i tjera te na povraćanje.

Elektrane cvijetaju po svijetu, a posebno u europi, i nema apsolutno nikakve šanse da potražnja za el energijom prestigne ponudu.

Povećana potražnja zbog el vozila se vrlo lako izračuna (hint: prosječna potrošnja, broj el vozila ...matematika osnovne škole)

Tipski projekt ključ u ruke Combined CycleP.P. se pusti u pogon za manje od god dana.


Infrastruktura za punjenje je svugdje oko tebe. Doslovno svaki šuko možeš produžnim iskoristit za punjenje.

Jedan magistralni 20kV kabel može bez problema dat 12MW. Bez problema se punjači postave di god hoćeš. Zašto ih nema, pogotovo ne brzih je zato što su skupi. Kad će ponuda tražit i bit financijskog interesa vrlo brzo se interpoliraju u mrežu(brzo znači par dana).

Trenutno nemam električni auto. Volim vozila s ICE, osobito motore i zaboli me kuki za CO2.
markecSMB je offline   Reply With Quote