Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.04.2011., 17:12   #1
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Critical Design Flaw Found in WD Caviar Green HDDs

Critical Design Flaw Found in WD Caviar Green HDDs

http://www.ngohq.com/news/19805-crit...reen-hdds.html
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 10:15   #2
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Ovaj problem odavno je poznat korisnicima različitih media playera gdje su štedljivi diskovi rado viđen gost. I sam sam iskusio nepouzdanost Green serije za ovakve konfiguracije jer sam 2 puta u manje od dvije godine mijenjao diskove Green serije na sreću pod garancijom.
Dakle imaoci raznih media playera svakako bi trebali razmisliti o nekim drugim rješenjima.

Zadnje izmijenjeno od: herion. 24.04.2011. u 10:35.
herion je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2011., 18:31   #3
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Da li je itko pokušao instalirati navedenu zakrpu i kako mu se disk ponašao nakon toga?Posjedujem Wd 15EADS, i dosad nisam primjetio neke probleme sa njim.U power managmentu sam isključio, da mi sistem nikad ne gasi diskove.Skenirao sam ga sa, wd DLD dijagnostikom i javlja da je sve u redu.Sad ne znam, da li da stavljam ovu zakrpu, ili ne...
Mislio sam da ću barem sa ovim diskom biti miran i da se neće ponoviti situacija kao sa Seagateom, pa onda ovo.Stavit ću dva screen shota od hd tuna i hd sentinela, pa mi recite što mi je činiti i da li su po vama svi parametri u redu.Hvala




HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2011., 18:34   #4
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ja sam skinuo taj bootabilni programcek i promijenio sa 8 sekundi u 5 minuta kako pise, sad se ne pali-gasi svako malo kod skidanja torrenta.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2011., 16:23   #5
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Samo što je manje poznata činjenica (bar meni, a vjerujem i većini) da je parkiranje glava nakon X sekundi prisutna i izvan Green serije, maloprije provjerio na Scorpio Blue (2500BEVT) starom 9 mjeseci iz Thinkpada - ~49 000 Load Count sa ~1100 Power On Hours Count , trka u DOS sa WDIDLE3, on kaže da je 8 sekundi kao i kod Green serije, sa WDIDLE3 /D izgasio u potpunosti, Thinkpad Airbag Protection radi i dalje svoj posao. Kod laptopa i sličnih uređaja vjerovatno je to već duže vremena prisutno, ali ne držim laptop u idle i na bateriji, tako da mi potrošnja na punjaču ne igra ulogu, dok tišina i činjenica da disku manje "radi" mehanika znači nešto.

Vodič za provjeru i gašenje Idle3 moda -> http://forums.storagereview.com/inde...rking-and-you/

@HAL9001
Da, prvi screenshoot pokazuje Load Cycle Count od ~100 000 i Power On Hours Count od 8706, dok kod mene WD 640AAKS ima ~11 000 radnih sati i pazi sada Load Cycle Count od 545! Imaš gore iznad link i odradi to, a što se tiče drugog screenshoota desni klik u HDD Sentinel pored vrijednosti i odaberi Decimal Data Fields.

Zadnje izmijenjeno od: tOta. 06.05.2011. u 18:00.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2011., 18:30   #6
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Znači i u Scorpio diskovima ista stvar? Moram pogledat na svom. Inače da, kad je komp neaktivan (recimo čitam stranicu PDF-a) svako malo se čuje roštanje iznutra (ne ono dok zapisuje podatke nego baš karakteristično škripanje). Od prvog dana.
tutix je online   Reply With Quote
Staro 06.05.2011., 19:01   #7
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Znači i u Scorpio diskovima ista stvar? Moram pogledat na svom. Inače da, kad je komp neaktivan (recimo čitam stranicu PDF-a) svako malo se čuje roštanje iznutra (ne ono dok zapisuje podatke nego baš karakteristično škripanje). Od prvog dana.
Ne bi ni pomišljao da na svome pogledam, dok nisam povezao žalopojke na SPCR, NotebookReview forumima sa misterioznim pucketanjima svako malo dok je aktivnost korisnika minimalna. Kod mene je relativno star model manjeg kapaciteta (WB2500BEVT), računam da su samo na novije stavili to čemu se Green serija dičila, kad vidi vraga imao sam to cijelo vrijeme i nisam znao. Mislim da rijetko tko koristi laptop na bateriji, a da mu stoji idle i da će sa tim parkiranjem uštediti bateriju, eventualno S3 standby, dok kad je AC u pitanju, ne vidim nikakve prednosti, možda ste primjetili onaj sporiji odaziv / lag ako se ništa nije radilo jedno vrijeme, koliko sam razumio tada se glave vraćaju sa parkinga.

Ne znam kako se usudi WD javno pisati o Green seriji kao jedinoj sa defektnim agresivnim načinima štednje energije, kada jedan Scorpio (Blue) ima isti tajming (8 sek), čak se spominje 4 sekunde (!) kod 750GB-tnog modela. Čini se da nisu ništa naučili od Seagatea, po narodni, kašalj se ne može sakriti.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2011., 18:45   #8
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Hvala Tota na odgovoru.Stavio sam zakrpu i namjestio na 5 minuta.Vidim da su neki tu funkciju potpuno isključili, pa me zanima da li bi bilo poželjno napraviti to, pošto mi nije važno da uštedim to malo struje, a želio bih produljiti životni vijek diska.Pošto imam tih 100 000 - Load Cycle Count, kakav životni vijek mogu očekivati za disk u budućnosti.Dosad nisam imao ni najmanjih problema sa njim.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2011., 22:37   #9
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
Meni po SMARTu vrijednostima disk radi ok, valjda


Al isto bi ovo vridilo napravit... ne znači mi ništa ušteda 2W mjesečno...
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2011., 13:19   #10
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Evo sad sam potpuno isključio problematičnu funkciju sa WDIDLE3 /D.Može li mi tko odgovoriti na gore postavljeno pitanje.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.05.2011., 00:20   #11
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
u laptopu imam Western Digital Scorpio Blue WD5000BEVT 500GB i isto je bio uključen taj Intellipark, ali na 4 sekunde

wdidle3 utility najnormalnije radi na njemu i isključio sam Intellipark

e da, laptop (pa samim time i hard) je star 13 dana i imam pod Load/Unload Cycle Count vrijednost već 1927, tako da bi to bilo u godini dana 54000
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2011., 22:55   #12
Jerry
Premium
Moj komp
 
Jerry's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,816
Evo da se i ja "pohvalim".
U lapu X60s ima WD Sorpio black od 320GB i na nekih 9400h rada ima 235000+ LC cliklusa. Kada sam disableao idle timer (wdidle3 /d) radio mi je 1 LC ciklus po sekundi (!) a kada sam stavio 300s disk je poceo proizvoditi neki škripav zvuk i pri ulasku na desktop poslije takvog jednog škripavog klika nije htio dalje loadati aplikacije.
Vratio sam na 8s i sad radi OK. Mozda bi radio i na 12s ali mi se vise neda provjeravat.
Sve u svemu - zajeb.

P.S.
Evo provjerio sam i u onih par min dok sam ima disablean idle timer napravio mi je oko 350 LC ciklusa.
__________________
Stupid is as stupid does
Jerry je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2011., 11:36   #13
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
znači svaki hard je zaseban slučaj
evo na mojem se povećao za 3 taj LC od jučer

ali dobro, moj je Blue, tvoj je Black
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 19:22   #14
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Mene zanima postoji li koja referentna brojka tih Load/Unload ciklusa koje disk može napraviti prije nego li ode u vječna lovišta.

Moj disk ima 8966h rada i 109857 LC ciklusa, a idle timer sam potpuno isključio i sad me zanima koliko se još mogu nadati da će me služiti?
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 20:41   #15
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Zašto misliš da si sa /d komandom išta napravio?(uho na disk i osluhni jel klikne nakon par sekundi idlea)

Ljudi kažu da to samo resetira tajmer na 6 ili 9 sekundi.
Kao što je primjer kod mene...

WD support odgovara ovako na moju brigu o load ciklusima:

Citiraj:
I am sorry to hear you are having problems with your EARS drive. As our GP drives are tested to over a million LLC there are no problems with the count that you are seeing, this is explained in the guide below:

Answer Title: The S.M.A.R.T Attribute 193 Load/Unload counter keeps increasing on a SATA 2 hard drive
Answer Link: http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5357
Na drugo pitanje, može li disk uzrokovati havariju mog hipotetskog RAIDA zbog velikog LCC-a
Citiraj:
I would recommend considering upgrading your drives to our enterprise models to ensure that your RAID is as stable as possible
Neki čiča na drugom forumu kaže ovo:

Citiraj:
/D sets the timer to 9.6 seconds and doesn't disable it...
/S0 says "timer is disabled" but it's not, the Load Cycle Count increases by 20 per min.
/S12 sets the timer to 12 seconds, (head parks about once per min)
/S12.7 to /S300 (and everything inbetween) causes an issue with the drive and windows wont boot up no matter what I try.
i...

Citiraj:
It seems /d, which should disable the timer, does different things to different firmware revisions, on some it does disable the timer, on others it sets the timer to 9.6 seconds, or 6.3 seconds depending on which version of wdidle3 you're using..
Kod mene je sada stavljeno na 5 minuta, dobijem oko 2-10 load ciklusa po danu.
Potrošio sam 2 dana na ovo i nemam više živaca baviti se sa time, ak misli krepat neka krepa do 2013.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2011., 00:41   #16
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Ja sam baš sad gledao, i broj LC ciklusa mi je isti kao i kad sam stavio prethodnu poruku-109857.Znači da sam potpuno isključio opciju idle 3 na mom greenu.
Meni tih par wata uštede ne znači ništa, a sad si me i ti smirio jer vidim da su diskove testirali na više od 1 milijun LC ciklusa bez ikakvih problema, pa pošto mi je ta funkcija isključena to me više ne brine.
Disk mi radi kao i prije isključivanja funkcije, besprijekorno i nadam se da će takav i ostati.
Nego mene zanima da li je funkcija, idle 3 imala ikakvu drugu funkciju osim uštede struje, tipa nekakva veća sigurnost diska itd.
Još da pitam da li je netko koristio wdspinup utility i podešavao brzinu spinup-a na "low or super low".Ima li ovo bilo kakvog smisla raditi na green seriji i što se postiže sporijim spinup-om?Hvala
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2011., 21:48   #17
Val1407
Registered User
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
šta recimo u slučaju (što mi se kod laptopa zna desit jednom u mjesec dana) kod npr bootanja windowsa ili bilo čega kad se laptop zablokira te ne reagira na ništa nego ga je potrebno prisilno ugasiti - pri tome mislim na držanje tipke power duže od 5 sekundi. jel bi valjalo onda stavit recimo tu vrijednost na par minuta (recimo 4-5) tako da kad smo primorani ugasit laptop na silu, sačekamo tih par minuta da hard vrati glavu u parkirnu poziciju i tako ne možemo naštetit disku? inače ako ne vraća glavu nikad (osim kad je ugašen ), onda kod prisilnog gašenja može zagrebat po površini diska, pošto se nalazi iznad ploča koje se vrte, disk ostane bez struje, ploče se prestanu vrtit i pri tome iz glava zagrebe?

ili griješim?
Val1407 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2011., 21:47   #18
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
u svim normalnim slučajevima (u to ubrajam i gašenje računala putem power tipke, te nestanak struje) NE dolazi do grebanja glave po površini diska

http://en.wikipedia.org/wiki/Head_crash
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na