Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2015., 12:42   #1
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Siemens SE555/T-com problem interneta

poz svima.
imam problem koji me muci vec par mjeseci pa da ga iznesem pa mi mozda netko moze napisat/dat neki savjet jer sam lud stime vec. jos kad ukucani pocnu zivkat na mobitel i pitat sta je sa netom...

daklem imam mrezu razvedenu po kuci (UTP kabeli) na koju su spojena 4-6 kompova (wi-fi je iskljucen).
router je Siemens Gigaset SE555 na koji je spojen switch od D-linka u koji ulaze svi UTP kabeli od kompova + siemens AP580i voip stanica. do pred nekih 3-4 mjeseca sve je funkcioniralo savrseno.

nakon tog razdoblja je krenuo problem koji se manifestira na nacin da u nekom trenu na svim kompovima pokaze kao da se nema pristup netu. router je uredno spojen na net, i kad se ulogiram u njega pise da je connected. jedino rjesenje je svaki put napravit reset routera tak da promjenim neku opciju (bacim DHCP server na ON ili OFF (koristim manualne IP-eve tako da me ovo ne afektra)) i kliknem mu ok da odbroji svoje i nakon toga net radi uredno neko vrijeme (pretpostavljam da odbrojavanje u biti znaci da se resetirao i da se "podize".
ovaj problem se javlja i po nekoliko puta na dan.

probao sam drugi identicni router (iste postavke) i ista stvar. probao sam promjenit splitter i opet isto (imamo jos uvjek analognu liniju za tel).

na kompovima nista nije mjenjano ni softverski ni hardverski.

meni ovo smrdi na neki problem sa strane T-coma.
pada mi na pamet, da nije to mozda povezano sa onim cudnim ekranom/stranicom/obavjesti koja se ljudima pojavljivala gdje ih tcom obavjestava da se moraju prebacit na voip itd. jer nesto se u tom trenu mora cudno desavat da bi to samo automatski izletilo u browseru ne?

meni ta stranica nikad nije dolazila, al pretpostavljam da je to do mojih postavki/browseru/add-onovima/firewallu... i toga da je router u mom vlasnistvu?

neki savjet ili nesto...

hvala.

edit: zaboravih napomenut kad se ne javlja ovaj problem (ponekad 2-3 dnevno) net radi savrseno bez pucanja i sl. na max brzini (4mbit).
nemamo maxTV i svi portovi na routeru su upotrebljivi za kompove


edit2: slike vaznijih opcija u routeru, da nije mozda do toga...









Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 21.09.2015. u 13:13.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 16:06   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,052
Za pocetak (na predzadnjoj slici) iskljuci "PPPoE pass-through". Ta opcija (neki ju zovu semi bridge mode) se upotrebljava kad se iza tvog routera nalazi router (ili komp sa DialUp postavkama za konekciju) koji salje tvoje identifikacijske podatke za spajanje na internet. Kako se tvoj router sam spaja ta opcija je nepotrebna i mozda bi mogla stvarati problem koji opisujes.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.09.2015., 16:09   #3
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
probam pa javim.

zahvaljujem.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 16:53   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Ako sa drugim router - om dobivaš iste / slične simptome onda 99% nije do njih.

U postavkama možeš promjeniti / postaviti:
- ugasi PPPoE Pas-Trough, ne treba ako je SE555 glavni i "drži" vezu
- možeš probati ugasiti QoS, Firewall neka ostane upaljen
- vidim da si postavio manualno adrese DNS - ova šta je ok,
možeš probati instalirati DNS Benchmark, ubaciti / dodati mu adrese T-Koma servera, zavrtit test i na osnovu liste ako treba korigirati koje će DNS - ove koristiti
- sad se ne mogu sjetiti jeli SE555 imao opciju da radi reboot / reconnect nakon 24H pa da je probaš upaliti,
to je neovisno o automatici od strane ISP - a koji resetira konekciju nakon 24H
- ako nisi na lokaciji složi si da možeš preko remote (preko interneta) ući u SE555 i odraditi reboot
- inače ne moraš ništa mijenjati u postavkama, pod Administration imaš opciju Reboot

U vezi "obavjesti" radi šugavog VoIp - a, radi po principu da šta god ideš otvoriti u browseru preusmjeri te na tu njihovu stranicu,
čak mislim da moraš kliknit nekakav Yes / OK da bi se "oslobodio" tog smetja.
Alternativa je bila, ne znam jeli još aktualna, da se masiraš sa SZK i tražiti da to maknu na tom i tom br. odnosno priključku.
Ako budu pametovali da neće / nije ovo u pitanju, samo kažeš da ćeš sve otkazati i prijeći na drugi ISP (npr. VIP) ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 16:58   #5
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
fala nikky, probam sve navedeno kad dodem kuci.

sto se tice obavjesti od tcoma, ja to nikad nisam vidio kod mene kuci, zato sam i poceo mislit da je to povezano stime mozda. neznam, probam sve ovo, ali cudno mi je da je dugo radilo sve bez problema i onda pred par mejseci poceo taj problem.
kompovi nisu dirani ni soft ni hard. AV/FW i ostalo sve isto.
jedino sto mi pada jos na pamet je zica od linije koja ulazi u router jer bilo je grmljavine bas prije pocetka problema i APC letva odnosno tel zastita na njoj je otisla. ali zasto bi onda router ostao spojen normalno na net i kad se ulogiram u njega pise mi da je connected, a na kompovima nema neta dok ga ne resetiram...
drugo nista nisam nasao da je otislo osim letve.
poz
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 17:13   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Spoji liniju bez "letve" pa ćeš više znati, ako je "načet" jedan SE555, valjda drugi nije.
Možda je moguće da sam router prijavljuje da je spojen (connected), a da je veza zapravo pukla,
možda ti pomogne da aktiviraš one log - ove (ako već nisu) i da u njima pratiš šta se dešava.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 18:03   #7
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
da nije switch najebo? kad sljedeći put izbaci spoji kabel drito na ruter bez switcha pa vidi ima li neta.
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 18:06   #8
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
al onda mi nebi radila mreza, i nebi se mogo logirat u router...

probao sam ja i bez APC letve iako je nova stavljena i nije to. i drugi isti router, tak da nije ni do njega sigurno.

edit: na koji nivo stavit log-ove? do sad je bilo na informational

edit2: na koji nivo stavit firewall? sad je na high. svi kompovi u mrezi imaju eset paket.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 21.09.2015. u 19:08.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2015., 18:40   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Info bi trebalo biti dovoljno za skužiti šta se dešava,
možeš za probu Debug al onda bude predetaljan, možda će trebati češće radit reboot.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2015., 00:12   #10
crazyy
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: rijeka
Postovi: 158
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- ako nisi na lokaciji složi si da možeš preko remote (preko interneta) ući u SE555 i odraditi reboot
ne zaboravi da se555 ima backdoor pass "engineer" koji ja nisam znao zamjenit/uklonit te s njim imas pristup kao i sa tvojim passom kojeg postavis za login pa ako omogucis remote preko wan-a bilo tko na kugli zemaljskoj ce ti moci cackat po routeru ako zna tvoj ip i port
crazyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.09.2015., 09:59   #11
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
ne koristim remote vec dugo vremena. ne treba mi.
podesio sam sve navedeno sto ste mi jucer rekli pa sad cu vidit kako ce se ponasat.
nego dali postoji neki jednostavan programcic ili se nekako moze napravit neka scripta ili nesto za reset routera. tako ako mene nema doma ukucani samo kliknu nesto na desktopu i router se refresha?
recimo nesto takvo ima u JDownloader-u i tamo sam to koristio. on kao snimi put u router i sve sta kliknem i onda to poslje automatski radi.
poz
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2015., 10:17   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Nije refresh (to je nešto drugo), reset
Bilo je nešto takvo al 'ko će naći.

A šta im je problem prošetati do routera, pružit ruku, ugasit na prekidač - sačekati 5 sec. - upaliti ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2015., 10:21   #13
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
u drugom stanu je router pa nije bas zgodno.
stavit cu im JDownloader onda i pokazat kako.
poslao sam meil t-comu. naravno ocekivano me odfakofali pocetnim rijecima:
"za navedeni način spajanja ne dajemo podršku te ne možemo utjecati na moguće poteškoće koje bi mogle nastati zbog načina spajanja".
he he, znaci imam switch i zbog toga oni ne zele ulazite u moje probleme.
poz

edit: i zaboravit napomenut, ja router i svu tu opremu gasim kad idem spat i palim kad se ustanem tako da ja sam i radim jedan "reset" jednom dnevno.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2015., 10:57   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Eh, zaheb, nisi trebao spominjati ništa od "dodatne opreme",
uvijek ti ostane prijetnja odlaska na drugi ISP.

Evo 1:
Dl. RouterControl > http://www.routercontrol.de/
pa ga treba podesiti da ti radi reboot ...

Evo 2:
Svojevremeno je ekipa tražila / radila reconnect (nebi li dobila drugi IP),
treba ti CURL za DOS ili WIN + odg. skripta,
skripta bi trebala biti
Code:
@echo off
Echo Router reset: Siemens Gigaset SE555
curl "http://192.168.2.1/cgi-bin/login.exe" -d "your_password=password"
curl "http://192.168.2.1/cgi-bin/home_internet.exe" -d "form_submission_type=disconnect"
curl "http://192.168.2.1/cgi-bin/home_internet.exe" -d "form_submission_type=connect"
to je za reconnect, slično bi bilo za reboot samo treba malo prilagodbe, a curl potraži
http://curl.haxx.se/download.html
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2015., 11:18   #15
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
hvala nikky
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na