Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.05.2022., 07:40   #1
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
Povrat IBAN doznake u EU u slučaju prevare

Mladići, ima ko iskustva s povratom love IBAN plaćanje (Njemačka) u slučaju prevare?
Uletio sam u neku blesavu situaciju preko oglasnika u DE i fraer se ne javlja nakon moje uplate. Stranica obaviještena, HR banka je u procesu povrata te uplate...
Čisto vaša iskustva, hvala!

SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 07:59   #2
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
u principu jedino što možeš putem svoje banke napraviti je pokrenuti
proces chargeback. i to je to

malo traje dulje nego recimo paypal claim, ali uglavnom tvoja banka uspije vratiti tebi novac.

imao sam takvu situaciju na ebay-u... plaćanje je bilo putem paypala

paypal je dosudio u moju korist, ali nisu mi ništa vratili jer seller nije imao love

pa sam pokrenuo chargeback, i banka je nakon cca 30 dana vrataila mi lovu.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.05.2022., 08:26   #3
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
ovo o čemu ti govoriš je klasični VISA/MC chargeback koji može, a i ne mora biti odobren ovisno o situaciji i rađen je preko paypala.

Ovo o čemu ja govorim je slučaj prijenosa sredstava s računa na račun iz HR u DE. EU doznaka.

SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 09:38   #4
thesaint255
Premium
Moj komp
 
thesaint255's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Graz
Postovi: 534
Ako je u pitanju Deutsche Bank, onda je tu prici kraj. U njemackoj je poznati scam gdje ekipa otvara posebnu vrstu racuna u DB i uz njega paypal. U paypalu navedu tvoje ime i prezime i povezu svoj DB racun na njega i isplate si sredstva van. Niti paypal niti DB ne pomazu u tom slucaju.
__________________
5800X3D @ Scythe Fuma 2
ASUS ROG Strix B550-I Gaming
2x16 GB Crucial Ballistix 3600 MHz
RTX 4070 ti Gamerock
Corsair SF750
Cooler Master NR200P
thesaint255 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 23:39   #5
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Čak i u hrvatskoj kod krive uplate vlasnik računa na koju je uplata sjela mora dati privolu da mu se novci uzmu s računa i vrate nazad. U int vodama je vjerujem još kompleksnije.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2022., 15:11   #6
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
Citiraj:
Autor SinfulSaint Pregled postova
ovo o čemu ti govoriš je klasični VISA/MC chargeback koji može, a i ne mora biti odobren ovisno o situaciji i rađen je preko paypala.

Ovo o čemu ja govorim je slučaj prijenosa sredstava s računa na račun iz HR u DE. EU doznaka.

znači nemreš pokrenuti chargeback ?
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2022., 20:16   #7
hrwii
Registered User
 
hrwii's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 21
Klasicno slanje devizne doznake ili prijenos sa fizičke osobe na fizičku osobu u zemlji i inozemstvu smatra se kao dobrovoljna transakcija i ukoliko se ne radi o neautoriziranoj transakciji od strane samog vlasnika ili greške djelatnika banke / sustava, malo je tu mesa za reklamaciju…ono što je kolage napisao treba postojati suglasnost primatelja za povrat. Ukoliko si kreirao doznaku sa točnim podacima i autorizirao transakciju potpisom/pinom/scanom rožnice….banka će se ograditi da si u njihovom sustavu ti taj koji preuzima rizik slanja novca na tebi dostupne podatke…pošto se ovdje radi o sumnji na prevaru i možda kaznenu odgovornost osobe čije podatke imaš, sigurno postoji zakonska osnova za prijavu ali ne u bankarskom sustavu.
hrwii je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2023., 20:47   #8
exer1212
IM
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: tu
Postovi: 180
moj stari ne odustaje, evo u zadnja 3 tjedna im je opet uplatio oko 500e, i to kao troskove da bi oni njemu isplatili onih 12k eura

naravno nista nije dobio, i opet sad traze novu uplatu, i tako stalno.. i on stalno uplacuje....



do sad im je kako sam kaze uplatio oko 5k eura, znaci toliko je u minusu, u svega 8 mjeseci.. uzas .. mene je sramota .. ne vrijedi mu nista govoriti, ne znam sta da radim vise...





cak su mu par puta i uplatili po 1000 eura, i onda on njima uplati 250e kao za njegove troskove, a ostalih 750 im uplati na bitcoin racun (preko bitcoin bankomata) znaci i tada mu nista ne ostaje, nego sve njima vrati.... umjesto da je uzeo tih 1000 eura, pa barem da ima nesto, nego on jos i vraca....



e sad, ima CR code od njihovog walleta, da li se moze s time ista naci? barem neke osnovne informacije od vlasnika? da li vrijedi ista prijavljivati?

.. ne znam sta da vise radim, zao mi je da daje pare prevarantima.. pricali smo 100 puta, i sve mu objasnio, ali ne vrijedi.... bolest...
exer1212 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2023., 21:50   #9
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
Ako je tehnicki nepismen i koristi se mobon/kompom (pritom ne mislim nista lose) mozda mu mozes na kucnoj mrezi i mobitelu blokirati koristenje/otvaranje odredjenih servisa ili sajtova koji su povezani sa tim prevarama. Mislim, moglo bi se sve dok on fizicki ne odlazi u banku i uplacuje preko racuna.

Ja sam mojim starcima doma stavio pihole (mozes ga i sakriti negdje, ne mora znati za njega), a na mobove nextdns i onda ja na daljinu u blackliste ubacujem sva sranja koja klikcu tako da in ti sajtovu vise ne rade.

U mom slucaju to funkcionira jer im sve sajtove koji odjednom ne rade - prezenziram kao virus ili spijunski sajt i onda se useru. Imam parental control za roditelje maltene. Oni obozavaju kliktati po onih "salomonke za 10 eura, makita za 5 eura" oglasima itd...

Razmisljam na glas, mozes mu blokirati sve servise za mobilni banking, za kripto sajtove, ono, hocu upaliti mzabu, ali mi ne radi jer je u pozadini blokiran pristup mzaba sajtu itd...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2023., 23:30   #10
exer1212
IM
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: tu
Postovi: 180
ma on sve fizicki uplacuje, ide na taj bitcoin bankomat, i fizicki uplacuje.. jbg

ja sam u njemackoj, on je u hrvatskoj tako da ne mogu puno
exer1212 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.08.2023., 13:40   #11
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,629
Sa CR kodom od njih možeš samo uplaćivati ...


Za pristup walletu treba ti private key ili password za bilo koji novčanik da bi pristupio tom walletu ...


Za slučaj otvaranja novog novčanika treba ju ti pharaphasa kojim bi mogao otključati novčanik ...


Tak da u pravilu nemožeš ništa s tim CR kodom ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2023., 14:46   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Prijava te ne košta ništa. Prijavi ako išta pomoći ćeš možda nekome tko isto zaglibi jer će policija imati više informacija.

Nisam pratio priču od tvog starog ali vrlo teško je protiv gluposti. Moja stara je obožavala zvati one telefone sa dodatnom vrijednosti dok je gledala tv. Nabila bi 500kn računa i onda krivula državu, gradonačelnika, predsjednika koga sve ali ne sebe.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 12:50   #13
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 642
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Prijava te ne košta ništa. Prijavi ako išta pomoći ćeš možda nekome tko isto zaglibi jer će policija imati više informacija.
Ne može on ništa prijavljivat, prijavu podnosi oštećena osoba, a to je njegov stari koji se očito ne osjeća oštećeno.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 20:09   #14
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
A da ti kreiraš neki email, "kriptodobit" i posalješ mu neki mejl gdje mu obećavaš brda i doline i daš broj svoga računa?

I tak izvlačiš pare od njega?
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2023., 22:37   #15
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
ako neče on, možemo i mi ..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2023., 00:36   #16
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
Haha...

A mislim... ništa ga ne košta, a meni bi 5% od svake transakcije značilo nešto
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2023., 06:50   #17
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,017
Drago mi je da mi je stari informatički nepismen.

Preplaćen je na Večernji list koji je pun scamova pa svaki mjesec naruči najnoviji "čudotvorni preparat".
Znao je potrošit po 1K kuna mjesečno na tarot i vruće razgovore telefonom.
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na