Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.02.2022., 18:17   #1
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
(riješeno) Spigani pinovi out of the box

Dakle...

Oprema došla neki dan iz midfactory:
- MB B450M PRO VDH MAX
- CPU 3000G. Pakiranje procesora ja bilo tray, bio je uvaljen u onu spužvicu.
- RAM Aegis 2x8GB 3200 CL16-18-18-38

Sve je išlo glatko dok nisam probao montirati CPU. Orijentiram ga bez razmišljanja, ne sjeda, okrenem ga, ne sjeda, pogledam i vidim da je prvi put bilo ispravo, Ne sjeda. Piše procesor 3000G, piše socket AM4. Pogledao 5x, ne vjerujem vlastitim očima ;D

Prilikom pokušaja montaže nije bilo nikakve primjene sile. Sva sila koja je primijenjena je bila zbog sile teže koja je djelovala na procesor.

Okrenem CPU, na oko je bilo spigano jedno 5 pinova u nizu s jedne strane (i to negdje u 3-4 redu od ruba), i još nekoliko random pinova naokolo je bilo malo iskrivljeno. Ovo što je bilo više savijeno sam pomalo izravnao s jednim uskim ravnim izvijačem i što sam više gledao više je tih lagano iskrivljenih pinova bilo.

Probao sam više puta ali nije htio sjesti u socket. I dalje bez primjene sile. Onda sam se poslužio uskom oštricom jednih malih škara kako bih "počešljao" te jebene pinove prije negoli ih nabijem skup s procesorom u zid. Lakše mi je ovo padalo dok sam bio mlađi

U većini redaka oštrica je lakoćom ulazila unutra dok je nekoliko redova pružalo mali otpor, na više strana procesora. Prošao sam sva ta područja u križ, ova problematičnija više puta.

Nakon jedno sat vremena uživancije, pokušam ponovno montirati procesor i sjedne skoro do kraja ali pruža mali otpor. S obzirom da sam već bio lagano nervozan, malo pritisnem i procesor sjedne. Ne vjerujem sam sebi, izvadim procesor van (koji pritom pruža lagani otpor), pogledam pinove i bili su u redu. Opet ga posjednem u socket i trebalo je mrvicu pritisnuti da sjedne do kraja. Ali je sjeo do kraja sigurno.

Long story short, kod paljenja računala "Ez debug led" par puta zatreperi CPU i onda trajno upali VGA indikator. Dok sam ovo radio, ništa osim memorije i procesora nije bilo priključeno na ploču. Jedini SATA uređaj sam odspojio kao i M2 SSD. Vadio sam vanka bateriju. Smatram da su oba konetkora s napanja dobro sjela, klasika. Na monitoru sam dobio karakteristični underscore u gornjem lijevom uglu.

CPU support lista za MB kaže kako je 3000G podržan od prve dostupne verzije BIOSa, na što sam i bacio oko prije kupnje čisto da budem siguran, a i tako se radi o MAX ploči.

Jedina stvar koju mi preostaje probati je ubaciti svoj 3700x u ploču da potvrdim kako je to OK, iako ako bi slučajno bio neki problem s VGA na ploči to neću znati s tim procesorom. S druge strane, moja Tomahawk B550 ploča ne podržava 3000G.

Naravno da najviše sumnjam na to da sam sjebao procesor dok sam ispravljao pinove, iako niti jedan pin nije bio stravično iskrivljen (tih nekoliko se dodirnulo bilo sa susjednim pinom iz reda do) i definitivno niti jedan nije otpao niti je došao blizu toga da otpadne. Imam dosta mirnu ruku. Imao sam par puta situacije s ponekim pinom kojeg je trebalo malo izravnati, ali nikad ovoliko njih raštrkanih na više strana.

Svaki savjet je dobrodošao.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 21:23   #2
tomo19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 296
Ako slučajno misliš još ravnati pinove, kolega forumaš Cuky mi je dao savjet da je to najbolje raditi sa tehničkom olovkom, mada ih ja nisam imao potrebe ravnati.

Ako ih ne vidiš dobro, slikaj ih i uvećaj sliku pa pregledaj detalje, barem ja ne vidim dobro pa mi je potrebna ta pomoć
tomo19 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.02.2022., 21:33   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Ajde vrati CPU, upali, i pričekaj jedno 3-4,5 reseta ploče ako treba, trebala bi ti se slika pojaviti, naime neznam zašto, ali ko da prilagođavaju proc ploči,kako zašto, neznam, imao par puta tu situaciju ...


Ako ne pomogne javi ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 22:11   #4
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
tomo, poslikat ću svakako sutra, danas sam oči izgubio skoro. Vid mi je kakav je i gledanje u te pinove me ubilo u pojam.

Nbdy nema tu restarta. Jedino da ga ja ručno restartam x puta, to je makar lako probati. Pustio sam ga neko vrijeme da radi ali nije se ništa događalo. Nakon nekog vremena nestane underscore.

Svakako mi je dio plana probati updejtati bios s ovim mojim procesorom, ako bude bootalo.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 22:14   #5
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ajde vrati CPU, upali, i pričekaj jedno 3-4,5 reseta ploče ako treba, trebala bi ti se slika pojaviti, naime neznam zašto, ali ko da prilagođavaju proc ploči,kako zašto, neznam, imao par puta tu situaciju ...


Ako ne pomogne javi ...
mislim da to zovu memory training

btw. Probao reset biosa, rotirat ili micat pločice rama ako ih je više itd?
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 23:28   #6
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
kiki nisam sumnjao na RAM jer ta dijanogstička ledica je upirala na CPU.

Nbdy je bio u pravu a ja sam zaboravio osnovni postulat, probaj istu stvar 5 puta.

Dakle, upalim ja to opet, upali se opet VGA led, stisnem reset i onda nekako boota i faila jer posojeća linux instalacija na SSDu ne lajka novi komp. Ali ok, očekivano i nebitno.

Onda probam još par puta i komp prolazi kroz neke čudne cikluse, prođe kroz BIOS samo random tu i tamo. U međuvremenu skužim da mu izgleda smeta moj USB hub kojeg koristim da sve uređaje samo prebacujem s jednog na drugi. Maknem to i spojim tipkovnicu direkt.

Konačno odem flashat BIOS i imam što vidjeti, instalirana je neka čudna verzija. MSI support stranica za MAX ploče kao prvu verziju daje B0 iz 2019 a na ploči je kao A0 iz 2020. Pa zar nije poanta MAX ploče da bi trebala imati neki noviji BIOS?

https://imgur.com/a/dYUw0Jy

Žao mi je što nisam poslikao i taj CPU kakav je bio, ali bitno da dela. Baš ću sutra poslat jedan mail tim njemačkim mamlazima, sjebaše mi subotnje popodne. A ti Nbdy si mi spasio nedjelju, hvala
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2022., 08:59   #7
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Pričao ti iz prakse, svaki dan sastavim 3-4 kompa ...

Bitno da si riješio ...

Jednom kad bude cajta,budem negdje pometal kakve sam sve dogodovštine imal, i to pretežno sa AMD konfama :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2022., 13:11   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Daj si truda pa napiši, vrijeme je da netko "nastavi" nekad popularnog sa pričama i dogodovštinama (nikako se sjetiti imena / gdje je objavljivao, godine rade svoje ).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2022., 17:24   #9
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
Moje iskustvo je malo zastarjelo, ali x restarta redovito pomogne tamo gdje jedan restart zakaže. Ono što me ipak najviše oduševilo je ta opskurna BIOS verzija. Inače, opremio sam komp sa kde manjaro, radi ko singerica. Malo me epson printer izmučio ali sve to ide u radni staž.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 11:10   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma i to sa x restarta je noviji štos, mada se nastavlja na stari štos cold boot vs warm boot.
Sad se sjetio da su neki stari IBM pc imali štos da si u Bios mogao ući samo nakon cold boot - a, nakon reboot - a nisi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2022., 11:29   #11
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Jos uvijek je taj stos na pojedinim (novim) uefi laptopima. Lenovo npr.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 21:58   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
E sad ste me sjetili da njemcima pošaljem mail Imam lošu naviku što previše brzo zaboravljam loša vremena.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na