Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2020., 18:49   #1
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 742
Naočale za računalo

Ima li tko iskustava/zna o blue light blocking, anti glare naočalama. Postoji Blue Light Protection Factor (BLPF), više je bolje... Zanima me jesu li te naočale zaista učinkovite kod pečenja očiju zbog buljenja u monitor. I valjaju li išta jeftine s alija ili ebaya? Na poslu imam dva u multiple display setupu i nisu baš nešto (60Hz).
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 18:53   #2
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Jesu, osobno sam uzeo naočale sa hoya bluecontrol staklima. Otkad ih nosim ne suše mi se oci, ne boli me glava a i znao mi je od opterećenja titrati kapak ako dugo sjedim pred monitorom i to se vise ne dogadja. Valjd ubiju taj plavi spektar boja i oko se odmara.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2020., 18:58   #3
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 742
Hvala, kupujem. Ako imaš neki link. Ima kod nas za kupit?
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 19:00   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Također sam uzeo naočale s blue light filterom i vidi se da ti ekrane monitora i mobitela malo zažuti dok je ostalo normalno. Za razliku od Xulosa, meni se oči pred monitorom pak previše vlaže, suze mi doslovno cure, a s naočalama manje.

Citiraj:
Autor elzel Pregled postova
Hvala, kupujem. Ako imaš neki link. Ima kod nas za kupit?
Imaš li dioptriju ili čisto ovako trebaš? S dioptrijom se baš ne bih zezao i tražio po netu...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 19:28   #5
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 742
Nemam dioptriju. Ali me to pečenje muči i glava me počne boljeti. A sad moram biti 8h pred kompom. Kupio sam Makulin Blue Protect (dodatak prehrani). Uzet ću si i kapi. Veseli me da čujem da su naočale učinkovite.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 19:59   #6
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Jesu, osobno sam uzeo naočale sa hoya bluecontrol staklima. Otkad ih nosim ne suše mi se oci, ne boli me glava a i znao mi je od opterećenja titrati kapak ako dugo sjedim pred monitorom i to se vise ne dogadja. Valjd ubiju taj plavi spektar boja i oko se odmara.
+1, iste leće, ali s dioptrijom. BL filter i antirefleksne, 70% za komp, 20% za vožnju noću, 10% random nošenje. Toliko su mi dobre da ih često niti ne skidam s glave.

Na poslu nemamo monitore s BL filterom niti imam mogućnost instalirati f.lux. Doma mi f.lux dosta pomaže (ne lajkam integrirani win10 night mode, nekako je krut).

Prije njih sam imao samo antirefleksne leće s dioptrijom i imao sam umor očiju na kompu (bilo mi je vrijeme za promjenu leća zbog dioptrije) i teško mi je bilo biti fokusiran zbog suhoće oka. Od umora mi je trebao popodnevni odmor inače krene glavogolja.

Puno radim i s papirima koji pod fluorescentnim svjetlom izgleda plavičasto - naočale to lipo speglaju. Cjelokupna slika kao da je mirnija, ne znam opisati, baš mi paše takva "boja".

Jedina mana ajmo tako reći je period dok se navikneš na refleksije koje se mogu javiti ako ti se svjetlost "zavuče" s unutarnje strane leće (stropna rasvjeta i iz smjera leđa) pa se zna lomiti u duginim bojama. To vjerojatno ovisi o veličini/tipu stakala, sjećam se da sam to primjećivao u startu, ali evo ne pamtim da me sad smeta.

U vožnji noću mi jako pomažu, znači ako ih zaboravim doma psujem cijelim putem, bez pretjerivanja
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 00:00   #7
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Odes u bilo koju optiku, pitas jel imaju hoya stakla s plavim filterom (bluecontrol ili kako se sad zovu), ako imaju odaberes okvir koji zelis, stakla oni isjeku prema okviru I ja kao i XLR cesto ih imam na glavi, odg mi kad mi ubije to plavilo. S tim da ja nemam dioptriju, samo i iskljucivo plavi filter.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 00:07   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Ja sam uzeo neke xiaomijeve, al. tlaka mi ih nosit na glavi, ali zato f.lux je upaljen stalno i ima slican/isti ucinak
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 17:42   #9
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 742
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ja sam uzeo neke xiaomijeve, al. tlaka mi ih nosit na glavi, ali zato f.lux je upaljen stalno i ima slican/isti ucinak
Ne znam kakav učinak imaju naočale, ali probao sam f.lux 8h i sa zadovoljstvom mogu reći da djeluje. Hvala kolega!
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 18:46   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,167
Vjerojatno su naočale bolja i efektivnija opcija, al meni i flux djeluje super, smanjuje naprezanje dovoljno da me ne bole oci kad vozim doma iza posla
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2020., 19:01   #11
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Meni je flux prezut i nije mi to to, s naočalama razliku u bojama na ekranu ne primjetim ali na ocima primjetim.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 20:23   #12
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 742
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Vjerojatno su naočale bolja i efektivnija opcija, al meni i flux djeluje super, smanjuje naprezanje dovoljno da me ne bole oci kad vozim doma iza posla
Da, i meni izgleda da je dosta, vidio sam razliku i u ogledalu na očima. Ako ne bude dobro lako još naočale kupim, vjerojatno i anti glare filter doprinosi kod njih...
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 20:25   #13
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 742
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Meni je flux prezut i nije mi to to, s naočalama razliku u bojama na ekranu ne primjetim ali na ocima primjetim.
Je, i meni je razlika u boji bila velika, al sam se brzo privikao i poslije mi je bilo potpuno normalno. I doma sam ga instalirao.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2020., 11:14   #14
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 934
Razlika je definitivno vidljiva, al sam se tolko naviknuo koristit flux i/ili night light zadnjih par godina da mi jednostavno smeta gledat u ekran bez toga. Na mobu ista priča, bez tih stvari imam dojam da mi mozak gori kad gledam u screen.
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 00:14   #15
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
E sad, cura napravila nove naočale i prvi put je uzela taj plavi filter. Leće su Seiko Super Resistant Blue. Dioptrije su nam slične pa sam probao njene naočale...

Svaki jači plaviji izvor svjetla (auti, bandere, lampe, flash od mobitela) joj iznad izvora napravi plavu crtu, kao neka refleksija. Intenzitet te plave crte ovisi o hladnoći i jačini izvora svjetla. Dosta iritantno da budem iskren, pogotovo u prometu po noći. Po danu je sve ok.

Što napraviti? Može li ta plava refleksija ovisiti o cilindru ili dioptriji? Hoće li joj isto biti ako bi uzeli Hoya leće koje meni recimo super funkcioniraju?
Kakva su vaša iskustva s tim misterioznim refleksijama s plavim filterom ako se maknete s kompa - npr noćna vožnja, hodanje ispod jačih izvora svjetla i sl?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2020., 07:51   #16
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,015
Cilindre treba nositi dioptriju.
Iz mog iskustva, obzirom na kasnu dijagnozu, dugo mi je trebalo i postepeno sam došao do toga da nosim naočale sa svojom punom dioptrijom. Noćna vožnja bez toga je teror.
Dugotrajniji rad za računalom također. Sumrak, umjetna rasvjeta, sve smeta. Dakle dobrom oftamologu ili optometru i naočale napraviti.
Plavo svjetlo je, ukratko, hoax. Riješiti dioptriju oka kako bog zapovijeda i poslije nema problema.
Preporuka za Hoya leće, samo jednom sam gledao uštediti i kupio neke druge, požmarene i žute u roku od godine dana.
https://www.vice.com/en_us/article/p...es-screen-scam
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 18:26   #17
tomislav10
Registered User
 
tomislav10's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 219
Pitanje: trebam progresive ali samo za rad na kompu i čitanje. Na Zenniu imaju opciju progresiv do 14 stopa i progresiv do 3 stope (udaljenosti koje pokriva). Koji je za mene? Dakle gledam u komp i spustim pogled na papir, jel to ovaj do 3 stope?
tomislav10 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 11:23   #18
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Jesi siguran da za rad na kompu zelis progresivne?
Ja isto bas razmisljao o progresivnim za sebe... ali kako znam dugo raditi na racunalu - ipak odustao od toga.
Mislim da je bolje imati standardne naocale u tom slucaju.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 12:31   #19
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ja sam do sad koristio samo jedne za sve. Sad već imam problem na blizu, tak da ću imat dvoje. Isto sam na kompu satima.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:44   #20
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Plavo svjetlo je, ukratko, hoax. Riješiti dioptriju oka kako bog zapovijeda i poslije nema problema.
Ne uzimaj osobno, ali taj clanak je teski fah-idiotizam.

Ako si ikad bio kod iole ozbiljnijeg oftamologa, moze ti pricati pola sata o materiji, posebno o mreni, pocetku diplopije, koja je cesta i koju neki nose godinama i muce se, bez da znaju sto ih muci. Ako o plavoj svjetlosti nema dovoljno materijala medju strukom, onda ne znam o cemu ima, posebno kad ih strukom svjedoce svakodnevno. Osim ako ih ne trazis na prvim ponudama promotivnih BorGoogle clanaka, onda ce biti relativizacije za grabiti lopatom. Mada sam protiv laserskog skidanja, jer se i sam tvorac odrekao metode, ali unosna je, daje brze rezultate, samo przi toliko receptora u oku da je za posebnu temu, ali i sama prva imena branse, su ohoho izlagala na temu zastite kod racunalnog rada.

Nije pitanje samo ocija, tu je i mozak i hormonalni dio, sve je povezano. Nema danas teme o kojoj se ne spori, samo nikad u povijesti nije bilo lakse intervenirati u preporuke struke. No, zdrav razum bi ipak trebao biti najveci parametar kad se radi o jednom od najvaznijih intrumentata koje smo dobili rodjenjem - vid!

Ne nosim dioptriju, ali je nebo i zemlja kad imam antirefleksne naocale i kad ih nemam. Cak i u nocnoj voznji, neusporedivo je ugodnije kod bilo koje refleksije, naglog ulaska svjetla. Koliko god volimo svoje monitore/pogodnosti koje danas imamo, ipak znamo, da puno njih, nije bas na tacni najzdravijih aktivnosti. Na temu tocke citljivosti monitora, staticnosti ekrana, napram zivog oka, valjda imas sate videa oftamologa na webu za slusati. Idealna dioptrija nece pomoci na duge staze, jer prvo treba adresirati refleksiju samih ekrana, pa svjetlo, pa stosta ergonomski ostalo na putu.

Gunnar su relativno povoljne. Koriste stakla iz Svicarske (potvrdio opticar) treba ih samo cuvati od grebanja i abrazivnijih ciscenja. Tu sam od ranije oznacio neke tehnicke parametre koje ne navode jasno. One su solidne (zuti premaz jako ugodan za dojam) samo jako se lako grebaju. Ako pazljivo citas sitna slova, koliko je plava tematika "nebitna" onda ces pronaci kako proizvodjaci oprezno preciziraju koliko je posto (navode parametre) mogu suzbiti u odredjenim modelima. Njih sam neko vrijeme koristio iz znatizelje, te su bile u redu.

Ima jasno i ostalih, ma ima more raznih stakala, s antirefleksnim premazom. Sigurno su ostale i navedene u temi. Ali ako zelite apsolutno najbolje na trzistu, stakla, koja morate prstima dotaknuti da imate osjecaj da gledate kroz iste. Onda si kupite Crizal Sapphire UV stakla uz addentum antirefleksne zastite. Sad, datumski, ima vjerojatno novih revizija, naziva. Ali uglavnom : Crizal.

Nema ciscih stakala, kao da ih nemate na sebi. Od prosle godine, mogu se i kod nas naruciti kod boljih opticara, ma, vjerojatno kod vecine s dobrim kontaktima nabave. Oci se ne daju zamijeniti, nemojte ih relativizirati, jer nijedan autor clanka, nece vas drzati za ruku, kad razvijete nesto ozbiljnije.

Jasno, gospodari odluka, robovi izbora.

Kako tko zeli.

Eyes Relax

f.lux

Dimmer

PangoBright

Blank Your Monitor **

Mandrilo -Ca smo na ovon svitu?

P.S. jednokratni post, nemam namjeru ulaziti u rasprave s mozebitnim padobranicima. Pisano u najboljoj namjeri cuvanja vida.

....
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 16:26   #21
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Crizal je Essilor-ova marka za dodatne filtere/zaštite. Ali slične stvari nude Rodenstock, Rupp and Hubrach (precijenjeno), Hoya i sl. Ovisno kak se stakla održavaju, za 3-5 godina ti tak treba novi set ako ih nosiš non-stop.
Godinama sam bio na Essiloru/Crizalu da bih zadnje uzeo Rodenstock s istim filterima.... nije da kužim razliku između jednih i drugih.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 11.01.2022. u 16:35.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 16:46   #22
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Ne znam, ne pratim modele koje sve imaju, uglavnom uzeo sam bio, narucio preko bare, jer ih tada opticari kod nas nisu imali, bas model koji se zove : Crizal Sapphire UV, milsim da ima i neki prefiks X u nazivu. Provjeri koji model tocno imas, kada i koliko te kostalo. Jer mene su stakla papreno kostala.

Nisam do danas vidio staklo koje je transparentnije u smislu iluzije da ih uopce nosis. Imaju zastitu protiv grebanja, nemam ogrebotina, samo packe koje cistis tokom danas kad se umaste. To se samo vodom i cistom krpicom moze ocistiti.

Bio je i protiv maglenja, ali imao sam osjecaj (jako suptilno) da nijansu, ali nijansu vuce na ljubicasto. Vjerojatno malo tko bi primjetio, ali smetalo me je, bas zbog super transparentnosti stakala. Za koju godinu su dosla dva stakla (dva modela) kod opticara od njih. Jedno je mrvicu vuklo na nijansu, drugo je bilo skroz transparentno, ali kao nije bilo kristalno kao moje. Treba provjeriti, doduse, to je subjektivno, nekome to i nije vazno.

Recimo Gunnar koje nekad nosim vani kad ima puno svjetla u studiju/prometu, a nije jako sunce. One vucu 20%-tak posto (mozda i manje) na zutu, ali je jako, jako ugodna, jako lijepo saturira vanjski pogled i bas je ugodno za gledati.

Zeiss top model iz te godine, probao dva modela, po meni su isto vukli na mrvicu na crveno/ljubicasti odsjaja iznutra. Mora se probati, sto nekog smeta, drugome je dobro, sto je nekome dobro, drugome smeta.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 17:03   #23
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Cryzal je bio tirkizni odsjaj, Rodenstock ljubičasti, Rupp je bio neki smeđe-crveni i imao je iritantni odsjaj/zrcaljenje s unutarnje strane što nisam mogao vjerovati. Skupo švapsko smeće.
I da, možda su leće otpornije za grebanje, ali nisu na toplinu. Ne ostavljat na suncu, peć npr. roštilj ljeti s njima i sl. Uništio sam jedne tako.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 11.01.2022. u 17:21.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 19:36   #24
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Onda sigurno nisi imao moj model Cryzal safirnog UV-a. Vec neku drugu lecu s navodom njihovog premaza, ne znam.

Kad ih netko nosi, samo okviri daju naslutiti da imas stakla. Ni naznake ikakvog tona moje nemaju, ali imalu su modele (povoljnije) koji su imali kako sam naveo.



Ocigledno cijena igra ulogu.

Na suncu jasno da nije dobro ostavljati, ali ta preporuka ide za bas svaku vrstu naocala. Nakon 15-tak godina nosenja, ni najskuplje suncane vise ne blokiraju deklarirani stupanj zastite, pa stavljas nova stakla.

Imena mi ne znace puno, nisam ih kupovao radi toga, vec sam dugo pitao/trazio stakla koja su najtransparentnija na trzistu i taj model je uvijek dolazio na prvo mjesto. Do kupovine, nisam ni cuo za njihovo postojanje. Gunnar isto ima transparentne deklarirane za grafiku/dtp, samo, ta stakla su primjetna, pa mi puno bolje izgledaju s zuckasto zlatnom intervencijom.

...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2024., 16:16   #25
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
čovječe

lutam bespućima interneta, i drugim birtija forumima, a ovdje skriveni biser

...elem, nedavno sam bio u ghetaldus optici, ne sjećam se koliko sam platio uopće pregled, uglavnom, doktorica je prekasno vidila da na uputnici piše i očni tlak, ali ona sada za to nije imala vremena, pa sam dobio termin za 2-3 mjeseca, ali to mi se nije dalo otići, jer me iz ordinacije van sprdila za 20-ak sekundi nakon šta sam pročitao slova i nakon šta je izmjenila nekoliko onih dioptrija ispred očiju i rekla, ma nije ti ništa, samo vlaži oči nekim umjetnim suzama... koristim onaj vizol S u "spreju" jer mi je lako kapati to u oko, sve ostalo je katastrofalno teško, ali, naravno da ne pomaže ne bih se iskreno ni čudio da čak i nekakvu dioptriju imam, samo ova to nije "dijagnosticirala" kak spada... f.lux koristim već neko vrijeme, da ga ne koristim, mislim da bi mi oči iscurile van... instalirao sam i eyes relax po preporuci gore forumaša, kao i dimmer

meni se vid na lijevo oko užasno muti, od nedavno, a kada npr. ne gledam konstantno u PC ili mob dva dana, onda mi se sve to nekako ispravi i vidim normalno (čak i kada zatvorim desno i gledam na lijevo, ne primjećujem da se muti, a kad zatvorim lijevo i gledam na desno, ista stvar), imam osjećaj kao da mi se samo/tj. više napreže lijevo oko i pokušao bih sa tim hoya blue control naočala

koliko to košta? di se može provjereno kupiti? ako ima nekoga iz istre/rijeke za preporuku? nisam iz zg-a, a i izbjegnuo bih ghetaldus ako baš ne moram tamo...
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2024., 16:27   #26
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,103
Plati pregled ponovo, nemoj se zajebavati s naočalama, možda imaš ozbiljniji problem.

Sigurno će te pregled koštati manje od naočala.

Raspitaj se koja optika u Rijeci ima pregled vida i idi tamo.

Ghetaldus tu nije ništa kriv, to su plaćeni doktori (evenutalno ako imaju svog internog za pregled vida, ne mora biti doktor).
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2024., 17:29   #27
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
Tnx

Uopće pojma nemam kako to ide, ko šta radi od njih, neko samo prodaje cvaje, neko radi preglede, neko oboje, neko je doktor, neko nije,...

https://www.hoya.hr/optika/optika-vistasol/320/

Ova optika mi je odmah blizu... tamo mogu i odraditi pregled i kupiti naočale? Ili samo kupiti naočale? Imaju te hoya blue control koje i meni trebaju...

Odradio bih ponovno pregled, naravno, ali ne tamo di sam bio... Dali mi ta optika može odraditi i očni tlak? Dali je uopće potrebno da to odrađujem?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2024., 17:43   #28
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,103
Znači ovako.

Ti trebaš pregled vida, na kraju dana tebe ne interesira tko ti ga radi, do kad je to ovlaštena osoba (doktor ili pak osoba školovana za pregled vida, po novom zakonu od prije pa godina, čovjek s fakultetom može raditi pregled vida).

Napraviš pregled vida i spomeneš tom stručnjaku svoj problem.

On će te uputiti dalje i što raditi.

Koja optika ima pregled vida ili ne, to moraš direktno pitati optiku, nemaju sve.

I s tim pregledom, dobivaš sve što trebaš da kupiš ono što želiš (možeš direktno u optici, možeš naručiti s adria leće).

Konretno kod mene, ovu subotu odradio pregled vida, uzeo naočale s ovim plavim premazom baš za komp. To su mi već druge takve, zadovoljan sam.

1. Pregled vida
2. Stručno mišljanje kod pregleda vida
3. Kupnja naočala (u toj optici ili gdje god želiš).

Nemoj drugačije.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2024., 17:50   #29
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,629
U pravilu ti svaka optika ima "pregled vida", samo najvjerojatnije neki određeni dan i određeno vrijeme ...


Tad doktor dođe kod njih i tih recimo sat vremena imaju pregled ko je naručen ...


Tak barem rade kod nas u ZG ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2024., 17:52   #30
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
Umjetne suze imaju efekt navike, kao labelo i sl. Ako ih precesto stavljas, tesko je skinuti se s njih. Pitaj me kako znam.

S naocalama sam si rijesio probleme s ocima, a godinama sam se lagao da mi ne trebaju. Imao sam vise stakala, ali ove sadasnje hoya blue control su mi super za komp i voznju. Iste cu uzimati i dalje, ako bude trebalo
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na