Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2006., 14:25   #1
dj_ruby
VW Test Driver
Moj komp
 
dj_ruby's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagorje
Postovi: 177
koji access point kupiti i koju antenu!

dakle postavljamo prvu pristupnu točku na koju ćemo se kačiti!
postavit ćemo na toranj crkve antenu!

sada vas pitam koji ap kupiti od ponuđenih ili uzeti neki drugi?

Planet WAP4000
ZyXEL G1000
micronet SP918GL
Trendnet TEW510
CN-WF514

mjesto do nas koristi ovu opremu tako da ćemo se i ubrzo povezati s njima
D-Link DWL-2100AP
OD24-9D7 sa 9dBi

dali taj njihov ap nije tako dobar kao ovi gore ponuđeni i dali ćemo se moći mi s njima povezati ako uzmemo neki drugi ap?

vjerojatno ćemo staviti omnicu pa koju omnicu preporučate
najbliži kljent je udaljen 50m i niži nekih 15m dali će to biti problem, drugi korisnik je na 200m i niži 20m (ostali su u toj ravnini) a najudaljeniji je 2km!

vjerojatno bi uzeli Pacific Wireless omnica 12db
što mislite ima li koja bolja omnica?

ne želimo previše šprarati na opremi pa pšreporučite što mislite da je najbolje za uloženo dobiveno?
dj_ruby je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2006., 14:25   #2
dj_ruby
VW Test Driver
Moj komp
 
dj_ruby's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagorje
Postovi: 177
e da korisnici bi većinom svi koristili
ove kartice CN-WF511!
dj_ruby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.02.2006., 18:51   #3
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Linksys WRT54GL (imas ih u Linksu)

provjereno radi u svim (ne)prilikama vec duze od dvije godine

postaviti antenu na toranj crkve? sta si ti Doc. Brown pa izazivas munju?

to je vrlo glupo, zbog elektrostatickog praznjenja radio unit u bilo kojem AP ce prosvirati...

napravi crtez i upload file da vidim tvoju situaciju...
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2006., 14:15   #4
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,987
nije los ni dwl-2100 na ma radi zakon bez ikakave greske takodjer vec sad 2 god. a crkvu nemoj stavljat ni u ludilu ako msilis da ti oprema prezivi do sljedece oluje.

samo za primjer svaka oluja kaj je kod meme u gorici bila bar jednom je lupio grpo u toranj crkve eto toliko o tome ;-)
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2006., 15:11   #5
dj_ruby
VW Test Driver
Moj komp
 
dj_ruby's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagorje
Postovi: 177
dakle evo slika situacije kod nas!
crveno je toranj gdje bi bila antena
evo ovo je udaljenost gdje se nalazi najdalji klijent



evo ovo je s istog tog mjesta ali približeno s fotoaparatom


evo ovo je isto s takve udlajenosti ali pod drugim kutom!


i ne mislimo postavljati mi natenu baš na vrh tornja kako se me vi skužili nego na ovaj prozor koji je zaokružen na tornju!




evo ovo je s bočne strane tornja!
dj_ruby je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2006., 15:13   #6
dj_ruby
VW Test Driver
Moj komp
 
dj_ruby's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagorje
Postovi: 177
e još jedan problem se javlja kod ova dva korisnika koja su malo pod jakim kutom od crkve, ovo crveno je mjesto kud bi postavili onicu, a ovo plavo je dvije kuće koje misle se isto povezati!

što mislite dali bi se oni uspjeli povezati pošto su niže dosta od antene a blizu, i sl!

dj_ruby je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2006., 17:31   #7
dj_ruby
VW Test Driver
Moj komp
 
dj_ruby's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagorje
Postovi: 177
hoče li mi tko odgovoriti na pitanja?
dj_ruby je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2006., 21:10   #8
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
Sto se tice opreme moj glas ide za Linksys WRT54, AP radi vec 8 mjeseci u stvarno ekstremnim uvjetima (na tavanu je tik do crijepa, ljeti temp preko 40, a zimi ispod -15, suti i radi), jednom je grom udario kojih 200m od njega i nista mu nije bilo, mal se zableso no nakon resetiranja se nekim cudom oporavio. S tim AP-om uspjeli smo napraviti vezu od 13km!! satelit s biquadom na drugi isti, islo je oko 250 kb/s bez nekog posebnog upucavanja (jos smo mrezu drzali na "g only" jer je u isto vrijeme na AP bila spojita jos i omnica), drugi AP je bio canyon router, stoga sve pohvale liksys-u na pouzdanost i kvalitetu.

Slazem se i s izborm mrezne CN-WF511 (Canyon) rade super i pod win i pod linuxom sto je velik ++. Ja sam osobno imao problema s tom karticom, no na kraju se ispostavilo da nije da mozda kartica i nije bila problem (nije radila na mom kompu(na drugim kompovima je radila), uzeo sam drugu i radila je, no mjesec dana kasnije vrisnula mi je maticna pa pretpostavljam da je to bilo do toga)

E sad (sto te najvise zanima) recu ti kao u proslom postu, meni je besmisleno kupovati omnicu kada ti ona zapravo ne treba, koliko vidm ona bi bila na prozoru sto znaci da bi joj 180 bilo zaklonjeno, cemu onda omnica?? Razmisli o nekoj anteni s kutem od 180 stupnjeva. Proble s omnicama ti je sto one imaju kut zracenja od 360 horizontalno, no vertikalno 2-3 stupnja, sto nije problem na vecim udaljenostima, a na manjima zna biti veliki problem.
Uzmi si ovakav racun, znas da omnica ima kut od npr 4 stupnja ukupno, znaci pola toga toga ide prema dolje, a pola gore(idealan slucaj), dakle imas 2 stupnja, digitron u ruke i prisjeti se trigonometrije i sinusa tj kosinusa i izracunaj si dali ce to biti dosta s obzirom na udaljenost. Kada sam pocinjao s wirelessom svi su mi govorili probaj(sto me izuzetno zivciralo), no u biti to i je tako, neces znati dok ne probas, nekad se mora riskirati. Priznajem da ovaj racun ne mora puno znaciti, no moze ti biti orijentacija, moguce je da usprkos manjoj udaljenosti to radi bez problema. (u wirelessu kod mene jedan klijent je udaljen 20m od omnice i nizi kojih 5 m i sve mu super radi, ima super signal s antenom koja je dosla uz karticu, po toj racunici omnica bi trebala imati kut od 14 stupnjeva...)
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2006., 21:45   #9
nylaia
Premium
 
nylaia's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek, Croatia
Postovi: 82
Citiraj:
Autor dj_ruby
e još jedan problem se javlja kod ova dva korisnika koja su malo pod jakim kutom od crkve, ovo crveno je mjesto kud bi postavili onicu, a ovo plavo je dvije kuće koje misle se isto povezati!

što mislite dali bi se oni uspjeli povezati pošto su niže dosta od antene a blizu, i sl!

Tesko je reci sa slike, najbolje bi bilo otici kod njih(na mjesto gdje planiraju staviti antene, npr. krov kuca) i vidjeti dali postoji LOS (line of sight), vide li antenu, ako vide u pricipu ne bi trebalo biti problema. (tu ti je ponovo omnica minus, zbog svoga kuta o kojemu cijelo vrijeme pisem, kad bi ju stavio na vrh crkve, kao gromobran, najvjerovatnije bi bila idealno rjesenje ) Najbolje za njih je da pricekaju da se instalira AP s antenom pa onda uzeti neciju karticu i antenu i prosetati do njih i isporobati dali radi, ako radi kupe si svoje kartice.
nylaia je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2006., 22:40   #10
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127



Razmisli o ovom prijedlogu
A za kartice definitivno TP-Link 651G baziranu na atheros čipsetu, a svega 160 kuna
Roller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2006., 20:18   #11
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Citiraj:
Autor Roller
A za kartice definitivno TP-Link 651G baziranu na atheros čipsetu, a svega 160 kuna
Ja pikiram na tu karticu i stavio bi je u mikrotik. Jel znaš možda ak će raditi na starijim matičnim pločama il je pci 2.2 pa ću trebati kemijati (možda znaš s obzirom na avatar )?
__________________
--
by Lepy
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2006., 20:40   #12
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor Lepy
Ja pikiram na tu karticu i stavio bi je u mikrotik. Jel znaš možda ak će raditi na starijim matičnim pločama il je pci 2.2 pa ću trebati kemijati (možda znaš s obzirom na avatar )?

Ovisi o ploči, ja imam Luckystar i celerona 333 i radi, al sve u svemu, nije teško modat, frend je prilagodio P1 133 i pripadajuću ploču i sve 5.

Od izbora kartica imaš u IQ Edimax kartice, cca 200-220Kn, isto na atherosu, pa u Nobilisu Planet 8310 (baš sam ju ja uzeo neki dan),300Kn, Micronet 906 (identična kao i D-Link 520, netko je prodavao 2 komada za 200 kuna tu na tržnici, žao mi ko psu što nisam uzeo), 380Kn i na kraju, šećer: D-Link 520, >400kn.
Interesantno je da su planetica i TP link slične i da im pod mikrotikom možeš povećavati snagu.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2006., 12:11   #13
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Gdje je ima kod nas kupiti?
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2006., 14:46   #14
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Linksys WRT54G(S) i WAP54G su najgori izbor za omnicu - statika im za nekoliko dana prepolovi snagu i onda se nitko vise ne moze spojiti. AP ima jako dobre mogucnosti ali wireless dio im je daleko losiji od Atheros AP-ova.

TP-Link Atheros kartice imaju daleko manju izlaznu snagu nego ostala bransha (Trendnet, Planet, D-Link) i ukratko, katastrofalne su.

Canyon WF511 je definitivno najbolji izbor za klijente, s time da nuzno ne mora biti taj proizvodjac, i drugi imaju RT2500 chipset pod haubom, treba se samo malo vise raspitati.

Za zainteresirane:
- citajte hr.comp.mreze.bezicne, koristite search opciju u google groupsu
- recenzije na www.wifihr.net
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2006., 19:15   #15
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor Trash
Linksys WRT54G(S) i WAP54G su najgori izbor za omnicu - statika im za nekoliko dana prepolovi snagu i onda se nitko vise ne moze spojiti. AP ima jako dobre mogucnosti ali wireless dio im je daleko losiji od Atheros AP-ova.

TP-Link Atheros kartice imaju daleko manju izlaznu snagu nego ostala bransha (Trendnet, Planet, D-Link) i ukratko, katastrofalne su.

Canyon WF511 je definitivno najbolji izbor za klijente, s time da nuzno ne mora biti taj proizvodjac, i drugi imaju RT2500 chipset pod haubom, treba se samo malo vise raspitati.

Za zainteresirane:
- citajte hr.comp.mreze.bezicne, koristite search opciju u google groupsu
- recenzije na www.wifihr.net

Jooj: stoopid
Pa kud ćeš govorit da je ralink bolji od atherosa.
Jesi radio s tom karticom u G modu. Koma, katastrofa. Kad je više usera na jednom AP-u ili MT-u pinga ko blesava, veza nestabilna.
Što misliš zašto je D-Link odlučio isti čipset na svojim karticama ograničiti samo na B standard.
Imao sam karticu godinu dana, spajao se na D-Link 900+, MT sa 2*Planet 8310, i Cisco 1200.
Sve u svemu, koma.
Ostatak trećerazredne robe na tom čipsetu su MSI, Gigabyte, Asus i slična jeftinjava.
Kartica u driverima pokazuje da ima -50dB jačinu signala, a AP me vidi sa -65, dok je kod Atheros kartica razlika 1-2dB.
I šta ti vrijedi malo veća osjetljivost, kad ju imaš samo preko utilitya.

A što se tiče TP-link 651, kartice su IDENTIČNE kao i Planet 8310.
Imao obje
Kod nas na wlanu već ima nekoliko MT-ova sa istim karticama i sve 5. Problema nikakvih.

I još jednom, izbjegavati ralink za G mod. premda čip "guta sve", al u G ima problema.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 13:29   #16
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Autor Roller
Jooj: stoopid
Pa kud ćeš govorit da je ralink bolji od atherosa.
Jesi radio s tom karticom u G modu. Koma, katastrofa. Kad je više usera na jednom AP-u ili MT-u pinga ko blesava, veza nestabilna.
Što misliš zašto je D-Link odlučio isti čipset na svojim karticama ograničiti samo na B standard.
Imao sam karticu godinu dana, spajao se na D-Link 900+, MT sa 2*Planet 8310, i Cisco 1200.
Sve u svemu, koma.
Ostatak trećerazredne robe na tom čipsetu su MSI, Gigabyte, Asus i slična jeftinjava.
Kartica u driverima pokazuje da ima -50dB jačinu signala, a AP me vidi sa -65, dok je kod Atheros kartica razlika 1-2dB.
I šta ti vrijedi malo veća osjetljivost, kad ju imaš samo preko utilitya.

A što se tiče TP-link 651, kartice su IDENTIČNE kao i Planet 8310.
Imao obje
Kod nas na wlanu već ima nekoliko MT-ova sa istim karticama i sve 5. Problema nikakvih.

I još jednom, izbjegavati ralink za G mod. premda čip "guta sve", al u G ima problema.
9.5 km, Ralink-Ralink, 2.88 MB/sec UDP, ping 0.33ms.
5 km, Ralink-Ralink, 3.03 MB/sec UDP, ping 0.3ms.
6 km, Ralink-Cisco 1200, 2.3 MB/sec TCP, ping 0.4ms.

Nazivati Ralink trecerazrednom robom je sasvim smijesno, zato sto si ocito ogranicen na Mikrotik i Atheros, ali da upogonis Ralink pod Linuxom sa odgovarajucim driverom, drukcije bi razmisljao. Ako je tebi Asus, MSI ili Gigabyte jeftinjava, ne znam samo cije maticne ploce koristis.. Things that make you go hmm.

Doduse, postoji jedna bitna razlika. Ti si u Sisku, a ja sam u Zagrebu. Kad ja stamblam sa krova nadjem oko 250 raznih ssidova.. Mozda je tebi TP-Link u Sisku dobar, ali ovdje je neupotrebljiv osim za linkove do 500m. Ovdje se sa mjeseca vidi razlika izmedju npr. DWL-G520 i TP-Linka, pogotovo u pingu i transferu, iako je nazivno signal isti.

Uostalom, na ovom forumu postoji mnostvo usera koji ce potvrditi da je Ralink jako dobar chipset, ne moram ti ja sad tupiti bezveze
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 14:01   #17
Daj.Hard
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Mikrotik, Linux .. bla bla ...

Eo, kod mene situacija ...
AP mod - DWL-2100

Klijent s DWL-G520 (Atheros kartica) ima manji transfer od Ralink klijenta na istom tom APu. Gore je zakačeno njih 4. Daleko najbolje radi klijentu s DWL-2100 u client modu, nakon toga Ralink pa DWL-G520.

AP mod - Micronet (ne znam oznaku tipa) Atheros chipset

Cca 16tak klijenata gore (22 IP adrese zauzete, klijenti + APi). Ima Micronet AP klijenata, DWL-2000+, neki koje ne znam šta imaju i ofkors ... PCI kartuša klijenti, među kojima Ralink. I useri s Ralinkima su valjda jedini koji se ne žale.

AP mod - Planet WAP4000 (Atheros)

Solo klijent s Ralinkom koji se vagicom spaja na Planeta s 2dBi omnicom (kaj dođe s APom), nekih 100-tinjak metara LOSa sa poprilično zagušenim eterom (isto područje gdje su svi ovi gore navedeni klijenti i APi i omnice i sektorke, 11 BBLova, itd.)... e .. taj ima transfer do 2.8MB/s. K tome, tih 2.8MB/s je izmjereno u DC++ programu, dakle FTP il čisti UDP da mjerimo.. uh ... 3 Mege bi valjda bilo.

Ovo gore su iskustva isključivo u Windows okruženjima kod "običnih" klijenata. Mislim da je čovjek tako nešto htio pitat, a ne Mikrotike i Linuxe i slična "moj je veći od tvog".

Da mi sad stave na stol jednog Canyon Ralinka i jednog TP Atherosa, ja bi Ralinka pokupio. Ono .. možda taj Atheros radi (iako se priča da ima neke mušice oko izlazne snage, filtera, ne znam kaj .. samo sam načuo), al za Ralinka znam da ga uštekam i da radi, na što god ga spajao. Znam da se kači na Marvella, ACX100, ACX111, Broadcom, Inprocomm, Atheros, AtherosNG (pogotovo ovo zadnje radi ko beba).

Eto .. cu later...
Daj.Hard je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 15:41   #18
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor Trash
9.5 km, Ralink-Ralink, 2.88 MB/sec UDP, ping 0.33ms.
5 km, Ralink-Ralink, 3.03 MB/sec UDP, ping 0.3ms.
6 km, Ralink-Cisco 1200, 2.3 MB/sec TCP, ping 0.4ms.

Nazivati Ralink trecerazrednom robom je sasvim smijesno, zato sto si ocito ogranicen na Mikrotik i Atheros, ali da upogonis Ralink pod Linuxom sa odgovarajucim driverom, drukcije bi razmisljao. Ako je tebi Asus, MSI ili Gigabyte jeftinjava, ne znam samo cije maticne ploce koristis.. Things that make you go hmm.

Čekaj, ja nisam nazvao navedene firme kao trećerazredne, nego te čipove koje ti proizvođači pakiraju na svoje kartice. Gdje si vidio da sam spomenuo matične ploče.
Čak i Asus, uz D-Link pakira iste čipove u kartice koje su 802.11b. Mislim da su to čak i one koje dobivaš u bundleu uz DeLuxe opremu ploča.
Koliko usera bi koristilo linux kao glavni operativni sustav?

Jel znaš kako se ponaša ralink u uvjetima kad je npr 10-15 usera na jednom AP-u? Nemoj govorit o nekoj prenatrpanosti jer onda dolazimo do činjenice da je ralink dobar jedino ukoliko ima samo 2-5 usera, dakle za male mreže i za po kući.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 15:57   #19
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Možda daljnja rasprava nema smisla jer je svatko koristio spomenutu karticu u drugim uvjetima, ali najbolje je odmah razriješit kesu i kupit dobru opremu, a ne kasnije nadograđivat i mijenjat.
Meni se osobno ralink nikako nije pokazao dobar, bar ne u uvjetima u kojima sam ga koristio. No svaka mreža ima drukčiju infrastrukturu, ali činjenica je da kod wlana uglavnom vrijedi pravilo koliko para toliko muzike.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 17:38   #20
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Autor Roller
Čekaj, ja nisam nazvao navedene firme kao trećerazredne, nego te čipove koje ti proizvođači pakiraju na svoje kartice. Jel znaš kako se ponaša ralink u uvjetima kad je npr 10-15 usera na jednom AP-u? Nemoj govorit o nekoj prenatrpanosti jer onda dolazimo do činjenice da je ralink dobar jedino ukoliko ima samo 2-5 usera, dakle za male mreže i za po kući.
Citaj Daj.Hardov post.

Ako je tebi Ralink trecerazredan, pa dobro, kupuj i dalje Atherosa, oni koji znaju kupuju jeftinije i imaju bolje rezultate. Uzivaj!
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 22:20   #21
Daj.Hard
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Roller
ali činjenica je da kod wlana uglavnom vrijedi pravilo koliko para toliko muzike.
Heh... zato mi furamo Ralinka, sat-kantene i kantene ... a trebali bi Cisco i 24rke.
A Cisco smo potuki za dupli transfer sa Ralink baziranim ruterima.
Daj.Hard je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na