Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.10.2009., 01:20   #1
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
zamrzavanje kompa!

pozdrav!

evo nedugo kupih par novih komponenti za raculalo!

athlon 7750, nova maticna i grafa 8800gt!

sve super radi sve 5, no medjutim nakon nekog vremena igranja zamrzne mi se komp i moram resetirat, udjem odnah poslje reseta u bios, i temp su sve urecu cpu 45 C, palo mi je napamet mozda da nije do napajanja?! posto imam 400w napajenje! a i iza kucista kad stavim ruku dosta je topal zrak! pa mi je glavni sumnjivac napajanje?! sta vi mislite!
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 01:41   #2
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
1.Navedi kompletno konfu koju imas (i napajanje-marku)! http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=47660
2.O kojem se OS-u radi? Sto kaze event viewer nakon toga restarta (pod system/applications)?
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.10.2009., 11:31   #3
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
1.Navedi kompletno konfu koju imas (i napajanje-marku)! http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=47660
2.O kojem se OS-u radi? Sto kaze event viewer nakon toga restarta (pod system/applications)?
athlon 7750+
gygabite ma 770ga
2gb kingmax rama
200gb hard disc hitachi
ps thermaltake 400w
dvdrom,

u event viewer mi nis nepise pod application!

radim na win xp pro sp3!
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 11:39   #4
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
U Event Viewer uđeš preko Control panel-> Administrative tools-> Event Viewer-> System. Pa nabaci tu screenshot errora koji sejavlja za vrijeme tih smrzavanja. I polako s tim uskličnicima
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 11:53   #5
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
ja u EV nevidim nikakve errore, postao sam sliku od razdobljka kad mi se to dogodilo!
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 11:55   #6
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Stavi sliku u thumb čovječe Jesi spojio dodatni kabel za napajanje u grafu (6-pinski PCIe)?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 12:02   #7
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
jesam spojio sam taj kabal za napajanje, pa jel on nije neophodan?
sry za sliju, obrisem je sad
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 12:08   #8
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Sprži si na bootabilni CD memtest, namjesti u biosu first boot device CD-ROM i testiraj RAM na errore, pusti da izvrti 2 passa pa da isključimo memoriju kao potencijalnog krivca za smrzavanje.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 12:52   #9
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
makni ventilator, izvadi proc i provjeri da li ti je legnuo kako treba. stavi pastu ponovo, prethodno ocisti naravno i hladnjak i proc. i provjeri memory ofc, iako bi bluescreen onda izbacivao prije nego blokao. probaj malo sa otvorenim kucistem igrati, mozda bude bolje.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 13:07   #10
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
@psycho tek sam ga neki dan stavio! sve je 5, pasta na njemu nova cooler i to, tak da to ipak mislim da nije, memoriju cu provjerit cim prije! sto se tice otvorenog kucista... hmm pa temp mi neprelazi 50,
a stta mislite za PS? on mi je nekako najsumljiviji
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.10.2009., 13:11   #11
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor 22vlaja Pregled postova
@psycho tek sam ga neki dan stavio! sve je 5, pasta na njemu nova cooler i to, tak da to ipak mislim da nije, memoriju cu provjerit cim prije! sto se tice otvorenog kucista... hmm pa temp mi neprelazi 50,
a stta mislite za PS? on mi je nekako najsumljiviji
A čuj, nikako drugačije nećeš znati nego da posudiš/nabaviš neko drugo napajanje i s njim probaš. A ništa te ne košta provjeriti ako ti je hladnjak dobro legao na proc, jer ako ima imalo lufta to nikako nije dobro.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 13:13   #12
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
uvijek vrijedi provjeriti 2 puta. a napajanje je moguce isto, samo bi se to desilo puno prije, cim bi ti skocila potrosnja. nije da linearno raste potrosnja i onda zvekne nakon nekog vremena. tebi kad dodje peak onda bi trebao krepati. da imas tester napajanja mogao bi barem provjeriti da li je ispravno, a onda da li je dovoljno jako.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 03:09   #13
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Ja imam sličan problem i već ću izludit jer ne vidim rješenja već 2 tjedna. Komp je sljedeći:

AMD AM2 Athlon64 X2 5600+
Gigabyte M55S-S3 AM2 (rev. 2.0)
1Gb Kingmax PC6400(800Mhz) - 2kom
WD 160Gb, 8Mb cache + Hitachi 320Gb, 8 mb cache
Asus 9600GT
LC Power 550W
Windows 7 Proffesional x64

Kada pokrenem 3dmark06 radi do Deep Freeze, zadnji 4.ti grafički test, kada se smrzne, izbaci error "idirect3dvertexbuffer fail", ili dođe do BSOD-a nekada kada kaže nešto atkdisplow.sys (nisam 100% siguran dal je točan naziv). Kako sam dođao do problema?

Imao sam 400W Chiftec, 4200+ i 7600GT, i tako je sve radilo kao podmazano dobre 2-3g. Sada kada sam nadogradio grafičku rušio mi se sustav pri 3dmark-u ili ako sam Crysis nabrijao malo više - sve na high. Onda sam otkrio da grafičkoj treba novo napajanje jer je minimalno potrebno 450W. Onda sam kupio novo napajanje. Radilo je sve dobro dok nisam kupio danas novi proc. 5600+ koji je za 600Mhz jači po jezgri i ima duplo više L2 cache-a. Isprobao sam drivere sa Asusove stranice, probao sam Nvidijine...pogledao sam temp - uvijek oko 30-45 C. Ma sve ok, al nigdje rješenja.

P.S. Koristio sam i driver sweaper prije stavljanja nove grafičke, a i instalirao sam sa strance novu 7-icu, koja je imala iste probleme. A bila je čista ko suza - samo driver za grafičku (zadnji sa Windows Update), Google Chrome i 3dmark. Opet se rušio 3dmark.
E i da...kada se sruši 3dmark imam jedno minutu dok mi se ne pojavi BSOD, Windowsi mi jave ovo(nekada ne dođe do BSOD-a):


Mislim jer moguće da je takvo smeće ovo napajanje od 300kn da nedaje dovoljnih 550W koliko piše na nj?

Zadnje izmijenjeno od: Ivano. 26.10.2009. u 03:42.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 11:53   #14
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Mislim da taj LC Power ne isporučuje ni približno tih 550W na koliko je deklarirano, ako imaš gdje posudi neko kvalitetnije napajanje pa probaj s njim provrtiti 3dm, ako ne bude rušenja znaš što ti je činiti, jedan Corsair 400W koji daje debelo preko tih 400W bi ti bio best buy (omjer kvalitete i cijene). Btw. nabaci screenshot errora u Event Vieweru, trebalo bi tamo biti zabilježeno o čemu se približno radi.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 13:22   #15
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Ovaj je critical event:


Evo jučer sam snimio kada mi je crysis podivljao, pa sam se prebacio u Windowse.


Mislim da li je u grafičkoj problem? Nije baš da imam drugo napajanje pri ruci. A i ne bi baš mogao doć do njega od drugog frenda, osim da ga kupim. Razmišljao sam ju vratit po garanciji Protisu, jer ju imam tek 2 tjedna. Jer problemi su se događali samo od kada sam nju uštekao. I to sa jačim napajanjem.

P.S. Naglašavam da grafičkoj treba minimalno 450W, tak piše na kutiji.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 13:44   #16
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Grafa ti ne troši 450W i to je bedastoća, njoj u najvećem loadu treba max upola manje, ako i toliko. Kernel power error je najčešće povezan s problemom napajanja komponenti, jedno banalno pitanje, jesi uštekao dodatni 6-pinski PCIe kabel od napajanja u grafu?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 13:49   #17
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Grafa ti ne troši 450W i to je bedastoća, njoj u najvećem loadu treba max upola manje, ako i toliko. Kernel power error je najčešće povezan s problemom napajanja komponenti, jedno banalno pitanje, jesi uštekao dodatni 6-pinski PCIe kabel od napajanja u grafu?
Nisam jer to nije ta 9600GT. Znam na koju misliš (http://asus.com/product.aspx?P_ID=tF...vhu&templete=2) ali ova moja je http://asus.com/product.aspx?P_ID=Vd...KB6&templete=2 tako da ona na sebi ni nema dodatan 6-pin power. Ali na matičnoj gdje postoji dodatni 4-pin za dodatno napajanje grafičke to je sve uštekano.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 13:56   #18
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Hm, još uvijek mi tu najviše smrdi napajanje... Kad si brisao drivere od stare grafe jesi brisao driver cleanerom u safe modu? Ako si to sve obavio by the book i nemaš drugo napajanje pri ruci onda izvadi grafu pa ju probaj na drugom kompu.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 14:16   #19
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Hm, još uvijek mi tu najviše smrdi napajanje... Kad si brisao drivere od stare grafe jesi brisao driver cleanerom u safe modu? Ako si to sve obavio by the book i nemaš drugo napajanje pri ruci onda izvadi grafu pa ju probaj na drugom kompu.
Jesam. Driver Sweeper, safe mode, sve "by the book". Doma nemam drugi komp...vidit ću šta ću.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 22:06   #20
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor 22vlaja Pregled postova
pozdrav!

evo nedugo kupih par novih komponenti za raculalo!

athlon 7750, nova maticna i grafa 8800gt!

sve super radi sve 5, no medjutim nakon nekog vremena igranja zamrzne mi se komp i moram resetirat, udjem odnah poslje reseta u bios, i temp su sve urecu cpu 45 C, palo mi je napamet mozda da nije do napajanja?! posto imam 400w napajenje! a i iza kucista kad stavim ruku dosta je topal zrak! pa mi je glavni sumnjivac napajanje?! sta vi mislite!
mislim da ti se grafička pregrijava
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 23:02   #21
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Evo istestirao sam svoju 9600GT kod frenda koji vrti svoju ATI 4870, na fresh Win7 - samo driveri i 3dmark. Prva 2 puta 3dmark prošao bez beda, druga 2 puta BSOD atkdisplow.sys a prije Windowsima graphic driver failure. Znači identični problemi kao i kod mene. Evo sada sam stavio Vistu doma na dual boot i za sada - nakon više od 5,6 prolaza 3dmark-a grafička radi. Radi i kada igram Crysis, ali kad ga abnormalno nabrijem (high sve + 8x AA), umjesto da šteka, što i radi, teksture divljaju svugdje po ekranu. Ali nema utjecaja na Win7.

Onda, ako je ovo divljanje tekstura pri nabrijavanju do ibera normalno, onda je problem valjda s driverima za Win7, jer na Visti radi sve. Osim što ne znam jel takvo ponašanje normalno pri nabrijavanju (skakanje tekstura kada uključim antialiasing?).

Zadnje izmijenjeno od: Ivano. 27.10.2009. u 02:10.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2009., 08:25   #22
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor Ivano Pregled postova
Evo istestirao sam svoju 9600GT kod frenda koji vrti svoju ATI 4870, na fresh Win7 - samo driveri i 3dmark. Prva 2 puta 3dmark prošao bez beda, druga 2 puta BSOD atkdisplow.sys
Vjerojatno je kod frenda ostao neki djelić ATI-jevih drivera i nakon deinstalacije pa zato BSOD.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2009., 15:26   #23
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Vjerojatno je kod frenda ostao neki djelić ATI-jevih drivera i nakon deinstalacije pa zato BSOD.

Nisi shvatio. BSOD mi se događa i doma na Win7. Kod frenda isti problemi - što me dovodi do zaključka da nije do mojeg napajanja. Ponavljam - Win7 su bili sviježi - na posebnom disku, bez ičega - specijalno za mene instalirani. Driveri isntalirani od nule. Nakon 10-ak 3dmarkova, i igranja Crysisa na Visti, dolazim do zaključka da su driveri Win7 u pitanju, iako sam ih sve isprobao.

To barem objašnjava...


Nego mene zanima jel normalno skakanje tekstura u nabrijanom Crysis-u, i nekakvih plavih točkica za vrijeme 3dmark-a na Deep Freez-u?
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2009., 15:38   #24
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor Ivano Pregled postova
Nego mene zanima jel normalno skakanje tekstura u nabrijanom Crysis-u, i nekakvih plavih točkica za vrijeme 3dmark-a na Deep Freez-u?
Je ako si previše clocknuo grafu, meni je na zadnja 2 testa 3dm06 znala npr. titrati slika k'o blesava kad bih pretjerao kod dizanja frekvencija grafi. Što se plavih ekrana smrti tiče, strpi se onda do upgradea sedmice pa onda opet pokušaj s instalacijom, očito se tu još zna naći pokoja dječja bolest, pa ipak su tek prije nekoliko dana pušteni u prodaju Gore si naveo temperaturu grafe od 35-40C, pretpostavljam da je to idle, a u full loadu?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2009., 23:51   #25
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Je ako si previše clocknuo grafu, meni je na zadnja 2 testa 3dm06 znala npr. titrati slika k'o blesava kad bih pretjerao kod dizanja frekvencija grafi. Što se plavih ekrana smrti tiče, strpi se onda do upgradea sedmice pa onda opet pokušaj s instalacijom, očito se tu još zna naći pokoja dječja bolest, pa ipak su tek prije nekoliko dana pušteni u prodaju Gore si naveo temperaturu grafe od 35-40C, pretpostavljam da je to idle, a u full loadu?

Grafu niti proc nisam uopće clockao. Plave točke(kao mrlje na teksturi ili kao neobični odsjaji) znaju se dogodit tek na Deep Freeze, vjerojatno zbog bug-a(ili to tamo mora bit) na tom testu, a pošto se nigdje drugdje(igre) ne pojavljuje, smatram da je do 3dmarka. Grafa uvijek radi na 35-40C, neovisno o igrama, aplikacijama(npr jučer kada sam radio u PS-u sa velikim rezolucijama, sa još hrpom uključenih stvari u pozadini). Baš sam provjeravao temp graf i proca. Nekada malo preskoči 40, ali nikad >40C. Npr. odmah nakon 3dmar-a. Gledao sam temp sa HWmonitor. Uopće se ne grije, znam

P.S. Najprije sam mislio da nije do drivera jer za Vistu i 7-icu su isti driveri. Ali 90% sam siguran da je do njih, nakon neprospavanih noći testiranja, guglanja, namještanja, čišćenja proca i grafe, nošenja kod frendova, reinstaliranja OSova-a i sl. Bemti i grafičku koja me stajala jednog ispita , ali na kraju sam barem zadovoljan sa njenim performansama (10/10 omjer cijena/performanse)
Ivano je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na