Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.10.2020., 08:48   #8551
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 09:57   #8552
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Poskupili procesori.
imik je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 11:09   #8553
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Na svijetu ima 3 puta više dugovanja nego što ima novca. Eto odakle
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 11:18   #8554
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Baš sam pogledao, vrijednost AMD-a se procjenjuje na 101 milijardu $, nisam ekonomski stručnjak, no vjerojatno se radi o tome da bi dali dio svojih dionica njima, te postali jedno


Nije ni nvidia ARM kupila kešom od 40 miliardi, nego su isto dio sa vlastitim dionicama
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 11:35   #8555
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Da, sve kombinacije su moguće, i keš (s računa ili preko kredita) i dionice ako vlasnici pristanu na njih. Mislim da bi stjecanje AMD-ovih dionica bilo pametan potez za idućih par godina
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 11:52   #8556
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Inače baš gledam Hardware Unboxed komentar najave i kaže da im je AMD rekao da se radi o istom 7nm TSMC nodeu kao u slučaju zen2, odnosno da nije 7nm enhanced ili 7nm+ (EUV).

U ranijim slideovima prije cca godinu dana su najavljivali 7nm+ EUV za zen3 (15% bolja efikasnost i 10% bolje performanse prema TSMC), no tokom zadnje godine su prestali spominjati node, pa sam shvatio da je tu došlo do neke promjene. Očito im nije ni potreban

Možda taj warhol (zen3 refresh) bude na 7nm+ EUV, dok je za zen4 potvrđen 5nm (a isto je spominjano odavno). Ako intel vrati "gaming krunu" sa rocket lake, ovi ju vjerojatno ne misle više ispuštati, pa ih možda probaju ucmekati sa nekim refreshom ili zen3+ na 7nm+ EUV
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 12:06   #8557
Antony
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 69
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Inače baš gledam Hardware Unboxed komentar najave i kaže da im je AMD rekao da se radi o istom 7nm TSMC nodeu kao u slučaju zen2, odnosno da nije 7nm enhanced ili 7nm+ (EUV).

U ranijim slideovima prije cca godinu dana su najavljivali 7nm+ EUV za zen3 (15% bolja efikasnost i 10% bolje performanse prema TSMC), no tokom zadnje godine su prestali spominjati node, pa sam shvatio da je tu došlo do neke promjene. Očito im nije ni potreban

Možda taj warhol (zen3 refresh) bude na 7nm+ EUV, dok je za zen4 potvrđen 5nm (a isto je spominjano odavno). Ako intel vrati "gaming krunu" sa rocket lake, ovi ju vjerojatno ne misle više ispuštati, pa ih možda probaju ucmekati sa nekim refreshom ili zen3+ na 7nm+ EUV

Da, i Anandtech kaže isto.


https://www.anandtech.com/show/16148...est-gaming-cpu


Citiraj:
On process node technology, AMD clarified that these processors are using the same 7nm process that the company has contracted from TSMC as it did with the Ryzen 3000XT processors.
Pretpostavljam da su morali odustati od 7nm EUV-a radi konzola koje su uzele cijeli taj node za sebe pa se zato Zen 3 mora strpiti malo dok naštancaju te konzole za praznike pa taman tamo ožujak/travanj oko izlaska Rocket Lake-a da izbace taj refresh.


Što se tiče Rocket Lake-a nisam baš siguran da li će vratiti gaming krunu s obzirom da 10nm varijanta toga (Tiger Lake za mobile) ima lošije single thread performanse nego Zen 3 (https://www.anandtech.com/show/16148...t-gaming-cpu/2).


Citiraj:
Generation-on-generation, this would be a 17.8% performance increase. Over Intel’s highest performing desktop Core i9, that would be a lead of 17.3%. Over Intel’s latest generation microarchitecture, Tiger Lake, this is a 6% performance increase at the same frequency. Whichever way you slice it, whether you consider the lead a 17% lead from desktop-to-desktop, or a 6% lead from best-to-best, one thing is clear that if this result is correct, AMD will have the single threaded performance crown.



Onda kada se uzme u obzir da će backportanjem toga na 14nm sigurno izgubiti nešto na performansama nisam nimalo optimističan oko tog Rocket Lake-a.
Antony je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 12:18   #8558
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Hmmm.. a šta ako su kapacitete unaprijeđenog node-a iskoristili za RDNA2... možda bi stvarno mogli opasno zaprijetiti nvidiji...
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 12:26   #8559
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Antony Pregled postova
Da, i Anandtech kaže isto.


https://www.anandtech.com/show/16148...est-gaming-cpu


Pretpostavljam da su morali odustati od 7nm EUV-a radi konzola koje su uzele cijeli taj node za sebe pa se zato Zen 3 mora strpiti malo dok naštancaju te konzole za praznike pa taman tamo ožujak/travanj oko izlaska Rocket Lake-a da izbace taj refresh.


Što se tiče Rocket Lake-a nisam baš siguran da li će vratiti gaming krunu s obzirom da 10nm varijanta toga (Tiger Lake za mobile) ima lošije single thread performanse nego Zen 3 (https://www.anandtech.com/show/16148...t-gaming-cpu/2).







Onda kada se uzme u obzir da će backportanjem toga na 14nm sigurno izgubiti nešto na performansama nisam nimalo optimističan oko tog Rocket Lake-a.
Dali je to službeno potvrđeno da PS5 koristi 7nm+ (EUV)?
Nisam nigdje to pročitao, no nisam baš ni istraživao konzole
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 12:45   #8560
Antony
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 69
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Dali je to službeno potvrđeno da PS5 koristi 7nm+ (EUV)?
Nisam nigdje to pročitao, no nisam baš ni istraživao konzole

Mislim da nije službeno potvrđeno, ali da ima raznih leakova po netu da je to tako, što ima skroz smisla s obzirom da Zen 3 nije na tome, a zna se da je 7nm EUV već neko vrijeme u high-volume manufacturing stageu.
Antony je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 12:57   #8561
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Po meni najviše smisla ima da su konzole na običnom 7nm jer:

- ima sigurno bolje yieldove od 7nm EUV (a čip od konzola je veći od cpu/gpu)
- proizvodnja je masovna i trajat će dugo godina (isto razlog zašto nema smisla forsirati noviji node, sa vjerojatno manjim yieldovima, skuplji...)
- zen 2 koji je u konzolama, kao i nadolazeći zen3 su na običnom 7nm, ne znamo na čemo će biti RDNA2

Uglavnom apsolutno ništa ne upućuje da su konzole na 7nm+ EUV

Eventualno ima smisla da je RDNA2 desktop gpu na 7nm+ EUV, i to pod uvjetom da misle ući u neku borbu sa nvidijom
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 13:21   #8562
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,770
U slučaju da AMD stvarno kupi Xilinx onda su u pitanju isključivo dionice, a i to je vijest sad već stara par dana i linkana na prethodnim stranicama teme.

Kaj se 7nm tiče, TSMC može staviti određene maske za wafer na EUV proces i opet sve skupa tretirati kao običan 7nm, a isto tako može tu kombinaciju nazvati 7nm+ ili EUV, mogu kaj god ih volja.

5nm bude za AMD EUV uzduž i poprijeko, a ovu trenutnu 7nm formulu ne trebaju dirati, jer koliko vidimo funkcionira za sve njihove potrebe.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 14:03   #8563
Antony
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 69
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Po meni najviše smisla ima da su konzole na običnom 7nm jer:

- ima sigurno bolje yieldove od 7nm EUV (a čip od konzola je veći od cpu/gpu)
- proizvodnja je masovna i trajat će dugo godina (isto razlog zašto nema smisla forsirati noviji node, sa vjerojatno manjim yieldovima, skuplji...)
- zen 2 koji je u konzolama, kao i nadolazeći zen3 su na običnom 7nm, ne znamo na čemo će biti RDNA2

Uglavnom apsolutno ništa ne upućuje da su konzole na 7nm+ EUV

Eventualno ima smisla da je RDNA2 desktop gpu na 7nm+ EUV, i to pod uvjetom da misle ući u neku borbu sa nvidijom

S obzirom da su maknuli "+" i sa Zena 3 i RDNA 2 rekao bih da ni RDNA2 nije na EUV node-u.


https://www.anandtech.com/show/15589...-not-specified


A onda se postavlja pitanje koji bog TSMC štanca sve ovo vrijeme na EUV nodeu?


Vrlo moguće da sam u krivu, ali ovako na prvu mi se konzole čine kao najlogičnija opcija. Pogotovo što TSMC ide na to da sve više nodova budu EUV based pa samim time ima smisla da i ovaj node koji će raditi konzole i koji će morati dosta dugo potrajati (kao što si i sam rekao) da također bude EUV.


Dva primjera koji tvrde da se radi o N7+ (dakle EUV node):


https://www.youtube.com/watch?v=PW-7Y7GbsiY (od 6:17 na dalje)

https://www.eetasia.com/tsmc-expects...bound-in-2021/


Citiraj:
How do I know that the processing involves EUV and it is not just regular 7nm with some enhancements? Well, the company providing the SRAM for the Xbox and RDNA2 GPUs is Synopsis. And if we go to their website and look at TSMC 7nm you find the dual port SRAM for the console's SoC right near the bottom and it is only available for 7nm FF+, not the regular 7nm process.
Citiraj:
When Microsoft and Sony begin to build their new iterations of the Xbox and PlayStation, AMD will see a steep ramp in console-related silicon sales worth about $1 billion in the second half of 2020 and another $1.8 billion in 2021, according to Bryson. All of those chips will be made using TSMC’s 7nm+ capacity, he said, adding that TSMC has had no CPU/GPU content in earlier consoles.
Antony je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 14:04   #8564
gmax
Tuco “the Rat” Ramirez
Moj komp
 
gmax's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 429
Još malo cijena iz EU webshopova - https://www.guru3d.com/news-story/am...-webshops.html

Zanimljive cijene u Nizozemskoj.
gmax je online   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 14:13   #8565
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ukrajinski seronja promjenio mišljenje:

https://mobile.twitter.com/1usmus/st...91072943996929

C6H officially dead. Tko misli ganjat Zen3, B550 i bok.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 14:24   #8566
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Očekivano, ipak je to Asus, nisu bezveze izbacili nove modele B450 ploča na tržište, treba prodati nove matične .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 14:42   #8567
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor gmax Pregled postova
Još malo cijena iz EU webshopova - https://www.guru3d.com/news-story/am...-webshops.html

Zanimljive cijene u Nizozemskoj.
Zanimljive, blago receno. Mislim da ce cijene i kod nas biti slicnije tima u Nizozemskoj nego onima u Portugalu ili Finskoj, nazalost...

Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ukrajinski seronja promjenio mišljenje:

https://mobile.twitter.com/1usmus/st...91072943996929

C6H officially dead. Tko misli ganjat Zen3, B550 i bok.
Toliko o tome, steta... Iskreno nikad nisam ni imao previse nade ali isto tako nisam potpuno iskljucivao mogucnost s obzirom na veliki community i par entuzijasta u istome koji mogu napraviti takav pothvat...
Sto je tu je, osobno bi isao na B550 da idem u upgrade, X570 nebi ni razmatrao (poucen prosloscu) jer je skup i nepotreban. Refreshane X570 ploce su pasivne - sto je pozitivno, ali i dalje preskupe za bilo kakav normalan "use case".

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Očekivano, ipak je to Asus, nisu bezveze izbacili nove modele B450 ploča na tržište, treba prodati nove matične .
Tocno to...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 16:24   #8568
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor gmax Pregled postova
Još malo cijena iz EU webshopova - https://www.guru3d.com/news-story/am...-webshops.html

Zanimljive cijene u Nizozemskoj.
zanimljivo je kako ispituju trziste malo po malo.. nadam se da se ljudi zale na cijene, svakako nam je to u interesu

kad gledam trenutno ove cijene (zanemarite nizozemce xD), pa skoro da se vise "isplati" gledat 5900x nego 5600x..
treba pricekat testove, ali vidio sam negdje da je single core score dosta veci na 5900x nego na 5600x.., i imati ce ih (jezgri) duplo vise, a cijena nije duplo veca..

tko gleda na taj neki high end best buy nacin mozda skuzi sta sam htio reci
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 18:06   #8569
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Bas to, i gledam osvjezit proc, pa bi imalo mozda smisla. Naravno kad se za moju b450 pojavi bios. Ili upecat neki 8+ jezgri iz nize generacije povoljno
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 20:21   #8570
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ukrajinski seronja promjenio mišljenje:

https://mobile.twitter.com/1usmus/st...91072943996929

C6H officially dead. Tko misli ganjat Zen3, B550 i bok.
Kao da je on jedina osoba koja to može napraviti.

Ne kažem da će biti odmah, no može se dogoditi da za pola godine isplivaju biosi ako treba.

Naravno tko ne može čekati, tj. tko mora imati novog ryzena odmah, mora uzeti ploču, tu nema dileme.

Meni je recimo svejedno, mogu ispratiti rasplet situacije i godinu dana što se mene tiče (taman i pojeftine)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 20:58   #8571
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Kao da je on jedina osoba koja to može napraviti.

Ne kažem da će biti odmah, no može se dogoditi da za pola godine isplivaju biosi ako treba.

Naravno tko ne može čekati, tj. tko mora imati novog ryzena odmah, mora uzeti ploču, tu nema dileme.

Meni je recimo svejedno, mogu ispratiti rasplet situacije i godinu dana što se mene tiče (taman i pojeftine)
S druge strane mozda je lik jednostavno ironicno napisao ono sto je napisao
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 20:59   #8572
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Kao da je on jedina osoba koja to može napraviti.

Ne kažem da će biti odmah, no može se dogoditi da za pola godine isplivaju biosi ako treba.

Naravno tko ne može čekati, tj. tko mora imati novog ryzena odmah, mora uzeti ploču, tu nema dileme.

Meni je recimo svejedno, mogu ispratiti rasplet situacije i godinu dana što se mene tiče (taman i pojeftine)
Ma i meni je svejedno, ali samo ukazujem na lika koji je tvrdio da će biti BIOS za C6H i da ljudi ne prodaju svoje ploče jer će upgrade biti moguć. I to pred mjesec dana mi je osobno rekao "do not worry friend keep your board" a sad "no chance".

Prvo ćemo recenzije pričekati tj da nove Ryzene kroz ruke propuste Stevani, a onda ćemo vidjeti koliko se isplati upgrade da se okine dodatnih soma ipo kuna za ploču. Da ide na C6H, uzeo bi ga bez pitanja kao i sve 3 generacije do sad, onak tek tolko jer ide na ploču, a ne iz neke velike potrebe.
Ovak, B550 ploče mi nisu bogznakaj napete jer su dosta škrte na điđama tipa Post-Code display i ClearCMOS button na backplateu.
X570 ima finih modela, recimo jako mi se sviđa MSI X570 Unify jer ima Post-Code display na ploči te FlashBIOS i ClearCMOS na I/O backplateu (u biti ima sve što ima i C6H i što želim da mi ploča ima) i nema RGBT osvetlenje. Ali je 2000+ kn što mi je onak, smiješno dati za ploču i to ploču koja je vani 15 mjeseci i da je zadnja AM4 generacija ploče na koju ide još samo Zen3 (moooožda u 2 iteracije, sad Vermeer pa Warhol, ako je taj Warhol uopće istinit... i o tome imam mišljenje).

Od B550 ploča, po ASRock se nebi ni sagnuo. 4 layer ploče bez FlashBIOS gumba na back IO, ali bitno da ploče imaju PS2. Dobro da PATA kontroler na njih nisu stavili. Gigabyte B550 Aorus Pro je OK, ali čitam da imaju generalnih sranja sa back USB portovima, a izašla je i B550 Aorus Pro V2 u vrlo kratkom roku. Master košta ko i ova X570 Unifiy gorespomenuta pa je NE.
MSI B550 Tomahawk je isto OK ali škrta iza na backplateu jako. 5 USB porta i 2 LAN-a...za koji mrtvi qrac 2 LANa? To imam na P5Q-E od 2008 i u ovih 12 godina nisam skužio čemu?
Asus ko Asus, isto ko i drugi ali po 20% većim cijenama.

Tako da je jako dobro pitanje da i uzmem Zen3 CPU, koju ploču za njega uzet jer dosta tu kompromisa moram odraditi a nisam baš sretan sa istima
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 21:33   #8573
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Isto sam isto malo razmisljao o B550 plocama i stvarno mi je tesko izabrati neku koja mi pase po nekim kriterijima a da ne kosta 300e... C6H nas je razmazila ocito . Jedino mi Asus Strix B550-F Gaming Wifi izgleda zanimljivo, ima Flash i Clear CMOS, solidan broj USB portova iza, dosta dobro izgleda (subjektivno), ima dobar VRM, 6-layer PCB, Intel 2.5Gb Lan, Wifi 6 (verzija bez Wifi-a kosta prakticki isto ko i ova), S1220 sound chip + amp (sto i c6h ima), itd... Dosta featura ima a trenutno kosta oko 1600kn, sto nije ni malo ali ne vidim neku alternativu.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 21:48   #8574
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
IMO tko sad ima zen2 i 300 ploču, nema mi smisla da uzimate neke nove ploče radi zen3 i onda opet ćorak za next gen. Bolje preskočite jednu godinu i evo vam zen4 na 5nm i ddr5 platforme... Tad bar znaš zašto si mjenjao ploču - nova ddr5 platforma, primjetno bolji cpu + bit će još upgrejda na nove generacije (ili barem jednu generaciju)

Nije da nećete preživjeti 2021 godinu sa zen2...

Rađe zveknite novce u neku RTX 3070/3070Ti ili AMD ekvivalent
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 22:05   #8575
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
@Manuel

Mene bi osobno puno više veselilo sad čopit neki 3900X/XT po cijeni 5600Xa nego uzimat novu/drugu ploču i Zen3, ako već pitaš
Pa onda fino sa 12 glava i 24 frulice dočekat 2.generaciju DDR5 ispeglanih ploča i Zena koji tada bude aktualan (ili lntela ako se probude iz zimskog sna). Ionako nemam HRR monitor niti igram MP da bi mi trebao "fastest" gaming CPU.

A što se tiče GPU, budžet je za to odaaaavno spreman. Samo čekam rasplet situacije sa Big Navigatorom i drugom serijom Ampera te naravno dobavljivost koja vjerojatno bude veliki problem za obje opcije. "Mene se ne žuri" rekli bi braća crnogorci
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 22:08   #8576
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Pa onda fino sa 12 glava i 24 frulice dočekat 2.generaciju DDR5 ispeglanih ploča i Zena koji tada bude aktualan (ili lntela ako se probude iz zimskog sna).

Ili to da. Mada ako je privremeno, ako bi baš mjenjao 3600, možda ipak više smisla ima 3700X, ako 6c12t dođe do čepa u recimo 2 godine (nije nemoguće), 8c16t će sigurno trajati do druge generacije ddr5
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2020., 22:28   #8577
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,367
Ja idem na 3900x, kosta me 319 eura. Kad izade zen 4 onda mjenjat plocu i cpu tj jednog dana kad vidim sta se sve dogadat sa 5nm. To mi nekak ima vise smisla.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 00:27   #8578
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
AMD Starts Rolling Out Zen 3 Support To 500 Series Motherboards As Promised

https://wccftech.com/amd-starts-roll...s-as-promised/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 01:21   #8579
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Prema ovim Cinebench rezultatima
https://www.pcgameshardware.de/AMD-Z...-CPUs-1359657/
ispada da multi ne prati rast single-core performansi. Daleko od toga da je loše, ali nije ni za kupovinu nove ploče ... možda se zalomi neki BF 3950X

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 12.10.2020. u 01:52.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 03:06   #8580
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Treba uzeti u obzir i razliku u frekvenciji te je tad rezultat gotovo spot on očekivan.
shar je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na