Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.05.2019., 01:26   #121
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20180413

Iz ovog članka jasno je da je procedura od prošle godine puno jednostavnija, a posebno još jednostavnija za kućanstva:
"Za kućanstva je procedura maksimalno pojednostavljena jer ako žele proizvoditi energiju do snage koju podnosi postojeći priključak, ne trebaju ishoditi novu elektroenergetsku suglasnost.
Dovoljno je provjeriti mogućnost priključenja na mrežu i obračunsko mjerno mjesto opremiti odgovarajućom opremom prema zahtjevu distributera."

Vidim da danas ima ponuda za koje ponuđač tvrdi da ne treba nikakva suglasnost, ali kako u to biti siguran kad sam danas tražio ponude u 2 firme i u obje mi tvrde da za sustav bez baterija moram kod njih prvo naručiti projekt koji mi onda HEP mora odobriti.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 04:19   #122
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Teško da se tu nešto bude zaradilo?



No ovo samo pokazuje da se ne isplati uopće ići na proizvodnju koja je iznad moje minimalne potrošnje. Tako da razliku do potrošnje veće od ove nadoknađujem strojom iz mreže.


Pisac ćlanka piše gluposti jer ne razumije što se uopće mjeri.



100 kW godišnje ne govori ama baš ništa?


Možda je mislio na 100 kWh što je ništa ili na snagu od 100 kW što je za kućne solarne panele poprilično i teško da bi to bila istina, jer bi to značilo 100x4=400 ugrađenih solarnih panela što uopće nije mala investicija.



A ako je mislio na godišnju proizvodnju od 100 kWh onda se tu radi o 365 dana x 4 sata dnevno x 250 W za 1 panel što bi uz ove konzervativne pretpostavke dalo otprilike 365 kWh proizvedene energije godišnje približno. Naravno da panel radi u prosjeku dnevno znatno više sati od toga ali ne na vršnoj snazi. Dakle piše se o nečemu o čemu se nema pojma.


Cijena ugradnje jednog ili 10 panela nije puno veći trošak jer je tu ako nema baterija jedina razlika u cijeni invertera.


Dakle ovaj članak koji nakon "100 kW godišnje" ne želim dalje niti čitati jer je time sve rekao o svom znanju.


Za razliku od njega gospođa u onom članku iz Beograda ima više znanja u svom malom prstu pa je i ona usprkos znanju uspjela se nasukati na hridi birokracije.


Definitvno ako će se još morati plaćati i projekt kao i sve ono što stoji u zakonu stvar će biti još manje isplativa, jer barem je zbog poticaja država mogla odrediti da je sve ovo ostalo besplatno radi poticanja investitora, jer ovako će samo profitirati državni uhljebi.


Naravno nakon čitanja zakona stoji da se radi o priključnoj snazo do 100 kW a to je otprilike do 400 panela.


Kada se vidi što se sve treba napraviti i sva odobrenja i ispitivanja vidi se da će to na kraju koštat više od samog postrojenja, teško da bu to isplativo u razumnom roku i ako cijena ne bude bila povlaštena.


Izlazi da je jamio tko je jamio pa sada ima povlaštenu cijenu i garantirai rok u kojem ta povlaštena cijena vrijedi.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 10:43   #123
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Mene ne zanima biti proizvođač, ni povlaštena cijena. Ja sam malo kućanstvo priključeno na elektro mrežu sa nekih standardnih 7,7 kW za kuću i sve što hoću je smanjiti svoj račun za struju. Dosta mi je oko 5 kW sto je manje nego što podnosi priključak i ne zanima me gdje će višak ako i kada ga bude bilo. Problem mi je u pravnom tumačenju ove vladine uredbe, trebam li neku potvrdu od HEPa (ako idem pitati sigurno će reći da treba) ili mi firma koja će mi sve instalirati može potpisom svog ovlaštenog inžinjera potvrditi da su mi ugradili opremu koja odgovara zahtjevima distributera? Jer neki sustavi se ovako reklamiraju:
BEZ DRŽAVNE ADMINISTRACIJE I PAPIROLOGIJE
BEZ BILO KAKVIH UGOVORA I SUGLASNOSTI
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 13:14   #124
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ne vidim da ti išta treba ako nećeš povremeni višak ako ga bude gurati natrag u mrežu. Dakle staviš limitator koji će osigurasti da nemaš viška, nešto slično kao u onom slučaju iz Beograda i onda ti ne trebaju nikakve suglasnosti, jer je tvoj utjecaj na mrežu nula što se tiče viškova, a za manjkove si ionako pokriven samim ugovorom s elektrodistribucijom i time da već ionako posjeduješ priključak.


Što ti radiš iza ure ne tiče se nikoga ako ne radiš smetnje na mreži.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 21:31   #125
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Odlučio sam ulupati 40-50k kuna u solarnu elektranu, ali još nemam neku ok ponudu iako sam slao e-mail upite i telefonom zvao 5 firmi. Uglavnom postoje 3 varijante:

1. off grid ili otočna, ime sve govori, jasno je da zahtijeva dosta baterija i da nije praktična za nekog ko je već na mreži

2. on grid za koju treba projekt (oko 2500 kn), sa projektom tražiti suglasnost distributera koja se sad navodno brzo dobije - oko 30 dana, i mora se sačekati da distributer promijeni brojilo na dvosmjerno. Višak se vraća u mrežu a cijena računa po nekoj formuli i sad iznosi oko 30 lipa. Promjena brojila sigurno nešto košta ali ne znam točno.

3.Hibridna varijanta koja objedinjuje on grid i off grid varijantu
Firme koje je nude kažu da ne zahtijeva nikakvu suglasnost distributera, a firme koje je ne nude (većina) tvrde da ne postoji, a ako postoji da nije legalna.
Hibridna varijanta prvo povlači struju iz panela, ako ima viška ide u baterije, ako nema u panelima ni baterijama uzima iz mreže. Nikada ne vraća višak u mrežu. Moguća je i bez baterija.

Meni najviše odgovara hibridna varijanta bez baterija, ali za nju još nisam dobio nijednu konkretnu ponudu.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 21:36   #126
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Citiraj:
Autor neverin Pregled postova
Promjena brojila sigurno nešto košta ali ne znam točno.

2800 kn + PDV
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 22:55   #127
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
mogo si napisat: 1000 kuna + 800 kuna + 1000 kuna + pdv
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2019., 23:17   #128
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Mogao sam i:
Košta y, a y je

x=[4*(700+700)]/2
y=x*0.25+x
But what's the point?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2019., 00:13   #129
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Mogao sam i:
Košta y, a y je

x=[4*(700+700)]/2
y=x*0.25+x
But what's the point?
Ovako je jasnije.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2019., 07:29   #130
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
@neverin eto ja čekam montažu,malo ih vrijeme nije poslužilo ...


Uzeo sam 7.2 kW ćelija,bez baterija,netrebam suglasnost ...


Detalje mogu rec sad kad mi montiraju,navodno ovaj ili idući vikend ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 11:13   #131
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Meni dosao cek za struju kao pola ove elektrane. Zato dajte linkove i kako jer definitivno se treba prec na solarno. Ova hibridna montaza sto pise neverin se i meni anjvise svidja, i to cak i bez baterija pa onda mozda kasniej da se doda baterija ako bude trebalo, ali kako sad stvari stoje nece trebat.

http://energetska-obnova.hr/

A sto je s ovim, bit ce kao poticaji jel ima tko kakve informacije, pa kad se vec potice da se onda uzme sve sto se nudi za obnovu kuca ili je to samo za povlastene, ako je kako postat povlasten?

Gledam ovo:

http://www.solarno.hr/katalog/proizv...-steca-10kw3ph

Kaze 10kw za 30k kuna? jel tu ima nekih sakrivenih troskova? I koliko kilovat sati ovo proizvodi? jel to offgrid ili gore spomenuti hibrid? Jel mogu kupiti ekstra baterije? jel mi treba jos neki uredjaj da stvarno upogonim rudnik sa tom solarkom. Rudnik trosi 6kwh. Ovako dok pogledam link ovaj gore dodje mi da bi se to isplatilo u par mjeseci. Recimo ako bi se proizvodilo 8kwh, ispadne da nebi palcao 6kwh, pa bi po nekoj racunici umjesto 4k kuna placao 1k, znaci 3k profita, pa ispadne da za godinu dana isplatim ovo elektranu sto je nemoguce za povjerovati pa ako ima koji znalac da me uputi gdje je caka...

EDIT:
Malo sam jos istrazivao i racunao i dosao do podatka da 10kwp daje 14 000kwh na godinu. Pa sam to podjelio po danima i onda dane po satima pa ispadne 1.6KWH, sto znaci da je to dosta slabo i da mi treba barem 30kwp koja je skuplja dosta, a mozda neko custom rjesenje... Neznam, ima tu dosta caka i nejasnoca pogotovo laicima kao meni.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 10.06.2019. u 14:21.
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 15:28   #132
BBminer
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Sisačko-moslavačka županija
Postovi: 182
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Meni dosao cek za struju kao pola ove elektrane. Zato dajte linkove i kako jer definitivno se treba prec na solarno. Ova hibridna montaza sto pise neverin se i meni anjvise svidja, i to cak i bez baterija pa onda mozda kasniej da se doda baterija ako bude trebalo, ali kako sad stvari stoje nece trebat.

http://energetska-obnova.hr/

A sto je s ovim, bit ce kao poticaji jel ima tko kakve informacije, pa kad se vec potice da se onda uzme sve sto se nudi za obnovu kuca ili je to samo za povlastene, ako je kako postat povlasten?

Gledam ovo:

http://www.solarno.hr/katalog/proizv...-steca-10kw3ph

Kaze 10kw za 30k kuna? jel tu ima nekih sakrivenih troskova? I koliko kilovat sati ovo proizvodi? jel to offgrid ili gore spomenuti hibrid? Jel mogu kupiti ekstra baterije? jel mi treba jos neki uredjaj da stvarno upogonim rudnik sa tom solarkom. Rudnik trosi 6kwh. Ovako dok pogledam link ovaj gore dodje mi da bi se to isplatilo u par mjeseci. Recimo ako bi se proizvodilo 8kwh, ispadne da nebi palcao 6kwh, pa bi po nekoj racunici umjesto 4k kuna placao 1k, znaci 3k profita, pa ispadne da za godinu dana isplatim ovo elektranu sto je nemoguce za povjerovati pa ako ima koji znalac da me uputi gdje je caka...

EDIT:
Malo sam jos istrazivao i racunao i dosao do podatka da 10kwp daje 14 000kwh na godinu. Pa sam to podjelio po danima i onda dane po satima pa ispadne 1.6KWH, sto znaci da je to dosta slabo i da mi treba barem 30kwp koja je skuplja dosta, a mozda neko custom rjesenje... Neznam, ima tu dosta caka i nejasnoca pogotovo laicima kao meni.
Najbolje nazovi u tu firmu i reći će ti kako je i što je. Ja sam ispitivao sve to, ima već mjesec i pol sigurno i ROI je bio tipa 10 godina..
to što piše 10kw je max koliko paneli mogu proizvesti da im je efikasnost 100% i da imaš sunce dovoljno jako 24h u danu.
Kad sam na kraju preračunao i zbrojio to sve, ispalo je da mi treba preko 30kw "elektrana" da bi to mogao gurati...
BBminer je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 15:50   #133
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da upravo sam i ja to izracunao 30kw, a najveci problem je sto je ta proizvodnja neravnomjerno rasporedjena preko dana, pa kroz dan proizvodi vise engo trebam a kroz noc ne proizvodi pa onda ima opcija ongrid offgrid ili ova hibridna sto i nije neka opcija na kraju. 30KW kosta malo vise plus je potreban ogroman krov...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2019., 13:12   #134
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da upravo sam i ja to izracunao 30kw, a najveci problem je sto je ta proizvodnja neravnomjerno rasporedjena preko dana, pa kroz dan proizvodi vise engo trebam a kroz noc ne proizvodi pa onda ima opcija ongrid offgrid ili ova hibridna sto i nije neka opcija na kraju. 30KW kosta malo vise plus je potreban ogroman krov...
30kW ti treba da pokriješ potrošnju rudnika 24h, što je totalno neisplativo ako bi i bilo moguće napraviti. S druge strane gledano elektrana od 6kW (i nešto malo jača) tebi je 100% isplativa ako imaš rudnik od 6kW, jer svaki kWh koji proizvede potrošiš. Imat ćeš najbolji ROI od bilo kog drugog kućanstva sa istom elektranom. Elektrana bi trebala davati prosječno 5 sati rada punom snagom, to je za 6kW 30 kWh dnevno ili 10.950 kWh godišnje, i to sve po višoj tarifi.
Elektrana 6kW po sistemu ključ u ruke sa svim troškovima projekta, ugradnje, HEPa 50.000-60000 kn po mojim saznanjima. Ispada da je ROI 4-5 godina a to je odlično.
10kW za 30k kuna, to nema nigdje, možda samo paneli i inverter. Baterije zaboravi, mene je više prodavača uvjeravalo da se ne isplate u ongrid sustavu.
Problem je i upitna legalnost hibridnog sustava. Ne treba više EE suglasnost ali treba provjeriti mogućnost priključenja, tako piše u zakonu. A provjeriti valjda znači popuniti hepov obrazac koji se tako naziva. U obrascu je obavezan prilog projekt. http://www.hep.hr/ods/UserDocsImages..._vl_proizv.pdf
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2019., 13:31   #135
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Ispada da je ROI 4-5 godina a to je odlično.
Zbog ovog ja odustao od bilo kakve elektrane. Solar hobisti koji uzivaju u tome i u biti ih nezanima previse ROI, vecinu tih soalrista ne zanima ROI, neki su radili elektrane koje ce se isplatiti u 22 stoljecu, haha (karikiram)

U 3 mjesecu ove godine sam mogao pare za elektranu uloziti u BTC i sad nedavno prodati, sto ispadne 2 Mjeseca ROI investicija, svi nekako namirisuju novi ATH u decembru koji dolazi za 6 mjeseci, sto znaci ako sad kupim po 8k pa u decembru nek ode na 24K ja sam u pola godine zaradio dodatne 2 elektrane.

Ovo je mining forum i cak i mining je bolje uloziti, rigovi su na bagateli, mozes riskirat i kupiti polovne i ROI je sigurno za 2 godine pogotovo ako holdas. Tak da za nas koji smo u rudarenju ili mesetarenju cryptovalutama ulaganja u neke investicije nikako ne isplati. jedino takvo ulaganje se isplati ako nezelis riskirat i drzat sva jaj u istoj kosari. Cak se ni stan ne isplati kupiti, ni kucu, ROI sve preko 10 godina ako iznajmljujes...

Ja definitivno odustao zauvijek od elektrane, jedino bi je gradio da sam elektricar i to onako iz hobija da se malo igram...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2019., 10:20   #136
aerial
Premium
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 163
OK, ali ti si promasio poantu. ROI ti je najveci ako staviš kuću na neki par na kladionici, koeficijent 4.5 (ili više, zašto ne, ipak je dobit veća) i dobiješ. Koji BTC, koji ATH-evi, to ti je predugo za čekati.

Siguran sam da ljudi koji sudjeluju u raspravi ne razmisljaju o cijeni na takav način
aerial je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2019., 10:24   #137
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, samo si zaboravio uzeti u obzir probability sto svi kladionicari zaboravljaju valjda zato i kladioncie u HR cvjetaju i valjda zato i vlada uvodi poreze na kladioncie i banira strane kladionice jer je njihov probability za zaradu over the roof.

Ako vec idemo racuna probability ajmo ga izracunat posteno onako barem sa onime sto znamo. BTC u Decembru na 24k? Koje su sanse za to? 50%? 10%? ovisi koga pitas, nezna se tocan postotak, ali kako sada marekt ide gore onda su sanse za novi ATH vrlo velike.

Solarni paneli ako nisi istrazio takodjer imaju svoje probleme. ROI je nakon 5 ili 6 godina i to samo ako rudaris i trosis tu struju ako proizvodis onda ROI ide na jos vise godina. U tih 10 godina se svasta moze dogoditi a najgore sto se moze ej tuca koja ti unisti kolektore. Vjetar koji ih skine sa krova. Plus ekonomski faktor, u 10 godina se svijet moze okrenuti naglavacke i moze se dogoditi ono sto se dogodilo sa miningom da rudnik od 6 graficki umjesto 6 mjeseci ima ROI 2 godine, jednim dobrim djelom 2018 se pretakalo iz supljeg u prazno a dobrim djelom i iz praznog u suplje ako razumijes sto zelim reci. Isto takos e ROI na solarne panele od 10godihna moze poskliznuti na 20 godina, oprosti neznam kakoc es ti izgledati az 20 godina, ali ja cu tada biti penzioner...

P.S. samo za informaciju 4,5 koeficijent ima probability od 22,22% odnosno puno manje jer buduci kladionica nudi koeficijent a oni NIKADA ne nude vise nego je uvijek manje... Pa sad ti stavi kucu ili 10 kuna na sansu manju od 22%. Ja sam duboko uvjeren a vjerujem i mnogi da ce BTC na novi ATH ili u Decembru ili barem u svom postojanju koje ce sigurno biti prije 10 godina kolikos e ceka za ROI od solarnih kolektora...

P.S.S. Dobro ako virtualna dobra su pre spekulativna onda ajmo rec da je bolje kupiti rudnik od 6 graficki za primjer uzeo 1060 grafe koje rade 1.4$ profita dnevno u ovom trenutku a moze se takav rig naci za 6k kuna ili ajmo rec 7k kuna. Povrat investicije prije 3 godine. Znaci duplo boljke je uloziti u rudnik nego u solarne panele...

Ili jos bolje rx 580
http://tiny.cc/slo77y -direct link an whattomine
https://www.njuskalo.hr/informatika-...oglas-25242263 6k kuna rig
Nisam racunao ali mislim da je to blizu 2 godien ROI, pa sad u sto se bolje uloziti? I najvaznije Mining je vec imao ROI za 4 mjeseca, solarni paneli barem IMO niakda nece imat ROI ispod 3 godine...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 13.06.2019. u 10:49.
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2019., 11:04   #138
Marijan IB
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Vis
Postovi: 3
Svi bi OnGrid

Citiraj:
Autor neverin Pregled postova
30kW ti treba da pokriješ potrošnju rudnika 24h, što je totalno neisplativo ako bi i bilo moguće napraviti. S druge strane gledano elektrana od 6kW (i nešto malo jača) tebi je 100% isplativa ako imaš rudnik od 6kW, jer svaki kWh koji proizvede potrošiš. Imat ćeš najbolji ROI od bilo kog drugog kućanstva sa istom elektranom. Elektrana bi trebala davati prosječno 5 sati rada punom snagom, to je za 6kW 30 kWh dnevno ili 10.950 kWh godišnje, i to sve po višoj tarifi.
Elektrana 6kW po sistemu ključ u ruke sa svim troškovima projekta, ugradnje, HEPa 50.000-60000 kn po mojim saznanjima. Ispada da je ROI 4-5 godina a to je odlično.
10kW za 30k kuna, to nema nigdje, možda samo paneli i inverter. Baterije zaboravi, mene je više prodavača uvjeravalo da se ne isplate u ongrid sustavu.
Problem je i upitna legalnost hibridnog sustava. Ne treba više EE suglasnost ali treba provjeriti mogućnost priključenja, tako piše u zakonu. A provjeriti valjda znači popuniti hepov obrazac koji se tako naziva. U obrascu je obavezan prilog projekt. http://www.hep.hr/ods/UserDocsImages..._vl_proizv.pdf
Pozdrav,
čekam ponudu iz Solar shopa, za jednu od 5 kwh.. što ti je bio neplanirani trošak ?
Marijan IB je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2019., 12:54   #139
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Imam 2 konkretne ponude i 2 koje čekam. Obje su 5kW, uz projekt i prodaju viška HEPu, 46k i 50k kuna sa svim troškovima projekta, montaže, osim promjene brojila. Ne znam gdje sam spominjao neplanirani trošak.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2019., 23:23   #140
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo da dignem ovu opet temu medju zive, navodno su se opet neke stvari u HEPu promjenile. Navodno da sad ongrid rjesenja funkcioniraju da visaks truje koji proizvedes u mjesecu naprimjer kroz ljetu prebiju sa strujom u zimi kada ne proizvodis toliko struje.

Plus sam jos dosao do podataka da akos e smanji potrosnja kilowata da se drasticno smanji racun jer na racunu je i PDV, marze i razno razne dazbine koje su vezane uz kilowat, pa onda ispadne ako puno kilowata smanjis na racunu si prakticki rpebio racun. E sad jel tko od vas rudara koji odprilike lupaate 5kwh presao na soalrno ongrid rjesenje?

Ja cu zvat sad konacno firmu jer navodno krenuli poticaji ili ce uskoro krenut.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 00:39   #141
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Poticaji su krenuli jučer 18.09., da bi predao zahtjev moraš imati već gotov projekt. 20.000.000 kn ukupno se dijeli, bit će za par stotina kuća. Po principu najbrži prst - puno sreće ti želim. Imaš sve na http://www.fzoeu.hr , i obrazac za prijavu.
Meni je sve instalirano ali nije uključeno jer Hepovci mi još nisu došli promijeniti brojilo, čekam ih skoro 2 mjeseca. O obračunu ću kad dobijem prvi račun.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 00:56   #142
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ajd napisis to si ti izgradio, kod koga si uzeo i koliko je sve trajalo, i odprilike akkva je procedura s HEPOM jer vidim kazes da cekas brojilo 2 mjeseca vec.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 01:59   #143
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Nisam ništa sam. Nazvao sam firmu koja instalira elektrane i tražio ponudu. Za nekoliko dana došao je čovjek dao ponudu i rekao da prvo mora napraviti projekt. Za projekt je tražio dokaz vlasništva i legalnosti kuće i tlocrt krova. Projekt je koštao 2500 kn a bio je gotov za tjedan dana. Projekt sam odnio Hepu i predao zahtjev za provjeru mogućnosti priključenja. Nakon nekoliko dana stvarno su iz Hepa došli nešto provjeriti, a nakon možda par tjedana dobio sam poštom pozitivan odgovor. Tada sam plaćanjem predujma prihvatio ponudu za elektranu a sve je instalirano za oko mjesec dana. Hepu sam platio 2600 kn za zamjenu brojila koju još nisu napravili iako sam od njih već dobio i novi ugovor koji sam im potpisan vratio a u kojem je elektrana . Ukupno je prošlo 3 mjeseca do sada.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 11:07   #144
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
huh, dosta im treba. A jesi trazio sad poticaje?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 14:35   #145
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Nisam tražio poticaje zato što sumnjam da bi ih dobio a ne volim se razočarati. Iako, formalno bi mislim zadovoljio uvjete. Jedino nemam foto dokumentaciju prije izvedbe, i za nadzor, valjda bi trebao još neku firmu naći.

Inače danas sam dobio email od hepa da nemam s nikim sklopljen ugovor o otkupu pa da ga moram sklopiti inače bi mi čak mogli obustaviti opskrbu struju po nekom članku. Pa sam otišao u Hep da mi to objasne i da sklopim još i taj ugovor, ali nisam uspio jer oni kao nemaju veze s tim nego da nađem nekog od 15 opskrbljivača. Sad mi nije jasno s kim sad imam ugovor o opskrbi jer račune redovno dobijam od Hepa, jedan račun oduvijek. Za promjenu brojila provjerili su da je izdan nalog ali ne znaju zašto nisu došli i kad bi mogli.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 17:26   #146
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Evo da se i ja javim ...

Konačno je namontirano 8kW panela (8.25 točno) ...

Lijepo je gledati kad brojilo stoji ...

Preko ljeta imam viška struje koja trenutno ide u zrak jer nisam imao za baterije ...

Sustav je Off grid ...

Po mojim tablicama i proračunima (montirano je 10.08.) preko dana od 8.30 do 17.30 se brojilo nije okretalo i ušparao sam cca 18 kn/dan ...

Sad čekam obračun u 11. mjesecu,pa da vidimo koliko će biti manje i oko toga ...

Sa HEP-om nemam niš,grad Sv.Nedelja i Zagrebačka županija su bili toliko fer da 28.04. (kad sam kupio panele) nisu imalu u planu poticaje za solarne elektrane (tako mi je rečeno i od gradonačelnika i od župana), da bi se 01.06. odjednom stvorili poticaji za solarne elektrane ...

Naravno nisam mogao vratiti i retroaktivno nekaj napraviti ...

Ali i kad sam vidio kaj i koliko papira traže,morao bi si uzeti godišnji da to obavim ...

Za sad moja ocjena je 4+,detaljnije još kad mi dojde obračun ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 18:45   #147
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
koliko para invensticija ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 18:50   #148
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Koliko ti onda struje trošiš po satu ako si ušparao samo 18kn/dan?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 19:14   #149
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
@dadoremix - 40k kuna ... 30 ploča od 285W, inverter,nosači ....

@maxonja - dan mi je cca 45 kn bio prije solarnih panela ... nisam panele stavio samo na rigove,nego na cijelu kućnu mrežu ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2019., 12:48   #150
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
@nbdy32 razumijem te kad kazes za papire. Kad pogledas kako je nasa drzava postena, kako marljivo sve papire traze da sve bude transparentno i posteno, covjek bi pomislio da zivimo u Finskoj. Kad ono iza kulisa tih silnih papira, mito, korupcija, nepotizam da ne nabrajam dalje...

Ja slicno rjesavam sad neke papire i sad bas si razmisljam ko i vi za ove poticaje koji su ograniceni, da vjerojatno mnogi ko ja nece dobiti. Riejsio bi papire da je natjecaj da svi koji predaju dobe, ovako si mislim da to opet ide onako kako kome pase. No mozda iz inata predam pa da vidimo.

No sto sam htio reci, kazes da imas viske struje koja die u vazduh, pa jesi sad gledao TV ili citao malo navodno da HEP promjeni brojilo i onda si na ongrid i onda visak struje ti dadu da kasnije potrosis. navodno neki kroz ljeto proizvedu struje koju onda trose zimi. navodno je baza struje godinu dana onda se valjda sve restira.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na