Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.03.2017., 08:39   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
(riješeno) Dell Inspiron 5521 usporen

Imam na stolu Dell Inspiron 5521, star 4 godine, u vrlo solidnom stanju, ali počeo jako bit spor u svim normalnim radnjama(Win7), stavljeni novi win10 ali i dalje sve usporeno do bola. Znači iz čistog standy-a, pokrene se firefox i treba mu cca 13 sec. Za neki .jpg od 2mb ista stvar. Internet se vuce na 100/100 optici.

Znači apsolutno sve radnje usporene.

Dell 5521:
Intel i5
Intel HD VGA
6gb rama
1Tb toshiba HDD


Prvo na sto sam pomislio je HDD, jer problem je očito hardverske prirode jer se isti manifestirao na 4 god starim win 7 i apsolutno ista stvar na potpuno novim win10.
HD tune mi kaze da postoji problem (C7) Interface CRC Error Count, napravljen je kompletan backup na prenosni hdd, jel postoji način kako "popraviti" ovaj disk (npr hdd Regenerator) ili je jedina kvalitetna solucija novi disk.
Ili postoji mogućnost da za sve ovo problem lezi u nečem drugom?

Unaprijed hvala i LP
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 09:03   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Posudi neki SSD ili 2.5" HDD pa ga stavi unutra umjesto postojećeg diska. Ako bude radio kako treba, znaš u čemu je problem.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.03.2017., 09:22   #3
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Upali task manager i vidi koji ti je resurs najviše opterećen CPU/MEM/Hard drive. U W10 se to da lijepo vidjeti. Pa sortiraj procese po tome koji taj resurs najviše troši, i idealno lupi screenshot pa da vidimo. A ako si klonirao baš hard disk na eksterni, možeš ih i zamijeniti pa vidjeti kako ti radi s drugim hardom, eventualno možeš probat bootat s eksternog.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 10:04   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ma HDD je problem, kao u većini slučajeva s starijim laptopima.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 11:02   #5
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Hard disk 90%, testiraj Hirensom s konkretnim alatom za tog proizvodaca.


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 11:15   #6
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Da ne odgovaram sad svima posebno, odgovorit cu jednim odgovorom na sva pitanja

Kako rjesenje mi ne gine kupnja novog diska, instalacija u laptop i novi windowsi, zanima me jel ima neko rjsenje čisto da se bude 100% sigurno?

Sto se tiče zauzeća, sve je normalno, odnosno nema nikakvih stvari sto bi upućivale na neki softverski problem, tim vise jer je isti problem bio i na 4 god starim win7 i sad na svjezim win10. Na externom je samo backup fileova, s tim da je disk kupljen kao externi, tak da ne mogu bas lako izvadit disk i probat.

Laptop i nije toliko pre star (4 god) ali očito dovoljno da disk počne stekat.

Budem probao sa Hirenson, ali za toshibu konkretno nisam nasao neki koristan OEM alat.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 11:20   #7
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Pa kloniraj taj disk, nema veze sto steka... ako se da klonirati novi bude radio dobro a spasit ce te instalacije i podesavanja svega.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 11:22   #8
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Nema nekog smisla klonirati, kad su samo stavljeni win10 i firefox. Lakse mi je to nanovo instalirat na novi disk, nego sad klonirat.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 11:22   #9
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Da ne odgovaram sad svima posebno, odgovorit cu jednim odgovorom na sva pitanja

Kako rjesenje mi ne gine kupnja novog diska, instalacija u laptop i novi windowsi, zanima me jel ima neko rjsenje čisto da se bude 100% sigurno?

Sto se tiče zauzeća, sve je normalno, odnosno nema nikakvih stvari sto bi upućivale na neki softverski problem, tim vise jer je isti problem bio i na 4 god starim win7 i sad na svjezim win10. Na externom je samo backup fileova, s tim da je disk kupljen kao externi, tak da ne mogu bas lako izvadit disk i probat.

Laptop i nije toliko pre star (4 god) ali očito dovoljno da disk počne stekat.

Budem probao sa Hirenson, ali za toshibu konkretno nisam nasao neki koristan OEM alat.
Moja preporuka SSD disk 120-250 GB zavisi koliko love imaš i ako si malo hrabriji možeš polovan SSD naći vrlo povoljno (ovdje preporuka ipak iz svoje okolice da se može provjeriti...) ...

Zašto SSD disk sa njim dobijaš najbolje poboljšanje brzine , a dodatne dokumente , glazbu i filmove bez problema možeš snimati danas na eksterni disk ili usb stickove.

Prije toga za svaki slučaj provjeri disk , postoje virusi koji zakucaju računalo na 100% raznim programčićima , imao sam slučaja i nije bilo baš jednostavno riješiti se tih napasnika. Prikriju se lažnom windows sistemskom datotekom , tako da slabiji antivirusni program misli da je sve u redu... Eto ako tko bude imao problema sa time evo ovdje objašnjenja da ne duljim

http://www.tomshardware.co.uk/answer...e-100-cpu.html
  Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 11:57   #10
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Svjestan sam toga, ali to je laptop koji koristi zenska osoba, tak da je njoj kapacitet ispred brzine, odnosno razliku u pravilu nece ni primjetit.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.03.2017., 12:08   #11
spitfire83
spava mi se
Moj komp
 
spitfire83's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 329
Hdd vs ssd primjeti svatko.
spitfire83 je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 12:17   #12
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Citiraj:
Autor spitfire83 Pregled postova
Hdd vs ssd primjeti svatko.
Prvo u novčaniku
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 13:11   #13
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Svjestan sam toga, ali to je laptop koji koristi zenska osoba, tak da je njoj kapacitet ispred brzine, odnosno razliku u pravilu nece ni primjetit.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Svakoj ženskoj osobi isto ide na živce , kada Windowsi se kasnije podižu pola minute do minutu (garantirano...) ..., pa bude i klikala unaprijed , pa nešto pokrene , pa nešto obriše...

Pošto je ženska osoba baš zato je SSD bolja stvar , prepostavljajući da će Chrome , Mozilla , Opera biti najviše korišten program, uz Popcorn ili Kodi (bolje Popcorn zbog jednostavnosti...), Office ako radi.... Igrati se neće sa velikim igrama poznavajući većinu cura ili možda Simsi (nešto slično...) uz normalno razne internet igre i opet tu će do izražaja doći SSD. Nakon osnovnih nadogradnji isključuiti nadogradnje Windowsa i izgasiti bezvezne vijesti i dodatke u Windows 10...

Lagano polovan SSD (Zagreb je velik...) cca 250-400 kn (zavisi od kapaciteta...) i dva sticka od 32 ili 64 GB - mirna duša... razlika između SSD-a i 2,5 inčnih diskova (koji su inače sporiji dosta od 3,5...) je preogromna da bi se zbog 100 kn i prostora nauštrub brzine odlučilo za obični 2,5 disk... Mogućnost kvarova daleko manja, jer kod laptopa najviše odlaze diskovi mnogo puta zbog pregrijavanja tog djela laptopa, SSD nema velikih problema sa time.
  Reply With Quote
Staro 27.03.2017., 15:42   #14
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Mislim da ima za toshibu alat na hirensu.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2017., 12:37   #15
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Jbte, od teme koje je bila u pdf hardverski problemi i ja ga stvarno imam, na kraju je doslo do toga da vi mene uvjeravate kako se ssd isplati/vidi razlika i kako je to bolje rjesenje bla bla bla, crap.

Valjda ja znam tu zensku osobu koja koristi, znam njene navike, znam ono sto me je trazila i ono sto je spremna platit, stoga ova vasa uvjeravanja za SSD su vejst of tajm.

Danas cu ubacit drugi (100% ispravan) disk, stavit win10 pa cu vidjet jel ce normalno radit.

Hvala svima na konstruktivnim prijedlozima.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2017., 15:48   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Javi rezultat
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2017., 23:44   #17
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Stavio ispravan disk, novi win i sve radi normalno. Stari pokusao spasit na drugom kompusa hdd regeneratorom, ali u međuvremenu disk odapeo, sreca pa je sve bilo backupirano.

Sutra dotična ide po novi hdd 1TB, novi win gore i vozi par godina dok laptop ne rikne
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na