Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2021., 12:28   #181
gogoklepci
Premium
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Mostar
Postovi: 268
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Molim jedan Croatian Peasant PCE edition. I još jedan za ponijeti.

Nije problem u cijeni koštanja već u cijeni samoj spram konkurencije. Uvijek treba gledati kupovnu moć mase kad je u pitanju bilo koji proizvod, posebice to vrijedi u Meriki gdje je dolar u suštini sveta relikvija.

Kanal "Tech Deals" je u vremenu najveće rajzen hajpe sastavio tri konfiguracije i uz promo kod ih ponudio u linkovima ispod videa. Sva tri builda su bila Intelova. U širokoj Intelovoj ponudi, a na temelju 30 godina iskustva odabrao je i upario ostali hardver i složio konkurentan proizvod za sve tri klase kupaca: za entry, gejmere i all around PC. R5 3600 nigdje na vidiku. Pomislio sam da s likom nije sve u redu, čak da je plaćeni recenzist, no kad sam pogledao benchmarke, malo sam se zapitao... Long story short, shvatio sam da sam i ja popušio AMD priču i bajku o prijateljima iz crvenog tabora a da nisam bio ni svjestan. Zen 2 je po single coreu "došao" tamo gdje su plavi bili prije 5 godina. Tj. nude ono što su ovi nudili par godina prije njih. I danas je 9900K opcija u Meriki al u njih je hardver ipak jeftiniji. Ovo je balkan i mi cjenimo šta imamo.
Kad se pojavio r5 3600 i bio 199 dolara kuna tadašnja konkurencija je bio i5 9400 182 dolara tek kad se pojavio 10400f i kad je intel pojeftinijo a amd poskupio tvoja priča pije vodu....
gogoklepci je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 15:49   #182
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Kaže Steve iz Australije u pisanom obliku ...
Citiraj:
Citiraj:
The new i5-11400F might be the go-to value option in the Rocket Lake series. We bought one for $175 ($20 more than the 10th-gen), but it does offer a few nifty features such as 20 PCI Express 4.0 lanes, faster DDR4 memory and USB 3.2 20 Gbps support. The B560 motherboards also support memory overclocking, something that wasn’t available on B460 boards. Now, the MSI B560 Tomahawk is not cheap. While there are B560 boards that cost as little as $100, they’re very light on features. The well-equipped boards start at around $180 and the Tomahawk currently comes in at $200. At that point, it might be best to just buy a Z590 board. Though be aware in order to receive the same level of features offered by the B560 Tomahawk, you generally need to spend around $240 or more when going Z590.

The 11400F can drop as low as 2.6 GHz as the TDP has been reduced to 65 watts. That said, this limitation doesn’t apply to our testing as the MSI B560 Tomahawk runs without the TDP limits in place, as do almost all the Z590 motherboards. When compared to AMD’s latest and greatest, that’s not particularly impressive given the 11400F pushes total system usage to the same level as the 5800X, but relative to Intel’s own lineup it’s good. The new Core i5-11400F is marginally faster than the 10400F for gaming, but often much faster for productivity tasks with margins as large as 25% in certain tasks. For gamers, the 11400F isn’t exactly a crazy good deal, at around $20 more than the 10400F, it’s an insignificant cost increase and you can pair it with all the same motherboards, so we feel for the upgraded features alone the premium is worth it.
Izvor: Techspot
... još samo da novi budžet gaming king CPU sprovede kroz budžet B560 ploče koje nemaju napredne mogućnosti.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 16:29   #183
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
... još samo da novi budžet gaming king CPU sprovede kroz budžet B560 ploče koje nemaju napredne mogućnosti.
koje to 'napredne mogućnosti' nemaju budget ploče?
pretpostavljam da misliš na all core boost i otključane power limite

najjeftinija trenutno b560 asrock ploča to podržava kroz bfb, ne znam niti za jednu b560 kod koje to nije omogućeno na 11400

daj navedi koji primjer kad već tvrdiš takve stvari
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 18:27   #184
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ma ček samo malo, AMD ti je preskup, htio bi 10+ jezgri i radije bi uzeo intelovu raketu (serija 11xxx) nego kometu (10xxx) koja je po svim pitanjima isplativija. Svi (uključujući i rivjue) ti objašnjavaju da je 11-a gen totalni promašaj, pogotovo ti jači procesori tj sve iznad najslabijeg 11400 i ti bi radije uzeo 11 gen ali bi onda kupio prostrano kućište, turbo hlađenje i stavio taj proc na mali TDP da se manje grije...moram priznat da te nikako ne razumijem.
Nije like nova serija 11 bolja od stare? To mi je čudno ako su plasirali lošiji procesor.
Citiraj:
Ovo nije napad jer ebe mi se di ćeš palit lovu, ali vjeruj mi da ćemo ti ovdje preporučiti najbolje za love, ako ti je to u cilju, a ako pošto poto želiš imati zadnju intelovu generaciju koja je za korak iza u odnosu na pretposljednju, onda ne kužim zašto se išta raspituješ, ti si već odlučio.
Nisam još ništa odlučio cak sam sastavio novu konfiguraciju no skuplja je.
Mislio sam mogu jeftinije proći i dobiti novi procesor in noviji model matične.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 19:41   #185
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa jel nisi pogledao recenzije?
Treba ti jezgri - treba ti multithread. Flagship 11 gena je 8c16t, a 10th gena 10c20t... U nemalom broju testova je 11 gen sporiji od 10th gena, a primjeno skuplji. Iz tog razloga je generacija popljuvana u globalu

Općenito ako ti treba mt gledaj ryzena R9 3900X do 5900X, no još do sada nisi ni jednom odgovorio na pitanje u cemu bi konkretno koristio pc
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:12   #186
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Za igrice
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:23   #187
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,320
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Za igrice
Microsoft Flight Simulator
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:37   #188
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Citiraj:
Autor gogoklepci Pregled postova
Kad se pojavio r5 3600 i bio 199 dolara kuna tadašnja konkurencija je bio i5 9400 182 dolara tek kad se pojavio 10400f i kad je intel pojeftinijo a amd poskupio tvoja priča pije vodu....

Koje godine i s kojim modelom je AMD po single core performansama došao na razinu na kojoj je Intel bio 2017-te? Ne treba ti google: one godine kad je izbacio Zen 2. To je dvi ipo godine od i7-7700k. Od kad su izbacili Zen uvijek su držali jedan koračić ispred Intela zato jer imaju pametnu direktoricu, a mi smo oduševljeno kupovali jezgre na kile iako smo, realno kupovali lošije procesore. Singlecore performanse, točnije brzina kojom možeš jednom jezgrom odraditi zadatak je mjera performansi procesora. Ako gledaš cijenu po jezgri, možeš donijeti pogreša sud o performansama procesora koji kupuješ. Ako ne vjeruješ meni, vjeruj Dave-u -> https://youtu.be/h4IDTblOHYY?t=148 (hint: snappy, ključna riječ je snappy)
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:42   #189
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Točno je da je u doba zen i zen+ intel imao solidnu prednost u singlecoreu (koju je doduše AMD drastično smanjio sa +52% IPC od excavatora), no evo ja gledam svoj primjer iz 2017. Ubo sam R5 1600 na akciji UK amazonu za 1200 i kusur kn kad su kod nas koštali cca 1600-1800kn (ne sjećam se više točno), a za te novce od intela se mogao kupiti famozni 2c4t unlcokani i3, te lockani nisko clockani quad i5 7400 (i5 8400 je tada bio nekih 400-600kn skuplji od istog).
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:47   #190
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ne kužim, sve kaj danas Intel radi i nudi je direktna posljedica AMD-ovih tzv. loših procesora, a sad kad više nemaju ni single-core gaming pizdarije za PR, opet AMD ispada šrot i bolje da se vrate na rub propasti. Ne igraju svi toliko bitne igre (Kibernetički Pankeri kao primjer), niti nas sve zanima koliki je FPS u nekom danas popularnom naslovu, mada te priče tek sad ne drže vodu, jer svi forumski gameri otplaćuju kartice kroz kritpomaniju. Jedna i to loša prva Threadripper generacija je totalno poništila cijelu Intelovu X99, a nakon toga i X299 platformu. Možda da AMD rađe stane na loptu koju godinu, pa da imamo ravnopravnu borbu. Budžet gaming king Core i5-11400 ne košta toliko, jer je Intel super firma koja misli na gamere, već je to posljedica AMD-ovih loših procesora, pa sad moraju na taj način konkurirati. Isto je AMD radil prije.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:11   #191
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Zen 2 je imao bolji IPC, ali još nije imao frekvenciju da prijeđe Skylake u single core. Multithreading je bio bolji. Bio je almost there, s više jezgri za manju cijenu, plus modernija platforma. Tek Zen 3 ima bolji single core rezultat .
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:19   #192
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Je, samo to je nekima i prebitno u životu, da bi se na kraju ispostavilo da niti se igraju, niti zarađuju nofce s tim procesorima, a pune teme su (bile) single-core prepričavanja.

OK, sad više nisu, nego se gleda isključivo budžet rang, pa kad stigne Alder Lake i potencijalno razočara, onda bude bitno pakiranje u kojem stiže CPU, jer Intel brine za okoliš i tome slične fore.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:27   #193
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Pa jel nisi pogledao recenzije?
Treba ti jezgri - treba ti multithread. Flagship 11 gena je 8c16t, a 10th gena 10c20t... U nemalom broju testova je 11 gen sporiji od 10th gena, a primjeno skuplji. Iz tog razloga je generacija popljuvana u globalu

Općenito ako ti treba mt gledaj ryzena R9 3900X do 5900X, no još do sada nisi ni jednom odgovorio na pitanje u cemu bi konkretno koristio pc

Igrice i future proof durabilan pc.
Jel bi onda išao na 10700 ili amd-ov neki iz 5000 serije? Najrađe bh sačekao do alder lakea i zen3+.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:27   #194
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Koje godine i s kojim modelom je AMD po single core performansama došao na razinu na kojoj je Intel bio 2017-te? Ne treba ti google: one godine kad je izbacio Zen 2. To je dvi ipo godine od i7-7700k. Od kad su izbacili Zen uvijek su držali jedan koračić ispred Intela zato jer imaju pametnu direktoricu, a mi smo oduševljeno kupovali jezgre na kile iako smo, realno kupovali lošije procesore. Singlecore performanse, točnije brzina kojom možeš jednom jezgrom odraditi zadatak je mjera performansi procesora. Ako gledaš cijenu po jezgri, možeš donijeti pogreša sud o performansama procesora koji kupuješ. Ako ne vjeruješ meni, vjeruj Dave-u -> https://youtu.be/h4IDTblOHYY?t=148 (hint: snappy, ključna riječ je snappy)
Pa jasno. Ono kaj i pričam celo vrijeme.

2018 smo za cijenu "najboljijeg za igrice" i kralja single thread performancea kupovali loš procesor sa istim core countom ali smo u istu cifru mogli ubaciti i B450 ploču, cooler za njega i 16GB DDR4 RAMa.

Da, 8700K je bil bolji od R5 2600, nitko ne kaže suprotno. I cena je svima bila opravdana bila jer je bil "najboljiji". Bil je bolja kupnja jer eto, AMD je u 2 godine jedva napravil 60%+ pomaka u IPCu u svojim proizvodima.

2 godine kasnije, 5600X je prestigao Intel tj sve kaj Intel ima (po tebi vjerojatno "tek sad") košta koliko i i5 10400F + B460 ploča ali bez coolera i RAMa. E ali to je preskupo, AMD je bađet frendly karitas firma pa pas im majku jeba bezobraznu što sad gule i nisu dali 5600 i 5700X (iako ih niko nije ni obećal). A mi levati smo svi pali na AMD ekipu i priče o boljijem procesoru iako su lošiji, doduše u cijeni koja po prvi puta u povijesti postaje bitna. Više se ne gleda "najboljije za igrice", sad svi pazimo na buđet. Čak i oni koji kupuju Ampere kartice po 50+% većim ciframa od MSRPa.

Kao što rekoh, hvala ti što si potvrdio moju teoriju o ekipi koja si uzima argumente koji im u datom trenutku pašu za "pobjedit" u raspravi.
Osobno me baš briga za sve to skupa, ali da neki ovdje mlatite i drobite praznu slamu, drobite samo ne znam jel tu mantru ponavljate da uvjerite sebe ili druge?

Tebi je čudno i čak niš posebno što je AMD 2019 imal performanse Intela iz 2017. Ti onda ne znaš gdje je AMD bio 2016 sa FX-om u odnosu na Intel? FXevi su po IPCu bili u Intelovoj 2008. na razini s1366/s1156 Nehalema. I sad je to onak, luk i voda što je fabrika sa ruba bankrota u 4 godine stizala, prestigla i našamarala uspavanog giganta? Ma da, jebeš to.

Na kraju dana, svatko kupuje što mu treba i što želi. Eto, @picajzla0707 je plodio danima o superiornosti i5 11400F u buđet segmentu, drobi i dalje da sve i jedna B560 ploča je dovoljna za isti da bude 10% do 5600X uz konstantno ponavljanje kak je 5600X preskup, a na kraju ga je kupio jer je imal viška para od rudarenja i jer mu se apgrejdalo. I kupio je Intel jer je htio Intel, a te priče "kupil bi 5600 da ga ima za 1500 kuna" možda puši ekipa na BUGu. Ja ne, a bome ni drugi ovdje. Sve 5, nemam niš protiv da svako sebe uvjerava što i kako treba, ali dajte ne plodite ekipu što i kako. Imate svoje razloge i OK, ali ne uvjeravajte druge da su u krivu.

FYI, procesor koji posjedujem na kojem zarađujem koštao je u danu kupovine 7000 kn + PDV. I pazi sad šoka - Intelov je Reći ćete "uffff gdje je tu računica". Otplaćen je za nepunih mjesec dana dana. Moooožda sam trebal tad uzet i5 9500 pa bi mi više para ostalo Tako da tko god TREBA najbrži ST procesor ili najbolji MT procesor znači da ga bude naplatio i neće razmišljati o buđet opcijama i pločama od 800 kuna sa VRMovima od stiropora nego će dati za "najboljije" i to naplatiti.

Fascinantno koliko neke ovdje jebe taj AMD. Baš ono, prejako. Stvarno bi bolo bolje da su bankrotirali i nestali pa da i dalje imamo i7 4c/8t po 500 eura. Neki su pobjegli sa foruma i više ni ne pišu o procesorima, isti oni koji se nisu gasili u vrijeme Zen+ i Zen2, a neki koji su ostali, i dalje mantraju o lošem AMDu:

2011-2020 - AMD nije izbor jer je sporiji
2020-20xx - AMD nije izbor jer je skup

Kao što rekoh, nemam niš protiv kaj je neko lntel soldat. Ionako smo svi subjektivni u mnogo stvari u životu, evo ja prvi ne želim kupovati AMD Radeon grafičke kartice Ali braćo mila, jasno vam je da za razliku od BUG smetlišta gdje takve stvari prolaze, ovdje baš i ne.

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 12.04.2021. u 22:45.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:47   #195
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Kao što rekoh, nemam niš protiv kaj je neko lntel soldat. Ionako smo svi subjektivni u mnogo stvari u životu. Ali braćo mila, jasno vam je da za razliku od BUG smetlišta gdje takve stvari prolaze, ovdje baš i ne.
Citiraj:
Jedan od stručnijih i cijenjenijih ljudi s te domene. Uvijek sažet i jasan, pun argumenata s pokrićem. C.E.P.A.J.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:56   #196
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jebeš uljni čaj i laksativ kod konstipacije. Samo ovakav post do dva i krene samo od sebe.

Nego, htio bi zaključiti nešto. Niti je AMD good guy za ekipu, niti je Intel općenarodno samaritanska firma.
Izgledaju tako jer su u datim trenutcima u svom time-lineu bili prisiljeni tak izgledat i pravit se "eto, dajemo vam 10-15-20% slabiji proc, a konkurencija cepa 100+% veću cijenu za tih 5-6 FPS-a koje nitko ne vidi." Oboje imaju istu mantru kad gube.

Također, kad pobjeđuju je isto. Malo se pouzdaš u fan base, malo u makreting i kažeš "ok, sad je moj red da naplatim najboljije". Ne sviđa vam se? OK, daš pare onom ko trenutno glumi karitas

Za 10 godina, tko zna, Zen8 i neki Mićan Lake, Mićan Lake bude 10% bolji. Pa bude tadašnji AMD CEO pričal basne od samo 5% do Mićan Lakea a user friendly cijena nekog AMD core-count ekvivalenta bude i 50% manja jer zbog naroda i prijateljevanja sa istim... Doduše, onda bu i Mladen imal 6 banki pa me zanima bude li i dalje pratio
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:01   #197
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Igrice i future proof durabilan pc.
Jel bi onda išao na 10700 ili amd-ov neki iz 5000 serije? Najrađe bh sačekao do alder lakea i zen3+.
Onda čekaj, jer ionako nećeš moć grafičku nabaviti
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:03   #198
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Tih deset godina će proletjeti ko ništa
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:09   #199
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Fakat nema smisla da sad slaže nešto sa gtx 1030 ili gtx 1050. Pa pc sa takvim grafičkim perfomansama kupi polovan za 100 eura i jednako će se igrati.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 06:18   #200
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Mislim da nije uopće svjestan cijena grafa i toga da ih uopće nema, i da mu tu zapravo leži problem, a proc je onda cijenovno gotovo nebitna stavka.
Po meni jedan 10400/10700 i polovna 580 4gb jer je to osjetno brža grafa od 1050 koju trenutno ima (namjerno 4GB VRAM pa je minerima NO GO), neće se usrećiti, ali će se više naigrat nego sa 1050.
Ili čekat dok ne prođe mining i korona ludilo....a onda bi se mogao načekat.
Ili možda uzet PS5? Iako ni njih nema.

EDIT: @Manuel: Mladen se referirao na Brkin post o godinama.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 13.04.2021. u 07:36.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 07:12   #201
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jedan od stručnijih i cijenjenijih ljudi s te domene. Uvijek sažet i jasan, pun argumenata s pokrićem. C.E.P.A.J.
Lik ima žešćih mentalnih problema....
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 09:18   #202
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova

Na kraju dana, svatko kupuje što mu treba i što želi. Eto, @picajzla0707 je plodio danima o superiornosti i5 11400F u buđet segmentu, drobi i dalje da sve i jedna B560 ploča je dovoljna za isti da bude 10% do 5600X uz konstantno ponavljanje kak je 5600X preskup, a na kraju ga je kupio jer je imal viška para od rudarenja i jer mu se apgrejdalo. I kupio je Intel jer je htio Intel, a te priče "kupil bi 5600 da ga ima za 1500 kuna" možda puši ekipa na BUGu. Ja ne, a bome ni drugi ovdje. Sve 5, nemam niš protiv da svako sebe uvjerava što i kako treba, ali dajte ne plodite ekipu što i kako. Imate svoje razloge i OK, ali ne uvjeravajte druge da su u krivu.

2011-2020 - AMD nije izbor jer je sporiji
2020-20xx - AMD nije izbor jer je skup
'plodio' sam danima o 11400f jer jest best buy, isto kao što sam 'dosadno' preporučao 3600 u vrijeme kad je on bio best buy

svojevremeno sam uzeo i5 4590 jer je intel bio bolji, ali nisam uzeo 'gaming kinga' 4790k koji je bio preskup, na te fore nisam padao niti onda, pa ne padam niti sad kad amd prodaje priču 'gaming kinga'

prije tri godina sam za drugi komp uzeo privjesak g4560, godinu dana kasnije zamijenio ga sa g2400 i asus tuf b450 gaming pro jer je amd davao najviše, s planom da ga nadogradim sa 5600
taj plan je propao jer je amd postao intel, pa kako nisam intelu plaćao premium cijenu, neću je plaćat niti amd-u

uvijek se držim istog - ono što je bolje za moj džep, po nekakvim mojim kriterijima, potpuno nevezano uz kompaniju
ali ja posljednje vrijeme vidim nešto sasvim drugo - hrpu ekipe koja je nekad pričala o best buy procesorima, neisplativosti davanja puno više novaca za par fps, a sad se priča obrnula, nekad su kupovali 1600/2600/3600 + matičnu za cijenu 'gaming kinga' jer je to bilo 'pametnije', a danas mene uzimaju na pik jer sam uzeo ono što je 'pametnije', a jedino što se promijenilo je kompanija koja naplaćuje premium cijenu 'gaming kinga'

nemam ja protiv ništa da si netko uzima ono što hoće, pogotovo najbolje, dapače nemrem niti prigovorit ništa jer i sam neke za neke stvari dajem previše - primjerice za napajanje za koje sam dao 1.500 kuna, a posao bi za moju konfu obavilo i napajanje triput jeftinije ili silent wings ventovi za kućište koji nisu niti izbliza toliko bolji koliko su skuplji od arctica ili fp silencio

ali to je tako, svi mi ovdje kupujemo za svoj gušt, negdje trošimo pretjerano, drugdje smo 'štedljivi', a zapravo nas sve skupa jebe upgredititis
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 11:44   #203
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Fora je u tome da je pravi best-buy zapravo Core i5-10400F, jer em je ~300 kn jeftiniji od novog modela, em u svima toliko bitnim igrama nije ništa lošiji ...
Citiraj:
The new Core i5-11400F is marginally faster than the 10400F for gaming, but often much faster for productivity tasks with margins as large as 25% in certain tasks.
... i ovo su riječi čovjeka kojeg svi smatrate stručnjakom, da ne bi bilo kako (opet) tvrdim nešto bez dokaza i tome slične fore koje se non-stop provlače u ovim raspravama.

Intel Core i5-10400F + budžet (500 kn do 700 kn) B460/B560 ploča je trenutno najbolji omjer uloženog i dobivenog. Nikakav Rocket Lake i duplo skuplji Ryzen 5 5600X, kojeg ionako nitko ne preporučuje.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 11:54   #204
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Jest, stvarno je bang for buck. Gore sam napisao za pcie 4.0 i zašto je to meni bitno i doplatio bih, ali jasno da trenutno nema učinka na ništa. Naročito je dobra kombinacija s B560 pločom koja podržava štimanje memorije pa se i tu nešto dobije s mainstream kitovima jer mogu raditi na XMP.

Raketa ima i jedan benefit da je bolja u math operacijama pa su rezultati bolji u strategijama tipa Total War ili Hearts of Iron, koje potpuno zaguše proc naročito kasnije u kampanjama. Tu osjeti razlika Rakete i Kometa po benchmarcima. Ali za većinu igara sve je tu negdje.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 11:55   #205
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Dosta je pogledati dostupnost kod nas, 11400(F) nude samo dva dućana, a da se stvarno i može kupiti, s tim da običan 11400 + iGPU košta ~1.500 kn, dok se stariji 10400(F) nađe gdje god i dostupan je odmah.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 16:12   #206
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
'plodio' sam danima o 11400f jer jest best buy
Za gaming za po doma - nije. 10400F je best buy i dalje. Objašnjeno zašto. Nema veze s tvojom kupnjom.

Citiraj:
isto kao što sam 'dosadno' preporučao 3600 u vrijeme kad je on bio best buy
Moram priznat da to nisam vidio. Jedino što sam ja vidio od tebe glede AMD-a je da si prozivao AMD korisnike da lažu i da ne žele priznati da su imali problema sa AM4 platformom, citiram "nit da im jaja staviš u škripac.". Pa sorry ako ja griješim u dojmu.

Ne kažem da problema nije bilo, ali kako se ispostavilo na ovom forumu, 2 od 3 problema u prosjeku su bila do korisnika na ovaj ili onaj način. Jedan je čak imao i neispravan procesor, ali dok se do toga dođe, sve je kriv AMD i nestabilna platforma. Kao Ryzen korisnik od 21.04.2017. (saće 4 godine obljetnica) ti mogu s jajima u škripcu potvrditi da problema nije bilo, barem ne ovakvih kakve misliš. Jedan jedini je bio da laserski miš nije radio u prvom biosu za Zen2 na C6H ploči, samo optički. To je to od mojih problema, a imao sam 1600, 2600, 3600, 3700X i 5600X.

Problemi sa BIOS-ima su bili na prvih mjesec dva tri 2017 godine. Ti si to uredno spominjao pred 2 tjedna kao da to i dalje traje.

Citiraj:
svojevremeno sam uzeo i5 4590 jer je intel bio bolji, ali nisam uzeo 'gaming kinga' 4790k koji je bio preskup, na te fore nisam padao niti onda, pa ne padam niti sad kad amd prodaje priču 'gaming kinga'
Jel ti netko rekao da jesi? Baš ono, "Picajzla je to rekao"? Koliko znam, nije. Orjentiran si na buđet opcije i sve u redu.

Citiraj:
prije tri godina sam za drugi komp uzeo privjesak g4560, godinu dana kasnije zamijenio ga sa g2400 i asus tuf b450 gaming pro jer je amd davao najviše, s planom da ga nadogradim sa 5600
5600 kojeg nitko nije nigdje spomenuo da izlazi niti da postoji osim nekih petparačkih "leakera" koji to nisu. Svi mi smo maštali i o 5600 i o bios supportu za 300 ploče ali jbg, kao sto si rekao, propalo je

Citiraj:
taj plan je propao jer je amd postao intel, pa kako nisam intelu plaćao premium cijenu, neću je plaćat niti amd-u
Pošteno.

Citiraj:
uvijek se držim istog - ono što je bolje za moj džep, po nekakvim mojim kriterijima, potpuno nevezano uz kompaniju
I dalje, niko niš nema protiv, ja najmanje.

Citiraj:
ali ja posljednje vrijeme vidim nešto sasvim drugo - hrpu ekipe koja je nekad pričala o best buy procesorima, neisplativosti davanja puno više novaca za par fps, a sad se priča obrnula, nekad su kupovali 1600/2600/3600 + matičnu za cijenu 'gaming kinga' jer je to bilo 'pametnije', a danas mene uzimaju na pik jer sam uzeo ono što je 'pametnije', a jedino što se promijenilo je kompanija koja naplaćuje premium cijenu 'gaming kinga'
Tu hrpu moooožda gledaš na BUG smetlištu. Ovdje sigurno ne gledaš jer ovdje nitko to ne prakticira AFAIK niti se tako postavlja. Ako bolje pogledaš "dežurni AMD-aši" baš spominju 10400F kao preporuku i priča je ista glede najbržih procesora po pitanju ST performanci. Niti to branimo, niti to propovjedamo, zato i preporučujemo i5 10400F kako smo preporučavali 1600/2600/3600 dok su oni bili ti best buyeri. Zen3 se preporučuje onima koji ili imaju stvarnu potrebu za time ili oni koji ne moraju paziti na buđet.

Nitko tebe nema uzima na pik zato kaj si kupio "pametnije" nego zato jer "pametuješ" i mjenjaš mišljenja. Od Steve klokana uzmeš recimo argument da je i5 11400F odličan procesor i toga se držiš ko pijan plota, dok drugu rečenicu od istog Steve klokana koji ti kaže da je za gaming i5 10400F isplativiji jer nema razlike a i ploče su jeftinije ne želiš vidjeti, dok treću potpuno diskvalificiraš je da za i5 11400F treba skuplja ploča nego za 10400F te samim time, za po doma, i5 10400F je best buy i bolja kupovina.

Selektivno hvatanje argumenata, po potrebi. A to nažalost u debatama ne vidi 90% ispitanika. Da si ti kojim slučajem napravio post gdje si rekao slijedeće i tu zaključio svoje mišljenje:
- kupio sam 11400F + B560M ploču - Fotke
- opažanja su mi slijedeća - opažanja/screeshotovi
- sretan sam jer sam apgrejdao

...nebi tebi prijatelju moj nitko ništa rekao. Nije da se hvalim, ali gle kako se to radi

Ovako, tvoj scenski nastup je naišao na kritike više nego to kaj si ti kupio.

Citiraj:
nemam ja protiv ništa da si netko uzima ono što hoće, pogotovo najbolje, dapače nemrem niti prigovorit ništa jer i sam neke za neke stvari dajem previše - primjerice za napajanje za koje sam dao 1.500 kuna, a posao bi za moju konfu obavilo i napajanje triput jeftinije ili silent wings ventovi za kućište koji nisu niti izbliza toliko bolji koliko su skuplji od arctica ili fp silencio

ali to je tako, svi mi ovdje kupujemo za svoj gušt, negdje trošimo pretjerano, drugdje smo 'štedljivi', a zapravo nas sve skupa jebe upgredititis
Da bi reč rekel. Živio mi

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 13.04.2021. u 18:53.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 16:30   #207
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Pa napisao je picajzla neki dan mu proc sa nekim prosjek kulerom ode na 100+ stupnjeva, 11400F. U igrama je kaže na 70ak.
Mislim da je i napisao da ne kuži neku razliku u odnosu na 4/4 i5.

EDIT. Evo ga:

__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 16:40   #208
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Disco, sve je to u redu. Čoek je pitao zašto je "na piku". Rekal sam mu zašto je na piku i što kod argumentiranih rasprava manjka iz svog kuta gledanja. Ništa više.

Meni je drago što je on to kupio i što je to prvi kupio. Kao što mi je drago što itko išta ovdje kupi i pohvali se time. Najsretniji sam kad još i foto unboxing nabaci

Najmanji problem je to što on ne osjeti taj upgrade. Čoek si je kupil novi HW i sve u redu. Ne vadi mu to niko iz guzice niti mu pametuje da je lošu stvar kupil, već kako barata činjenicama tj kako ih odabire

Zadnji sam koji bi nekom kenjal o isplativosti jer sam i sam bil podložan kenjatorima i njihovim pričama o isplativosti, ekonomičnosti i održivom razvoju kad sam prelazil sa i7 2600K na R5 1600 i kad sam svake godine menjal Ryzene ko čarape.

Uglavnom, od mene je to to na ovu temu. Ne želim nikom kvarit veselje, najmanje picajzli, no NHF moral sam dat neka svoja opažanja. Ispričavam se ako sam koga uvredil putem, nije bila namjera

Pozdrav

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 13.04.2021. u 16:50.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 16:59   #209
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Zadnji sam koji bi nekom kenjal o isplativosti jer sam i sam bil podložan kenjatorima i njihovim pričama o isplativosti, ekonomičnosti i održivom razvoju kad sam prelazil sa i7 2600K na R5 1600 i kad sam svake godine menjal Ryzene ko čarape.
Pozdrav
tu sam te čekao

E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 17:07   #210
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ko ti je taj Drug Brko? Ne poznam čoveka...
Brko je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na