Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2010., 11:56   #1
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Win 7 i boot info particija

Ovako, za sve koji su se igrali s particijama i win 7 znaju da win 7 kod instalacije uslijed određivanja particije za instaliranje sebi stvori particiju od 100MB na koju sprema neke sistemske datoteke i boot datoteke. Sad, ja radim jedan maturalni rad koji zahtijeva 23 particije na jedno HDD-u itd itd..i dual boot DOS-a (izvucenog iz win 98) i win7. Sa xp-om smo to radili tako da smo napravili particije, instalirali DOS na jednu, a na drugu xp i dual boot je postojao. Kod win 7 to nije moguce jer kada ja napravim DOS particiju (60 MB) i instaliram DOS gore, i idem instalirat win7, win7 ne napravi novu particiju za spomenute datoteke nego ih spremi na moju DOS particiju i ja onda nemam dual boota vise jer mi je DOS pogazen... mene zanima, na koju vrstu datotecnog sustava win 7 moze spremati te datoteke a na koji ne? da probam prvo napravit particije, instalirat win 7 bez da mi dira DOS particiju i zatim instalirat DOS na njegovu particiju i pokusat sam napravit dual boot meni.?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2010., 19:46   #2
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Mogao si napisati rješenje ovdje. Eo mene zanima, pa napiši. Malo sarkazma, al moram . Ajd napiši da pomogneš nekom možda. Ako tu piše, onda se može i pretraživati, a ne da neko unpol noći naleti na ovu temu i onda još da mora čekat da se ti javiš. Da ne spominjem da može netko to tražit za godinu/dvije, a ti zaboravio rješenje/nema te na forumu/nema te uopće.
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.12.2010., 20:06   #3
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Mogao si napisati rješenje ovdje. Eo mene zanima, pa napiši. Malo sarkazma, al moram . Ajd napiši da pomogneš nekom možda. Ako tu piše, onda se može i pretraživati, a ne da neko unpol noći naleti na ovu temu i onda još da mora čekat da se ti javiš. Da ne spominjem da može netko to tražit za godinu/dvije, a ti zaboravio rješenje/nema te na forumu/nema te uopće.


hahaha, oke onda makar se nadam da se nece nista od toga dogoditi


Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ovako, za sve koji su se igrali s particijama i win 7 znaju da win 7 kod instalacije uslijed određivanja particije za instaliranje sebi stvori particiju od 100MB na koju sprema neke sistemske datoteke i boot datoteke. Sad, ja radim jedan maturalni rad koji zahtijeva 23 particije na jedno HDD-u itd itd..i dual boot DOS-a (izvucenog iz win 98) i win7. Sa xp-om smo to radili tako da smo napravili particije, instalirali DOS na jednu, a na drugu xp i dual boot je postojao. Kod win 7 to nije moguce jer kada ja napravim DOS particiju (60 MB) i instaliram DOS gore, i idem instalirat win7, win7 ne napravi novu particiju za spomenute datoteke nego ih spremi na moju DOS particiju i ja onda nemam dual boota vise jer mi je DOS pogazen... mene zanima, na koju vrstu datotecnog sustava win 7 moze spremati te datoteke a na koji ne? da probam prvo napravit particije, instalirat win 7 bez da mi dira DOS particiju i zatim instalirat DOS na njegovu particiju i pokusat sam napravit dual boot meni.?
ovako, napravio sam na hdd-u particije od 60 MB, onda jednu malu od 8 MB i onda jednu od 15 GB, te iza nje obriso ovu u sredini kako bi iza one od 15 GB mogo poslije koristiti netaknuti ostatak HDD-a. ovu malu particiju od 60 MB formatiram ali da je sys id linuxov tako da sedmica kod instalacije ne dira tu particiju nego si od one od 15 GB napravi jos jednu malu skrivenu od 100MB. nakon instalacije sedmice, onu particiju od 60 MB formatirao sam na fat 16 i gore stavio dos iz w98 a tad sa hiren boot cd-a sa alatom special fdisk 2000 napravio boot manager i instalirao ga ne u mbr jer cu kasnije jos prckat po mbr-u nego na onaj mali neformatirani dio od 8 MB izmedju dosa i sedmice..nadam se da ce bit od pomoci..
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 15:44   #4
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
First things first , Windows 7 će prilikom instalacije napraviti Recovery particiju samo ako je disk prije toga nepripremljen. U slučaju već pripremljenih particija, fajlovi će ići u Recovery direktorij unutar particije na kojoj se nalazi Windows 7. Kao drugo DOS (w98) ti obavezno mora biti na F32 particiji, koja pak mora biti velika preko 256MB.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 16:30   #5
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
First things first , Windows 7 će prilikom instalacije napraviti Recovery particiju samo ako je disk prije toga nepripremljen. U slučaju već pripremljenih particija, fajlovi će ići u Recovery direktorij unutar particije na kojoj se nalazi Windows 7. Kao drugo DOS (w98) ti obavezno mora biti na F32 particiji, koja pak mora biti velika preko 256MB.

zasto mora bit takva particija? da bi win 7 prepoznal ko os?
strgani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na