Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.01.2021., 22:02   #61
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Dajte ljudi kaj morate sjebat svaki topic sa palamuđenjem? Pustite sad gradnje, obnove, državu, politiku i slično. Legitiman topic je kako se MI osjećamo oko ovog potresa i što smo/kako smo.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 00:16   #62
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mnogi ljudi i ne znaju u kojem su riziku zbog načina gradnje njihovog objekta, te rasporeda namještaja u prostoru gdje spavaju i borave. Informacije o tome pogotovo iz prve ruke bi im mogle spasiti glavu. Svatko će se prilagoditi na svoj način kako želi i/ili kako može.

Možda bi bilo dobro te rasprave izdvojiti u drugi topic.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 00:53   #63
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
@medo
Dapače kolega. Slobodno otvoriš temu tu u Svaštari i pokreneš raspravu na tu temu. Nema nitko ništa protiv. Ako se raspravlja o kokicama, možemo korisno i stručno dijeliti informacije/iskustva i o građevini

Samo naravno bez politike
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 00:58   #64
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Evo, mene osobno oni prvi zagrebački potresi nisu uzdrmali, barem ne psihički toliko, nakon prvog sam taman opet legao da spavam dalje kad ono evo ti drugog. Isto tako ovaj prvi Petrinjski. No, ovaj drugi od 6.2 me bogami onako, tjeskoba me neka uhvatila. Prve vibracije ok, mislio sam ok, jedan jači još, ništa strašno, ali par sekundi nakon toga su došle neke drugačije vibracije i na osjećaj sam imao kao da cijela kuća klizi 4-5 puta za 20cm simo tamo, kao pak na air hokeju, i to me malo stisnulo. Nasreću, niti je nama nešto, niti kući.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 01:51   #65
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Ovo je PCEkspert forum pa je ovaj topic sam po sebi netipičan (iako je meni sasvim OK), a kamoli 2 topica ovdje proizašla iz potresa (ovdje mislim na dio da se rasprave o gradnji sele u novi topic).

Sve što se tiče gradnje, rizika, sigurnosti i postupanja u slučaju potresa može se lako naći na netu.

Zato se slažem da poanta topica ostanu potresna iskustva forumaša uključujući i kako se osjećaju nakon toga.

Meni su klinci bili sami kod kuće, pa su, kad su vidjeli da se bor gadno ljulja, istrčali iz stana u neizvjesnost doslovno golih nogu (bez obuće i čarapa) i još u pidžamama, no brzo su se vratili jer im nije baš bilo toplo.

Kad su se linije stabilizirale javio sam im da se obuku i malo prošeću oko zgrade (što su donekle i napravili - obukli patike i jakne na pidžame i prošetali 10 min. do škole).

Uglavnom, mi smo ipak bili daleko od epicentra (Slavonija) pa iskustva nisu ni približno traumatična.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 10:49   #66
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Meni je za moje psihičko stanje itakako bitno da znam kako je projektirana kuća u kojoj živim.
Ali ako neki tvrde da se u temi o psiholigiji ne smije pisati o gradnji, onda ok. Isto kako sigurnost auta utječe na strah prema vožnji, tako i ovo. I to nisam ja izmislio.

Tako da mi je jasno zašto ljudi odmah okrenu na tu temu.
Ali isto tako mi je i potpuno jasno da ljudi koji ne žive u sigurnim zgradama ne žele da ih se podsjeća na to i da im to unosi dodatni nemir.
Psihologija je komplicirana stvar i ili zatvorite temu odmah ili se pripremite na nered.

Edit;

Mnoge ljude posebno muči odlazak pod tuš, na wc i takve situacije u kojima osjećaju da ne mogu na brzinu izjuriti van... Iako je jurenje van greška ali psiha prvo upali nagon za bjegom...
Šetnje na svježem zraku, druženje s ljudima (uz poštivanje Beroša naravno ), ignoriranje medija, izbjegavanje samoće, gledanje laganih sadržaja na tv-u kao što su komedije i obavezno izbjegavanje trilera, drama i filmova s katastrafama.. I bude prošlo.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Franf. 02.01.2021. u 11:00.
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 11:13   #67
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Je, setnja vani je super. Dobro je malo i upalit igrice pa nek mozak odluta.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 16:08   #68
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Mene su ovi tu u ZG prepali više nego ovaj jaki iz Petrinje. Na takve sam navikao jer ih je po dalmaciji i hercegovini bilo dosta, čuje se zvuk, za sekundu se počne zgrada ljuljati, traje 5-10 sekundi i stane. Dok trese držiš TV ili monitor da ne padne i dalje sve po starom.
U ZG me probudila eksplozija i zgrada se nije ljuljala već tresla. Sad čujem kad netko zatvori vrata od autmobila na parkingu kraj zgrade, a ja na petom katu. Strah se "uvukao u kosti" i to više nije strah od tog da će se zgrada srušiti, već reakcija na potres/eksploziju.
Tješim se time da zgrada nema nikakvo oštećenje (starija zgrada, oko 1960 građena), niti se u stanu prevrnuo ormar ili nešto, samo se posuđe razbilo. Pregradni zid između kuhinje i kupaone se jednim dijelom drži samo na pločicama, jer sam morao razbiti dio zida, taman prije potresa u ZG, jer je cijev od vode pukla, pa čak ni na njemu nema oštećenja.
Nakon tog sam uzeo osiguranje za stan u slučaju požara/poplave/udara groma/krađe/potresa i spremio torbu s osnovnim stvarima u slučaju da treba izaći van.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 19:53   #69
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
na koju magnitudu planirate begat van ?

ima tko kakav savjet?
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 20:23   #70
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
na koju magnitudu planirate begat van ?

ima tko kakav savjet?

Kad počne tresti tak' ti je svejedno koja je "magnituda" osim ako ne živiš u prizemlju i možeš iskočit van odmah kroz prozor.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 20:24   #71
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
na koju magnitudu planirate begat van ?

ima tko kakav savjet?
Rijetko blesavo pitanje...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 20:55   #72
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Kad krene potres se preporuča da se stane pored nosivog zida i tek kad sve završi + par sekundi da se izađe van.

A i ne znaš magnitudu dok ne pročitaš

Jer ako izađeš van dok traje ti može past nekaj na glavu. Mislim da je i ona curica tako poginula nažalost
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 21:12   #73
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 21:15   #74
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Mene nije previse dirnuo ni prvi ni ovaj drugi.
Ovaj drugi nisam ni skuzio jer sam bio na Slavonskoj i cca na 90km/h i prvo sam mislio kakva je to losa cesta i kolotrazi da se tak auto ljulja, onda je na radiju 101 nestalo signala i nakon 10-15sec je poradio i prvo sto je spikerica rekla je - bio je potres.

Tek tada mi je sinulo zasto sa auto ljuljao i zasto su se pogasili semafori
Nakon 10ak minuta je nazvao netko iz Engleske u eter, i rekao da je potres 4km od Petrinje, na dubini 10km i da je jacine 6.4.

Odmah sam pristao sa strane i na telefon, jer mi stara zivi na 4 katu u samome centru. Naravno da ju nisam mogao dobiti, i to mi je valjda bilo najduzih 20min u zivotu dok nismo uspostavili kontakt. Takodjer prvih 10min nisam mogao dobiti ni zenu.

Zenu je pak dosta pogodio i prvi, a ovaj drugi pogotovo, evo samo se jutros triput budila i pitala me jel bio opet potres jer ona opet osjeti ljuljanje.

Stan u Petrinji je naravno bye bye, stara je cvrsta - zena zmaj, odlicno podnosi ovo nesretno stanje.

[edit]
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Kad krene potres se preporuča da se stane pored nosivog zida i tek kad sve završi + par sekundi da se izađe van.
Bas mi je pricala stara, cim je pocelo drmati, krenula jo pod stok od nosivog zida, i kaze nema sansi - nije uspjela, odmah ju je bacilo, sva vrtasaca u huninjskim elementima se otavaraju/zatvaraju i sve leti vanka, prevrnulo regal, vesmasinu. Taj dan nisam ulazio u stan, ali cu zato sutra i bas me zanima kakav kaos cu zateci.

Zadnje izmijenjeno od: Nik. 02.01.2021. u 21:21.
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 23:01   #75
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Kazu da je trokut zivota bolja opcija od stoka, ali sve je to relativno, jel pitanje dal imas neko

Osim ako si u prizemlju nije pametno izlaziti van. Stepenice se srusiti prije nego sto ti strop padne na glavu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2021., 23:08   #76
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Sve je stvar sreće, ja sam ostao sjediti na stolici i kaj bude bude.
Cijela firma je istrčala van na parking.

Par dana su me zezali tikovi, šumovi i "fantomske" trešnje. Tipa naslonim se na kuhinjski element doma i kao da osjetim da se zemlja ljulja. A ne ljulja se.

Sad sam bolje, strah me najviše za dijete jer su u pitanju sekunde i pitanje je kako će sve ispasti. Premda kuća mi je protupotresna, no breg iza mene ima tendencije klizišta pa ...
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
W