Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.06.2016., 00:39   #1
RWR
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Online
Postovi: 42
Utičnice i kablovi za kućnu mrežu

Molim pomoć u vezi kupnje opreme za kućnu mrežu.
Majstor električar mi je provukao po kući UTP kablove po kanalićima, no naknadno sam skužio da moram provući dodatne kablove za mrežu kakvu sam zamislio, i sve kablove bih spojio na zidne utičnice.

Pitanja:
1) Da li je važno da svi kablovi budu iste vrste? Kablovi koje je majstor provukao su UTP CAT.6 100 OHM. Da li su to ok kablovi za kućnu mrežu?

2) Gledam mrežne utičnice po web trgovinama i vidim da na nekim utičnicama piše da su za CAT 6, a neke za CAT 5. Što ako se u mreži budu kombinirali CAT 6 i CAT 5 kablovi, kakve utičnice kupiti? Na nekim mjestima imam stare kablove za koje nisam siguran kakve su vrste, a za povezivanje routera i utičnica bih koristio gotove kablove koji su uglavnom CAT 5.

3) U razvodnoj kutiji imam 2 kabla koje treba međusobno spojiti, znači treba spojiti 8 žica jednog kabla na istobojnih 8 žica drugog kabla. Da li ima kakvih gotovih spojnica za kupiti ili da ih spojim tako da povežem svaku žicu iste boje i zamotam izolirkom?

Napomena: nemam ništa od alata za spajanje/krimpanje kablova, no nadam se da se ovo što mi treba može srediti bez toga.
RWR je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 00:56   #2
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Imaš sve ove odgovore već tu na forumu samo potreaži.

1. Kablovi se mogu miješat.
2. Utičnice bi trebale odgovarat kablu čisto zbog jednostavnosti montaže
3. Postoje gotova rješenja, ovo sa izolirkom bi ti moglo drastično rušit brzinu

Napomena: teško, osim da ti to dođe napravit netko tko ima alat.

Moja napomena: pasivna mreža se u pravilu s jedne strane terminira sa patch panelom a s druge strane utičnicama. Veze su ti uvijek obavezno 1:1, ako moraš spajat 1:n onda ti treba switch.
Isto tako ti je bolje ne štukat kabl ... radije povuci novi ako si u mogućnosti.
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2016., 11:06   #3
RWR
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Online
Postovi: 42
Hvala na odgovoru, uz dodatno pretraživanje neke stvari su mi postale jasnije.

3, Na jednom mjestu ću definitivno morati štukati kabel pa me zanima kako se zovu ta gotova rješenja za spajanje 2 kabla? No spoj bi morao ostati u maloj razvodnoj kutiji, tako da ne mogu koristiti neke velike adaptere s RJ45 konektorima. Da li postoje kakve sitne spojnice kojima bih povezao svaku pojedinu žicu umjesto ufrkavanja i izolirke?
RWR je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 12:36   #4
RWR
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Online
Postovi: 42
Evo primjer kako su trenutno spojene žice iz T-com dolaznog kabla u telefonski kabel koji ide u modem:



Pretpostavljam da su takve spojnice bolje rješenje od ufrkavanja žica i izolirke? Kako se to zove da znam što tražiti po trgovinama?

Ja bih zamijenio taj telefonski kabel UTP kablom tako da spojim T-com ulazni kabel s UTP kablom koji bi išao do zidne utičnice i preko utičnice bi ga spojio na modem jednim od gotovih kablova.

T-com ulazni kabel ima 4 žice: crvena, narančasta, crna i plava. Samo crvena i crna su spojene na telefonski kabel. Kako da ih spojim na UTP kabel koji ima 8 žica?
RWR je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 12:48   #5
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Odaberi jednu paricu u UTP-u (recimo zelenu i bijelozelenu) i na nju spoji crnu i crvenu. Ako imaš lemilicu možeš dobro ufrkati te dvije žice, zalemiti pa izolirati, to bi bilo dosta ok riješenje. Možeš i staviti RJ11 konektore pa kupiti RJ11 spojnicu, vjerujem da bi ti to stalo u kutiju
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 14:24   #6
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor RWR Pregled postova
Evo primjer kako su trenutno spojene žice iz T-com dolaznog kabla u telefonski kabel koji ide u modem:



Pretpostavljam da su takve spojnice bolje rješenje od ufrkavanja žica i izolirke? Kako se to zove da znam što tražiti po trgovinama?
Ja sam ovakvim spojnicama spojio dva mrezna kabela i 1gigabit piči kroz njega bez problema.
Takve spojnice obicno koriste tehnicari iz telekoma da spoje telefonske parice.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 17:46   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
1. i 2. su ti već odgovorili.

3. postoje "mrežne" spojnice, obično izvedene kao male kutijice, tebi treba unutarnje "srce" koje bi možda i moglo stati u malu razvodnu kutiju ako tu dolaze samo ta dva mrežna kabela, srce je izvedeno da se žice nabacuje kao kod zidnih utičnica.

Druga varijanta je da zakrimpaš RJ-45 na kabele a međusobno spojiš preko gotove RJ-45 spojnice. Ovo rješenje je "po volumenu" nešto manje pa je možda lakše složiti u kutiju.
U svakom slučaju treba paziti da "ne lomiš" mrežne kabele prilikom "slaganja" u kutiju.

Sve ovo poviše vrijedi ako po mrežnom kabelu i ide mreža,
ako pak na ovoj dionici gdje produžuješ ide telefon onda samo spajanje možeš "slobodnije" odraditi (žice zavrnit i izolirati, one najmanje luster kleme).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2016., 10:43   #8
RWR
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Online
Postovi: 42
Kupio sam utičnice i jedan port na koji se spajaju žice izgleda ovako:



Žice bih spojio po B standardu pošto taj standard koriste gotovi zakrimpani kablovi koje imam.

No, čudno mi je što se boje na utičnici ne poklapaju s bojama na kablu, tj. u kablovima po B standardu zelena i bijelo-zelena su razdvojene, a u utičnici nisu. Da li je to važno i hoće li se žice poklapat kad se sve spoji?

Na drugi port utičnice će ići telefon za koji se koriste samo dvije žice, kako da to spojim na utičnici? Recimo da tel signal bude išao po plavoj parici koja je na tel. kablu u sredini.
RWR je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2016., 23:26   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Da nisi nešto krivo vidio / zaključio ?
U mrežnoj utičnici spaja se svaka od 8 žica na svoj kontakt, sve su razdvojene tj. ne spajaju se međusobno.
Uzmi univerzalac ili ohmmetar pa provjeri kako ide kontkt - spojno mjesto ...

Ako želiš koristiti (drugu) RJ-45 utičnicu za telefon spoji srednja dva kontakta (4. i 5.), znači gdje je označeno za plavu i plavo-bijelu.
Ako obratiš pažnju telefonski RJ-11 može točno "sjesti" u sredinu i ostvarit će spoj / kontakt.

Za žuntu:
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2016., 12:09   #10
RWR
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Online
Postovi: 42
Krivo sam se izrazio, znam da svaka od 8 žica ide na svoj kontakt, samo me zbunio ovaj raspored boja na portu utičnice. Prema bojama na utičnici puna zelena ide na 4. kontakt, a na kablu je puna zelena na 6. kontaktu.
RWR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.06.2016., 12:20   #11
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
To je poslagano po redu u uticnici radi lakseg spajanja zicica, sam spoji po bojama isve ce bit uredu
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2016., 13:20   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Upravo kako kaže kolega, samo ti nabaci po bojama i sve će biti ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 15:20   #13
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Pozdrav !

Dizem ovu temu jer ne nalazim adekvatno rjesenje za svoj problem .

Dakle uzeo sam vdsl uslugu , i sad moram izbacit spliter pa nisam tocno siguran kako skrimpati zice .

Dakle imam zelenu/bijelu i plavu/bijelu te bi te 4 trebao spojiti na telefonski kabel u kojem su crna crvena zelena zuta.

Moje neko saznanje je da ide crna na bijelu od zelene , crvena na plavu , zelena na bijelu od plave i žuta na zelenu , dali je to ispravno ?

EDIT: Ili varijanta da provucem utp kabel (na tavanu mi je spliter pa je u tome problem) do rutera , i spojim normalno kabel od linije do rutera , a vratim od rutera nazad na tavan liniju za telefon koje bi mi boje od utp kabla trebale za to ?

Dakle utp od linije do rutera , pri ruteru ga razdvojim i u linijski utor stavim zelenu , plavu i pripadajuce bijele , i ostane mi jos 4 zice , koji od ta dva para sto mi preostanu mogu skrimpat da vratim na mjesto gdje je bio spliter i tammo ga spojim s vodom za telefon tako da telefon ne moram selit s postojuceg mjesta ?

Ili sto bi bio vas savjet .... ?

Al sam ga zakompliciro
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !

Zadnje izmijenjeno od: paint-it-black7. 25.10.2016. u 15:34.
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 17:24   #14
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Zbilja si ga zakomplicirao...

Najlakše ti je maknuti splitter, i ono što je do tada bilo u splitteru u "LINE" (odnosno dolaz linije) poslati utp kabelom do rutera. Trebaju ti samo dvije srednje žice sa linije (ostale se kod nas ne koriste), a možeš ih poslati utp-om do rutera po kojim god bojama hoćeš.

Onda po istom tom utp-u (a možeš iskoristiti i trenutni kabel koji ti se vraća do splitera) pošalješ telefon natrag gore do tavana i spojiš ga sa odlazom na telefon.

U svakom slučaju što god spajao bitno ti je da su spojene samo dvije srednje žice na RJ11 konektorima, druge dvije nisu bitne. Najbolje ti je koristiti spojnice ili ako ćeš frkati žice onda ne bi bilo loše ih dodatno zalemiti + izolirati naravno kako ti ne bi padala propusnost linije...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 17:31   #15
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Dobro , skonto sam a dali je svejedno koja je na kojem mjestu u konektori , mislim recimo zelena i zeleno bijela na polju 4-5 na rj45 ?
Recimo zelena na mjestu 4 a zeleno bijela na 5 ili obrnuto?
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 18:04   #16
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Za telefon nema veze raspored žica.

P0sl@nO s@ mob1tela, i$prik@ na gre$k@m@
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 18:48   #17
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
od 4 kontakta na RJ45 dva srednja su uvijek bile za signal u telefonu...valjda je isto i za ruter. kad su meni maknuli spliter samo je konektor RJ45 ukopčan u ruter i voila.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 20:03   #18
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Uspio sam spojit da mi radi telefon ai sam ga privremeno ostavio tu kraj rutera i radi .
Kad uhvatim vremena provuci cu UTP kabel pa to spojit kako valja pa onda napisem sta sam radio i kako...

U svakom slucaju hvala vam na pomoci !
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 18:50   #19
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje?
Trebam isplanirati kućnu mrezu za vlastitu kuću, pa bih molio par smjernica?
Što od opreme kupiti (switch, koji kablovi, promjer bužira), priprema za IPTV, sustav spreman za optiku itd?


Prizemlje: trebam žične konekcije za slijedeće:
* smart TV (izlaz TV-a na net i IPTV)
* PC
* sustav grijanja
* jedan kabel za stropnu antenu koja bi osigurala WLAN.

Kat: trebam žične konekcije za:
*3 smart TV-a (izlaz TV-a na net i priprema za IPTV)
*3 PC-a
* kabel za stropnu antenu

Nisam baš s mrežama na "TI", ali predpstavljam da trebam neki 12port switch(vulgaris), trebam neki ormarić za utrpat router, switch...
Jesam na pravom tragu???
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 19:18   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Ako želi baš napraviti kako treba + pripremiti za varijante (sve) operatere ...
Treba tu usput rješavati i coax (Bnet, zemaljska, ...).
Računaj da ti je obično IpTv obično odvojen od "obične" Internet / Lan mreže, pa treba na odr. mjesta dovesti barem 2 Lan kabela ...
Sa opcionalnom optikom je slična priča.
Sve to treba stavit na papir / skicirat, vidit di šta staviti, etc.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 19:34   #21
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Da li bnet u privatne kuće ulazi sa coax kablom ili preko telef. instalacija?
Svakako ću imati riješen antenski sustav sa coax za svaku prostoriju gdje je predviđen TV, ali bi volio izbjeći bilo kakve routere ili IPTV prijemnike po sobama-samo plug n`play utičnice?
Ono što me u biti najviše zanima dal običan switch može sherat IPTV signal kao što to radi sa LAN-om?
Jer ako može, sve bi potrpao u jedan ormar(router, switch), pružio bužire i potrebne kablove po sobama i završio sa potrebnim brojem utičnica.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 19:48   #22
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Kod svakog smart Tv-a najmanje dva kabla, jedan za net, drugi za IPTV (maxTV i sliično)

Kod svakog PC-a 2 kabela, ili ako misliš da ti je jedan dost

Grijanje - mislim da je jedan dost

za stropnu antenu ili AP ti je dost jedan utp (uzmeš POE AP i preko utp-a dovedeš i napon i mrežu)

JA bi uzeo neki 19" 24 portni switch (pogledaš koliko imaš mogučih utičnica za lan mrežu, dodaš još jednu za spoj prema modemu i tak odabereš broj portova na switchu, plus računaj još moguće proširenje), neki ormar cca 12U 19", prespojni panel CAT6, kablovi naravno isto Cat6.

U ormar staviš UPS, poslje možeš dodat u njega i optiku

Uzmeš npr. ovakve keystone module, ovakav panel u koje staviš keystone module, ovakve poklopce za kutije u koje također pašu gore navedeni keystone moduli, te OG kutije za poklopce


Ako misliš na T-com MaxTv ili Vip-ov, oni moraju biti na posebnom kablu, tj spajaju se na poseban port u modemu, te nemaju "dodira" sa tvojom mrežom prema računalima
__________________


Zadnje izmijenjeno od: pinkskin. 22.11.2016. u 19:55.
pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 20:02   #23
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
1 - Bnet > coax, VIP > preprodaja preko tel. parica (xDSL)
2 - kod pvt. kuće malo zafrkano jer trebaš izvesti / platit nekom da izvede "priključak" po zahtjevima operatera, a s druge strane trebaš dobiti info / saglasnost da te uopće mogu / žele spojiti na njihovu mrežu ...
3 - obični switch može "sherat" IPTV signal, samo predvidi da to bude drugi / odvojeni switch u odnosu na onaj za Lan,
to je jednostavnije / jeftinije nego kupovati pametni switch, pa njegovo podešavanje.
4 - Isto tako jako je važno / bitno kakva je konekcija prema ISP / operateru,
ako je to nekakav xDSL onda obično jedva radi jedan IpTv + Internet,
ako je optika onda skoro "sve" može.
5 - Šta se gl. ormara tiće bilo bi dobro da je "dubljeg" formata / 19" rack 2 ili 3 H kad već sve hoćeš / trebaš staviti unutra i da "ima mjesta".
Čitao si / čuo si da se dosta ovih kućnih igračaka dosta grije pa i o tome treba voditi računa.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 20:24   #24
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Zahvaljujem obojici na konstruktivnim odgovorima, dalje je "piece of cake"!!

Bnet i coax odmah prekrižim, bazirat ću se na DSL i buduću optiku.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2018., 21:37   #25
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Pozdrav,

trebao bih zamijeniti telefonsku utičnicu iz koje kabel ide do routera.

Postojeća utičnica izgleda ovako:
https://ibb.co/f6Sc1d
https://ibb.co/eHk8py

A nova kupljena ovako:
https://ibb.co/nO6gSJ
https://ibb.co/mMWFnJ

E sad, ako ja pokušam ugurati plavu i bijelu žicu ne ide jer su predebele.

Što mi je činiti? Vidim da imam drugih slobodnih žica (npr. OG i OGWH kao što se vidi na slikama)
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2018., 23:36   #26
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Iz postojeće utičnice uzmeš plavu i bijelu žicu i spojiš na mjesto plave i plavobijele kod nove utičnice
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2018., 06:56   #27
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Ne mogu jer su te dvije žice deblje, uopće ih ne mogu ugurati unutra, a ostale parice koje su finožičane mogu....
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2018., 08:07   #28
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..pa spoji na postojeću deblju žicu 5cm tanje , izoliraj i kraj tanje spoji u novu utičnicu,
..pitam se samo zašto se mjenja utičnica jer i stara valja....jedino da nije "dizajnerski " razlog ?
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2018., 10:48   #29
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Stara ispada iz zida, a i tehničar iz t-coma kaže da su kontakti već oslabili...

Ako žicu spojim jednu na drugu, strah me da kontakt ne bude loš

Zadnje izmijenjeno od: Buger. 05.07.2018. u 11:42.
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2018., 11:54   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Ako nisi tu "doma" nađi / angažiraj onog tko je, cca 5 min posla i jedno pivo
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na