Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2023., 09:38   #241
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Ima netko neki kontakt od neke podrške za "Moj Vaučer"? Jedino što sam našao je moj-vaucer@hzz.hr, ali nitko mi mjesecima nije odgovorio.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2023., 11:49   #242
gaggo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 523
Ne znam jesi probao zvati:
https://vauceri.hzz.hr/korisnicki-centar/

Drzim fige da se nektko javi
gaggo je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2023., 13:36   #243
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor gaggo Pregled postova
Ne znam jesi probao zvati:
https://vauceri.hzz.hr/korisnicki-centar/

Drzim fige da se nektko javi
Javili su se, pravi e-mail kontakt je vauceri@hzz.hr i odgovaraju doslovno u 5-10 minuta.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 20:46   #244
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Sto se tice tih vaucera,nakon zavrsenog obrazovanja npr.web dizajn-programiranje ( HTML,CSS,Wordpress ) itd. i ako se nekako samouko bacis u JS vode,jel moguce nekako raditi besplatno u nekim tvrtkama da steknes nekog iskustva i "udes" u taj svijet ?
blava je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 21:20   #245
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Ja osobno besplatan rad ne bih preporučio. Ako sam sebe cijeniš nula malo koji poslodavac će te cijeniti više od toga. Ekipa ide na to da plati najniži mogući minimum (skroz neovisno od toga koliko si im potreban) a ako kreneš od nule skok do neke normalne plaće je ogroman.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 08:08   #246
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ma htio ili ne htio, to je gotovo nemoguće u RH.

Uz birokraciju, krizu, manjak radne snage itd., gotovo nitko te neće uzeti da radiš besplatno.

Naučiti doma za Juniora i raditi za minimalac (ili manju plaću, ne nužno minimalac), veća je šansa nego besplatno, što u RH još nisam nikad čuo.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 11:35   #247
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Sto se tice tih vaucera,nakon zavrsenog obrazovanja npr.web dizajn-programiranje ( HTML,CSS,Wordpress ) itd. i ako se nekako samouko bacis u JS vode,jel moguce nekako raditi besplatno u nekim tvrtkama da steknes nekog iskustva i "udes" u taj svijet ?
NHF ali ovakvo razmišljanje je djelomično i uzrokovalo egzodus IT-ovaca.

Bilo je previše ljudi koji se nisu znali cijeniti pa su poslodavci to davno nanjušili i debelo iskorištavali toliko da je to postalo uobičajena praksa. Kada su IT-ovci napustili 'rvatistan poslodavci su i dalje živjeli u nekom svom svijetu misleći da će se "uvijek naći netko" tko će raditi za mizeriju pa je to još produbilo problem.

Meni je bilo na vrh jezika da kažem svom bivšem članu uprave da je zaluđeni idiot kada mi je prije par godina samouvjereno izjavio da je burza puna ITovaca bez posla Rekao sam mu ako nađe samo dva sistemca na burzi koji nisu tamo zbog benefita burze neka si slobodno uzme jednu cijelu moju plaću Naravno da godinu i pol nije mogao naći čovjeka koji bi mu radio za uvjete koje si je zamislio pa je morao dići početnu plaću za 4000kn da bi itko došao.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 15:22   #248
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Zaposlio bi se ja za minimalac,no realno tko ce nekog zaposliti nakog Algebrinog obrazovanja i nekog samoukog učenja JavaScript-a,samo sam realan,uz to radim full time posao pa je to malo problem,a htio bi steci vjestine i nauciti.

Koja bi po vama bila najbolja solucija da se stekne sto vise znanja/vjestina ? Ponavljam,ne ocekujem cuda vec bi htio nauciti za jednog dana i u slobodno vrijeme uciti...
blava je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 15:27   #249
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Doma raditi, mjesecima, godinama.

Nitko ti neće dati priliku za učiti i ne raditi ništa, bez obzira jel badavo ili ne.

Troše resurse na tebe, što vremenske, što financijske s rizikom da naučiš i odeš ili jednostavno ne naučiš.

Radim u IT-u preko 10 godina, trenutno imamo preko 300 developera. Najjači Line Manageri i šefovi su samouki. Da, imati faks je prednost. Da, algebra je prednost. Ali ne, ništa te faksevi i algebre ne mogu naučiti da si ti spreman za rad. Rad kod kuće je kruijalan da bi se mogao prodati i reći znam nešto... Ne samo kod zapošljavanja. Bez obzira na staž, svi mi moramo doma potegnuti tu i tamo, tehnologija se mijenja, danas jesi, sutra nisi. Dolazi novo, nitko ti neće reći, ej, uzmi 3 tjedna za vrijeme radnog vremena za naučiti. Sutra mora biti gotovo, nauči...
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 15:28   #250
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Pomazi open source community na gitu za projekte koji su ti interesantni, mozda napravis par svojih projekata, i sa takvim gitom mozes ic na razgovor i znac ces i rec stakod
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 17:22   #251
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
U čemu početi programirati - aktualnost, budućnost

Ja sam odustao od faksa jer sam skužio da zaostajem jer se bavim faksom umjesto da se bavim poslom od kojeg zarađujem kruh.

Mnogi moji bivši kolege su bili frustrirani jer ja imam veću plaću i jače projekte dok oni imaju diplomu FERa. Ybg, dok su oni gulili derivacije i integrale na FERu i preskakali red u menzi ja sam već imao tri firme u CV-u i hrpu iskustva, a oni još 2-3 godine za odguliti na faksu prije nego uopće počnu raditi i tek vide što je posao. Oni koji su radili uz faks su uglavnom padali prve dvije godine.

Bitno je što znaš i još bitnije što možeš. Iskusni senior developer sa dobrim soft skillovima će to brzo primjetiti u razgovoru s tobom. Diploma ne impresionira nego završeni projekti.

Nitko neće raditi za badava pogotovo sad kada nema ITovaca.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 09:16   #252
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Zaposlio bi se ja za minimalac,no realno tko ce nekog zaposliti nakog Algebrinog obrazovanja i nekog samoukog učenja JavaScript-a,samo sam realan,uz to radim full time posao pa je to malo problem,a htio bi steci vjestine i nauciti.

Koja bi po vama bila najbolja solucija da se stekne sto vise znanja/vjestina ? Ponavljam,ne ocekujem cuda vec bi htio nauciti za jednog dana i u slobodno vrijeme uciti...
Trebaš oko 2 godine svakodnevno raditi/vježbati u slobodno vrijeme i onda probati naći junior poziciju. Ne vrijede ista pravila za svakoga, nekom to ide od ruke, nekom ne, ali u oko dvije godine bi stvarno mogao dosta pohvatati za junior poziciju.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 17:25   #253
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
Čini mi se da je drukčija situacija nego prije korone, očekuju se gotovi juniori koje možeš upregnuti za tjedan-dva. Nema više onoga "uzet ćemo te ako si spreman naučiti".
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 20:03   #254
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
IT zahtijeva ljude raznih kalibara, IT != development. Recimo, po mojem iskustvu, IT i više od developera treba ljude koji ću slovkati developerima što da rade Također potrebuju i ljude koji će ispravljati katastrofu koja ostaje iza klasičnog procesa developanja koji počinje sastancima između ljudi koji ne mogu nikada niti pod kojim uvjetima priznati da nešto nisu shvatili ili da nisu u stanju shvatiti.

Naravno da se na kraju developere najviše cijeni, ali kažem da se čovjek može plasirati na tržište na razne načine.

Ovo što kaže medo za završavanje faksa ima puno smisla. Ja jesam završio a kada se me zvali da se vratim kao demostrator/štaliveć drago mi je da sam bio dovoljno trezven da kažem ne hvala. To mi je valjda bio do tada najpametniji potez u životu.

Jedino u što sam bio siguran nakon kombiniranih 18 godina školovanja je da nemam pojma o ničemu. To je velika enigma školstva, izbacuje ljude koji malo što kuže. Ima izuzetaka, naravno, kao i onih pametnijih koji krenu raditi na sebi umjesto da skaču kroz obruče u školskom sustavu. S time da bih lagao da kažem da diploma ne otvara neka vrata. Makar je tako bilo prema mojem iskustvu.

Ja sam se računalnim tehnologijama počeo baviti naopako, odnosno umjesto da učim programirati počeo sam s reverznim inženjeringom. Oduvijek mi je bilo zanimljivije popravljanje postojećeg, naročito cripplewarea. Debugiranje i disassemblanje a odatle sam logično počeo učiti assembler, MASM konkretno. Kasnije sam najviše radio s javascriptom u raznim okolinama i uz rad razvijao razne aplikacije koje su služile tome da izbacim kvalitetniji rezultat u manje vremena. Naravno da razni poslodavci za to nisu imali sluha niti znanja za prepoznati vrijednost automatizacije. Zato i jesu tamo gdje jesu, odnosno tamo gdje su ostali.

Nakon sada skoro 5 godina profesionalnog rada u IT mogu kazati kako sam lagano spreman za IT penziju A akumulirano iskustvo je pretežito SQL (popravljanje nepopravljivog), rješavanje problema, odvajanje istine od fikcije, izvlačenje korisne informacije iz kaosa koji ostane nakon što development odradi svoje, te profesionalno dijeljenje prodika

Nastavio sam rad i na automatizaciji, izradi manjih aplikacija koje omogućuju povezivanje raznih sistema i slično. Moja parola je uvijek bila kako ću radije par sati razbijati glavu da izradim neku aplikaciju nego ručno obrađivati nekakve podatke, povremeno u trajanju od 5-30 minuta. Često kada bih vidio što ljudi rade ručno uhvatio bi me proljev.

I onda kada pogledam što sve spada pod IT, padne mi mrak na oči. Ima ekipe koja je praktično računalno nepismena a uredno rade u ITu 40 sati tjedno. Stave na glavu one blindere za konje, 8 sati gleda pravo pred sebe i ne mrda. Fali holistički pristup, bismo rekli. I ogromna hrpetina edukacije. Ako promijeniš neki dio neke aplikacije, logično bi bilo pogledati kako se to uklapa u ostatak aplikacije, makar lokalno. Ako klikneš dva tri puta kao neki prosječni korisnik koji 90% vremena baulja, hoćeš li što polomiti? Ma ništa to, samo piči dalje, šalji to u proizvodnju pa kada 5-50 korisnika napravi sranje bude se netko drugi time bavio.

S time da priznajem da ovaj IT o kojem ja pričam je jako loš IT i naravno ne smatram da je sav IT loš IT.

TLDR: probaj razne stvari, vidi što ti je zanimljivo i kreni tim pravcem. Prvo ti u glavu uđu one stvari koje su ti interesantne.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 21:12   #255
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
IT kao takav se mijenja.

IT više nije kodiranje, tipkanje i pisanje mailova 100% vremena kao prije 15 godina.

IT je danas 50% planiranje, educiranje, client-oriented work (od sastanaka, prezentacija, grafova, financija, konzaltinga itd.), review-i, QA-evi i ostale sitnice, da bi se na kraju stvarno kodiralo 50% (ako i toliko, ovisno o poziciji).

Jebiga, ili se prilagodiš ili ispadneš iz kolotečine, na žalost.

Ali kažem, za sve ima mjesta u IT-u danas, čak i za IT nepismene, koliko je to široko otišlo. Desi se često da IT nepismeni budu odlični s klijentom, biznisom, vođenjem ljudi, ali se opet često desi da IT pismeni su na kraju kompletno nepismeni (što socijalno, što u govoru i pismu i na kraju krajeva, kada se sve karte otkriju i u radu).

Zato, često čujem, ja bi programirao, ja bi developao, kako početi, vidim tu ima love, vidim tu se može, SVAKA BUDALA MOŽE U IT itd.

Sve ovisi o tome što je motivacija? Ako je novac, prestani, okreni se, traži dalje.

Ako je nešto drugo, definitivno se može, ali treba volje, želje, SREĆE, rada, truda i najviše DATI VREMENA. Kada sve to imaš i kreneš, i kada se jednog dana zaposliš, treba čelične živce za sve što IT nosi, stres, rokovi, noćne radove, burnoutove, klijentove ispade, nemogućnost fixa nekih stvari, rokovi, seminari, rokovi, krive estimacije, nemogućnost isporuke zbog krive estimacije i na kraju, ne znam jesam li rekao, rokovi.

I naravno, jedan developer danas mora uz programski jezik za koji je zaposlen znati još i GIT, Docker, Apache, Cloud, još barem 2-3 jezika, SQL, Ansible, Jenkins, C8S i Terraform (karikirma malo, ali nisam daleko).

Eto, toliko...

PS. ja imam Bachelor degree iz nečega što je dijagonalno suprotno IT-u, lijen sam i tvrdoglav, bez političke afilijacije, bez bogatih roditelja i bez veza a eto, IT mi daje kruh na stol već 10 godina. Ako mogu ja, vjerujte mi, možete i vi.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 17.08.2023. u 21:19.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 21:23   #256
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Meni su najbolji IT stručLJaci koji su prije ulaska u IT, prije toga izguglali "najbolje plaćeni poslovi", pa tek onda odlučili da ih to "zanima". Da ne pričam da sam prije koji mjesec imal prilike slušati nekog lajavca iz firme koji ne zna prebaciti kaj već želi na Google Drive - "znaš, ja znam što je 1TB, imam faks". Aha velim, a zakaj si onda tu kod nas sad s "problemom". Tak da lijepo im se svima smijem direktno u lice, jer ne da su glupi, bahati i arogantni, nego su dno-dna koje ne bi trebalo pustiti da se bave ičim kaj radi na struju. Kasnije kad ne znaju razliku između RDP-a, VPN-a, VM-a, smartphonea, routera, switcha i sl. sitnica za koje svima pričaju da su učili na faksu - e onda je šok i vjeverica. Sve si razmišljam kak se u posljednjih 20 godina nakupilo finog materijala, pa možda napišem i kakav priručnik za IT stručLJake, tak da im kad se ukaže prilika lakše dodam prikladno štivo.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 21:59   #257
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Sve ovisi o tome što je motivacija? Ako je novac, prestani, okreni se, traži dalje.
Ovo je poprilično jebačka izjava.

Ovo što pričaš o sastančenju, to je jedna SMIJURIJA. Ekipa trči iz sastanka u sastanak, sve za zapušu kako ne stižu ništa, jer su mnogo busy između nekoliko satnih napada cerekanja u raznim callovima da bi na kraju dana imali cca 0 linija bilješki. Pa koja je svrha sastanka ako ništa nisi pripremio i zabilježio? A kako ćeš bilo što i pripremiti ako ciljano ideš u 7 jednosatnih sastanaka dnevno. Takvo nešto bez pomoćnika jednostavno nije moguće.

I onda kada dođe vrijeme da se razvije ta nova funkcionalnost, developer dobije uputu u vidu jedne krnje rečenice. Dok je development završio nitko od ljudi u lancu nije u stanju u jednom paragrafu teksta objasniti što su to radili. koja je tome svrha i koja je bila namjera. Nedovršena funkcionalnost kao takva se ne prizanje. Podatkovni kaos se negira kao ljubavnica. A dokumentaciju da niti ne spominjem jer iste nema. U najboljem slučaju, tech writer može reverzno inženjerirati aplikaciju i tako dokumentirati to što je zaključio.

O uvlačenju klijentima u guzicu uopće neću trošiti tipkovnicu. Obećaj što god i onda prepusti nekome da se zajebava, to im je parola. Forwarduše su za tu ekipu carevi. Klijent mu je najbolji prijatelj dok drži figu u žepu i bezočno mu laže. A onaj tko mora sučeliti sve laži sa stvarnim svijetom, e taj je mučko đubro i neće da radi.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Tak da lijepo im se svima smijem direktno u lice, jer ne da su glupi, bahati i arogantni, nego su dno-dna koje ne bi trebalo pustiti da se bave ičim kaj radi na struju.
Kod mene, kada im se smijem u facu, se nafure. Vrijeđa ih što su njihovi relativno trivijalni problemi smiješni nekome, ali ih ne vrijeđa što su potpuno neizainteresirani za učenje niti itko to primjećuje. Management je previše zauzet izmišljanjem krilatica.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 17.08.2023. u 22:15.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 22:08   #258
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
U čemu početi programirati - aktualnost, budućnost

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
IT i više od developera treba ljude koji ću slovkati developerima što da rade Također potrebuju i ljude koji će ispravljati katastrofu koja ostaje iza klasičnog procesa developanja koji počinje sastancima između ljudi koji ne mogu nikada niti pod kojim uvjetima priznati da nešto nisu shvatili ili da nisu u stanju shvatiti.

Naravno da se na kraju developere najviše cijeni
Ovo. Kada mi na razgovoru za posao kažu da traže sistemca jer su do sada taj posao radili developeri, kažem “hvala”, nalijevo krug i ne vraćam se

Umoran sam od čišćenja njihovih drekarija.

Dolaskom virtualizacije i kasnije clouda postalo je prelako “uzeti” više CPUa, više RAMa, SSD umjesto mehaničkog storiđa radije nego da se programira planski s mozgom i ponešto optimizira.

Naći kvalitetnog developera je teško. Naći nekoga tko može uz posao cijelo vrijeme samostalno misliti i raditi u okvirima projekta još teže. Naći nekoga sa soft skillovima tko uz sve navedeno ima viziju mijenjati projekt na obostrano zadovoljstvo, te moći/znati prezentirati i prodati klijentu - nemoguća misija.

Bio sam programer pa mrežaš s tračkom devopsa pa sistemac. Developere se previše diže u nebesa, devopse puno manje dok se ostale tretira kao nužno zlo. Bar u ‘rvatistanu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 23:42   #259
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
IT zahtijeva ljude raznih kalibara, IT != development. Recimo, po mojem iskustvu, IT i više od developera treba ljude koji ću slovkati developerima što da rade
Jesu to analitičari? Frend backend-aš mi kaže da su u njegovoj firmi to uglavnom žene jer imaju više strpljenja sa klijentima

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Meni su najbolji IT stručLJaci koji su prije ulaska u IT, prije toga izguglali "najbolje plaćeni poslovi", pa tek onda odlučili da ih to "zanima".
Meni osobno se moja struka zgadila (elektrotehnika, automatika) jer mi se ne da putovati po svjetskim vukojebinama, i idiot sam što sam to uopće završio. Pa sam počeo tražiti alternativu u IT-ju kao nešto što bi se s vremenom moglo raditi i remote, pogotovo kad sam vidio koliko je taj segment bio otporan u koroni. Ali šanse mi se čine sve slabije, gubim volju pomalo.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 23:46   #260
The Exiled
McG