Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.04.2011., 23:41   #3751
BeroVK
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 780
Pozdrav svima, dakle kupio sam graficku karticu preko web shopa u Linksu prekjucer i stigla je danas međutim to nije taj model koji sam naručio i uza sve to je neispravna. U pitanju je Gainward GTX460 768mb, međutim meni je stigla GTX 460 768mb ali green verzija koju nisam narucio. Sutra mi je u planu navratit se do linksa u Osijeku, e sad moje pitanje je dali bi oni to odmah trebali zamjenit posto nije prosao rok od 7 dana i kupovano je na daljinu ili kako to ide ?

Hvala unaprijed na odgovorima!
BeroVK je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2011., 23:44   #3752
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
... Dupli post...

Zadnje izmijenjeno od: the.elles.d. 20.04.2011. u 23:51.
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2011., 23:46   #3753
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Bitno je proširiti znanje kupaca. Zato ja tu kao papagaj trubim.
Samo naprijed...

Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Mnogi i dan danas misle kao lsd da se o svemu treba na sud i da kupac može prijavom popusiti nesto.
Samo treba znati svoja prava, biti uporan i ne nasjedati na njihove rijeci. Dopis je vaše najače oružje prije DI. Iako ako ste u pravu nakon dopisa rijetko treba DI.
Mnogi uvijek misle da znaju što drugi misle. Ne treba o svemu na sud - ali ako se ne možeš složiti s trgovcem, kako ćeš svoja prava ostvariti? DI nije sud i on prijedlaže rješenja odnosno kazne, koja nisu konačna i mogu se opovrgnuti na sudu.

Iskreno, nije mi jasno zašto uopće raspravljamo ponovo o povratku novca kad je sve to već jednom lijepo objašnjeno.
http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=3361

(Podsjetimo se: nedostatak ili neispravnost)

To odgovara i na drugo pitanje: što dobiti u zamjenu ako nema identičnog proizvoda na tržištu? S obzirom da novac nećeš dobiti, identičnog uređaja nema - što sad?

S obzirom da kvar nije nedostatak promjenjuju se članci čl. 423-429 u ZOO-u (ne, nije zološki :0)

Nadalje, postoje proizvođači koji su vrlo sigurni u svoje proizvode i pokrivaju nedostatke za cijeli život:

Citiraj:
Ako je nedostatak na proizvodu postojao u trenutku kupnje, za vrijeme trajanja i nakon isteka jamstvenog roka imate pravo od trgovca zahtijevati zamjenu proizvoda novim koji je ispravan, povrat novca, sniženje cijene ili popravak proizvoda.
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Jamstveni uvijeti recimo Msan Asus Laptop:
"... Ako se proizvod ne može popraviti ili se ne popravi u primjerenom roku - 45 dana, biti će zamijenjen novim...."
novim tosterom?
Ako ima slična svojstva kao i laptom onda da, možeš dobiti i takav toster I još si i plusu - surfaš i pečeš tost. Mmmmm...

Btw... ima li nastavak tog jamstva riječ "identitčni"? Ako nema, onda može dobiti širok spektar proizvoda. A ako se želiš izboriti za svoja prava, morati ćeš se uputiti u onu instituciju na koju si frknuo na početku posta.

A kad već kvotamo jamstva, eSys, ako ne uspiju popraviti u 45 dana:
Citiraj:
... uvoznik se obvezuje da će isti zamijeniti drugim ili će kupcu biti vraćen iznos u visini trenutne tržišne vrijednosti takovog ili sličnog/boljeg proizvoda
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2011., 23:56   #3754
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor BeroVK Pregled postova
Pozdrav svima, dakle kupio sam graficku karticu preko web shopa u Linksu prekjucer i stigla je danas međutim to nije taj model koji sam naručio i uza sve to je neispravna. U pitanju je Gainward GTX460 768mb, međutim meni je stigla GTX 460 768mb ali green verzija koju nisam narucio. Sutra mi je u planu navratit se do linksa u Osijeku, e sad moje pitanje je dali bi oni to odmah trebali zamjenit posto nije prosao rok od 7 dana i kupovano je na daljinu ili kako to ide ?

Hvala unaprijed na odgovorima!
Nazovi dečke i provjeri ako samo poradi toga ideš u OS (jedna od rijetkih radnji gdje ih u devet od deset zvanja dobijem od prve), no mislim da su ti dobre šanse da se sve ekspresno riješi- dao bih ruku u vatru za ekipu iz starije postave koja tamo radi, no sa "centralom" još nisam imao posla, tako da ne znam (a "centrala" odlučuje, kao i obično).
Uglavnom, javi kako je prošlo
  Reply With Quote
Staro 20.04.2011., 23:59   #3755
BeroVK
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 780
Hvala na brzom odgovoru, svakako sam planirao otic do Osijeka ovih dana jer imam viška slobodnog vremena pa ce mi biti usput

Javim kako je prošlo
BeroVK je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 10:03   #3756
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor the.elles.d Pregled postova
Samo naprijed...


Mnogi uvijek misle da znaju što drugi misle. Ne treba o svemu na sud - ali ako se ne možeš složiti s trgovcem, kako ćeš svoja prava ostvariti? DI nije sud i on prijedlaže rješenja odnosno kazne, koja nisu konačna i mogu se opovrgnuti na sudu.
Šta se imam slagati kad su prekršili odredbe zakonom i nisu popravili proizvod ili ti dali ispravan?
Nemora se navoditi da se priča o proizvodu koji si kupio, a ne o proizvodu stočarske industrije.

I kako kažeš - tu dolazimo do toga da neće se sporiti kupac za svoja prava već trgovac. A gle čuda, ne spore se.


Citiraj:
(6) Trgovac je dužan, u tijeku jamstvenog roka, popraviti u primjerenom roku neispravan proizvod potrošaču koji je predao jamstveni (garancijski) list, ili, ako to nije moguće, umjesto istoga predati mu proizvod koji je ispravan.
Logično je da se podrazumljeva isti takav kakav si kupio. Inače može i toster.
Neznam otkuda to sa sličnim karakteristikama. Gdje se to nalazi u zakonu?

Prema tome tvoje tumačenje zakona je - mogu ti dati toster i pošto svojstva zamjenske stvari nisu nigdje regulirana to je sasvim ok.


[QUOTE=the.elles.d;1895608]
Iskreno, nije mi jasno zašto uopće raspravljamo ponovo o povratku novca kad je sve to već jednom lijepo objašnjeno.
http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=3361

Zato jer se radi o raskinu ugovora. Ne temeljem nedostatka na proizvodu.

Citiraj:
To odgovara i na drugo pitanje: što dobiti u zamjenu ako nema identičnog proizvoda na tržištu? S obzirom da novac nećeš dobiti, identičnog uređaja nema - što sad?

Btw... ima li nastavak tog jamstva riječ "identitčni"? Ako nema, onda može dobiti širok spektar proizvoda. A ako se želiš izboriti za svoja prava, morati ćeš se uputiti u onu instituciju na koju si frknuo na početku posta.

A kad već kvotamo jamstva, eSys, ako ne uspiju popraviti u 45 dana:
Radi se o raskidu ugovora zbog neispunjenja.

Na tu instituciju će, bojim se trgovac morati (pokušati) osporavati kaznu DI, a ne obratno.

U jamstvenom oni mogu napisati da ti nisu ni dužni zamjeniti niti ti kune dati ali im to ništa ne vrijedi kad je:

Citiraj:
Članak 6.

Ugovorne odredbe protivne odredbama ovoga Zakona ništetne su.
Ispravan proizvod ili ide raskid ugovora.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 10:38   #3757
BeroVK
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 780
Evo u vezi mog slučaja kontaktirao sam Links u Osijeku i rekli su mi da navratim i da će mi zamjenit za drugu po mom izboru.
Pošteno od njih
BeroVK je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 10:46   #3758
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Logično je da se podrazumljeva isti takav kakav si kupio. Inače može i toster.
Neznam otkuda to sa sličnim karakteristikama. Gdje se to nalazi u zakonu?
A gdje piše isti? Po meni nije normalno tumaciti ovo na tvoj nacin, kada u svjetu potrošacke tehnologije životni vijek proizvoda je kraći od jedne godine.

Zamjenjuje se za sličan proizvod (ako isti nije dobavljiv), glavno da nije na štetu kupca.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 10:57   #3759
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
A gdje piše isti?
U zakonu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 11:01   #3760
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor BeroVK Pregled postova
Evo u vezi mog slučaja kontaktirao sam Links u Osijeku i rekli su mi da navratim i da će mi zamjenit za drugu po mom izboru.
Pošteno od njih
To sam si i mislio
Hvala za info
  Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 16:36   #3761
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Prema tome tvoje tumačenje zakona je - mogu ti dati toster i pošto svojstva zamjenske stvari nisu nigdje regulirana to je sasvim ok.
Svojstva jesu regulirana. Ne piše sve u zakonima koji ste se uhvatili. Ima tu i tumačenja i pravilnika.

Ali da - ako kupac hoće, može dobiti toster natrag. Uz nadoplatu

Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
U jamstvenom oni mogu napisati da ti nisu ni dužni zamjeniti niti ti kune dati ali im to ništa ne vrijedi kad je:...
Ono što su napisali je zakonski minimum. Mogu napisati i što god žele ako ti time daju veće prava - kao onaj drugi primjer jamstva.

Više neću o tome - poanta je, kupci borimo se za svoja prava i za sve ono na što imamo i nemamo prava (ako ste dovoljno ustrašili prodavača da on popusti).

Citiraj:
Autor BeroVK Pregled postova
Evo u vezi mog slučaja kontaktirao sam Links u Osijeku i rekli su mi da navratim i da će mi zamjenit za drugu po mom izboru.
Lijepo. Javi što si na kraju dobio nazad.

Zadnje izmijenjeno od: the.elles.d. 21.04.2011. u 16:43.
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 17:38   #3762
BeroVK
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 780
Uzeo sam XFX5830xxx edition jer nazalost nisam imao novaca da nadoplatim za bolje jer gainward GTX460 nisu imali na lageru, sve u svemu ja sam zadovoljan
BeroVK je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2011., 21:11   #3763
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
@the.elles.d
Pravilnik o it proizvodima?

Za ostalo - i rest my case. Rekao sam i više nego što je dovoljno.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 17:56   #3764
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
Evo još jedna zgoda od T-Mobile...nisam potpuno ontopic, al u nedostatku bolje teme...

Sumirat ću ukratko sve, da se ne raspišem preko 3 stranice....
- 10.1. sam potpisao novi ugovor na 24 mjeseca, Tarifa za sve 160. mKako je tad bila akcija 50%, prvih 12 mjeseci plaćam 50% cijene.
- Par dana kasnije na službenim stranicama san skužio da nude wnw opciju 3 mjeseca besplatno za ekipu koja je potpisala ugovor na 24 mjeseca, dakle i mene.
- Nazvao sam SZK, da ih pitam zašto mi to nije aktivirano. Rečeno mi je da pričekam 1.2. da možda bude tad. Prvi fail
- Pričekao sam, nije bilo, nazvao sam opet i dobio odgovor da sam aktiviram, da neće bit nikakvih problema. Drugi fail
- Aktivirao sam, ali i za veljaču dobio tih 25 kn, iako bi mi veljača, ožujak i travanj trebali bit free po svim informacijama koje sam dobio. Treći fail Ma i četvrti ako kao prvi stavimo djelatnika koji mi već 10.1. nije aktivirao opciju, a trebao je...

Sve sam to ispričao u T-Mobile centru i simpatična mlada dama je sve to napisala kao prigovor, potvrdivši mi da san u pravu (bar mi je takav dojam ostavila) i da samo pričekam da oni to obrade... I onda par dana kasnije dobijem odgovor:


Sad nek mi još netko bistriji od mene pojasni kakve veze imaju dolje niže napisani uvjeti akcije sa mojim potpisom Zatjeva, kojeg neću uplodat, ali na kojem nigdje ne pišu aktivirane opcije, a brat bratu tada nisam ni znao da nude 3 mjeseca free s potpisom ugovora...


http://www.t-mobile.hr/pdf/S-Tarifa-...60-160-200.pdf
Točka 18 kaže:

18. Pretplatnici koji sklope ugovor s OTPOom u trajanju od 24 mjeseca, a koji u tom trenutku nemaju aktiviranu neku od web'n'walk opcija, u trenutku potpisivanja ostvaruju pravo korištenja opcije web'n'walk S bez mjesečne naknade u trajanju od 3 mjeseca (dalje u tekstu: Promotivno razdoblje). Promotivno razdoblje korištenja opcija web'n'walk S prestaje istekom navedena 3 mjeseca te ukoliko Pretplatnik prije njegovog isteka zatraži aktivaciju neke druge web'n’walk opcije. Istekom Promotivnog razdoblja naknada za web'n'walk S bit će naplaćivana u punom iznosu sukladno T-Mobile cjeniku .


Mislim boli me k za 25 kn (puta tri, dakle 75), em nije neka lova, em bi opciju ionako aktivirao jer mi podatkovni paket treba... samo ne volin samo kad me prave debilom. A ovi me prave, jer ispada da nije kriv ni djelatnik koji mi nije dao opciju iako je trebao, ni dvije (očite) dezinformacije SZK, nego sam kriv ja što sam potpisao Zahtjev na kojem se uopće ne spominju aktivirane opcije, što im je glavni argument da me odjebu A i koliko vidim jedini uvjeti su bili:
1) potpišem na 24 mjeseca, što jesam
2) da nisam imao aktiviranu opciju ranije, što nisam


I kakve veze ima što sam potpisao ili što nisam potpisao, ako savršeno uspunjavam uvjete i napravio sam ono što tamo i piše, aktivirao opciju do 31.3. točnije aktivirao sam je negdi drugog ili trećeg u mjesecu veljači...
Ponovo sam se žalio na ovu odluku, u drugostupanjskom postupku (koji se riješava skupa sa HAKOM) i dobio:


Dakle daju mi mojih 25,00 kn x 3 mjeseca i vraćaju mi već plaćenih 50 kn. Nije loše...al je žalosno šta se moraš 2 puta žalit da bi dobio ono šta te pripada
Nije striktno vezano za ovu temu, al evo...možda kome posluži...
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK


Zadnje izmijenjeno od: Mr.Ex.President. 29.04.2011. u 20:25. Razlog: popravljen tipfeler
Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 19:55   #3765
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Tako je početkom godine čovijek dobio iPhone u pola cijene od T-Mobilea - tek nakon što se žalio sudu časti HGK, jer ga je T glatko odbio.
Ukratko, u prvih tjedan dana u uvijetima akcije nije bilo napisano da je iPhone izuzet iz akcije. Čovijek ga je tražio, T odbio. Pa ga je pismeno tražio, T ga odbio pozivajući se da imaju pravo mijenjati uvijete akcije (koje su promijenili nakon što su se ljudi počeli raspitivati za iPhone). Nakon toga poslao prigovor sudu časti - i nakon par tjedana dobio pozitivan odgovor - i stigao mu iPhone od T-a
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 20:55   #3766
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
nadam se da pitanje spada tu. danas kupio u jednom ducanu memorijsku karticu, 89kn. 1h kasnije setam gradom i vidim bolju karticu istog kapaciteta za 62kn. kako sam imao vremena i bas bio gladan dobro bi mi sjeli cevapi za razliku od 27kn, stoga sam se vratio i rekao da zelim vratiti karticu, kao nasao sam svoju doma pa mi ne treba nova. prodavac je odbio rekao da nije on tu za tako hocu - necu i rekao da samo mogu zamijeniti za nesto drugo. jel mi je bio duzan vratiti novac bez obzira na razlog, sta zakon kaze? normalno imao sam racun i karticu nisam vadio iz ambalaze. jesam li mu mogao pozvati nekog? bas sam bio jako gladan...

Zadnje izmijenjeno od: trpi. 29.04.2011. u 21:02.
  Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 21:02   #3767
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Trpi - po zakonu nemaš pravo na povrat novaca. Još ti izlazi u susret da možeš promjeniti za nešto drugo.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 21:07   #3768
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
ah dobro onda. umislio sam se malo
  Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 14:01   #3769
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874