Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.08.2019., 14:58   #1
toni24
Registered User
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 28
Komp se ne pali "do kraja", odnosno Windowsi se ne podižu

Dakle vec neko vrijeme ima sljedeci problem:

Upalim komp, pali se vrti i sve to međutim monitor ostaje ugašen. Ako ga upalim piše "No signal detected".

Mislio sam prije da je mozda softverski problem, ali imao sam Windows 7 prije, poslije sam kupio novi HDD i na njega instalirao totalno druge Windowse 10. Dakle pretpostavljam da je hardver u pitanju?

Ista svar je da li palim komp koji je bio potpuno ugašen ili palim komp iz sleep moda. Ako to ponovim vise puta (ponovo sleep ili ugasim komp ako se nece upaliti i ponovo upalim) onda se jednom uspješno podignu Windowsi, s tim da nekad treba puno puta dok se ne upali.

Ne znam od kuda da krenem debugirat, ako je sumnjat u hardver, mozda da nabavim novo napajanje?

Inače matična je Asrock 880g Extreme 3, napajanje Inter-tech energon 750w eps.

Hvala na pomoći!
toni24 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 16:31   #2
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
Si probao sa drugim monitorom?
moguće je da je do rezolucije problem
vcendaki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2019., 16:59   #3
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Vidi li se tokom pokretanja računala neki od ekrana iz BIOSa/UEFIa? Vidi li se onaj windows 10 logo koji se vrti dok se windowsi pokreću? Možeš li ući u BIOS/UEFI?

Što se događalo dok je windows 7 bio instaliran?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 22:54   #4
toni24
Registered User
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 28
Ne vidi se na monitoru nista, ako se ne upali u potpunosti i ne digne windowse.

Kad je windows 7 bio instaliran bilo je ista situacija, kao sada i sa windows 10.

Nisam probao ulaziti u bios.

Sad kad ste to spomenuli rezoluciju, ne znam jel ima ikakve veze, ali primjetio sam da (ne znam jel svaki put) kada bi se napokon podignuli windowsi nakon tako nekoliko pokušaja dizanja iz sleepa, chrome browser koji se inace pali nakon windows starta, bio resizeiran na manju veličinu (opet ne znam jel ima neke veze)

Inace rezolucija na monitoru mi je 2560x1440 (recommended) u display settings.

Kada se neuspješno upali (da to tako nazovem) komp / windowsi kao da rade, ali monitor je crn od početka paljenja windowsa, ne vidi se ni windows logo, i ako ga pokušam ugasit / upalit, dobijem taj "Signal not detected"

Znaci da probam spojit drugi monitor kada se to dogodi? I ako je u tome problem, sta to znaci?

Grafička je ATI Radeon HD 5450, monitor je BenQ GW2765

Zadnje izmijenjeno od: toni24. 02.08.2019. u 23:15.
toni24 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 23:08   #5
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
Pa imao sam par benQ-ova koji su imali problem sa rezolucijom tj. sa display portom
kada se uključi u hdmi /vga port radi normalno.
vcendaki je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 23:22   #6
toni24
Registered User
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 28
Jel taj kebel dolazi s monitorom ili je to nesto sto trebam kupiti?
toni24 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2019., 01:09   #7
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,978
Meni ne zvuči kao problem sa napajanjem, prije će bit ovaj stari Radeon.
Jesi ga probao izvadiit iz slota, malo ispuhati sve, očistiti pa vratiti?


Kao što su kolege rekle, probaj neki drugi ekran, možeš i na tv spojit ako nemaš drugi monitor pa probaj par puta podić sustav i vidjet dal odmah dobiješ sliku.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2019., 11:43   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ta matična ima integrirani video izlaz, možeš probati i sa time. Vodi računa da ponekad, kada prespojiš monitor s jednog video izlaza na drugi treba ponovno pokrenuti računalo ili to napraviti kad je ugašeno.Svakako vrijedi probati i s drugim kabelom. Ovisno o monitoru, možda dobiješ samo jedan kabel, možda više njih. Možeš li od nekoga posuditi kabel? Koji kabel momentalno koristiš?

Zadnje kada se računalo upalilo, jesli li napravio shutdown ili si ga poslao u sleep?

Ja bih svakako probao vidjeti mogu li ući u BIOS/UEFI. Imaš li spojenu sistemsku zujalicu na matičnu ploču? Čuješ li inače nekakvo pištanje kada pališ računalo? Ako je to spojeno onda se može koristiti za ranu dijagnostiku.

Ovo što ti monitor govori da nema signala, mislim da ovisi od monitora. Meni ovaj novi uredno javi da "nema" signala kad ugasim računalo. Izbaci mi poruku koja ostane 3-4 sekunde i onda ode u standby.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2019., 13:09   #9
toni24
Registered User
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 28
Gdje se nalazi taj integriran video izlaz na matičnoj i koji kabel mi treba da to probam?

Trenutno koristim DVI kabel. Probat cu i sa hdmi portom na monitoru samo da nabavim kabel.

Racunalo radi i mogu ga ugasiti normalno ili poslati u sleep, samo sto se s vremena na vrijeme nece upaliti.

Mogu uci u bios (bar kad se racunalo normalno pali), nisam probao jos da li mogu kad se nece upaliti. Ne znam sta je sistemska zujalica. Pištanje mislim da ne cujem ni kad se normalno upali. (ili sam postao imun na te zvukove )
toni24 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2019., 14:04   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ovo su portovi na matičnoj http://prntscr.com/ontx1e
Imaš DVI, VGA i HDMI ali ovo će raditi ovisno o procesoru kojeg imaš. Neki AMD procesori ne podržavaju integriranu grafiku.

Taj sistemski zvučnik/zujalica se dosta puta ne spoji na matičnu a bude korisno. Ja kod sebe čujem kako zapišti dva puta kada uspješno prođe kroz BIOS.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na