Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2010., 23:18   #61
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju..
Dobro, ne isključiti- izmaknuti vent; ishod će biti u istome smjeru.
  Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:19   #62
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Ovo za elise nisam znao http://www.rc-airplane-world.com/coa...licopters.html ak ljude znaima...očito bi trebalo neštelat 2 različita venta(kao što su gore 3 kod motora) naravno netko ko bi znao nekaku računicu bacit!
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:24   #63
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Dobro, tu još postoje i neki faktori na turbofan motorima, kao difuzor i mogućnost povećanja potiska korištenjem afterburnera (ne bismo to željeli na procesorskom hladnjaku)
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:26   #64
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Dobro, tu još postoje i neki faktori na turbofan motorima, kao difuzor i mogućnost povećanja potiska korištenjem afterburnera (ne bismo to željeli na procesorskom hladnjaku)
Haha, točno to. Ali i činjenica na kolko se okretaja vrte te turbine....hahahaha.....da mi je vidjet ležajeve (zvuk) toga u mojoj kanti. U mom krampu od DTI Astre turbina radi na 160 000rpm...pališ komp, stol se slomi
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:29   #65
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Stari titanovi ventovi su se vrtili kao da jesu imali ugrađen afterburner.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:29   #66
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
To su ti malo drugačiji sistemi ležajeva, rade na uljni klin koji se stvara oko osovine zbog rotacije, te taj klin ustvari nosi osovinu i smanjuje trenje.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:39   #67
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
@uber gosu
U borbi ti potreba za jačim motorom i kompliciranijim prijenosom nije mana. Barem je jači motor lako napravit. Nije helikopter toliko skup koliko je njegov razvoj skup, možda ga zato ne rade i ostali, a možda ga i rade, samo mi to ne znamo.
Tko te sprečava da staviš brži vent za pull stranu coolera. Ne moraju bit ista 2, u tome i je fora. A što se tiče prednosti push-pull konfiguracije, to si nam baš ti lijepo pokazao slikom mlaznog motora. Pa nisu oni blesavi pa stavili nekoliko komada čisto iz fore. Očito da ima itekakvih prednosti push-pull konfiguracije.
Ja ne znam i ne mogu sada navodit činjenice kolike su prednosti ili ne, ali valjda inženjeri koji konstruiraju mlazne motore znaju nekog kurtza. Ili stavljaju nekoliko sklopova čisto izbfore . Ono: "Gle mi imamo vise dijelova u motoru, hehe, radi isto ko i svi drugi motor, al fora je. Zdravstvujte."
Nikakva uvreda mi nije namjera.
Vidim da mi jedino preostaje stavit jednog na 5 volti, drugog na 12 i probat sve kombinacije. Push-pull, pull i push only. Samo da uhvatim vremena
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:43   #68
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Bio ti je prije par godina vent za hlađenje pitaj boga čega u kompu koji je bio složen kao turbofan... Preglasno, a efekt - konjski zalet, pileći udarac.

Opet zaboravljaš da turbofan ima difuzor...

I ne znači nužno da brži vent stvara veći protok. Ima nešto i u konstrukciji pera na ventu.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 00:16   #69
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Nerado ovo radim, ali moram reagirati na očigledno nepoznavanje termodinamike, ovo radim čisto iz prosvjetiteljskih razloga

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
2-2 venta (Identična) na hladnjaku (killeru), ako obljepimo obod hladnjaka, znači nema ulaza izlaza zraka sa strane (nije realno ali pričam o teoriji) rade lošili ili jednak posao kao jedan vent.
Pretpostavljam da misliš na 1-1, dakle Push - Pull sistem? Ako je tako, nije mi jasno zašto tvrdiš tako nešto a ne dokažeš to? Ako ne misliš na to, onda se ispričavam.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Teroija:
Kada 1 vent gurne zrak kroz listiće hladnjaka, taj zrak se zagrije (temperatura mu naraste jer pobere toplinu sa listića konvekcijom, uglavnom) samim time mu se diže i volumen i promjeni se tlak (lokalno, brzo se stabilizira) u teoriji dakle vent koji ispuhuje zrak treba raditi BRŽE od prvog venta samo da bi bili na početku (isti rezultat). Dakle drugi vent koči prvi jer je volumen zraka veći, treba više RPM.

Praksa:
Dolazi do strujanja zraka bočno, ekspandirani vrući zrak bježi van bočno a puno manji postotak svježek (malo hladnijeg) ulazi bočno tamam cent, dva prije ispušnog venta, od tuda je razlika u par stupnjeva. Što je hladnjak širi, bočno gledano, ta razlika je osjetnija.

Rezime:
Nepotrebno je stavljati 2 venta ako se setup hlađenja postavi ispravno i ako je kučište dobro "kejblđabirano"
Evo, krenut ću redom.
Prvo: u teoriji ti spominješ nekakvo mijenjanje tlaka i brzo stabiliziranje. To je možda u nekim mikroskopskim okvirima i točno ali gledano sa razine jednog ventilatora i hladnjaka za procesor nema prevelikog utjecaja na krajnji rezultat.

Ovdje ću uzeti u obzir da smo napravili neku vrstu tunela oko hladnjaka (znači nema rasipanja struje zraka) i da imamo dva identična ventilatora koji se vrte istom brzinom.
Dakle, ti kažeš da je potreban na izlazu brži ventilator jer inače koči prvi ventilator. To jednostavno nije točno. Tvoja teorija bi bila točna samo onda kad bi se drugi ventilator vrtio toliko sporo da ne bi stvarao gotovo nikakav podtlak, te bi ga prvi ventilator ubrzavao i pri tome trošio na to dodatni rad. SAMO onda bi drugi ventilator kočio prvi.
U stvarnosti, taj drugi ventilator, koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, stvara podtlak i time pomaže prvom tako što povećava protok zraka. Znači, zbog toga se cijeli sustav nedvojbeno bolje hladi nego što bi se hladio samo sa jednim ventilatorom koji bi puhao zrak. Koliko se bolje hladi, može se doznati jedino eksperimentom na duže staze.

No, da ne bi ispalo da si sve krivo rekao, istina je da bi ventilator koji bi stvarao veći podtlak na izlazu (brži ventilator), bio efikasniji od ovoga o kojem ja pričam. Tako bi se povećao protok i sustav bi bio efikasniji.

Ako pak ne izoliramo hladnjak i dopustimo da se zrak raspršuje, opet to nije veliki postotak struje zraka jer je riječ o malim udaljenostima. Nije mi jasno kak si ti to ispitao da zrak ulazi na centimetar, dva od kraja hladnjaka?
Činjenica je da mehanika fluida i termodinamika ne trpe takav pristup, za sve trebaš imati dokaz a ne nešto reći jer se tebi tako čini.
Sve ostalo što sam gore naveo, vrijedi i za taj slučaj.
Slažem se da većina nas ne treba dva ventilatora, no samo se pitamo da li taj sistem sa dva ventilatora skida temperaturu minorno ili je to ipak siginfikantna razlika.



Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
@Edit

Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju, baš kao što to rade recimo "jet" motori (obrati pažnju na 3 "venta" u seriji):
Kolega Wind sigurno nije mislio upaliti ventilator na ulazu a ugasiti onaj na izlazu jer je to nelogično nego je usporedio rad dva ventilatora u seriji sa jednim na ulazu i zaključio da je iskustveno bolja kombinacija 2 ventilatora u seriji.
Nadam se da nećeš osporiti da je u pravu.

EDIT: Ne vidjeh da je Wind već objasnio što je htio reći :-)

Zadnje izmijenjeno od: Bjukenon. 02.09.2010. u 00:20. Razlog: Wind već obrazložio ono što sam ja htio...
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 00:44   #70
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
..push-pull konfiguracija?!..
sta je to?..




baban je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 09:02   #71
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor Bjukenon Pregled postova
Nerado ovo radim, ali moram reagirati na očigledno nepoznavanje termodinamike, ovo radim čisto iz prosvjetiteljskih razloga



Pretpostavljam da misliš na 1-1, dakle Push - Pull sistem? Ako je tako, nije mi jasno zašto tvrdiš tako nešto a ne dokažeš to? Ako ne misliš na to, onda se ispričavam.
"2-2" je kao točka 2 pa onda sljedi tekst 2 venta....lapsus
Terme, fluide i ostalo sam dao davno
Citiraj:
Evo, krenut ću redom.
Prvo: u teoriji ti spominješ nekakvo mijenjanje tlaka i brzo stabiliziranje. To je možda u nekim mikroskopskim okvirima i točno ali gledano sa razine jednog ventilatora i hladnjaka za procesor nema prevelikog utjecaja na krajnji rezultat.
Igra sitnu ulogu ali slažem se da je nebitno.
Citiraj:
Ovdje ću uzeti u obzir da smo napravili neku vrstu tunela oko hladnjaka (znači nema rasipanja struje zraka) i da imamo dva identična ventilatora koji se vrte istom brzinom.
To sam stavio pod "teorija" i od tuda ta "Moja" teorija. Dalke "zabarikadirani" hladnjak.
Citiraj:
Dakle, ti kažeš da je potreban na izlazu brži ventilator jer inače koči prvi ventilator. To jednostavno nije točno. Tvoja teorija bi bila točna samo onda kad bi se drugi ventilator vrtio toliko sporo da ne bi stvarao gotovo nikakav podtlak, te bi ga prvi ventilator ubrzavao i pri tome trošio na to dodatni rad. SAMO onda bi drugi ventilator kočio prvi.
Opet, u teoriji, kada 1 vent gurne 5 kubičnih centimetara zraka u hladnjak, taj zrak naraste na 6 kubika jer se zagrije, dakle drugi vent (ako je 100% isti a hladnjak zatvoren bočno) na tih 5 kubuka ima minus od 1 kubika. Od tuda ide postavka sa drugim bržim ventom, toliko o teoriji. Inače vruči zrak u ventu koji ekspandira gura drugi (a i prvi) vent jer želi "pobjeć" van, a to rezultira malo većom bukom i većom neučinkovitosti (2 venta ne da nedaju duplo bolji rezultat nego daju u najneidealnijim uvjetima max 20% bolji, dakle u realnim slučajevima sa otvorenim bokovina hladnjaka).
Citiraj:
U stvarnosti, taj drugi ventilator, koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, stvara podtlak i time pomaže prvom tako što povećava protok zraka. Znači, zbog toga se cijeli sustav nedvojbeno bolje hladi nego što bi se hladio samo sa jednim ventilatorom koji bi puhao zrak. Koliko se bolje hladi, može se doznati jedino eksperimentom na duže staze.
2 vent igra ulogu pri jako dugačkim/širokim hladnjacima, jer se izgubi "struja" prvog venta(trenje). Prvi vent ubrza zrak na recimo 2m/s idućih 40cm, drugi vent nemože ubrzat nešto(na maloj udaljenosti) jer su mu lopatice u "sinkronizaciji" sa samim zrakom (analogija: ubacivanje u brzinu na autu kada je motor sinhron sa getribom).

Opet da ponovim za svaki slučaj, dakle 10 ventova jedan na drugom u seriji (ako zanemarimo te "Mikro" promjene tlaka) redi posao sličan samo 1 ventu (paralelno spoj ima rast kolko vento ima, kao kiler na autu, 2 venta = 200% protoka). Može se reći da prvi vent radi posao a ostalih 9 se vrte u prazno. Uzmimo vet 5. za primjer. Pretlak venta 4 i podtlak venta 6 bi vrtili vent 5 na +-5% brzine vrtnje samog venta 5 kada bi ovaj i bio isključen iz struje.
Citiraj:
No, da ne bi ispalo da si sve krivo rekao, istina je da bi ventilator koji bi stvarao veći podtlak na izlazu (brži ventilator), bio efikasniji od ovoga o kojem ja pričam. Tako bi se povećao protok i sustav bi bio efikasniji.
Mora biti brži u svakom slučaju, ali kada bi ga stavili da je osjetno (3x) brži onda bi on bio "primarni" vent kojega bi ovaj prvi, sporiji vent kočio, naravno bilo bi bolje hlađenje ali i buka

Citiraj:
Ako pak ne izoliramo hladnjak i dopustimo da se zrak raspršuje, opet to nije veliki postotak struje zraka jer je riječ o malim udaljenostima. Nije mi jasno kak si ti to ispitao da zrak ulazi na centimetar, dva od kraja hladnjaka?
Nije velik, ali je dovoljan za 2-3-5-6 stupnjeva razlike, ovisi o širini venta i setupu "tunela" u kučištu, i to kolko vidim po rezultatima ovisi DOSTA (do 10C).
Nisam merio ali logično je da na hladnjaku debljine 1 cm ili na "toweru" debljine 12cm nije isti "gubitak" zraka, pogotovo jer ovaj "12cm" ima puo veću bočnu površinu.

Citiraj:
Činjenica je da mehanika fluida i termodinamika ne trpe takav pristup, za sve trebaš imati dokaz a ne nešto reći jer se tebi tako čini.
Sve ostalo što sam gore naveo, vrijedi i za taj slučaj.
Slažem se 100%.
Za ispitat te navode sa 1 ili 2 venta, na webu ima primjera, što se više ide ka laboratorijskim uvjetima to je razlika manja, meni osobno razlika od 3-4C ne opravdava nikako dva venta.
Citiraj:
Slažem se da većina nas ne treba dva ventilatora, no samo se pitamo da li taj sistem sa dva ventilatora skida temperaturu minorno ili je to ipak siginfikantna razlika.
O tome i pričamo. Imam idealan hladnjak za testiranje ovoga ali sad nemam vremena, možda nekad, ko zna

@D1virty
Da ne idem previše u OT
Nije za usporedbu jet motor i vent, brzine, tlakovi, namjena.....
PS
Jači motor helića nije sam tak, te turbine troše ENORMNE količine goriva i proizvode ogromne toplinske tragove, stvar je značajno kompliciranija i nema smisla uspoređivat
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 09:40   #72
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
@uber gosu
Znam da je značajno kompliciranije i da ostavljaju heat signature ko baklja ivanjska , al sve to nije toliko bitno rusima. Ipak oni imaju najveći avion na svijetu, najveću podmornicu, najvećeg ledolomca, bili su prvi u svemiru, imali su prvi satelit u svemiru, imali su svoju svemirsku stanicu u svemiru (to nisam sto posto siguran, al mislim da je bila 100% ruska) i tako dalje. Američki abrams je naspram ostalih tenkova (izuzev britanske, francuske i njemačke) kao PC naspram digitrona, kompliciran u mp3, a još je i jedini sa turbinom. Prednosti i mane nisu uvijek vaga u generalskim mozgovima, a pogotovo ne isplativost.
Ja smatram da je ovdje tema, da li duplo bolje hladi ili ne. Po tom se pitanju svi slažemo da je mit, ali mi raspravljamo u kojoj mjeri je bolje. Ne može bit lošije ako su 2 ista, ali može bit bolje ako su 2 različita. Ne moraju bit 2 ista, piše push-pull, push-pull-2-identical-vents
Bitno je samo kolika je razlika. Moj mugen može radit i bez venta jer ima popriličan protok zraka oko i kroz njega. E sad, treba vidjet kolika je razlika kad je bez venta, sa jednim ventom i sa 2 venta.
Bespredmetno je raspravljat o apsolutnoj razlici. 3-4 stupnja je ogromna razlika ako je nešto na 24 stupnja bez drugog venta, a na 20 stupnjeva s drugim ventom. S druge strane, nema nikakvog značaja ako je nešto s jednim ventom na 100 stupnjeva, a sa 2 venta na 96.
Treba razlike prikazat u postotcima. Ja ću probat testirat konfiguracije 0/1/2, pa postam rezultate kad budem gotov. Sad mi to već postaje bitnija tema pa možda uhvatim vremena
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 10:12   #73
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
...Inače vruči zrak u ventu koji ekspandira gura drugi (a i prvi) vent jer želi "pobjeć" van, a to rezultira malo većom bukom i većom neučinkovitosti (2 venta ne da nedaju duplo bolji rezultat nego daju u najneidealnijim uvjetima max 20% bolji, dakle u realnim slučajevima sa otvorenim bokovina hladnjaka)...
Aj' falabogu da se počinjemo slagati u nečemu
Čitava ova moja "litanija" je bila pokušaj da da iznesem otprilike takav zaključak;
dakle, nije za očekivati da će temp. pasti za 1-2 stupnja u realnim uvjetima, već znatno više (u prilog tome govore i opažanja ljudi koji su postali svoje rezultate, sa razlikama od 5-10 stupnjeva, što je u realnim uvjetima meni bliže istini).
Samo to i jeste važno, a s obzirom na praktičnu primjenu (RL tj. 24/7, a ne testove od 15-ak minuta) i unutar kućišta.
A nuspojave po pitanju povećanja buke, kompliciranja setupa dodavanjem još jednoga venta, mogućeg kontraefekta ako se brzina vrtnje ventova bitno razlikuje, to ne osporavam, to je sasvim izvjesno...


Bitan je (kao i u ostalim stavrima u životu) samo- balans.

  Reply With Quote
Staro 02.09.2010., 10:33   #74
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Opet, u teoriji, kada 1 vent gurne 5 kubičnih centimetara zraka u hladnjak, taj zrak naraste na 6 kubika jer se zagrije, dakle drugi vent (ako je 100% isti a hladnjak zatvoren bočno) na tih 5 kubuka ima minus od 1 kubika. Od tuda ide postavka sa drugim bržim ventom, toliko o teoriji.
E, o ovome bi se dalo raspravljati, tu je riječ o volumenskom (masenom) protoku, pitanje je da li je taj porast volumena toliko drastičan da bi ga usporavao drugi ventilator pa da se tu može govoriti o nedostatku od 1 kubičnog centimetra u sekundi. Prije će biti (meni logičnije) da se taj porast volumena u ovakvim (realno ne baš ekstremno vrućim uvjetima, ipak je tu riječ o nekih 70- 100 Celzija maksimalno) ne očituje tako drastično pa to ne utječe pretjerano na rad drugog ventilatora. Kao što sam već napomenuo, na to bi pitanje znao odgovoriti neki softver za simulaciju takvih situacija, ovdje samo tapkamo u mraku i ustvari, ne znamo što se događa.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
2 vent igra ulogu pri jako dugačkim/širokim hladnjacima, jer se izgubi "struja" prvog venta(trenje). Prvi vent ubrza zrak na recimo 2m/s idućih 40cm, drugi vent nemože ubrzat nešto(na maloj udaljenosti) jer su mu lopatice u "sinkronizaciji" sa samim zrakom (analogija: ubacivanje u brzinu na autu kada je motor sinhron sa getribom).
Nije mi baš jasno što si mislio s ovime . Jedino u što sam siguran, kad staviš drugi ventilator na izlaz, dobit ćeš lokalni podtlak koji će vući zrak van. Ako to usporediš sa jednim ventilatorom koji samo radi predtlak a na drugoj strani je atmosferski tlak, očigledno je poboljšanje jer je veća razlika u tlakovima i samim time MORA bit veći protok zraka u odnosu na jedan vent.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Opet da ponovim za svaki slučaj, dakle 10 ventova jedan na drugom u seriji (ako zanemarimo te "Mikro" promjene tlaka) redi posao sličan samo 1 ventu (paralelno spoj ima rast kolko vento ima, kao kiler na autu, 2 venta = 200% protoka). Može se reći da prvi vent radi posao a ostalih 9 se vrte u prazno. Uzmimo vet 5. za primjer. Pretlak venta 4 i podtlak venta 6 bi vrtili vent 5 na +-5% brzine vrtnje samog venta 5 kada bi ovaj i bio isključen iz struje.
Ovdje pričamo samo o dva . A logično da 10 u seriji nema neke logike osim ako svaki idući ne bi stvarao veći podtlak, no onda bismo već imali neki kompresorčić .


Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Mora biti brži u svakom slučaju, ali kada bi ga stavili da je osjetno (3x) brži onda bi on bio "primarni" vent kojega bi ovaj prvi, sporiji vent kočio, naravno bilo bi bolje hlađenje ali i buka
Opet ti sa mora . Ne mora, dovoljan dokaz su ti hladnjaci sa 2 jednaka ventilatora koji bolje hlade u odnosu na jedan ventilator. Daleko od toga da sustav ne bi bio efikasniji kad bi imao brži ventilator na izlazu, ali to jednostavno nije i ne mora biti uvjet za bolje hlađenje u odnosu na 1 ventilator koji upuhuje zrak u hladnjak.


Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Nije velik, ali je dovoljan za 2-3-5-6 stupnjeva razlike, ovisi o širini venta i setupu "tunela" u kučištu, i to kolko vidim po rezultatima ovisi DOSTA (do 10C).
Nisam merio ali logično je da na hladnjaku debljine 1 cm ili na "toweru" debljine 12cm nije isti "gubitak" zraka, pogotovo jer ovaj "12cm" ima puo veću bočnu površinu.
Slažem se .

Zadnje izmijenjeno od: Bjukenon. 02.09.2010. u 19:55. Razlog: Krivo napisao :-)
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2010., 21:32   #75
Shaka111
Premium
Moj komp
 
Shaka111's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 648
ja sam danas uocio jednu bizarnu promjenu na kompu,cistio sam hladnjak proca(Prolimatech MegaShadow) i skinuo stranznji vent na cooleru znaci "pull" vent...

htio sam provjeriti ovaj post kao mit i prvo sto sam uocio kada sam ga maknuo da je vent bucniji kad je na hladnjaku nego kada radi 2cm dalje od njega,odlucio sam ga maknuti posto mi je ionako visak

nakon sto sam isao provjeriti temperature ostao sam zapanjen jer su se temp. u idleu spustile za 2C tj sada je ravno na 30C i u loadu takoder ista vrijednost od 2C

radi se o AC Arctic F12 ventovima,malo mi je cudan ovaj "kontra" efekt i ne planriram ubuduce stavljati "pull" vent u svoje kuciste...

ima li netko slicna iskustva?
Shaka111 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2010., 23:01   #76
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Shaka111 Pregled postova
ja sam danas uocio jednu bizarnu promjenu na kompu,cistio sam hladnjak proca(Prolimatech MegaShadow) i skinuo stranznji vent na cooleru znaci "pull" vent...

htio sam provjeriti ovaj post kao mit i prvo sto sam uocio kada sam ga maknuo da je vent bucniji kad je na hladnjaku nego kada radi 2cm dalje od njega,odlucio sam ga maknuti posto mi je ionako visak

nakon sto sam isao provjeriti temperature ostao sam zapanjen jer su se temp. u idleu spustile za 2C tj sada je ravno na 30C i u loadu takoder ista vrijednost od 2C

radi se o AC Arctic F12 ventovima,malo mi je cudan ovaj "kontra" efekt i ne planriram ubuduce stavljati "pull" vent u svoje kuciste...

ima li netko slicna iskustva?
Mene samo zanim s čim vi ljudi mjerite (već 3. post danas čitam s ovak niskim temperaturama) temperature kad su vam tako niske, ili su vam kompovi vani na +10, pa je proc koji je clockan na 4.0 u idle-u na 30°??
Il ste svi vi takvi na everestu koji po dobrom starom običaju pokazuje 10° manje
NHF, samo čista znatiželja, da znam kakav svemirski cooler da si kupim kad ja sa klimom u sobi i cm 212+ imam cca 40° idle a proc je clockan na smiješnih 3,06
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2010., 23:47   #77
ThePornstar
Premium
Moj komp
 
ThePornstar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: -
Postovi: 4,394
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Mene samo zanim s čim vi ljudi mjerite (već 3. post danas čitam s ovak niskim temperaturama) temperature kad su vam tako niske, ili su vam kompovi vani na +10, pa je proc koji je clockan na 4.0 u idle-u na 30°??
Il ste svi vi takvi na everestu koji po dobrom starom običaju pokazuje 10° manje
Ovo za everest su gluposti koje si od nekog pobrao. Radi se o TJ-maxu koji meni na 3 konfe na kojima sam gledao, sasvim točno pokazuje temperature kao recimo Core/RealTemp. Nekima možda i ne pokazuje dobro, ali k vragu, treba pogledat pod specifikacijama na koliko je postavljen/očitava TJ-max. Ne kužim čemu za svaku komponentu drugi program.

A ovo za sobne temperature ne znam, takvih "problema" nemam.
__________________


CPU: Intel i5 8250u

RAM: 16 GB

VGA: Intel UHD 620

SSD1: Samsung PM981 NVMe 256 GB

LCD: 14" Innolux N140HCG-GR2 (low power, 400 nits)

OS: Win 10 Pro x64

Battery: 57 Wh internal






ROM: Android 9
ThePornstar je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2010., 00:26   #78
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Ako se vec ne mozete dogovoriti oko protoka, evo vam jedna ideja:

Neka netko uzme 2 identicna venta, slozi cijev od komada kartona i na kraj cijevi montira veliku vrecu za smece. Stoperica u ruke i mjeri vrijeme potrebno da se vreca napuse u jednoj i drugoj kombinaciji. Ako se vreca brze puni to znaci da je protok veci, a samim time valjda i bolje odvodjenje topline sa tijela hladnjaka.
Nije laboratorijski precizno, ali je 5 minuta.

Nabrzinu sam prozujao kroz dretvu pa ako mi je promakla kakva elementarna stvar, lagano zanemarite ovaj revolucionarni grunf pokus.
nexus-6 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2010., 00:34   #79
Shaka111
Premium
Moj komp
 
Shaka111's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 648
sa core tempom je mjereno...u sobi je 20C danas bilo
Shaka111 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2010., 03:05   #80
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Respect za trud distro
Načitah se ja bome večeras svega i svačega o svakakvim dinamikama
Mene samo jedna stvar zanima, a to je;
-da li je moguće kad si mjerio temparature, da se tvoj hladnjak još nije u potpunosti zagrijao, obzirom da je to ipak u neku ruku vodeno hlađenje, kojem je ipak potreban duži vremenski rok da uhvati ajmo reći "stalnu radnu temparaturu"?

Stvarno bi bilo dobro da još jednom odvrtiš taj test, na isti način na koji si i do sada, ali da lupiš barem 1h testiranja.
Naime ovo pričam iz iskustva, neznam kako je to uopće moguće, ali ne jednom sam vidio kako zračni hladnjaci doživljavaju dodatni porast temparature nakon određenog vremenskog roka, nekada bi to bilo nakon 10-15 minuta, a nekada bi znalo proći i po 30-35, a manifestiralo se u vidu privremene stabilizacije temparature, pa nakon tog roka opet porast od par °C i tek onda bi stala i ostala po par sati u granici +-1°C.

U svakom slučaju, pohvale za trud, ja sam imao u planu prije par mjeseci nabacit jedan mali home made test termalnih pasti na grafičkoj, ali kako mi je riknula grafa, morao sam odustati
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 13:46   #81
Iceman
Premium
Moj komp
 
Iceman's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: underGROUND
Postovi: 36
Citiraj:
Autor m4x Pregled postova
ja ću dokazat da je razlika sa jednim ili dva ventilatora veća od 1-2 stupnja
koji si ti lik.
Iceman je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2010., 13:52   #82
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor D-I-A-B-L-O Pregled postova
Respect za trud distro
Načitah se ja bome večeras svega i svačega o svakakvim dinamikama
Mene samo jedna stvar zanima, a to je;
-da li je moguće kad si mjerio temparature, da se tvoj hladnjak još nije u potpunosti zagrijao, obzirom da je to ipak u neku ruku vodeno hlađenje, kojem je ipak potreban duži vremenski rok da uhvati ajmo reći "stalnu radnu temparaturu"?

Stvarno bi bilo dobro da još jednom odvrtiš taj test, na isti način na koji si i do sada, ali da lupiš barem 1h testiranja.
Naime ovo pričam iz iskustva, neznam kako je to uopće moguće, ali ne jednom sam vidio kako zračni hladnjaci doživljavaju dodatni porast temparature nakon određenog vremenskog roka, nekada bi to bilo nakon 10-15 minuta, a nekada bi znalo proći i po 30-35, a manifestiralo se u vidu privremene stabilizacije temparature, pa nakon tog roka opet porast od par °C i tek onda bi stala i ostala po par sati u granici +-1°C.

U svakom slučaju, pohvale za trud, ja sam imao u planu prije par mjeseci nabacit jedan mali home made test termalnih pasti na grafičkoj, ali kako mi je riknula grafa, morao sam odustati

Komp je radio prije toga 3 dana. Dovoljno?

Bilo bi zanimljivo isprobati sve vaše teorije, no s kojom cijenom? Pad na faksu?

Ponavljanja testova neće biti duže vrijeme, baš zbog prethodnog retoričkog pitanja.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2010., 19:51   #83
kule323
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 24
Čitam ovu diskusiju več neko vrijeme,pa sam iz znatiželje napravio svoj test.
Kučište je Coolermaster CM 690 ima 4 ventilatora, jedan sprijeda za upuh i 3 za ispuh tj stražnji i 2 gornja svi rade na 800 okretaja ostale rupe za ventilatore su začepljene.

Pošto nisam imao 2 ista ventilatora išo sam provjerit onu teoriju da ventilator za pull mora biti večeg okretaja.
Ventilator za push je bio Noxia 2000 a ventilator za pull Termaltake tt 1225 mislim da radi na 2500 okretaja ili više, nisam siguran.
Pustio sam da Prime95 radi sat vremena samo sa push Noxion 2000 i onda stavio drugi ventilator da mu malo pomogne.
Temperature poslje sat vremena Prima95 i poslje pola sata nakon sto sam dodo drugi ventilator.
Hladnjak je true 120.

http://www.pohrani.com/f/3w/sG/kOjEK...1h-04m-16s.jpg

http://www.pohrani.com/f/3i/xm/3Kj3Q...1h-36m-46s.jpg

Samo da napomenem isti da isti pomak u temperaturama dobijem kad ventilatore na kučištu ubrzam na 1500 okretaja a buka je nešto manja.
kule323 je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 20:25   #84
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
najprije pohvale destru na trudu.

pokušat ću preko teorije ventilatora ukratko objasnit što se u ovom problemu događa i zašto su rezultati zapravo očekivani.

dakle, u teoriji i praksi se ventilator ponaša isto kao i centrifugalna pumpa za vodu. ima svoju karakteristiku koja izgleda slično onoj od pumpe za vodu.



što se tiče krivulje ventilatora mislim da je sa slike sve jasno.
nadalje, na slici poviše su i dvije krivulje koje predstavljaju karakteristike sistema u kojem ventilator puše i one su neovisne o samom ventu. crvena predstavlja sistem višeg otpora dok je plava sistem manjeg otpora.
u presjeku krivulje sistema i krivulje ventilatora je radna točka ventilatora iz koje se očita protok zraka kojeg daje vent u zadanom sistemu.

otpor sistema, naravno, ovisi o kofiguraciji samog sustava i položaju raznih elemenata u njemu. u ovom slučaju sistem je samo radijator.

također je bitno napomenuti da sila otpora strujanju zraka (time i pad tlaka) ovisi o kvadratu brzine. dakle što vent "brže" puše to više raste otpor.

dalje...



slika prikazuje područja rada ventilatora. ukoliko radna točka padne u crveno područje (područje višeg otpora, višeg pada tlaka i manjeg protoka) ventilator zbog svoje prirode (neću sad u detalje o tome) ulazi u područje zatajenja što može dovesti do oštećenja samog venta. žuto je granično područje, tamno zeleno je područje rada najveće efikasnosti (gdje mi i želimo da vent radi). slično je i sa pumpama, al o tom potom.

Ventilatori u seriji (o paralelnom spoju ovdje nije riječ pa neću o tome)

krivulja ventilatora u seriji dobije se tako da se za isti protok zbrajaju tlakovi (za paralelu se crta tako da se za isti tlak zbrajaju protoci). slika ispod prikazuje kako to izgleda za 2 jednaka ventilatora. bitno je napomenuti da slika prikazuje idealizirani slučaj koji u stvarnosti ne postoji. radi se o tome da na usisu ventilatora koji radi u slobodnom zraku imamo laminarno strujanje a na izlazu je izrazito turbulentno. spajanjem u seriju drugi ventilator na ulazu sada ima turbulentno strujanje a turbulencije znače otpor. stoga je stvarna krivulja ventilatora u seriji nešto ispod ove idealizirane prikazane na slici.



važno:

svrha spajanja ventilatora u seriju je isključivo da se nadvlada otpor, što je vidljivo iz dijagrama poviše. i kao takva, serijska kofiguracija je pogodna isključivo za sisteme visokog otpora. istina, i sami protok će porasti, ali za vrlo malo, a protok (maseni) direktno ulazi u jednadžbu za izmjenu toplinskog toka.

za sisteme niskog otpora gotovo da i nema promjene, što se također vidi u dijagramu (radna točka je vrlo blizu za slučaj jednog venta il 2 ili više u seriji).

zaključak:

push-pull sistem može dati povećanje u performansama hlađenja u slučaju da je hladnjak/radijator visokog otpora, kada jedan ventilator jednostavno nema dovoljno "snage" da progura zrak kroz hladnjak/radijator (upada u "crveno" područje pa zbog prevelikog otpora gotovo i da ne puše).

odluka o jednom il 2 u seriji nema apsolutno nikakve veze sa toplinskim opterećenjem procesora već jedino sa izborom hladnjaka/radijatora.

ukoliko je jedan vent dovoljan da radi u svom optimalnom području na danom hladnjaku/radijatoru nema nikakvog razloga da se stavlja "pull" vent osim ta jebena 1-2-3 stupnja celzija.

malo ograđivanje. ovo sve je napisano iz onoga što znam (il bar mislim da znam) o problemu, al ovo mi nije područje kojim se bavim inače, tako da je moguće da ima tu grešaka u zaključcima. pa ako neko ZNA i vidi greške nek ukaže. diskutirat ćemo .
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 21:18   #85
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Svaka čast na objašnjenju Lagrange
Mislim da ovo objašnjava dosta nejasnoća u ovom topicu.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 21:27   #86
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
push-pull sistem može dati povećanje u performansama hlađenja u slučaju da je hladnjak/radijator visokog otpora, kada jedan ventilator jednostavno nema dovoljno "snage" da progura zrak kroz hladnjak/radijator (upada u "crveno" područje pa zbog prevelikog otpora gotovo i da ne puše).

odluka o jednom il 2 u seriji nema apsolutno nikakve veze sa toplinskim opterećenjem procesora već jedino sa izborom hladnjaka/radijatora.
Odlično. Svaka čast kako ti se dalo sve lijepo i jednostavno objasniti, čak i za zelenke/laike

Ovo što sam izdvojio mogu komentirati u svojem kontekstu. Radijator nema toliko guste "finove", rebra, kako god, a korišteni ventilator je (pre)više nego dovoljan da progura dovoljno zraka.

Nažalost, i ja sam u svojem izlaganju bio nedovoljno jasan kad nisam naveo da će rezultati ovisiti o gustoći finova. Iako sam se dotakao te teme, spomenuo sam je samo u kontekstu obrata push-pull u pull-push i obratno, no eto...

Hvala lijepo na objašnjenju.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 18:37   #87
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Iako sam se dotakao te teme, spomenuo sam je samo u kontekstu obrata push-pull u pull-push i obratno, no eto...

Hvala lijepo na objašnjenju.
nema na čemu, ionako nisam ima šta pametnije radit a malo mozganja nikad ne škodi.

šta se tiče ovoga "obrata", nisam baš siguran da sam najbolje razumio šta želiš reći. pretpostavljam da se radi o tome jel bolje stavit vent da puše il da izvlači zrak iz radijatora.

ako je to u pitanju onda je u konkretnom slučaju svejedno iako u teoriji i ne bi trebalo bit. zašto?

već sam spomenuo da je za izmjenu toplinskog toka bitan maseni protok. zakon o očuvanju mase kaže da bi maseni protok trebao bit isti na ulazu i izlazu i tu nije ništa sporno. međutim sporno je to da je na ulazu laminarno a na izlazu turbulentno gibanje zraka. pa je, u slučaju push postavke, zrak na prolazu kroz radijator u turbulentnom stanju, dok je u pull postavci u laminarnom.

e sad. ovdje se radi o prisilnoj konvektivnoj izmjeni topline između krute stjenke i struje zraka. kvalitetu izmjene topline opisuje stanoviti α (alfa) - koeficijent prijelaza topline, koji se pak računa iz bezdimenzijske analize preko Nusseltovog, Reynodsovog i Prandtlovog broja. Izraz za Nusseltov broj nije isti za laminarano i turbulentno strujanje te shodno tome i taj α nije isti u oba slučaja. samim time nije isti ni izmjenjeni toplinski tok.

međutim, Nusseltov i Reynoldsov broj u sebi imaju i duljnsku veličinu koja bi u ovom slučaju bila debljina radijatora (bar to tako mislim). ta veličina je nekih 25 mm što je premalo da bi ukupna razlika u onom α bila značajna. u ovo nisam siguran jer je dodatni zajeb u cijeloj priči kako opisat geometriju sustava. naime, dok sam se time bavio na faksu postojali su samo modeli kako izračunat te stvari kod nastrujavanja zraka na cijev, kroz cijev, na snop cijevi i na ravnu ploču. sve ostalo je prekomplicirano i pitaj boga može li se to uopće.

uz to sve, ovo preko Nusselta i Reynoldsa, je jednostavna metoda ali vrlo netočna, a boljih i nema. a da ne govorim o tome da se izrazi za njih mjenjaju od autora do autora.

dakle, po meni, tu je previše škakljivih pitanja da bi se uopće išo upuštat u detaljniji dokaz šta je bolje, osim naravno ispitivanja, a kako je cijeli sustav premalen trebali bi jako precizni instrumenti za to provjerit i praktički laboratorijski uvjeti. a kad je to već tako, onda je i razlika premala da bi bila bitna, i najpametnije bi bilo ostavit se ćoravog posla, otić van i posrkat par piva.

ukratko. sustav je premalen da bi priroda strujanja činila ikakvu vidljivu razliku.
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 15:20   #88
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Evo mali update nakon sto je ociscen killer od H50, bio 1mm sloj prašine na njemu.
Zaboravio opalit screenshoot, pa su temperature u loadu u grafovima. Test je OCCT od sat vremena:

IDLE:



Uploaded with ImageShack.us


LOAD:

1. jezgra:



Uploaded with ImageShack.us

2. jezgra:



Uploaded with ImageShack.us

3. jezgra:



Uploaded with ImageShack.us

4. jezgra:



Uploaded with ImageShack.us




Da ponovim, radi se o i7 920 stock na H50 + 2xNanoxia u push-pull
OVDJE su prijasnja mjerenja
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 21:37   #89
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
ukoliko je jedan vent dovoljan da radi u svom optimalnom području na danom hladnjaku/radijatoru nema nikakvog razloga da se stavlja "pull" vent osim ta jebena 1-2-3 stupnja celzija.
Apsolutno to, tek sam sad vidio tvoj post, majke mi mile ako nisam mislio Fluent instalirat i odvrtit par simulacja

Nabasao sam na ovo, čini mi se vrlo referentno za diskusiju na ovom threadu:
http://www.xbitlabs.com/articles/coo...oundup_29.html
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2010., 15:15   #90
pocketGM
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 55
Lagrange i začetnik posta su odlični ako smijem reć :)

Lagrange je objasnio rezultate sa prvog posta.

Za što bolji prijenos topline sa hladnjaka na zrak potrebno je da kontaktna površina između fluida koji struji i pasivnog hladnjaka bude čim veća, da statički tlak bude čim veći i da temperatura fluida bude čim manja (odnosno razlika Traz=Thladnjak-Tzrak bude čim veća). Tada još samo povećamo protok fluida i eto dobrog hlađenja.

Ako zrak propuhujemo "niz dlaku" hladnjaka - dakle kuda je otpor zraka manji - hlađenje će biti slabije nego ako to činimo "uz dlaku" , odnosno gdje će otpor biti najveći, a kontaktna površina čim veća.





Uploaded with ImageShack.us
Mislim da će ovako biti najefikasnije zračno hlađenje za klasične pasivne hladnjake sa jednostavnim prosjekama a-la šahovsko polje.

Push-pull ne funkcionira jer ne povećava dvostruko protok zraka (kao što neki misle) niti povećava znatno statički tlak na površinu pasivnog hladnjaka, dapače smanjuje ga.
pocketGM je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na