Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.07.2016., 01:08   #1
Manac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Požega
Postovi: 31
Botnet malware u mreži

Pozdrav svima prije svega!
Frendu su mi ugasili net u prenoćištu uz obavijest iz TComa da se na mreži nalazi botnet malware pa imam sad nekoliko pitanja.
Znam da bi trebalo naći računalo koje je zaraženo i s njega očistiti, ali s obzirom da nisu sva računala njegova to nije tako jednostavno. Može li se na koji jednostavan način otkriti koje računalo (ili više njih) je zaraženo?
Je li moguće ovakve stvari blokrati kroz u ruteru? Ima neki ZTE T-Com-ov trenutno.. Ako kroz njihov stock firmware ne može, može li to odraditi DD WRT? Ja imam jedan ruter sa DD WRT koji ne koristim pa bih mu to dao neka spoji.. Ako je moguće, kako?
Detalje o virusu ne znam, samo da je botnet malware..
Hvala unaprijed!
Manac je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2016., 09:08   #2
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
reci frendu da nabavi Asus RT-AC68U i neka ukljuci - Asus AiProtection

https://www.asus.com/support/faq/1012070/

to bi ga trebalo rjesiti takvih problema u buducnosti, jer bi inficirana racunala trebala biti automatski blokirana

https://www.youtube.com/watch?v=s0zqmTidmEs
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.08.2016., 18:29   #3
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
Mikrotik za par sto kuna i vidjet ce koji komp radi problematicni promet jer imas potpunu kontrolu nad svime
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2016., 17:33   #4
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Citiraj:
Autor zbuzanic Pregled postova
Mikrotik za par sto kuna i vidjet ce koji komp radi problematicni promet jer imas potpunu kontrolu nad svime
kako ima potpunu kontrolu nad svime ? u DHCP uvjetima gdje uredjaji stalno dolaze/odlaze tj. mjenjaju IP adrese (hint: prenociste) ti trebas loviti po log-ovima tko je sto i kada radio... nebi li to EVENTUALNO uspio blokirati, ali uvijek si par koraka iza malware-a

nije li bolje pro-aktivno blokirati svaki pokusaj spajanja malware-a, i time biti korak ispred malware-a

u ovom konkretnom slucaju TrendMicro AI Protection je puno smislenije rjesenje od MikroTik-a
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2016., 17:52   #5
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
Zarazeni kompovi najcesce rade maks promet non stop i vrlo lako je vidjeti koji je to i ubacis par ip adresa i vidis tocno koji je problematican, blokiranje je ok, ali nije rijesio problem jer je zarazeni komp jos na mrezi i potencijalna je opasnost za druge.
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2016., 18:06   #6
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
De potraži malo kako taj Asus AI protekšn radi.
Inače zagovaram Mikrotik, ali sa ovim fičerom je Asus majka za home juzera.
Jes da košta "zeru" više, ali to je to.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2016., 18:34   #7
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ili jednostavno malo više obratiš pozornost na ledice na switchewima . Neovisno mjenjao IP ili ne na mikrotiku u firewallu moš vidjet sve konekcije, mislim da čak ima i brojanje prometa po ip adresi ali nisam siher.
A s mikrotika može i redirectat odnosno snifat promet pa analizirat .

S obzirom da je prenočište u igri mikrotik sa nekim rigoroznim postavkama samo http promet i limit po konekciji pa nije toliko bitno tko je.

Ili ove preventivne zaštite.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 09:02   #8
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
ista stvar je trebala poznaniku za dva razlicita lokala: 1x kafic , 1x restoran

broj ljudi koji dnevno prodje kroz te objekte je velik, u danasnje vrijeme svi zele brz pristup Internetu i koriste wireless (bez obzira sto imaju 3G/4G na uredjajima ali stede svoj promet), pa zamisli kako bi to izgledalo da cijelo vrijeme blejis u "ledice na switchu" u najmanju ruku nije bas produktivno

u kombinaciji sa DNS-O-Matic-om (besplatan account) i OpenDNS-om (besplatan account) gdje zabranis kategorije koje su nepozeljne, u kombinaciji sa DNSFilter-om koji force-a sve TCP/UDP 53 requeste da idu na DNS server po tvojoj zelji

na taj nacin blokiras koristenje zarazenih (zlonamjernih) DNS Servera itd.
+ ASUS AI Protection (to je ustvari TrendMicro AI Protection) svaki odlazni URL se skenira u Trendmicro cloud bazi za malware itd. pa su sve konekcije prema takvim adresama blokirane

Trendmicro malware baza im je vrlo azurna i dnevno se update-a

postavis neki kratak DHCP Lease (npr. 1h = 60minuta) i u takvim okruzenjima (kafic/restoran ili prenociste) je sasvim OK rjesenje za manje od 1500kn

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=rt-ac68u


MikroTik je dobar, ali za druge namjene, jer u ovom slucaju nemozes sve odraditi na jednom uredjaju...
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na