Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 28.12.2016., 23:59   #1
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
(riješeno) Ne uspijevam instalirati OS na SSD na stari PC

Kupio sam si SSD za stari PC (iz 2009g) i dok sam sa USB-a bez frke instalirao W7 na HDD, na SSD neće i neće. Također sam probao i W10 no očito je problem sa nekakvim postavkama u BIOS-u ili negdje. Probao sam sve čega sam se mogao sjetit.
Stavio sam da prvo učitava USB, onda HDD (u ovom slučaju SSD), isto to mogu i ručno (F12) no neće, dok kad je HDD u pitanju radi uvijek.
Kad uključim komp, očita mi SSD i nakon toga ''Veryfiying DMI pool data'' i na tome ostane zauvijek.
Probao sam čak i različite SATA kablove, nije bilo efekta.
Jel netko ima ideju? Pretpostavljam da je neka caka u pitanju, samo treba otkrit što.

Komp je: GIGABYTE EP45DS4, Intel C2D E8500, DDR2 4GB @ 800MHz, WD 640GB black - sada KINGSTON KC400 128GB, zatim AMD radeon HD6850 te napajanje OCZ GXS600W
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 00:22   #2
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
Jesi u biosu stavio na AHCI mod?

Poslano sa mog MI 5s Plus
imart je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2016., 00:32   #3
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
Jesi u biosu stavio na AHCI mod?
To sam među prvim stvarim isprobao kad sam vidio da neće i nije bilo pomoglo, tako da i kad je u AHCI modu, opet provjerava DMI pool data unedogled
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 00:34   #4
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
A jesi probo updejtat bios?

Poslano sa mog MI 5s Plus
imart je offline  
Staro 29.12.2016., 00:41   #5
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
A sata Port 0-3 Native mode jesi dirao ? Stavi na Enabled pa probaj.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 00:44   #6
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
A jesi probo updejtat bios?
To nisam, razmišljao sam o tome, ali sumnjam da bi se isplatilo. Trenutna verzija BIOS-a je iz ljeta 2008g, a gledam na GIGABYTE-oj stranici, zadnji update je iz ljeta 2009g i još je beta, tak' da sumnjam da bi to pomoglo...

@silver: i to sam probao, to je odmah ispod SATA/RAID/AHCI opcije, stavio na omogućeno/onemogućeno - nema razlike. Kad uključim komp i kad je u AHCI-ju onda na onom ispisu ''IDE'' uređaja nema SSD-a, onda nakon toga se pojavi poseban prozor od AHCI i tamo ga vidi kao HDD ali nakon toga opet VERYFIYING DMI pool data zauvijek...
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 00:58   #7
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Taj zadnji beta bios je zapravo podrska za zadnje c2d procesore sa R0 stepingom tako da to nebi trebao biti problem...

Ajde probaj ovako:

Izbaci stick sa kojeg stavljas winse iz kompa, pod hdd boot priority stavi ssd umjesto sada trenutno sticka, pod first boot device stavi opet ssd i rebootaj komp.

Ako je sve ok onda bi trebao dobiti na ekranu da se windowsi nemaju sa cega bootati no to bi znacilo da je ssd prepoznat od strane ploce.

Ako zaglavi na istom mjestu kao i sada onda nema pomoci, zapravo moguce je da je ssd nekompaktibilan sa mbo.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 01:12   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
1 - install radi sa origigi cd / dvd a ne sa usb - a da izbjegneš greške krivo / loše napravljenog install usb stika
2 - uštekaj ssd na SATAII0 konektor
U Biosu postavi:
3 - IDE Channel 0 Master=Auto
4 - Hard Disk Boot Priority i First/Second/Third Boot Device - postavi raspored cd > ssd
5 - HDD S.M.A.R.T. = Enabled
6 - SATA RAID/AHCI Mode=AHCI
7 - SATA Port0 Native Mode=Enabled

Postavi tako i javi rezultat.
U Biosu treba biti prepoznat SSD pod IDE Channel 0 Master.
Kada boot - aš install kad dođe do izbora "gdje" ćeš instalirati trebaš preko F6 ili F8 (ne sjećam se precizno) load - at drajver za SATA (ICH10R) kontroler.
Da bude zabavnije W7 install bi trebao imati integriran taj drajver, a sa druge strane na supportu nema (F6 paket) nego je unutar instalacije "Intel SATA RAID/AHCI Driver" zajedno sa onom managment aplikacijom i još tri puta pakirano.
Nastavak slijedi.
Nikky je offline  
Staro 29.12.2016., 01:19   #9
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Taj zadnji beta bios je zapravo podrska za zadnje c2d procesore sa R0 stepingom tako da to nebi trebao biti problem...

Ajde probaj ovako:

Izbaci stick sa kojeg stavljas winse iz kompa, pod hdd boot priority stavi ssd umjesto sada trenutno sticka, pod first boot device stavi opet ssd i rebootaj komp.

Ako je sve ok onda bi trebao dobiti na ekranu da se windowsi nemaju sa cega bootati no to bi znacilo da je ssd prepoznat od strane ploce.

Ako zaglavi na istom mjestu kao i sada onda nema pomoci, zapravo moguce je da je ssd nekompaktibilan sa mbo.
Ovo sam bio maloprije probao i opet provjerava DMI pool data vječno...
Uspio sam uslikat AHCI BIOS i piše da ta verzija podrava samo HDD / CD-ROM

Uspio sam to i uslikati (odmah nakon toga se ispiše hrpa toga i na kraju famozni Veryfiying DMI pool data)




Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
1 - install radi sa origigi cd / dvd a ne sa usb - a da izbjegneš greške krivo / loše napravljenog install usb stika
2 - uštekaj ssd na SATAII0 konektor
U Biosu postavi:
3 - IDE Channel 0 Master=Auto
4 - Hard Disk Boot Priority i First/Second/Third Boot Device - postavi raspored cd > ssd
5 - HDD S.M.A.R.T. = Enabled
6 - SATA RAID/AHCI Mode=AHCI
7 - SATA Port0 Native Mode=Enabled

Postavi tako i javi rezultat.
U Biosu treba biti prepoznat SSD pod IDE Channel 0 Master.
Kada boot - aš install kad dođe do izbora "gdje" ćeš instalirati trebaš preko F6 ili F8 (ne sjećam se precizno) load - at drajver za SATA (ICH10R) kontroler.
-ma mislim da je Windows dobro legao na taj stick, jer sam s istog instalirao na novi komp i sve 5, no dobro, budem sa CD-ROM-a
-u BIOS-u uopće nemam opciju za odabrati SSD (ono za boot i slično) tj. nigdje u BIOS-u nema SSD-a kao nekakva opcija.
-sad razmišljam, SSD cijelo vrijeme nije bio ukopčan u SATA 0 port jer je bio ''zauzet'' HDD-om, budem samo taj kabel onda ukopčao u SSD da ne provlačim druge kablove.

Ovo ću probavati sutra navečer, sad više nemam vremena.
Uglavnom, mislim da ima nade

-hvala svima na brzim odgovorima, svaka čast!
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif

Zadnje izmijenjeno od: Remixer. 29.12.2016. u 01:25.
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 01:39   #10
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
.
U Biosu treba biti prepoznat SSD pod IDE Channel 0 Master.
IDE Channel 0 Master mu moze pisati iskljucivo ako je sata kontroler postavljen kao PATA i nikako drugacije, pogledaj mu sliku kada je AHCI.

Posto je u pitanju ssd ne moze kontroler staviti u PATA nacin tj. da bi ssd uopce radio mora biti AHCI oce nece...

Takodjer opcija IDE Chanel 0 Master=Auto je dostupna samo u slucaju da je kontroler u PATA nacinu rada.

Jedino sto ga moze zezati osim nekompaktibilnosti, u ovom slucaju je jos to da nece bootati jer je SSD postavljen na SATAII5 umjesto na SATAII0 mjesto, doslovce fizicki treba kabl prepikati na SATAII0 pa tako probati.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2016., 01:50   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Hm, evo nastavak. Ova slika gore ne obećava puno.
Jedino da probaš zavarati zaheb na način da u komp staviš i SSD i neki HDD,
makar na HDD - u bude samo Boot manager na početku a ostatak os - a na SSD - u.

Ovu stranicu zabilježite u Favorite > http://www.win-raid.com/t2f23-Intel-...QL-v-Beta.html
Tu imate čuvene F6 pakete, ta tvoja mobo ima ICH10R (to bi trebao biti AHCI Controller DeviceID=DEV_3A22).

Nisi naveo jel instaliraš Win7 x32 ili x64 ?
Uzmi odgovarajući:
Latest/best RST(e) drivers from the v12 line:Skini i raspakiraj na neki stik, dalje valjda znaš ...

@silver_tip
Gore sam napisao gdje da ušteka kabel tj. u SATAII0 port.
Malo te buni kako piše, to je stari P45/ICH10R chipset, na ekranu piše "IDE Channel 0 Master" a radi se o fizičkom SATAII0 portu.
Sami mod rada (PATA ili SATA) ovisi kako su postavljeni "SATA RAID/AHCI Mode" i "SATA Port0 Native Mode",
za PATA mode treba postaviti SATA RAID/AHCI Mode=Disabled i odg. SATA Port0 Native Mode=Disabled.
Čitaj manual > http://download1.gigabyte.eu/Files/M...5-ds4(p)_e.pdf

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.12.2016. u 02:04.
Nikky je offline  
Staro 29.12.2016., 01:54   #12
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
SATA_whatever ne bi trebao igrati nikakvu ulogu. NE BI TREBAO.
Meni je SSD bio SATA3 kad sam ga instalirao.

No, za probu (i starije BIOSe) mozda nije bezvezno probati SSD staviti na SATA0
Bodisson je offline  
Staro 29.12.2016., 02:04   #13
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Je.. ali treba doci do tog djela prvo

Imao sam slucaj sa P-35 chipsetom/plocom tako da vjerojatno od toga nece biti nista. Samsung ssd je radio a OCZ ni za isusa nisam uspio pomiriti ga sa plocom.

Takodjer imam jedan vulgaris hdd WD500AAKX iz 2014 godine koji je ispravan milion posto ali sa doticnom nece suradjivati paz ovo ako je AHCI !! Ako kontroler stavim u PATA tj. diseblam ahci onda radi ko zmaj

Neke serije P35 i P45 chipseta su stravicno cudljive po tom pitanju dok recimo prastari P965 i GA-965P-DS4 sa beta biosom i ne oficijalnom podrskom za c2d WO/YO 45nm procesore uredno boota i prepoznaje mi oba ssd-a
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 09:32   #14
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
Odpoji taj drugi disk i probaj samo sa ssd-om ak nisi jos tak probao. Prvi put vidim ovak nekaj. Nisam super iskusan ali instalirao sam stotinjak kompova i od toga 10 sa ssd. Probaj prvo sedmicu dal ju dize sa diska. Pa onda desetku

Poslano sa mog MI 5s Plus
imart je offline  
Staro 29.12.2016., 10:06   #15
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Posto je u pitanju ssd ne moze kontroler staviti u PATA nacin tj. da bi ssd uopce radio mora biti AHCI oce nece...
Tehnički gledano, ne mora. SSD može raditi i bez AHCI-ja, no svakako je poželjno (kao i za svaki drugi disk).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 29.12.2016., 12:54   #16
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tehnički gledano, ne mora. SSD može raditi i bez AHCI-ja
Da, stima to sto se tice tehnicke strane no kako bi taj ssd radio ?
Koju brzinu bi imao sata kontroler u PATA nacinu rada i kako bi zapisivao/slagao podatke ?

Koliko bi trajao i kako bi utjecala defragmentacija istoga ? Bolje ga od zid lupiti nego tako koristiti....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 13:07   #17
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Da, stima to sto se tice tehnicke strane no kako bi taj ssd radio ?
Koju brzinu bi imao sata kontroler u PATA nacinu rada i kako bi zapisivao/slagao podatke ?

Koliko bi trajao i kako bi utjecala defragmentacija istoga ? Bolje ga od zid lupiti nego tako koristiti....
Radio bi. Ne optimalno, ali bi radio, ne bi bio povod onakve greške. Za "zapisivanje / slaganje podataka" potpuno nebitno. Bio bi nešto sporiji, posebno nakon nekog vremena jer TRIM ne bi radio. Nije ništa čudno stavljati SSD na non-AHCI mašine (čak i PATA SSD diskove).
Defragmentacija? Kakva defragmentacija?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 29.12.2016., 13:19   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Dobro ti govori Old Iggy. U PATA tj. IDE modu bi izgubio cca 10 - 15% perfomansi, ako i toliko.
Garbage collection odnosno TRIM bi bio problem, a i to bi se dalo nekako riješiti.

Da se vratimo na uvodno pitanje i čekamo da kolega ušteka u SATAII0 a ne kako se čini (po slici) u SATAII5.
Nikky je offline  
Staro 29.12.2016., 14:54   #19
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Da ne quotam redom sve, evo ovako: SSD je sada spojen na SATA2_0 i opet ista priča.

Htio bi 64bitni W10, al' može i sedmica.
Ovaj PATA nema nigdje (to je valjda ''IDE'') i kad to stavim nema razlike. SSD ne radi što god napravim.
Za svaki slučaj staviti ću još slika pa će netko možda vidjeti nešto (ako je nešto krivo podešeno).


HDD sam odspojio dok sve ovo pokušavam jer nema smisla da ga uklj./isklj. 100 puta dok ovo sa SSD-om isprobavam.
Trenutno je uštekan samo SSD i CD-ROM
Što god namjestim, nema efekta. Čini se da BIOS ne vidi SSD (što se vidi na trećoj fotki).
Još nisam probao instalaciju W7 x64 sa CD-ROM-a - idem sada to probati, ako to ne krene onda mislim da je (kak' je netko napisao) SSD nekompaktibilan sa ovom matičnom :-(
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 15:12   #20
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Defragmentacija? Kakva defragmentacija?
Krivo sam se izrazio, nisam mislio na sam ssd nego da u widowsima bi automatska defragmentacija ceprkala svako malo po njemu, bude po difoltu ukljucena, dobro.. moze se iskljuciti.


@Remixer

Ostaje ti samo puknuti onaj beta bios i nadati se... ne boji se staviti ga sto je beta jer kako i prije rekoh sve je ok s tim biosom samo je beta jer podrska za R0 c2d nije sluzbena.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 15:12   #21
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Jel mozda moguce da treba updateati firmware ssd-a?
Jesi probao resetirati bios da vadis bateriju i samo ssd ostavit u kompu pa vidi kak dise i onda probat promjeniti koju postavku?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
kasko je offline  
Staro 29.12.2016., 15:15   #22
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Remixer Pregled postova
Još nisam probao instalaciju W7 x64 sa CD-ROM-a - idem sada to probati, ako to ne krene onda mislim da je (kak' je netko napisao) SSD nekompaktibilan sa ovom matičnom :-(
Za početak obavezno s CD/DVD medija, USB na tim starijim mašinama ima "mušica".
SSD je teško "nekompatibilan" - matična nema pojma kakav je to točno uređaj.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 29.12.2016., 15:22   #23
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Evo, radi. Sa CD-ROM-a diže sedmicu. Ono što BIOS ne vidi SSD mislim da je to zbog AHCI-a, tj. nakon toga se prebaci na AHCI BIOS i tamo se vidi SSD i CD-ROM (za SSD piše Hard Disk KINGSTON............ heh)

Caka je znači bila da treba instalirati OS sa optike a ne sa USB-a (iako mi je to sa USB-a uvijek radilo, ali na HDD).

Javim kad instalacija bude gotova i kad vidim jel je sve OK
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 15:28   #24
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Baš na toj trećoj fotki bi trebalo promijeniti IDE Channel 0 Master=Auto, a ne None kako je sada (to je kao da si sam isključio).
Vidiš da treba klasika preko cd-rom ...

A kako drugačije će ga zvati nego Hard Disk KINGSTON ... ?
Neće pisati SSD jer je tom Bios - u isti kiki ... čita ga kao Hard Disk.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.12.2016. u 15:34.
Nikky je offline  
Staro 29.12.2016., 16:07   #25
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Baš na toj trećoj fotki bi trebalo promijeniti IDE Channel 0 Master=Auto, a ne None kako je sada (to je kao da si sam isključio).
Na AUTO je, ovo što sada piše NONE to se ne može promjenit. Kad uđem u to onda imam izbornik MANUAL ili AUTO i bilo je na AUTO (i sada je na AUTO)

To sve što na trećoj slici piše da nema uređaja je kad prebacim sa IDE na AHCI, kad je na IDE onda mi se isčita svaki uređaj, kad je na AHCI onda nema ničeg, ali zato AHCI BIOS ispiše svaki spojeni uređaj.

P.S.: sedmica je instalirana, navečer ću inst. sve potrebne drivere i vidjet' kak' radi.

Hvala svima na brzim i efikasnim odgovorima!

EDIT: što mislite o W10 na tom starom PC-u? -jer na novom kompu sam primjetio da je komp dosta brži sa W10, a najviše se to vidi pri podizanju sustava (nekoliko sekundi) dok je sa W7 to trajalo barem 10-15 sekudni, a sad na ovom starom kompu zbog tog AHCI BIOS-a minute su u pitanju, a kad se pojavi onaj Windows logo, onda je za par sekundi sistem podignut (kad bi se sve to moglo zaobić...)
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif

Zadnje izmijenjeno od: Remixer. 29.12.2016. u 16:23.
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 16:19   #26
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Remixer Pregled postova
Na AUTO je, ovo što sada piše NONE to se ne može promjenit.
To je ono sto sam ja napisao gore pa me @Nikky nije skuzio i linka mi manual koji stoji otvoren kad sam se ukljucio...

To se moze mjenjati samo kada je kontroler postavljen u PATA ( ide ) nacin rada, onda tamo ne stoji none nego Auto pa sam mozes staviti manual ili auto ili none no kada se ukljuci AHCI tih opcija nema i uvjek je none !

edit: dakle ako sad sve provrtimo u glavi sa tog chipseta se ne moze dizati windows putem usb-a jer taj AHCI nista ne vidi osim cd-rom i hdd/ssd, dakle nema odakle bootati a posto nije klasican bios nego "ahci bios" kako gore i pise... nema ni obavijesti da nema sa cega bootati, bilo windowse ili instalaciju.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 29.12.2016. u 16:24.
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 16:19   #27
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
Zakaj si uopce inzistirao na sticku? Vele ti svi da bootas s diska.

Poslano sa mog MI 5s Plus
imart je offline  
Staro 29.12.2016., 16:33   #28
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
To je ono sto sam ja napisao gore pa me @Nikky nije skuzio i linka mi manual koji stoji otvoren kad sam se ukljucio...

To se moze mjenjati samo kada je kontroler postavljen u PATA ( ide ) nacin rada, onda tamo ne stoji none nego Auto pa sam mozes staviti manual ili auto ili none no kada se ukljuci AHCI tih opcija nema i uvjek je none !

edit: dakle ako sad sve provrtimo u glavi sa tog chipseta se ne moze dizati windows putem usb-a jer taj AHCI nista ne vidi osim cd-rom i hdd/ssd, dakle nema odakle bootati a posto nije klasican bios nego "ahci bios" kako gore i pise... nema ni obavijesti da nema sa cega bootati, bilo windowse ili instalaciju.
Tako je.
Hvala Bogu pa ove nove matične to drugačije rješavaju pa nema problema, npr na laptop koji sam kupio prije godinu i pol bez frke sam instalirao W7 / W10 na SSD sa USB-a jer dotični laptop nema optiku.

Citiraj:
Autor imart Pregled postova
Zakaj si uopce inzistirao na sticku? Vele ti svi da bootas s diska.

Poslano sa mog MI 5s Plus
Misliš sa CDROM-a.

Ma nisam inzistirao, tako radim već godinama. Malo tko i ima optiku danas (tj. rijetko se koristi - očito samo za instalaciju Windowsa)
Stvar je u tome što nisam znao da AHCI BIOS ne vidi USB stick pa prije nego što sam otvorio temu sam se patio s time...
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif

Zadnje izmijenjeno od: Remixer. 29.12.2016. u 16:40.
Remixer je offline  
Staro 29.12.2016., 16:42   #29
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Da si recimo klonirao windowse sa staroga hdd na ssd i ako je stari hdd vec vec bio postavljen kao ahci i tako kloniran onda bi taj ssd uredno bootao no da si klonirao stari hdd koji ima windowse u IDE nacinu rada desila bi se ista stvar. Niti bi sta pisalo dodatno osim ovoga Veryfiying DMI pool data niti bi ssd bootao.

To je jednostavno takva AHCI bios podrska tog chipseta. Bez cd-roma izgleda nema dizanja novih windowsa ako je kontroler u ahci nacinu rada.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.12.2016., 16:42   #30
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Remixer Pregled postova
Ma nisam inzistirao, tako radim već godinama. Malo tko i ima optiku danas (tj. rijetko se koristi - očito samo za instalaciju Windowsa)
Stvar je u tome što nisam znao da AHCI BIOS ne vidi USB stick pa prije nego što sam otvorio temu sam se patio s time...
Mislim da je prije do ploče nego BIOS-a, koliko sam sad malo guglo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na