Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.08.2015., 20:00   #121
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Malo sam se pogubio u ovom setupu gore, ali ne vidim odkud ti to da je wifi simplex komunikacija. Ako postoje i RX i TX, onda je to duplex, zar ne?https://en.wikipedia.org/wiki/802.11
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2015., 20:31   #122
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Nema jos WiFi full duplex, to ce valjda bit u buducnosti. RX i TX samo oznacavaju odasiljanje i primanje, a ne da se to istovremeno dogadja, kao recimo full duplex na GSM mrezi. Za full duplex su potrebne odvojene frekvencije za prijem i emitiranje, da nebi doslo do ometanja "samoga sebe", a to danasnji wifi standardi jos nemaju.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2015., 14:23   #123
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nema jos WiFi full duplex, to ce valjda bit u buducnosti. RX i TX samo oznacavaju odasiljanje i primanje, a ne da se to istovremeno dogadja, kao recimo full duplex na GSM mrezi. Za full duplex su potrebne odvojene frekvencije za prijem i emitiranje, da nebi doslo do ometanja "samoga sebe", a to danasnji wifi standardi jos nemaju.
Da, ali to opet nije simplex nego half duplex. Nesto kao full duplex se i moze uraditi, ali to vec prelazi u domenu ISP-a, mjesanja polarizacija i slicno. Nije za kucnu uporabu
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 15:38   #124
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Nisam ni napisao da je to simplex veza. Uostalom mozes u "Properties" doticne kartice pogledat sve vrste veza koj se nude i eventualno ukljucit neku koja te vise zadovoljava od defoltne. Na Lan karticama uvjek postoji izbor razlicitih brzina na Half Dupkex i Full Duplex, a na WiFi toga obicno nema, nego samo izbor a, b, g, n, itd, pa izabrani standard odredjuje vrstu veze...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 16:54   #125
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
vas dvojica izgleda ometate sami sebe

wifi je full duplex komunikacija
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 17:05   #126
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
vas dvojica izgleda ometate sami sebe

wifi je full duplex komunikacija
Ne, Wifi 802.11x nije full duplex komunikacija. Detalje pogledaj na linku koji sam gore naveo.
@Prezime, nisi ti spomenuo simplex nego D/G, pa sam njemu odgovarao.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 17:08   #127
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
vas dvojica izgleda ometate sami sebe

wifi je full duplex komunikacija
To odgovori "D/G"-u koji tvrdi u postu #118 da je simlex komunikacija, a ne nama
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 17:20   #128
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma pusti sad semantiku, malo dam / malo slušam
vratite se na osnovno pitanje teme,
obično je razlika između WDS linka i Universal Repetera,
potonji se sve više nudi / koristi jer omogućuje povezivanje sa WPA/WPA2 zaštitom,
od slučaja do slučaja propusnost zna biti puno bolja u odnosu na WDS link ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 17:23   #129
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
https://en.wikipedia.org/wiki/Duplex...communications)

kod full duplex oba korisnika mogu komunicirat međusobno istovremeno.
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 17:44   #130
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Zna se šta je full duplex, ali kod wifi ovisno o pod standardu i hw izvedbi (mogućnostima pojedinog chipa / chipseta) imaš razne varijante,
najednostavnije varijante su simplex jer prebacuje Tx/Rx na jednoj anteni,
dok si kod starog dobrog WRT54GL sa 2 antene mogao (ako si htio / trebao) postaviti da jedna bude samo Tx a druga samo Rx ...
kako rekoh, stvari nisu prosto jednostavne ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2015., 18:00   #131
petar0
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 105
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Dakle ako se sa PC spajaš na ruter putem WiFi imat ćeš sporiju vezu nego sa LAN kablom a pogotovo ako sa WiFi između PC i rutera umetneš repetitor koji će brzinu preko WiFi-a prepoloviti a često i još gore usporiti.
Dobit sa repetitorom je samo veći domet (sa sporijom brzinom).
znam to ali koja brzina se prepolavlja, lan brzina ili internet brzina? jer ako je lan to mi nista ne znaci kad je i njena polovica i dalje veca od maks internet brzine.
a sto se tice pitanja za povezivanje siemensa sx763 na thomson twg850 .... da li mi za to uopce treba open-wrt i dd-wrt ?
Jer oba imaju wds. Samo neznam kako to postaviti.
Kod siemensa u repeater modu mi pokaze mreze i sta onda ,samo mogu staviti kvacicu sa strane pojedine mreze, nigdje nema opcija spoji se ili slicno.
A kod thomsona ima opcija Wireless Bridging gdje me trazi da upisem Remote Bridges, probao sam sa 192.168.1.1 sto je adresa siemensa ali nista od internet veze preko siemensa.
petar0 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 18:13   #132
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Zna se šta je full duplex, ali kod wifi ovisno o pod standardu i hw izvedbi (mogućnostima pojedinog chipa / chipseta) imaš razne varijante,
najednostavnije varijante su simplex jer prebacuje Tx/Rx na jednoj anteni,
dok si kod starog dobrog WRT54GL sa 2 antene mogao (ako si htio / trebao) postaviti da jedna bude samo Tx a druga samo Rx ...
kako rekoh, stvari nisu prosto jednostavne ...
a ako gledaš youtube video i istovremeno uploadaš video na youtube jel se i tad prebacuje?

prepolavlja se lan brzina, ako ti je wlan 54Mbps imat će realnu propusnost oko 25Mbps u normalnom načinu rada. ako ga prebaciš u repeater podijeli 25 sa 2 i toliko će mreža propustit pod uvjetom da svi uređaji imaju dovoljno jak signal jedan prema drugom.
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2015., 19:07   #133
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
opet se spominje pola LAN brzine.......nemoguće !
Sa LAN kablom UVIJEK imaš maksimalnu brzinu i u prijemu podataka i u predaji u isto vrijeme (full duplex).
Postoje i radio uređaji full duplex npr. mobiteli , radio relejni uređaji itd. ali uvjek se koristi dvije frekvencije, jedna za prijem a druga za predaju podataka, a većinom na jednu antenu.
Za WiFi je odlukom svjetske organizacije za preporuku radnih frekvencija dozvoljen samo simpleksni rad .
D/G je offline   Reply With Quote