Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2021., 15:13   #5461
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Super da si riješio EVO .
Uff, radio si PCR test zbog simptoma ili tek tako?
stef je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 15:36   #5462
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Bravo za EVO, a za SSD se ne sekiraj, bude se posložilo baš onak kako treba biti

Nadam se da ne budeš imao simptoma i da ce ti ovih 5 dana proci "bezbolno" i u dosadi
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2021., 16:12   #5463
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Super da si riješio EVO .
Uff, radio si PCR test zbog simptoma ili tek tako?
Imam glavobolju iznad očiju, u razini sinusa zadnjih nekoliko dana, ali sam i u kontaktu sa osobom kojoj je danas potvrđeno da je covid pozitivna.

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Bravo za EVO, a za SSD se ne sekiraj, bude se posložilo baš onak kako treba biti

Nadam se da ne budeš imao simptoma i da ce ti ovih 5 dana proci "bezbolno" i u dosadi
Digao sam ruke od SSDa i naručio ostatak narudžbe bez njega, idem sa WD Gold kao primarnim hardom, ali u tom slučaju drugi mehanički hard drive je must-have. Možda čak i jedan od Hitachi-a, budemo vidjeli.

Vezano uz Covid, za sad asimptomatski ... budemo vidjeli.
  Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 17:02   #5464
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Uj, nadam se da neće biti komplikacija zbog covid gofneta

Nisi naveo koji ssd si mislio uzeti, ako si mislio nekog 2.5" 545s SATA Intel - a stvarno su iščezli po našim bajnim trgovinama,
jedino sam našao > https://www.hgshop.hr/ssd-disk-240-g...roizvod/274563
ali mi se čini previše nofčića.

Za žuntu > https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_SSDs
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 17:13   #5465
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Uj, nadam se da neće biti komplikacija zbog covid gofneta

Nisi naveo koji ssd si mislio uzeti, ako si mislio nekog 2.5" 545s SATA Intel - a stvarno su iščezli po našim bajnim trgovinama,
jedino sam našao > https://www.hgshop.hr/ssd-disk-240-g...roizvod/274563
ali mi se čini previše nofčića.

Za žuntu > https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_SSDs
Jesam, jesam ... i to više puta

WD Blue 2.5" (500GB), košta nekih 500-ak kn. Uspio sam ga dobiti u Mall.hr, i tamo me uvjeravaju da ga imaju ali dok ga ne budem vidio svojim očima, ne vjerujem.

Jer su mi istu priču rekli i ovi u Instar-u, gdje sam pokupovao ostatak. A kad sam im otvoreno i pomalo bezobrazno to natrljao na nos, rekli su mi da imaju tehničkih problema jer su (pazi ovo) selili skladište preko vikenda. Što se uostalom to mene tiče, kao krajnjeg kupca?! Prodali su mi nešto za što vele da imaju, a nemaju.

Navodno je cijela opskrba WD diskovima u problemima, i nije poznato kad se količine budu napunile pa ako netko od vas razmišlja o kupovini SSDa ili HDDa, moj savjet - uzmite ga što prije jer situacija najvjerojatnije bude išla samo na gore
  Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 17:20   #5466
electro
Premium
Moj komp
 
electro's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zapresic
Postovi: 687
bogme ima ga i ja samo sa754 soc ništa drugo
i cooler m mali ali 0,5 kg bakra
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20210906_171618 (1).jpg‎
Views:	161
Size:	841.1 kB
ID:	24336  
__________________
electro je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 17:28   #5467
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
@Trekkie4
OcKe za hdd, napomena je bila za Intel ssd zbog trim / toolbox na XP - a.

Da nije tog uvjeta slobodno bi išao na Crucial MX500 256 ili 500 GB ili nekog Samsung - a.
https://www.nabava.net/ssd-disk/cruc...-mb-s-57344551

Dovoljno bi bilo da je "XP particija" vidljiva u W7 i da tu odradi TRIM / Garbage collection.

Usput, ima još jedan štos koji pomaže: pri kreiranju particija se ostavi cca 10 - 15% prostora na kraju "ne particionirano" tj. slobodno,
na taj način ssd dobije "overhead" tj. "lakše diše" ...

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.09.2021. u 17:33.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 17:55   #5468
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Trekkie4
OcKe za hdd, napomena je bila za Intel ssd zbog trim / toolbox na XP - a.

Da nije tog uvjeta slobodno bi išao na Crucial MX500 256 ili 500 GB ili nekog Samsung - a.
https://www.nabava.net/ssd-disk/cruc...-mb-s-57344551

Dovoljno bi bilo da je "XP particija" vidljiva u W7 i da tu odradi TRIM / Garbage collection.

Usput, ima još jedan štos koji pomaže: pri kreiranju particija se ostavi cca 10 - 15% prostora na kraju "ne particionirano" tj. slobodno,
na taj način ssd dobije "overhead" tj. "lakše diše" ...
Budemo vidjeli, odlučio sam sve planove staviti on hold. Prvo da vrabac bude u ruci, a ne golub na grani

A WD sam odabrao isključivo zbog reputacije ... koristim (i koristio sam) WD u bezbroj konfi, od novih, starih, ovakvih, onakvih, svakakvih i imam dobro mišljenje o njima. WD Green od 1TB mi se vrti u drugoj Q6600 konfi, WD Blue od 500GB imam u Adison sleeper konfi, a isti takav Blue od 500GB ima i član obitelji, u svom desktopu gdje radi već godinama bez ikakvih problema
  Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 19:39   #5469
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
@ Electro: Koliko vidim rekao bih da je kompatilan i sa s478 uz drugi mounting mehanizam u sredini kao što je Stef vec bio rekao. Sudeci po sad vec 4tom Zalmanu koji imam, to im je neki "thing" koji su furali što uopce nije loša spika zapravo. Čak i ovaj budget koji sam kupio friški iz ducana pred par mjeseci je imao taj "komad metala po sredini" mounting Isto je bila alu/bakrena "ružica" u pitanju.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Usput, ima još jedan štos koji pomaže: pri kreiranju particija se ostavi cca 10 - 15% prostora na kraju "ne particionirano" tj. slobodno, na taj način ssd dobije "overhead" tj. "lakše diše" ...
Ja ovo radim automatski na autopilotu kad slazem particije na ssdu, za mene ssd ima kapacitet -20% u startu, deklarirani kapacitet niti ne gledam nego odma otfikarim za overprovisioning Ali kolegi nisam htio ni predlagati tak nešto jer koliko ga poznam jako bi mu smetalo bi mu da mu dio diska stoji "neiskorišten"
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2021., 20:48   #5470
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Ma kakvo smanjivanje particija.Meni takav "overprovisioning" zvuči kao lovačka
Ajmo logički razmisliti:
Firmware diska kakti zna što se događa na nivou filesystema?
Sjetimo se da je to ta ista "pamet" SSDa kojoj operacijski sustav mora poslati trim komandu i reći joj koje je fizičke blokove brisao/dealocirao kako bi SSD lakše napravio garbage collection. Nije baš neka pamet jelda, pa kako bi onda SSD fw znao da si ti napravio manje particije?
Svaki SSD ima interno rezeviran flash za takve operacije - hint: kapaciteti poput 480GB, tu je razlika
Nisam još naišao na proizvođača koji bi u specifikacijama navodio da treba ostavljati prazno mjesto na disku

Zadnje izmijenjeno od: c-shadow. 06.09.2021. u 21:00.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2021., 21:00   #5471
electro
Premium
Moj komp
 
electro's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zapresic
Postovi: 687