Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.02.2018., 18:09   #1
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Pregorio čip na matičnoj

Pozdrav.
Zanima me jel moguće da čip na maticnoj pregori ako se glavni 24 pinski lonektor spoji na tester napajanja a ostalo ostane ukopčano u matičnu?
Prvo mi se dogodilo da se komp odjednom ugasio i vise ga nisam mogao upaliti. Zatim sam onako na brzinu bez razmišljanja i u žurbi spojio glavni 24 pinski konektor na tester kako bi testirao napajanje i pritom kao sto rekoh nisam iskopčao ostalo. Prvo je izgorjela zica od produznog kabela koji je bio spojen u 8 pinsko napajanje od procesora i zatim kad sam spojio bez toga produznog(oba 4 pinska direkt iz napajanja) i upalio komp čip pored konektora je izgorio i to je to maticna krepala. Maticna jeste vec stara ima sigurno 5 godina ili vise no sad razmisljam da je moguce da sam i ja svojim postupkom pridonijeo ili ubrzao pregaranje čipa koji je pretpostavljam bio vec pred krepavanjem jer mi se komp sam od sebe ugasio,no rekoh cisto da se posavjetujem. Nadam se da nije jos neka komponenta usput krepala jer mi vec i ovo previse kad trebam nabaviti drugu matičnu a vise ih nema puno na trzistu.

Slika čipa:
https://postimg.org/image/lsvd6b425/
Dino57 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 21:08   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Trebaš novu ploču. Nać nekog tko ima taj čip i prelemi ga je u promilima. Nažalost...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2018., 07:44   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Pridodao jesi,to je sigurno ...

Ne isplati ti se mijenjati čip, nova matična ti je isplativiji izbor,ali ...

Pitanje da li je procesor dobio nešto tvojeg postupka ...

Da li je još koja komponenta dobila ??? Probaj provjeriti dio po dio kod nekog frenda ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2018., 10:09   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Moguće da je
Ovo što se tebi desilo, najvjerojatnije nema veze s tim što je ostalo spojeno, nego se desio kvar na drugom mjestu prije toga, a to sto ti je ostalo spojeno ga je dokusurilo.
Scenarij:
Nešto ti je riknulo, ali je zaštita uspjela odraditi svoje i ugasiti napajanje.
Nakon toga si ti napajanje upalio na silu (spojeni tester), a dio konektora je ostao spojen na maticnu. Maticna je vjerojatno bacala zastitu (PG pin nije OK) ali s druge strane nije bilo nicega (otpojen 24 pinski konektor) tako da je napjanje nastavilo pumpati struju do taljenja zica ne kuzeci da postoji problem kod nije prsnuo regulator (vjerojatno kratki spoj na ploci u tom trenutku)
Uglavnom, zanemari bilo kakvu mogucnost popravaka i nabavi novu maticnu, ali i provjeri ostale komponente, pogotovo CPU
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na