Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 03.12.2008., 17:31   #1
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
HTPC 3kkn

Znam da ima puno tema o htpc-u i prošao sam ih većinu, ali evo, nemojte mi zamjeriti da vas i ja pitam još pokoju stvar s kojom nisam načisto. Nakon dugo vremena kupujem novu konfu, pa želim biti malo sigurniji kod kupnje.

Za početak, moji zahtjevi su standardni za htpc - naravno, prvo da bude tih, zatim glatko puštanje 720p i 1080p materijala (mkv), a također u neko dogledno vrijeme planiram ugraditi i SkyStar HD karticu, pa bi bilo poželjno da nema puno problema pri dekodiranju takvih sadržaja. (čitao sam negdje da je baš SS HD zahtjevna što se toga tiče).

Pročitao sam slične teme ovdje i neke stvari sam shvatio, npr. da su za htpc odlične matične ploče 780G čipseta, pa sam tim putem i krenuo u slaganju komponenti:

MBO: Gigabyte MA78G-DS3H
CPU: AMD Athlon64 X2 5000+ BOX ili možda neki drugi? Nisam baš siguran za proc, pa ako mislite da je neki drugi pogodniji u ovom slučaju, recite.
RAM: Ista stvar, ne razumijem se u memorije pojedinačno, znam samo da bi stavio 2x1GB, a sad koju konkretno? Npr. DDR2 1GB PC6400, 800MHz, Kingmax ili neka druga?
HDD: WD 640 GB AAKS
DVD-RW: Pioneer DVR-216DBK Dobro ili ne? Naravno, ključna osobina bi trebala biti tišina.
CASE: Silverstone LC17 ili Thermaltake VF7000BNS DH101? Malo mi se više sviđa Thermaltake, ali definitivno mi je bitnija kvaliteta izrade i prostranost, a imam dojam da je Silverstone kvalitetniji.
PSU: FORTRON 350W bi trebao biti dovoljno tih?
COOLER: Nemam pojma, možda ARCTIC Freezer 64 PRO ili Glacialtech Igloo 5750 SILENT? (bubam bezveze), bitno mi je da je tih.
TV kartica: Imate li neku preporuku za neku PCI, najbitniji mi je jak i kvalitetan tuner za DVB-T, ali mora biti hybrid.

Siguran sam samo za matičnu, hard i da ću uzeti jedno od ta dva kučišta, vjerojatno Silverstone. Ako imate bilo kakve savjete/primjedbe na ovako složene komponente, molim samo recite.
agm7007 je offline  
Staro 03.12.2008., 21:07   #2
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Ploča i 5000+ X2 su i više nego vredu za tu namjenu. Memoriju kupi koju god hoćeš, tj. onu s kojom najjeftinije projdeš, a taj Kingmax ili bilo koja druga u tom cjenovnom rangu dobar izbor.
Pržilicu taman da i nije tiha, lako pomoću Nero Drive Speed složiš kak ti paše, pa si miran. Ostalo izabereš/kupiš onak kak ti najbolje odgovara.
McG je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2008., 21:50   #3
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Ok, thanks!
Onda bude konfa ovak izgledala:

MBO:
Gigabyte MA78G-DS3H
CPU: AMD Athlon64 X2 5000+ BOX
RAM: DDR2 1GB PC6400, 800MHz, Kingmax x2
HDD: WD 640 GB AAKS
DVD-RW: Pioneer DVR-216DBK
CASE: Silverstone LC17
PSU: FORTRON 350W
COOLER: ARCTIC Freezer 64 PRO

Jedina stvar još da pitam - Fortron 350W jel dobar izbor?
agm7007 je offline  
Staro 04.12.2008., 11:21   #4
kagjes
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zgb
Postovi: 94
isto se interesiram za slaganje htpca i naletio sam na sljedece kuciste pri pretrazi:
http://www.protis.hr/artiklprozor.aspx?ID=15027

cini mi se dost solidno pa se ozibljno razmisljam o tome da ga uzmem umjesto skupljih rjesenja. jel ima ko kakvih iskustava ili prijedloga u sveziglede doticnog?
kagjes je offline  
Staro 11.12.2008., 22:51   #5
panisher20
Premium
Moj komp
 
panisher20's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Postovi: 937
izbjegavaj, ljepo izgleda i sve to stoji, al kvaliteta kucista je cista 0, imao sam ga doma za htpc i prodao sam ga u roku tjedan dana, bolje daj malo vise novaca al da imas kuciste koje ce ti trajat
panisher20 je offline  
Staro 12.12.2008., 01:17   #6
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Pros: jeftino, dobro izgleda (meni osobno), fullATX, generalno zadovoljavajuca kvaliteta, dobis srot napajanje koje mozes uvaljat za 50kn

Cons: kvaliteta tipki i poklopca front USB-ova

Jasno je ko dan da je, na kraju price, stvar jako relativna.
Obzirom da pricamo o dnevnom boravku izgled je stavka koja je na vrhu (zbog sjajnog crnog finisa ovo je jedino htpc kuciste savrseno pase uz moju LG plazmu. Takodjer, u mom slucaju navedeni nedostaci padaju u vodu jer ih ni ne koristim (sve radim preko daljinskog, ukljucujuci i paljenje masine). Mozda najbitnija stvar je cijena, htpc gajbe su, generalno gledajuci, precijenjene do granice zdravog razuma. Ja sam u Ri kupio doticno za 250 kn, plus sto sam psu prodao za 50. Racunica za debile.
Ako je moguce, najpametnije je otici do trgovine, pogledat kutiju i vidjet jel ti odgovara.
__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline  
Staro 12.12.2008., 14:31   #7
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Thx na odgovoru, to je i mene zanimalo. Makar sam se ja već bio odlučio za Silverstone, ipak ću izgleda uzeti ovo kučište, jer Silverstonea ni nema na raspolaganju u hgspotu, a ovako ću i dosta uštedjeti. Nije ni bitno jel kvalitetna završna izrada jer kad jednom stavim sve unutra, dugo neću niš mijenjati... Jedino da te još pitam, kakvo je po pitanju hlađenja i buke? (znam da nije kučište ključna stavka za to, ali me zanima što mogu očekivati, napajanje će biti Forton PNF350)
agm7007 je offline  
Staro 12.12.2008., 21:41   #8
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Cuj, sto se ventova tice, imas sa svakog boka otvor za 120ku, te otvore za dvije 80tke iznad straznjeg limica. Napajanje dolazi sprijeda te u slucaju varijante sa 120mm ventom (kao tvoj fortron) uvlaci hladan zrak izvana kroz 120mm grill na krovu kante, a ispuhuje u prostor iza prednje maske. Rekao bih da se ova mala opstrukcija ispuha iz napajanja kompenzira cinjenicom da napajanje sauga hladni zrak izvana.
U praksi funkcionira cisto dobro. Ja osobno nisam stavljao dodatnih ventova, dakle samo Xilence 120mm @ 7V (moddani zalman 7700AlCu) te ovaj u napajanju. Pri tom setupu nemam apsolutno nikakvih problema sa temperaturama niti kod cjelodnevnog gazenja naklokanog celera fullHD matroskom (koji btw. bez problema obavlja posao). Jedino ti ne znam reci kakva je situacija sa diskovima jer ja koristim samo mali 2,5 colni iz lapa za sistem (multimediju vucem sa 24/7 servera), a to ne proizvodi skoro nis topline (ni buke). Sve u svemu, stvar je necujna.
Budem prikeljio slikicu kad stignem.
Fortron PNF je, po mom iskustvu (imam ih 2), dosta bucniji od ovog mog chiefa, ali opet nista sto se ne bi dalo srediti ukoliko ti bude smetalo.

EDIT

__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2

Zadnje izmijenjeno od: nexus-6. 13.12.2008. u 19:08. Razlog: slike
nexus-6 je offline  
Staro 13.12.2008., 11:41   #9
fordam
Premium
Moj komp
 
fordam's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 118
Previsok je Freezer PRO za Frontier. Tiho i dobro hladi AC Alpine 64 !
fordam je offline  
Staro 13.12.2008., 14:29   #10
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
@nexus-6 i fordam: Hvala na informacijama, teško je naći bilo što o tom kučištu na netu.
A zasad nebudem ni uzimao posebni cooler, nego ću vidjeti prvo kak to zvuči sa box hladnjakom.
agm7007 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.12.2008., 12:02   #11
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
složio htpc

Evo, složio sam htpc. Na kraju sam neke komponente morao uzeti drugačije jer nisu imali one koje sam planirao u Vž. Dakle, ovak to izgleda:

MBO: Gigabyte MA78G-DS3H
CPU: AMD Athlon64 X2 5000+ BOX, Brisbane
RAM: DDR2 1GB PC6400, 800MHz, Kingmax x2
HDD: WD 640 GB AAVS
DVD-RW: Pioneer DVR-216BK
CASE: APLUS CS-GL3
PSU: FORTRON ZEN 300W



(Da znam, kablovi su u kaosu, al s ozbirom da sam prvi puta slagao komp zasad je dobro, još ću se pozabaviti s tim... )

Sve u svemu, zadovoljan sam. Još nisam sve sredio na kompu da bude kompletan htpc (stavljam Meedio, al moram još skužiti sve to, srediti si library, pluginove, postavke itd). Tišinom kompa baš i nisam najzadovoljniji (bučniji je od mog laptopa s kojeg sam dosad gledao filmove - HP 6715b), ali to ću uskoro srediti tako da stavim AC Alpine 64, kojeg mi je preporučio kolega fordam , umjesto box coolera, jer mislim da mi je to sad najbučnija komponenta (napajanje je pasivno i ne čuje se apsolutno ništa, a poslije kad zamijenim cooler ću vidjeti jel trebam još prtljati sa fanovima).

E sad, imam par pitanja:

1. Primjetio sam kod puštanja bilokakvog materijala (divx, xvid, mkv 720p) na plazmu blago trzanje slike, posebice vidljivo kod brzih scena, npr. kad kamera ide lijevo ili desno. Ono, kao da određeni dijelovi slike kasne za drugim dijelovima, slika se lagano "kida" kao da je problem sa framerateom ili nešto takvo. Vjerujem da je to ograničenje pc-a općenito kao sredstva za puštanje video materijala, jer je ista stvar kao kad pomičete neki prozor (npr win explorer) lijevo-desno, pa na krajevima prozora vidite blago kidanje rubova. Npr. kod gledanja analogne tv (ne na kompu) to ne primjećujem, a na svakom kompu sam primjetio takvo kidanje slike. E sad, zanima me jel neko zna kak se to točno zove, jer me baš interesira, da malo proguglam.
Inače, ako ima kakve veze, plazma je Panasonic 37PV80 (nativna rez. 1024x768, 100Hz), a ja imam komp spojen preko hdmi-a na 1280x720, 60Hz.

2. U Linksu postoje 3 verzije AC Alpine 64 hladnjaka:

Alpine 64 GT
Alpine 64 PWM
i samo Alpine 64

Zna li neko kakva je razlika među njima, pokušao sam naći na AC websiteu, al nisam skužio, osim da za GT verziju piše da je 0.3 sonne, a PWM 0.6 sonne, al ne kužim baš sve to. Zna neko koja verzija je najbolja?

3. Uzeo sam na kraju Fortron Zen 300W pasivno napajanje, jer nije bilo Fortrona 350W, a nisam želio riskirati sa nekim no name napajanjem da ne bih ostao razočaran sa bukom... E sad, 300W baš i nije puno, pa me zanima jel bi moglo biti problema jer u budućnosti planiram dodati Skystar HD 2 karticu, neku hibridnu TV karticu i iMon Inside. Osim toga, ne planiram više ništa stavljati, pa mislite li jel bi to bilo ok ili bi napajanje bilo preslabo za sve skupa?
agm7007 je offline  
Staro 21.12.2008., 12:22   #12
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Ma bit ce ok. Sto se buke tice, sad ti je jedino bitno kupit tih CPU cooler koji moze stati u takvo kuciste, Alpine ce biti sasvim ok. PWM verzija je najbolja.

Jos jedna sugestija: umjesto ta dva 80mm venta straga, stavi jedan 120mm gore, dobijes znatno nizu buku uz isti protok. 120mm vent na 800-1000rpm ce zasigurno biti dosta.

Mada bih osobno radije uzeo Antec kuciste + 380W NeoHE napajanje za nekih 750kn. :/ Istina, to kuciste prima samo mATX ploce.
SRV je offline  
Staro 21.12.2008., 14:41   #13
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Ma bit ce ok. Sto se buke tice, sad ti je jedino bitno kupit tih CPU cooler koji moze stati u takvo kuciste, Alpine ce biti sasvim ok. PWM verzija je najbolja.

Jos jedna sugestija: umjesto ta dva 80mm venta straga, stavi jedan 120mm gore, dobijes znatno nizu buku uz isti protok. 120mm vent na 800-1000rpm ce zasigurno biti dosta.

Mada bih osobno radije uzeo Antec kuciste + 380W NeoHE napajanje za nekih 750kn. :/ Istina, to kuciste prima samo mATX ploce.
Hvala!
Uzimam onda PWM verziju coolera i hvala za ovaj savjet sa 120mm ventom (makar sam pročitao da u ovo kučište stanu samo 80mm i 92mm ventovi, sad sam išao izmjeriti ove bočne otvore i imaju rupice sa razmakom od 105mm, znači stane i 120mm vent).
Najprije ću zamijenit cooler pa ću vidjet jel treba još ventove dirat.
BTW. Jel bolje ventove spajat na maticnu ili molex-napajanje? Kolko sam uspio pročitat na netu, kad se spaja molexom onda su ventovi uvijek na full rpm, a kad se spaja na sys_fan na matičnoj onda se vrte po potrebi? (ovi 80mm koje imam u kučištu imaju samo molex, al ako ću stavljat 120mm možda bolje da ga 3-pin konektorom spojim na maticnu?)

Jel neko zna nešto o onom trzanju slike?
agm7007 je offline  
Staro 21.12.2008., 16:05   #14
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
To oko spajanja venta na maticnu ovisi da li ploca ima regulaciju brzine na tom headeru, ako nema, onda ce se vrtiti na max brzini, ako da, onda ce ovisiti o temperaturi procesora/nb-a. No, moze se i iskljuciti takva regulacija, pa dobijes max brzinu (12V). A uvijek imas 3-pin -> 4-pin molex konvertere.

Za trzanje slike ne bih znao.
SRV je offline  
Staro 21.12.2008., 16:59   #15
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Vezano za trzanje slike.

Ako gledas mkv ili neki drugi fajl koji ima 24 slike u sekundi moras staviti na izlazu 24Hz-a. Opcenito kod svakog materijala trebas pogoditi isti refresh rate kao materijal.

Ono sto ti je vazno da 3 komponente rade na isto frekvi

1. Materijal (recimo mkv od 24 slike u sekndu)

2. Graficka ( mora biti u mogucnosti prikazati isti framerate kao i film)

3. TV ( mora biti u mogucnosti prikazati sadrzaj u istom framerateu kao i source koji ulazi u njega)

--

Ako je svo troje "sinkronizirano", ne bi trebao imati problema. Ali napomena mala. Intel chipseti neki imaju problema sa prikazom filma u 24 Hz-a, gdje opet dolazi do tog trzanja slike!

(ovo sam nabrzaka napisao. Ako ces imati vise pitanja, budem se malo vise potrudio )
 
Staro 21.12.2008., 17:47   #16
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Hvala! Znam za taj 24p sa mkv-om, al nije stvar samo sa mkv fajlovima. I na običnim divx-ima i ostalim formatima to primjećujem. Neznam točno kak bih opisao to trzanje... Isto je kao kad neki prozor u windowsima, npr. explorer, pomičeš po ekranu, na rubovima prozora se vidi taj stupnjeviti prijelaz, znači imaš npr vertikalnu crnu liniju na bijeloj pozadini i kad mičeš lijevo ili desno tu liniju, ona se ne pomiče istodobno cijelom dužinom, nego dijelovi linije kao da "kasne", zato taj stupnjeviti prijelaz. To puno puta primjećujem u filmovima kad gledam s kompa, a kad gledam normalno nešto na tv-u (ne s kompa), onda ne primjećujem tak nešto. Zato velim da je to vjerojatno normalno za prikaz video materijala s pc-a. Ili sam ja jednostavno preosjetljiv da mi to smeta..

EDIT: Evo, našao sam na wikipediji vjerojatno ono na kaj mislim: 3:2 pulldown judder. Zvuči logično da je to to, jer većina je filmova u 29.97 frejmova/sec, a budući da se na kompu prikazuje 60Hz, valjda je to razlog...

Zadnje izmijenjeno od: agm7007. 21.12.2008. u 18:04.
agm7007 je offline  
Staro 22.12.2008., 18:28   #17
poprock64
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
@agm7007
Bravo prijatelju. Složio si upravo konfiguraciju koju i ja planiram. Ja bih samo, osim Zena, stavio i pasivni hladnjak na athlon 4850 E pa me zanima imaš li ti kakve podatke o zagrijavanju komponenti unutar kućišta. Isto tako, da li kroz perforacije na A+ kućištu osjetiš strujanje topline iz napajanja (idealno su smještene obzirom na smještaj napajanja)? Koliko se sve to skupa grije? Pozdrav.
poprock64 je offline  
Staro 22.12.2008., 20:49   #18
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Pa, kolko sam primjetio, ne zagrijava se to puno. Temperatura procesora je skoro stalno 38-40°C, a jedino kad stavim hd materijal, onda se popne na 48-50 (720p mkv). Napajanje je isto ok, nisam primjetio da se previše grije, mislim da je zračno strujanje dost dobro. Zasad mi je jedina stvar koju moram promijeniti čim prije - stock cooler. Jednostavno preglasan je, pogotovo kad se digne na 2000-2500 rpm... A planiram i zamijeniti ova dva 80mm venta sa nekim kvalitetnim, tihim 120mm ventom (npr Scythe S-Flex na 800rpm), kako mi je kolega SRV predložio, da skroz minimiziram buku.
Pitaj ak te još nekaj zanima.

U vezi onog trzanja slike, skužio sam neke stvari - za to trzanje je uvelike zaslužan i KMPlayer (inače, odličan player, puno naprednih opcija, filtera, ima sve kodeke integrirane), tu i tamo na brzim scenama "puca" slika. To sam skužio uspoređujući sa VLC playerom, na kojem nema trzanja na tim scenama, ali mi se ne dopada VLC kao player. Ima neko još kakvih prijedloga dobrih playera?

Zadnje izmijenjeno od: McG. 22.12.2008. u 21:47.
agm7007 je offline  
Staro 22.12.2008., 21:00   #19
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
Preporuka,bolje uzmi TT Sonic Tower i drzi proc na pasivi a gore na vrh casea stavi 120mm vent na cca 800rpm koji ce ti odvlacit toplinu s proca.
I daj pobogu,rijesi malo te kablove

EDIT:da,pitanje je dali bi stao TT ako ne,probaj s freezerom 64 low profile,tih je a i dostatan za posao
Majo je offline  
Staro 22.12.2008., 21:29   #20
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Thx na savjetu, al Sonic Tower definitivno ne stane, ako sam dobro izguglao njegova visina je 15cm, a samo kučište je 13,5. Tak da će morati biti AC Alpine 64 (eventualno bi mogao Freezer low profile, ali mislim da će bit dobar i alpine 64, po reviewima je tiši, a i jeftiniji je, al Freezer bolje hladi..)
Kaj se tiče venta, stavit ću onaj Scythe 120mm na 800rpm, jedino si mislim jel će to bit dovoljni protok zraka, ak bude samo taj vent?

A i kablovinje će doći na red, naravno. Nisam imao baš ideja na početku kak da to lijepo sredim...

Zadnje izmijenjeno od: McG. 22.12.2008. u 21:47.
agm7007 je offline  
Staro 30.12.2008., 00:53   #21
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline  
Staro 30.12.2008., 17:56   #22
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Hvala na korisnom linku, Nexus. Budem se malo pozabavio tim, makar sam i ja već dosta prčkao po postavkama rendera i sl. u KMPlayeru i nešto uspio ublažiti, barem mi se tak čini... (kod kvalitetnijih rendera (VMR9, OpenGL, EVR) mi se dešavao takav "tearing", pogotovo u gornjem dijelu ekrana, a nakon što sam uključio Vsync opciju i još isprobavao neke postavke , malo se situacija poboljšala).
agm7007 je offline  
Staro 31.12.2008., 10:36   #23
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
E, sad. Imam još jednu stvar koju bih trebao nekak smisliti.
Naime, ovaj komp će mi služiti kao htpc, ali i kao main pc na kojem ću raditi sve ostalo. Dakle, spojen je sa hdmi kablom na plazmu, a bit će spojen i na monitor (zasada će to bit stari crt Samsung Syncmaster, a planiram kupovati lcd uskoro). Pa me zanima kak bi to bilo najzgodnije izvesti.

Stavio sam WinXP i 2 profila (korisnika) - jedan za htpc, drugi za main pc. Znam da se nemre napraviti da komp prepozna jel upaljena plazma ili monitor pa prema tome šalje signal na onaj koji je upaljen, ali me zanima jel moguće to nekak pametnije srediti da kad upalim komp slika dolazi i na plazmu i na monitor do logona u windozima. Onda kad želim npr gledati film na htpcu, onda jednostavno kod logona odaberem htpc profil i slika dolazi samo na plazmu, a kad želim main pc, onda odaberem taj profil i slika dolazi na monitor? Malo umara stalno mijenjati postavke u catalystu i prebacivanje na drugi ekran...

Možda bi bilo bolje da umjesto profila imam dvije zasebne instalacije windowsa? Onda bi kod bootanja slika išla na oba ekrana pa bih izabrao windowse, koji bi čuvali postavke ekrana, svaki na svoj ekran...

(+ matična ne podržava istodobno slanje slike preko hdmi-a i dvi-a, pa to malo otežava situaciju ako bih budući lcd monitor spajao prek dvi-a, onda će morati prek vga...)

Imate kakve prijedloge kak bi se ovo moglo najpraktičnije postaviti?
agm7007 je offline  
Staro 01.01.2009., 16:29   #24
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
*Evo jedan update.

Jučer stigli Scythe Shuriken i vent Nanoxia FX12 1250. Moram priznati da sam se namučio sa stavljanjem ovog zadnjeg (one silikonske vijke sam jedva provukao kroz rupice na ventu i kućištu). Par slikica:



U odnosu na prije, sad sam zadovoljan količinom buke, makar nije idealno, al da bude bešumno ipak bih morao imati rješenje bez ventova, a to je malo preskupo... Za htpc je poprilično ok, budući da većinom kod gledanja filmova se ne primjeti gotovo nikakva buka. Hladnjak je ok, temperature su većinom iste ili par stupnjeva niže od stocka, a ono najbitnije - 100mm vent se većinu vremena vrti na oko 1500rpm i veoma je tih. Inače, u biosu sam stavio cpu Smart fan mode na PWM, zvuči mi tak bolje nego na auto, jel ima to kakvog utjecaja?
Mrvicu sam i undervoltao proc (sa 1.325V na 1.250V), tek tak, nek bude. Neznam jel ima kakve veze...
I jedna zgodna stvar kod nanoxia venta je ovaj kontroler brzine vrtnje:



Okrenuo sam ga na otprilike 800rpm i mislim da je to ok, temp su ok, a buka je zanemariva, dok se na max već malo više čuje šum...

Što se tiče juddera video materijala, malo sam isprobavao i našao jedan dobar programčić za usklađivanje frameratea - ReClock. Više ovdje:
http://forum.pcekspert.com/showthrea...49#post1235749

I to je to. Samo još da pitam jel ima neko neki prijedlog u vezi onog povezivanja na monitor i plazmu?
agm7007 je offline  
Staro 01.01.2009., 16:36   #25
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Nedavno su se pojavile mini-ITX Intelove ploče s socket 775 utorom i podrškom za C2D procesore

Također, za oko 300kn ima za kupiti mini-ITX kućišta sa 120W napajanjem.
Mislim da bi ovaj komp bio idealan za neki media HTPC (bez zahtjevnih igara jer mislim da ploča nema PCI-X utor), dok bi C2D opet bio dostatan za HD materijal.


Evo primjera:
Matična
http://www.diskont24.com/product.php?productid=40624

Kućište
http://www.diskont24.com/product.php?productid=49033

Ili eventualno jeftinija alternativa (Atom Dual core onboard) za oko 500kn.
Mar je online  
Staro 01.01.2009., 18:10   #26
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Mar - imash vishe oinfa o tom kucistu? slike, linkovi i sl......
danij3l je offline  
Staro 01.01.2009., 18:33   #27
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
Mar - imash vishe oinfa o tom kucistu? slike, linkovi i sl......
Evo sto sam uspio iskopat

System
Cabinet Form Factor: Tower
Mainboard Form Factor: Mini-ITX
Quantity of Mainboards Supported: 1
Bay Provided
Number of 3.5-inch Internal Drive Bays: 1
Number of 3.5-inch External Drive Bays: 1
Number of 5.25-inch External Drive Bays: 1
System Fans
Maximum Fans Supported Quantity: 1 count
Interface Provided
Audio Line-Out Interface Quantity: 1
IEEE-1394 Interface Quantity: 1
Microphone-In Interface Quantity: 1
USB2.0 Interface Quantity: 2
Power
Power Device Type: Power Supply
Power Device Location: internal
Power Device Installed Quantity: 1
Output Power: 120 W
Input Voltage: AC 100-240 V
Input Frequency: 50/60 Hz
Miscellaneous
Cable Included: Power Cable
Case Material: Steel
External Color: Black/Silver
Package Type: Retail
Dimensions&Weight
Depth: 275 mm
Height: 200 mm
Width: 190 mm
Nominal Weight: 2.05 kg
Mar je online  
Staro 01.01.2009., 21:17   #28
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Malo glupo pitanje, ali jel normalno da hard disk konstantno pušta nekakav visoki ton, čujem ga poprilično i na 5 metara od kućišta? Slično ko što i plazma ispušta, ali viši i puno iritantniji?

Prvo sam mislio da to dolazi od nekog od ventilatora, ali nije. Hard disk je, a skužio sam tak da sam prstom zaustavio na sekundu vent na hladnjaku i u kućištu (btw. jel se može oštetiti vent ako ga tak držiš?) i još se čuo taj zvuk, znači hard disk. Al mi je malo to čudno jer ne čujem taj ton npr. kod diska u laptopu ili kod eksternog diska (WD My Book), barem ne u toj mjeri...

edit: mah, nvm, valjda nije niš

Zadnje izmijenjeno od: agm7007. 03.01.2009. u 12:58.
agm7007 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na