Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2019., 21:33   #1
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Brzina restarta kompa

Pozz ekipi
Kada napravim shut down i upalim komp digne se za par sec, ali kada restartam treba mu min,nekad više.Vrti između Bios i win loga.
Neku ideju???
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2019., 22:46   #2
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
obicno je problem u BIOS postavkama, security nesto, imao sam takav slucaj sa HP desktopima, ali ne sjecam se vise koja opcija je tocno bila u igri
RainZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2019., 23:50   #3
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
A da nije to u pitanju nekakav hibridni hibernate/sleep?
Odnosno, shutdown = hibernacija
Restart = restart
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 08:39   #4
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Pogledaj u biosu opciju "fast boot"
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 10:09   #5
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Pozz ekipi

Kada napravim shut down i upalim komp digne se za par sec, ali kada restartam treba mu min,nekad više.Vrti između Bios i win loga.

Neku ideju???
Edit: obrisati.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: flajpan. 25.05.2019. u 10:57.
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 15:52   #6
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Fast boot je uključen.A kad je shut down onda je shut down ,nije hibernacija jel ga diže iz početka Bios i sve,da je hibernacija išlo bi od win loga.A malo mi je previše preko min da diže Win sa SSD-a kao kada je restart.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 19:23   #7
Chulina
Registered User
 
Chulina's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Koliko vidim, ta ploča ima dva sata kontrolera. Prilikom restarta mu treba dulje vremena da skenira hardware changes. Probaj pogasiti u BIOS-u sve za što znaš da nije ništa prikopčano. Od sata kontrolera do floppy-a i sličnih stvari, provjeri boot order i ostavi samo ssd.

Ja npr, s pločom koju imam ne mogu preskočiti inicijalizaciju RAID0 polja i treba mu 15s da počne učitavati win.
Tako je kako je, stari hardver na novim windowsima + što stalno izvode gluposti sa patchiranjem registrya itd.

EDIT: hibernaciju si također isključi u cmdu komandom "powercfg.exe /hibernate off"
Chulina je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2019., 17:07   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Nemam baš iskustva s windows 10. Čitao sam nešto o hibridnoj hibernaciji gdje se kombinira hibernacija (dio operativnog sustava se pokrene iz cache valjda) i normalnog startupa računala. Sjećam se da je to bila jedna od glavnih fora na windows 8 koji su se znatno brže pokretali od windows 7, a kao fol bez hibernacije. Ali kod updatea morao je svejedno napraviti normalan reboot pa je to opet trajalo približno koliko traje na windows 7.

Ja bih pokušao ugasiti fast startup. https://www.makeuseof.com/tag/window...w-boot-issues/

Također, ovisno o postavkama u BIOSu, isključio bih razne "quick" i "fast" opcije da vidim što BIOS radi. Ali koliko vidim, tebi zapne nakon BIOSa tako da ovo ne bi trebao biti faktor.

Bio je u điru nekad davno neki programčić, boot time analyzer ili tako nekako, koji bi pokazao gdje zapne startup i koliko vremena izgubi na pojedinom koraku, ali mislim da nisam to koristio preko 10 godina. Možda čak i 15.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 26.05.2019. u 17:14.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2019., 09:20   #9
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Imao sam identičan problem.
Da li taj delay taje svaki puta jednako ili potpuno različito?
Palio/gasio fastboot i sve ostale poznate i nepoznate statup opcije, čupao hardware, prebaciovao iz slotova, apsolutno ništa nije pomoglo.
Programi za boot analizu počinju logiranje nakog pojave windows loga tako da nisu mogli pomoći.
Zaključio sam da neki podsustav na MBO ima problema da napraviti reset kada primi 'reset' signal i onda cijeli sistem čeka na njega.
Jednog dana sam odlučio reinstalirati windowse i nakon reinstalacije problema više nije bilo :-)
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na